Skocz do zawartości
AnT

Sekta Siporax-siarzy

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja powiem tak - 5 litrów siporaxu i zwiekszylem karmienie do 6 kostek dziennie.

NO3 caly czas 0 co w sumie chyba za dobre nie jest - za to ciesza sie korale bo wiecej papu.

Karmienie SPSow co drugi dzien z 4 preparatów i 2 kostek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja coraz bardziej dojrzewam do zrobienia nowego sumpa,wiem,że ten siporax w kominie długo swoich właściwości nie będzie miał.W przeciągu ostatniego czasu doszło mi ryb,12 anthiasów,naso elegans i z.flavenscens przez co zwiększyłem karmienie,a dziś dokupiłem 10 chromisów i salariasa.Łącznie jest chyba ponad 35 ryb.Zobaczymy jak filtracja teraz będzie wyrabiać,dziś rano NO3 miało naciągane 0,2 a PO4-0,01.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja powiem tak - 5 litrów siporaxu i zwiekszylem karmienie do 6 kostek dziennie.

startowales odrazu z 5 litrami czy dodawales stopniowo ?

wlasnie zamowilem 4 litry i zastanawiam sie czy wpakowac odrazu czy etapami.

plukac przed wlozeniem ?, szczepic bakteriami czy po prostu zostawic, niech sam zacznie pracowac ?

jak dlugo od momentu wlozenia zlozezaczyna poprawnie dzialac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę,że można dokupywać etapami i dostosować do własnych potrzeb.Jest jeszcze jedna dobra właściwość siporaxu,po latach zawsze możemy część podmienić a skały już nie,która jak się często słyszy zaczyna oddawać na przykład fosforany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasz wątek od pewnego czasu, tak jak i inne, zagraniczne o ceramice i zastanawiam się czy można by tym zastąpić DSB.

Poza powierzchnią filtracyjną, DSB jest też schronieniem dla wielu organizmów i źródłem pokarmu dla koralowców.

Fajnie by było mieć takie "DSB" które można wypłukać co jakiś czas bez stresowania zbiornika.

Wrzuci ktoś z sekty zdjęcie jak wygląda taka ceramika po paru tygodniach w akcji? Czy pokrywa ją widoczny film bakteryjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem 2litry i wsadzilem. Jak nie wybuchlo to zrobilem drugi koszyk i wsadzilem 3litry :-)

Odstep to jakis tydzien lub dwa. Mam 2 koszyki i raz na 4-6 tyg. jeden wzrusze w wodzie z akwa aby oczyscic.

Kapitan, dydaje mi sie ze tak. Pytanie czy masz tyle miejsca.

Moim zdaniem jedyny problem to miejsce. Duza ta ceramika. Sporo miejsca zajmuje mi te 5 litrow :-)

Wloz do akwa i nic nie kombinuj, nie szczep. Jedyne co zrob to podziel doecelowa ilosc na 2 koszyki.

Chodzi o to ze jak oczyszczasz jedna to druga pracuje... Nie bedzie wachan

Wrzuce ci wieczorem. Siporax zachowuje sie inaczej niż kulki. Nic go nie obkleja, jedynie detrytus uklada sie na ceramice dlatego warto oplukac co miesiac. Ja juz kombinuje nad pompka w sumpie ktora uniemozliwi odkladanie sie detrytusu.

No bo jak zerkniesz na farme SPSow Korallen-Zucht to raczej tego nie pluczą :-)

8_big.jpg

Ja to sie zastanawiam czy nie zrobic drugiego pojemnika podpietego do ukladu ( 10l ) gdzi ebedzie 8 litrow siporaxu i pompka NJ.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto mi podpowie gdzie kupic maly siporax? bo ja tu slysze tylko o tych duzych. na allegro widze ze sera ma jakis wybor nawet w ksztalcie pastylek ale niesmiale sadze ze to nie bedzie tak efektywne jak ksztalt dyskutowany powyzej. a malo miejsca mam i mniejszych wejdzie wiecej.

