Skocz do zawartości
tomajk

Akwarium tomajka po katastrofie.

Rekomendowane odpowiedzi

@Tomajk to zostaje Ci wizyta w sklepie + powrót z tabliczkami w lodówce turystycznej.

Po mixie + cyclop efekty były stosunkowo dobre, ale trzeba mieć bardzo stabilny system, żeby jednoznacznie powiedzieć czy samo karmienie czy może wypadła zmiana świetlówek, czy cokolwiek innego mogło mieć wpływ na dobry wzrost. Nie karmiłem tak długo.

Od kiedy mam zeovit daję tylko RB i jest fenomenalny- nie idzie brąz w korale, utrzymują ładne kolory, a przyrost jest regularny i dość szybki. Zakładając, że masz cyrkulację pod SPSy nie ma sensu bawić się w rozpylanie- wlej i samo się rozejdzie po zbiorniku.

@Sebastian- nie znam odpieniacza, który by nie zareagował na wlany RB, czy miks z mrożonek. Obecny KZ, poprzedni BK i deltec- wszystkie gasły na jakiś czas, to jest naturalne, przecież brak odpieniania przez kilka godzin w systemie stabilnym nic złego nie spowoduje, nawet w zeo, gdzie trzeba usuwać pewne składniki na bierząco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie zbiornik sie rozkręca . Tak trzymaj i nie przesadzaj z karmieniem i pierwiastkami a będzie jeszcze ładniej.

Gratuluje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek, co do RB się zgodzę, nie napisałem że po nim nie gaśnie, gaśnie, nie ma cudów, ale co do miksu plantonu z ikrą to uwierz mi że się da. Po planktonie siada, po jajach kipi, wystarczy dobrać odpowiednio proporcje i odpieniacz nie reaguje.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek ja daje RB 1x w tygodniu i sam widziałes jakie efekty . To że odpieniek gaśnie to normalne . Ja wyłączam odpieniacz do karmienia i dopiero na drugi dzień go włączam około 15:00. Przypomnij rozmowę z Rafałem o planktonie . Mieliśmy u niego zamówić . Skleroza nie choroba , tylko korale glodne hehehe . Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem plankton u Rafała, i zoo i fito, poszły dwie flaszki w tydzień, trochę kosztowna zabawa, i nie widać tego w wodzie :)

Spróbuję też tego RB.

Jak wrzucam do akwarium takie dawki pokarmu jak pisze w instrukcji, to obawiam się, że spierniczę wodę takimi porcjami, a jak wlewam 1/4 to właściwie nic nie widać efektów, że coś pływa. Będę próbował wszystkiego, tak po 2 tygodnie, zobaczę jaka będzie reakcja. Przez ostanie dni zacząłem więcej karmić korale, to wydaje mi się, że przyrost jest lepszy, dla tego szukam rozwiązań na porządne karmienie, bez rozwalenia baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokusiłem się o kilka zdjęć akwarium tylko w świetle aktynicznym.

Przyznam, że musiałem trochę popracować nad balansem bieli i ekspozycją, ale efekty oceńcie sami.

dsc_7386.jpg

dsc_7391.jpg

dsc_7393.jpg

dsc_7395.jpg

dsc_7388.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdjęcia przepiękne.

Jakie nazwy mają koralowce ,od pierwszego zdjęcia do piątego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomajk to kiedy do mnie wpadasz z aparatem ?? B):dance3:B)

załóż sobie hodowle na bazie phyto i zoo od Skiby, łatwe i praktycznie bez obsługowe.

Z drugiej strony, da się przedawkować fito i zoo plankton tak hodowany?

Czyli... jak ustalić granicę wlewanych ilości ?:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Jakie nazwy mają koralowce ,od pierwszego zdjęcia do piątego?

Teraz toś mnie zabił na amen :rolleyes: pojęcia nie mam B)

B) Ale pewnie byłoby dobrze oznaczyć już te zwierzaki które mam, bo wstyd trochę, wszyscy rzucają nazwami a ja ciemna masa. :dance3:

smithpl do ciebie przecież zajadę 29 listopada. :smile:

Zaczynam myśleć o własnej hodowli pokarmu, rozmawiałem ze Skibą już na ten temat, ale to znowu wydatki, a mam przecież LED na widoku, do tego martwy sezon przede mną. Jednak chyba będę się skłaniał w kierunku własnej hodowli. Puki co zrobię zaopatrzenie w mrożonki na "miksturę" i do czasu ruszenia hodowli tak się poratuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomajk, ja niedawno mialem hodowle, praktycznie bez kosztowo.

