Skocz do zawartości
tomajk

Akwarium tomajka po katastrofie.

Rekomendowane odpowiedzi

tomajk pod twoim zbiornikiem na pewno by się zmiesciło, ale co innego jak praktycznie taką sama ilość sprzętu trzeba zmieścic pod akwarium 500L gdzie masz miejsce 130x70cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i jak tu tyle sprzętu upchać w szafce pod akwarium jak się mieszka w bloku :)

Pogadaj z sąsiadem pietro niżej , a nóż Ci pokój wynajmie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam postanowienie, że doprowadzę ten cały majdan do porządku, beczka zniknie, zamiast tego będzie szklany zbiornik na solankę zamontowany na ścianie, :)

Zastanów się nad tym , ja tez tak miałem i wróciłem do beczek ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zastanów się nad tym , ja tez tak miałem i wróciłem do beczek ...

Beczki mi trochę nie pasują, bo zawalają miejsce, ten szklany pojemnik chciałem zamontować na ścianie powyżej sumpa, ze spadkami i spustem wody, tak bym nie używał pompy a jedynie zawór odkręcić i ziuut po podmianie, do czysta, lekkie płukanko i drugi zawór do kanalizy. Ściany mocne, nośne, nogę wieszać nawet i 500kg. konstrukcyjnie wyszłoby bez problemowo.

Powiedz co skłoniło cię na powrót do beczek ? może jest coś czego nie wziąłem pod uwagę i trzeba plana zmodyfikować.

Szafki są wzmacniane, robione na zamówienie, nie ma opcji by nie wytrzymały, spokojnie można i 1000L postawić.

Baniaczki na Ballinga są faktycznie 5L ale uzupełniam co 2 tygodnie, wiec nie ma wielkiego kłopotu, tak samo z ABC+M rozrobione 500ml z wodą do 2L we flaszkach po CC również na 2 tygodnie.

Wykańczam obecnie preparaty jednej firmy, przymiarka jest do POCHu ale to z wyliczeń wychodzi na połowę lata, wiec się przemęczę tak jak jest, później pomyślę o naczyńkach o większej pojemności. Choć tak łapczywym okiem zerkam na reaktory, trochę się tego obawiam, ale do lata może się to zmienić. Jakoś tak reaktor wydaje mi się bardziej naturalnym źródłem wapna i magnezu, tylko boję się samego startu, za mało mam doświadczenia jeszcze i korali szkoda gdyby jakiś błąd popełnił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pomieszczenie to marzenie każdego akwarysty, super sprawa, może ja też doczekam się wreszcie czegoś podobnego.

Super to masz, rozwojowa sprawa.

To jest wygoda, a nie z bolącymi plecami grzebać się pod akwa.

Szczęściarz he, he ;-)

Takie bajery i ecophos w skarpecie, he, he, to duża ta skarpeta musi być przy tym litrażu :-) samo życie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tak na początku to skarpeta duuuża i wypełniona po brzegi, teraz to już luzik, mogłaby być malutka. Węgiel to 500ml w dwóch woreczkach na zamki błyskawiczne w pierwszej przegrodzie za odpieniaczem.

Taki był plan od początku, że wszystkie graty pójdą do piwnicy, by cisza była w pokoju.

Jeszcze pozostał temat cyrkulacji, Tunze warczą jak ciągniki na polu, chyba coś zmajstruję innego.

Po uprzątnięciu beczek, jest miejsce na szczepkarium 200/60szer. ale korale niech sobie jeszcze rosną, jak zacznie być już naprawdę ciasno to pomyślę i o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pozostał temat cyrkulacji, Tunze warczą jak ciągniki na polu, chyba coś zmajstruję innego.

A miales kiedys chyba Vortecha i oddales... moge zapytac o przyczyne? Czy tez byly za glosne? Pytam bo planuje zakup takiej maszynki....

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VorTech przede wszystkim nie ma regulacji kierunku strumienia. Poza tym to nawet fajna maszynka, wydajność jest naprawdę duża.

Co do głośności to nie chcę się wypowiadać, bo ja mam na tym punkcie zboczenie, dla mnie Tunze 6105 to ciągnik na pełnych obrotach, dlatego mam w zamyśle zmianę tego. Pompa o bardzo dużej wydajności i rozprowadzenie za pomocą ? no właśnie tu jest problem, bo LOCLINE to przy dużym ciśnieniu to też niewypał, robi wir i zasysa powietrze, tu mam temat do rozgryzienia.