Wpadlam jeszcze na jeden pomysl nie wiem tylko czy wlasciwy: jak by polamac troche te rureczki to by sie zaciesniły, dobrze kombinuje czy jednak nie?czy ten tunel miedzy nimi jest jednak dosc wazny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee to ja mam ładnie wyukładany w sumpie :)

gallery_9028_2248_8919.jpg

Zastanawiam się ciągle czy nie zrobić koszyków.

Siporax mam od zmiany zbiornika na większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mehi na mój prosty rozum ten tunel zwiększa przepływ, natlenia złoże (na ściankach są bakterie) i pomaga usuwać detrytus. Gdyby tego drobno nakruszyć to by powstały strefy bez przepływu, gromadziłby się tam osad i mogłyby się robić takie problemy jak czasem powstają przy DSB, że potem strach tym poruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie w siporaxie o to chodzi, zeby stworzyc warunki beztlenowe do rozkladu NO3 do wolnego azotu.

W warunkach tlenowych przy szybkim przeplywie tego nie uzyskamy.

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi nie pisz glupot. Sipprax w denitryfiakatorze tak sie wykorzystuje jefnoczesnie dokarmiajac bakterie i dajac maly przeplyw. W naszym zastosowaniu zwiekszamy tylko powierzchnie dla kolonii typowych dla zywej skaly.

Co di tego granulatu jak i tulej malej srednicy to sie raczej nie nadaja b. przez osad bedziesz walczyl z no3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl,

po pierwsze zastanow sie chwile nad jezykiem, ktorym do mnie piszesz....

secundo, przesledz caly cykl azotowy i pomysl chwile nad swoja teoria... nie zamierzam z tym polemizowac bo... no wlasnie.... zastanow sie co robi zywa skala w zbiorniku...

i czemu wlasciwie chcemy, zeby byla jak najbardziej porowata.... i co robi ten zastep robactwa zamieszkujacego korytazyki LR i przepychajacy wode przez skale....

i dlaczego tak piejesz, ze masz zerowe NO3....

poskladaj wszystko do kupy i idz sie wstydzic do konta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w kulkach tez dochodzi do procesu denitryfikacji skoro usuwa NO3

a w SIporaxie bakterie beztlenowe zasiedlily mi sie mimo iz dostaja staly wylot z odpieniacza wprost na zloze wraz z bogactwem tlenu..

No i dlaczego ten biedny siporax oddaje NO3 jak jest w slabym przeplywie?

Oczywiście częściowo moga przechodzić tam w/w procesy ale nie jest to metoda typowo denitryfikacyjna...

PS. Co do jezyka, no niestety taki juz jestem - kochasz albo nienawidzisz

PS2. A to moj siporax...

post-368-0-83478300-1350854695_thumb.jpg

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ze smithem , denitryfikacja powinna przebiegać w kontrolowanych warunkach (jak w przypadku DSB) przestrzeń dla bakterii denitryfikacyjnych powinna być ograniczona w przeciwnym razie dojdzie do wytworzenia siarkowodoru .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w kulkach tez dochodzi do procesu denitryfikacji skoro usuwa NO3

a w SIporaxie bakterie beztlenowe zasiedlily mi sie mimo iz dostaja staly wylot z odpieniacza wprost na zloze wraz z bogactwem tlenu..

No i dlaczego ten biedny siporax oddaje NO3 jak jest w slabym przeplywie?

PS. Co do jezyka, no niestety taki juz jestem - kochasz albo nienawidzisz

PS2. A to moj siporax...

post-368-0-83478300-1350854695_thumb.jpg

filozofia dzialania kulek jest nieco inna i dobrze o tym wiesz.

z siporaxem mozesz robic co zechcesz, upuchac po kieszeniach, nosic w butach, sprzedawac tambylom na czarnym ladzie czy co ci przyjdzie do glowy.