4 butelki PET przezroczyste 2l , 2 fito, 2 zoo i 2 x power compact + napowietrzacz - wiem ze to prowizorka ale działała 3 miesiące, teraz szczepy tylko trzymam w lodówce...:dance3: ale za to hoduje sobie solowca :rolleyes:

Jak chcesz profesjonalnie to mozemy kupic na spole rurki przezroczyste plexi/akryl i sie zDIYuje... :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

odnośnie karmienia i odpieniacza, u mnie sprawdziła sie metoda wyłączania skimmera na noc, podawałem po zgaszeniu mix z mrożonek i wyłączałem odpieniacz, ale myśle że taki manewr może być wykonany tylko w stabilnym systemie, gdzie rolę filtratora nie przejmuje tylko odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem na temat hodowli planktonu ze Skibą, nie da się już u niego zamówić sprzętu, ale przy dużej dawce cierpliwości na coś tam się może doczekam.

Gdyby Rafał mi poskładał wszystko, to dozowanie i prawie pełna automatyzacja by była. Do Stolicy trochę daleko więc trudno byłoby razem coś zmajstrować, a w najgorszym wypadku przecież też mam warsztat więc trzeba będzie zakasać rękawy i się wziąć do roboty a nie tylko rybcie fotografować :rolleyes:

Roman u mnie chyba nie tylko odpianiacz jest jedynym źródłem filtracji, nie mówiłem tego wprost ale w okresie walki z dino i cyjano właśnie wyłączenie odpieniacza było jednym z czynników które pozwoliły mi się z plagami uporać. Tak wiec nocne przerwy w jego pracy oprócz lekkiego niedotlenienia nie powinny mieć negatywnych skutków na system. Tyle tylko, że zastanawiam się czy przy własnej produkcji planktonu, będzie to konieczne ? bardziej obawiam się przy takich wyłączeniach, że będę musiał rozbierać i czyścić zwężkę i pozostałe elementy pienidla, do tego może być dodatkowa kontrola wydajności. Jeśli chodzi tylko i wyłącznie o straty pokarmu to niech tam sobie pieni i wywala. W końcu nie sam odpieniacz wyłapywałby pokarm, mam tez gąbki, watę itp. Pewnie trzeba by było w takim przypadku zatrzymać obieg do sumpa a to już jest u mnie poważna sprawa, gdyż różnica poziomów robi swoje i zanim się instalacja zapełni i zacznie "ciągnąć" to mam trochę pilnowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to sie obawiam czy dozujac pewne ilosci fito, zoo i lasonogów nie zacznie mi rosnac NO3 i PO4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby to może być problem, choć myślę, że mniejsze jest ryzyko na żywym niż na mrożonkach, w końcu żywy, dopóki nie zostanie zeżarty to wody chyba nie zepsuje. Ale dziś to już żaden problem, u mnie odpieniacz jest przewymiarowany, radzi sobie i trzyma w ryzach NO3 a PO4 wykończyłem absorberem. Jedynie co to dość upierdliwe na dłuższą metę byłyby kontrolowanie tych parametrów, ale po ustaleniu dawek planktonu, dopasowaniu do tego ilości absorberów, wydajności odpieniacza, może raz na tydzień by starczyło.

Decyzja zapadła, czyli żywy pokarm dla korali, teraz tylko trzeba przekonać pewnego człowieka by coś z tym zrobił :rolleyes: a jeśli nie to choć materiał załatwił. :dance3:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super baniak rozmiarów oczka wodnego i jeszcze w takim kształcie :dance3: Mam nadzieję, że zbiornik się będzie dobrze rozwijał bo potencjał ma ogromny :spiteful:

Pozdrawiam :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny zbiornik no i super zdjęcia , ładnie ostrzy obiektyw. Tylko pozazdrościć.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×