Pobór wody do pompy też jest trudnym tematem, oczywiście tak by nie wciągnęło zwierzaków, grzebień już przerabiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przetrzepie karty z fotkami i uda mi sie znalezc to pokaze Ci Tomku ciekawe akwarium, w ktorym w ogole nie bylo pomp cyrkulacyjnych. Wygladalo to bajecznie i bylo zupelnie bezszelestne :-) Akwarium mialo niewiele ponad 1000 litrow. Sump i maszyneria takze w piwnicy. Akwarium bylo dosc glebokie. Z zywej skaly byla sklejona konstrukcja calkowicie zakrywajaca tylna sciane i 25% scian bocznych. Wewnatrz tej konstrukcji bylo ukryte 8 rur. Chocby nie wiem jak wzrok wytezal, nie bylo szans ich zobaczyc. W piwnicy byly dwie japonskie pompy po 25 tys l/h kazda. Do kazdej pompy byl podpiety rozdzielacz z 5 wyjsciami. Rozdzielacze wyposazone w elektrozawory. Jedno wyjscie o najwiekszej srednicy bylo zaopatrzone w zawor cisnieniowy i powrot do sumpa. Rozdzielacze akurat produkcji niemieckiej. Kontroler byl zmontowany przez syna wlasciciela tego wynalazku. Umozliwia cykliczna i programowalna w dowolny sposob sekwencje otwierania i zamykania zaworow.

Efekt np. 'fali meksykanskiej' :-) gdy woda wyplywala po kolei z lewej do prawej powodowal naprawde spore bujanie calej wody w zbiorniku. Poza sporadycznymi chlupnieciami wody przy krawedziach w salonie z akwarium slychac bylo tylko buczenie statecznikow od t5. Ale trzeba sie bylo naprawde dobrze wsluchac ;-) Za to w maszynowni mozna bylo dostac szalu. Pompy buczaly, zawory pstrykaly, woda bulgotala :-) Masakra :-) Ale moim zdaniem sam pomysl i wykonanie genialne. Tyle, ze trzeba to planowac raczej przed postawieniem zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak nie mógłbym za akwarium umieścić żadnej rury, bo "ledwie" 70cm grubości wyszedł mi baniak. Ściany nie dało się kuć, bo kominy :lol:. Coś właśnie w tym stylu co piszesz mam zamiar zrobić, ale są dwa problemy. Pierwszy to ujęcie wody, miałem wcześniej krawędź spływu o długości 75cm no i przy dużym wydatku, tak około 40tyśL/h zaczynało być słychać urywającą się z krawędzi wodę. Sito w baniaku szybko będzie zarastać, a i średnica rury fi75 też nie napawa optymizmem. Mam trochę zaawansowany projekt, lecz lepiej za wiele nie będę pisał bo może wyjść straszny niewypał i się najem wstydu tylko :ok:. Zrobię próbę, jeśli zda egzamin to na pewno się podzielę tym wynalazkiem. Zdradzę tylko, że to system mechaniczny, ale oparty na elektromagnesach, taki mechaniczny wavebox. Zależy tylko czy silnik liniowy(krokowy) którego wykonanie zleciłem koledze zadziała tak jak tego chcę no i kiedy będzie gotowy, ba najważniejsze KIEDY OTO JEST PYTANIE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ceragielach z filtrownią, parę korali :ok:

dsc8664q.jpg

dsc8665.jpg

dsc8693i.jpg

dsc8682.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi Tunze to właśnie różnie, ja mam 5szt i wszystkie cichutkie jak nie wiem co.

Jak jedna warczała, to pokleiłem na stałe mocowania do magnesu i tylko zostawiłem ruchome ustawienie kierunku strumienia. ,

Ale jak tak piszesz, to tak jest i to jest wkurzający problem, głośna praca.

Też przerabiałem pomysły na rozwiązanie cyrkulacji w nowym projekcie.

Kombinowałem z tymi pomysłami z tego forum: http://www.oceansmotions.com/8wayC4.htm .

Może mógłbyś nawiercić zaciąg i rozprowadzić osiem rur cyrkulacyjnych górą nad akwarium, z tym że trzeba by wsiąść pod uwagę czy światło tych rur nie będzie mocno grzać.

Takie rozwiązania są na tym forum.

Albo ponawiercać ściany.

Potem dumałem i testowałem pompę Red Dragon 2 z falownikiem Royal Ocean Simulator.

Tak samo zaciąg i rozprowadzenie rurami i cisza, mnóstwo ustawień fali.