jak dla mnie material bedzie mial inne przeznaczenie, raczej zgodne z projektem producenta, tu cytuje za strona http://www.sera.de/pl/pages/produkty/in_category/2652/product/-1a6f87da3a.html

sera siporax zapewnia bakteriom beztlenowym wyjątkowo dużą ilość otwartych tuneli. Umożliwia to zaopatrywanie bakterii w składniki odżywcze i wystarczającą ilość wody. We wnętrzu tuneli panują warunki ubogie w tlen. Dlatego też, bakterie, aby zapewnić sobie tlen, zmuszone są do rozkładu azotanów. Ilość azotanów w wodzie akwariowej zostaje przez to zmniejszona.

kiedys sie robilo nitrareduktory z kilkunastometrowych kawalkow wezyka o malym przekroju i to dzialalo...

ale to zanim wymyslono siporax ;)))

@1 co do jezyka to wystawiasz tylko swiadectwo wychowaniu, ale to twoja sprawa.... i raczej cie nie kocham

@2 moj siporax sfotografuje ci w okolicach srody ;) pewnie tez sie bedzie tak ladnie usmiechal jak twoj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to ze czytasz opis SIporaxu jako wklad filtracyjny do nitra reduktorów.

W czasach nie chlubnego upadku siporaxo-podobnych produktów stosowane byly tylko i wylaczenie jako wklad w filtrach denitryfikacyjnych i kublach skodkowodnych gdzie byl gnoj i bagienko.

I to wlasnie czytasz na ulotce siporaxu.

Jednak zapominasz o bardzo rygorystycznych warunkach jakie trzeba zapewnic w takim filtrze aby bakterie denitryfikacyjne tam sie osiedlily oraz utrzymały i aby szybko ( jak nie ekspresowo ) zwykle bakterie ich po prostu nie wybily.

Istnieja 3 zasady:

1. Cukry lub inna pożywka dla bakteri beztlenowych .. ( i trzeba bardzo pilnowac ich odzywiania bo padna )

2. Minimalny przeplyw

3. Ograniczenie maksymalne tlenu... czyli niskie Redox

Bez tego po prostu nie osiedlanja sie.

I wlasnie tego wszystkiego nie masz trzymajac siporax w sumpie.

To tylko masa do osiedlenia sie biomasy ale nie koniecznie denitryfikatorów których tam raczej jest malo.

Co ciekawe bardzo latwo rozpoznaje sie taka kolonie, jest galaretowata masa na siporaxie.

JJablonski mial tego mnostwo w swoim Deni :-) U mnie na siporaxie nie ma nic - czysciutko.

To jakbys przeczytal ze wodka jest tylko do picia a przeciez mozna nia karmic bakterie w morskim akwarium :-)

A tu odpis z instrukcji Aquamedicowskiego denitryfikatora:

"Bakterie należy dokarmiać substancjami organicznymi, np. tabletkami Denimar, zawierającymi takie substancje organiczne, które mogą być całkowicie zużywane przez bakterie. W procesie tym jako produkt uboczny wytwarzany jest CO2.

Przepływ przez denitryfikator jest bardzo wolny, co odróżnia go od innych filtrów akwariowych. W przypadku denitryfikatora przepływ wody wynosi około 2–4 l/h. Woda akwariowa może być poddawana filtracji raz w tygodniu. Jeśli denitryfikator jest poprawnie wyregulowany, to woda opuszczająca go nie powinna zawierać azotynów i azotanów."

No to u mnie przeplyw jest jakies 1000-2000l/h, brak dokarmiania deni i mnostwo tlenu.

A tu kolejne oh...:

"Warunki biochemiczne panujące w denitryfikatorze różnią się całkowicie od tych w akwarium.

Azotany muszą być redukowane do azotu gazowego, a to jest możliwe tylko w wodzie, która nie zawiera rozpuszczonego tlenu - potencjał redox powinien być bardzo niski lub ujemny. Idealne wartości mieszczą się w przedziale od -50 do – 250 mv. Jeśli potencjał przekroczy poziom powyżej –50 mv, reakcja denitryfikacji może zostać zatrzymana na poziomie NO2! Gdy potencjał spadnie poniżej – 300 mv wszystkie azotany są redukowane i bakterie zaczynają wytwarzać H2S. "

No to u mnie redox przy siporaxie ma 410.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to ze czytasz opis SIporaxu jako wklad filtracyjny do nitra reduktorów.

