Skocz do zawartości
inmar

Projekt Inmar

Rekomendowane odpowiedzi

ja myślę że często pomijamy-zapominamy lub poprostu nie zwracamy uwagi na jedną rzecz.

Obsadzając takie wielkie akwarium, bierzemy koralowce z różnych źródeł i w każdym z nich panują inne warunki, zarówno parametry wody, jak oświetlenie i różny pokarm - i teraz obrazowo:

Każdy był kiedyś na wakacjach w cieplejszym klimacie od naszego, niby parę stopni różnicy, a wysiadanie z samolotu i uderzenie gorąca i wilgotności pamiętamy do dziś, bo był to szok dla organizmu. Następnie pewnie parę osób zatruło się miejscową żywnością, którą miejscowi jedzą od lat i nic im nie jest. To samo się tyczy wypicia wody itd. I teraz wyobraźcie sobie tych wszystkich turystów jako nasze korale - jednemu się bardziej spodoba, innemu mniej, a trzeci cały pobyt będzie w cierpiał problemy żołądkowe.

Koralowce to też istoty żywe i one też mają swoje preferencje z poprzednich domów.

Wiec biorąc z kilku czy kilkunastu źródeł zawsze możemy trafić na takich "turystów" którym zarówno klimat jak i kuchnia w akwarium nie będą odpowiadały. A co się wtedy stanie? Oczywiście ucierpi cała "wycieczka".

Więc jak tu wyżej panowie mądrze prawią - najlepiej zostawić wszystko w spokoju, samo się "przegryzie" a nie na siłę robić dobrze.

@inmar - cierpliwości i powodzenia!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie nie napisałem , że na ledach nie da się prowadzić zbiornika , tak jak wspomniałem u jednych ZS+ZB działa a u mnie nie :).

Masz piękny zbiornik , ale z całym szacunkiem dla Ciebie nie jest to las Acropor a to właśnie one są najbardziej wymagającymi koralami więc jednoznacznie nie mozna stwierdzić , że wszystkie acropory u Ciebie by rosły :).

Nie chcę polemizować o świetle bo to nie ma najmniejszego sensu , są zbiorniki które pod ledami wyglądaja pięknie tylko nasuwa się tysiąc pytań ..... i pozwól , że nie bedę ich zadawał bo nie o tym jest ten wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację że nie da się ze wszystkimi rodzajami korali zwłaszcza Acroporami. Miałem na myśli ogólnie średnio trudne SPS

Kończmy i śmiećmy Markowi. :yes:

P.S.

I okazuje się że można rzeczowo porozmawiać bez boksowania.

Dzięki fal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystkie korale są właśnie z hodowli Aquaforesta,ale umierają i te i na przykład od Truskawy,któremu to acropory rosną jak porąbane.To jest jedno z akwarii,które wygląda bardzo ładnie łamiąc przy tym wiele zasad typu oświetlenia,dozowania preparatów itp.Nie wiem,ale to Jego akwarium ma chyba z 5-7 lat.Widzę,że bierze kolejne acropory od krawędzi podstawek się zaczyna.Może nakręcę filmki i pokażę akwarium.

Dziś wymieniłem jedną z świetlówek z Blue Plus na Lagoon Blue i tak myślę,że co kilka tygodni będę wymieniał pozostałe.W sumie mam węgiel w ilości 1000ml od 2 tygodni i zastanawiam się czy to nie jego czas,wcześniej nie używałem w tym zbiorniku węgla w ogóle.

Dzisiejsze parametry to :

PO4-0,08

Zasolenie 1.026

NO3-7

Redox-320

Ph-7,9 rano

K-410 dziwne bo urosło a nie podaję,chyba po sobotniej podmianie

Kh-8,4

Ca-435

Mg-1360

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy nie było by dobrze odciążyć na jakiś czas akwarium, zmniejszyć obasdę na jakiś czas, może oddaj na przechowanie komuś te korale które nie mają się za dobrze, szkoda byłoby je stracić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbecz

ja sądzę ze trzeba dać akwarium odpocząć od tych wszystkich zmian, ustabilizować parametry i czekać,Marek jakie mialeś skoki kh?jak poszło Ci wysoko to ja bym węgiel wywalił z akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytalem watku od poczatku,ale

Marek pamietasz historie wlodzimierza na NR. Jaki mial problem z koralami pod ledami, ile kombinowal. Przeanalizuj jego watek, zapytaj go na priv.

A jezli nie stosujesz wegla gdzie od lat tlucze sie to na wsystkich forach na swiecie z jakich podow trzeba go uzywacna stosujac probiotyke to czemu sie dziwisz..

Szkoda ze nikt nie sluchal jak Pante tlumaczyl dlaczego nie w kazdeej slonej w wodzie mozna stosowac ozon. Pogogluj troche i zobacz jaka trucizna sie tworzy kiedy ozon dostaj kontak z bromem. Dlaczego na niektoryh solach jest ta informacja ze dana sol jej nei zwiera? Zeby sobie nie zrobic KUKU. Jezli nie stosowales wegala i nagle dales podwojna dawke, jak w zbiorniku ma panowac rownowaga?

Bylem nie dalej jak 2 tygodnie temu u Seabstka. Cale akwarium jedzie na AF korale od szczepk rowniez ze stajni AF. Oczy z ziemi zbierallem.

Takie moje 5 groszy, bierz byka za rogi.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kubek_77

ale na NR Marek ma pomocne wpisy... nie ma co "jest ogień"

Marku od siebie jako gościa, który stosuje od jakiegoś czasu Zeo (czyli te wg ciebie probiotyki) to chciałem ci tylko powiedzieć, że kolory nie są fajne nawet najprostrza monti nie jest taka jak w mojej ocenie powinna być. Masz albo za ciemne albo jakieś spłowiałe te kolory.

Poza tym to masz jakieś naloty na skale? co to buro-brązowe na skale? Czy to jakieś glonki czy może takie galaretowate coś?

Chyba, że to wszystko wina tego filmiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprawdzę te wpisy,Kubek,ten nalot na skale jest od tygodnia i też mnie martwi.

Tomcio,byłeś tam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, taki nalot swiadczy o przeżyźnieniu zbiornika.

modl sie, zeby ci sie to wszystko w skale nie odlozylo, bo bedzie wychodzilo miesiacami i sam nie bedziesz wiedzial dlaczego.

jeszcze raz apeluje: kolego Inmar, nie idzcie ta droga ;)))) odstawcie wszelkie polepszacze bo sie wam pogorszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie preparaty są na razie schowane w inne szafce niż dotychczas,nastał luzik dla baniaczka i będziemy obserwować zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz wez krede, stan przy tablicy i pisz:

do maja 2013 nic nie wleje do baniaka ;))))

i tak 200 razy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×