Tak dumałem i w końcu cały mój tok myślowy, zatoczył kółeczko.

I z powrotem jednak wróciłem do tego, że Tunze turbelle zastosuję.

Też masz orzech do zgryzienia, ale to fajne jest mieć takie problemy.

Ja kierowałem się tym, że pompy cyrkulacyjne bo zbiornik będę budował na dłużnej, ileś lat.

Koralowce rosną czasami nieprzewidywalnie i jest potrzeba zmiany kierunków cyrkulacji. Pompę Tunze bez problemu przesuniemy zawsze w inne miejsce.

Nie lubię mieć akwa powierconego jak sito szczególnie wielkiego.

Spokojny sen tez jest ważny.

No można dać rury górą, ale...

A jak np po dwóch latach zachce nam się zmienić aranżację skały czy przycinkę mocną Koralowców.

To kształt skały trzeba będzie ustawiać pod cyrkulację która jest na stałe.

A przy pompach Tunze bardziej swobodnie skupimy się na kształcie skały konstrukcjach, które bardziej nam odpowiadają.

A tunziaka zawsze gdzieś można potem dołożyć.

I ten kontroler fali jest super i ten szeroki wylot strumienia.

Serwis bezproblemowy w Acroporze mam, zostawiłem zepsutą za jakiś czas odebrałem nową.

I są oszczędne z prądem, a falę robią super.

Tyle ode mnie, mam nadzieję, że sobie wybierzesz jakieś własne rozwiązanie.

Bardzo ciekawe z tym co wymyśliłeś ten mechaniczny wavebox.

A te locline to też mnie wkurzają.

Zamontowałem pompę RD 8000L wylot z niej to rura 32 i potem dławi ją końcówka Locline jakimś durnym dziobkiem.

Fakt, że zrobiłem rozgałęzienie na dwie rury 32 i dwa locline, ale one dławią przepływ.

Chyba do mniejszych pomp są dobre.

Fajne mają to, że kierunek wylotu strumienia można ustawić.

Mimo że twoja filozofia akwarystyczna mi nie odpowiada to jak już tak wpakowałeś się w to wszystko po uszy i wiadomo że w najbliższych latach się z tego nie uwolnisz to kibicuję Ci już.

Kurde, za***iste zdjęcia robisz ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszły do mnie wieści, że Tunze w serii 6200 i 6100 właśnie były o niebo cichsze niż te nowe 6105. Te naprawdę buczą głośno, do tego dochodzi zmiana mocy przez Profiluxa no i jest ziuuuut i ziuuut, szlag może trafić.

Na razie aby poprawić cyrkulację na szybkiego, zamontuję kolejną 6205 i poczekam na mój "patent".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 6105 tez słychać, zwłaszcza gdy sa podłączone do sterownika i jest bzzzz bzzzzzzzzzzzzzzzzzz bzzzz bzzzzzzzzzzzzzzz bzzz bzzzzzzzzz, raz lewa raz prawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6205 też są głośne , to po prostu nowa seria robiona już w ChRL. A już pod Multi..... nic nie mów !

Co do mojego powrotu do baniek to było to, że szkło albo się jakoś dziwnie szybko brudziło albo po prostu bardziej było to widać :smile: Niby i to , i to stało pod nakryciem , zapylenia szczególnego nie ma bo nikt po filtrowni mi nie chodzi ale niesmak pozostał ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Mam 6101 i 6100 są totalnie bezgłośne. Są podłączone do Profiluxa start/stop i nic nie słychać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam 6100-6200 są podłączone do profilka bardzo ciche głośniej odpieniacz zasysa powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdziliście to co słyszałem o starszych wersjach Tunze.

Na razie temat cyrkulacji stoi w miejscu, ZIMA zapadła a niedźwiedzie śpią :) to i ja też śpię :)

Ale z nudów przeglądam sobie fotki i cierpnie mi skóra na plecach jak widzę swój baniak z przed 4 miesięcy :)

Akurat wtedy przywiozłem zakupione w większej ilości korale, dziś to strach patrzeć na to, niektórych nie jestem w stanie rozpoznać, ale jeden z korali obserwowałem dokładniej i zastanawiałem się CO TO JEST

dsc6164.jpg

No i po jakimś czasie wyszło na Seriatoporę caliendrum

dsc8824.jpg

Mam więcej takich METAMORFOZ :) tylko muszę dopasować jako tako fotki, niezła zabawa jest z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×