W czasach nie chlubnego upadku siporaxo-podobnych produktów stosowane byly tylko i wylaczenie jako wklad w filtrach denitryfikacyjnych i kublach skodkowodnych gdzie byl gnoj i bagienko.

I to wlasnie czytasz na ulotce siporaxu.

Jednak zapominasz o bardzo rygorystycznych warunkach jakie trzeba zapewnic w takim filtrze aby bakterie denitryfikacyjne tam sie osiedlily oraz utrzymały i aby szybko ( jak nie ekspresowo ) zwykle bakterie ich po prostu nie wybily.

Istnieja 3 zasady:

1. Cukry lub inna pożywka dla bakteri beztlenowych .. ( i trzeba bardzo pilnowac ich odzywiania bo padna )

2. Minimalny przeplyw

3. Ograniczenie maksymalne tlenu... czyli niskie Redox

Bez tego po prostu nie osiedlanja sie.

I wlasnie tego wszystkiego nie masz trzymajac siporax w sumpie.

To tylko masa do osiedlenia sie biomasy ale nie koniecznie denitryfikatorów których tam raczej jest malo.

Co ciekawe bardzo latwo rozpoznaje sie taka kolonie, jest galaretowata masa na siporaxie.

JJablonski mial tego mnostwo w swoim Deni :-) U mnie na siporaxie nie ma nic - czysciutko.

To jakbys przeczytal ze wodka jest tylko do picia a przeciez mozna nia karmic bakterie w morskim akwarium :-)

A tu odpis z instrukcji Aquamedicowskiego denitryfikatora:

"Bakterie należy dokarmiać substancjami organicznymi, np. tabletkami Denimar, zawierającymi takie substancje organiczne, które mogą być całkowicie zużywane przez bakterie. W procesie tym jako produkt uboczny wytwarzany jest CO2.

Przepływ przez denitryfikator jest bardzo wolny, co odróżnia go od innych filtrów akwariowych. W przypadku denitryfikatora przepływ wody wynosi około 2–4 l/h. Woda akwariowa może być poddawana filtracji raz w tygodniu. Jeśli denitryfikator jest poprawnie wyregulowany, to woda opuszczająca go nie powinna zawierać azotynów i azotanów."

No to u mnie przeplyw jest jakies 1000-2000l/h, brak dokarmiania deni i mnostwo tlenu.

A tu kolejne oh...:

"Warunki biochemiczne panujące w denitryfikatorze różnią się całkowicie od tych w akwarium.

Azotany muszą być redukowane do azotu gazowego, a to jest możliwe tylko w wodzie, która nie zawiera rozpuszczonego tlenu - potencjał redox powinien być bardzo niski lub ujemny. Idealne wartości mieszczą się w przedziale od -50 do – 250 mv. Jeśli potencjał przekroczy poziom powyżej –50 mv, reakcja denitryfikacji może zostać zatrzymana na poziomie NO2! Gdy potencjał spadnie poniżej – 300 mv wszystkie azotany są redukowane i bakterie zaczynają wytwarzać H2S. "

No to u mnie redox przy siporaxie ma 410.

A co sądzisz o http://erybka.pl/product-pol-845-Aqua-Medic-NR-400-Reduktor-azotanow.html ??

Czy to może być powodem powstania NO3 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba sluzy do redukcji azotanow. Jak widzisz to zamkniety uklad w ktory powoli podaje sie wode z akwa, dokarmia i wytwarza srodowisko bez tlenowe. Tylko w aktualnej sytuacji to zamiast biobali lepiej uzyc siporax te male cylindry bo ma wieksza powierzchnie do zasiedlania niz biobale.

Upierdliwosc polega na tym ze musisz kontrolowac pH i dozowac pozywke.

Ja z wlasnych doswiadczen wole miec siporax w sumpie - dziala tak samo, bezobslugowo, potrzasam koszykami raz na pare dni nba w razie czego jak KZowymi kamieniami :-) :-)

Jednak jak nie masz miejsca w sumpie no to chyba mozna sprobowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×