Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Nowicjusz napisał:

To znaczy ze w moich 49l te bakterie nie mają co jeść?Dodam że przez pierwszy tydzień dałem trzy ampułki equo bacterya + tej samej firmy pożywkę,jedną ampułkę rozłożoną na 5 dni.Czyli przez 5 tygodni istnienia zbiornika wlałem tego sporo i nic. 

Widocznie nie miały na tyle żeby spowodowało to  ich nadmierne namnażanie się i zakwit - każdy baniak jest inny.

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Noc za nami, ryby i ślimaczki żyją. Dostały pół kostki mysis i szczyptę płatków ze spiruliną. Woda dalej mętna.  Gąbkę wyjęłam, a natlenianie akwarium trwa.

Zrobiłam testy wody i wygląda to tak:

NO2 - 0,3

NO3 - 0,2

PO4 - 0,05

PH - 8,0 

Ca - 230

KH/Alk - 7,7

Mg - 930

Fosforany trochę mocne. PH chyba dokładniejsze niż wczoraj, bo miałam lepsze światło.

13 godzin temu, boft napisał:

Aby wystąpił zakwit  muszą być i bakterie i to co  papusiają, czyli nutrienty, bakterie same od siebie nie zakwitną ;)  Jesli bakterii zostanie dostarczone za dużo i nutrientow i substancji odżywczych tez jest dużo co pozwala się im bardzo intensywnie namnożyć to efekt jest jak na zdjęciu w poprzednim poście.

Testy NO2 i NO3 są trochę naciągane, nie wpisałam 0, bo na białej kartce coś jednak widać. Jedynie fosforany są trochę mocne. Czyli to już by wystarczyło, żeby wystąpił zakwit bakteryjny. No spróbujemy go jakoś przetrwać.

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Bea_01 napisał:

Ca - 230

Mg - 930

 

Odbiegając od zakwitu - to z ciekawosci  co to  za testów używasz? i na jakiej soli zalewałaś?  czy na pewno masz dobrze skalibrowany tez miernik zasolenia? bo Mg i Ca wydaja się być mocno poniżej pożądanych wartości.

Wrzuce jeszcze raz dla przypomnienia tabelke (Osmodeusz juz wrzucał w tym wątku)

image.png.2dad70d3b9ca3dd06e68940e705fdecb.png

 

 

8 godzin temu, Bea_01 napisał:

Testy NO2 i NO3 są trochę naciągane, nie wpisałam 0, bo na białej kartce coś jednak widać. Jedynie fosforany są trochę mocne. Czyli to już by wystarczyło, żeby wystąpił zakwit bakteryjny. No spróbujemy go jakoś przetrwać.

Przy świeżym baniaku dodatkowo tez przy stosunkowo niedużym litrażu - każde zachwianie równowagi w któraś stronę  może powodować niepożądane skutki.  Zacytuje jeszcze raz " Zakwity bakteryjne występują głównie w młodych akwariach, w których dominują bakterie heterotroficzne nad autotroficznymi. Nadmiar materii organicznej jest konsumowany przez bakterie heterotroficzne, które wydalają amoniak (NH4+), który z kolei jest konsumowany przez bakterie autotroficzne. Taka nakręcająca się spirala doprowadza do zmętnienia wody. "

Z tego wynika ze jedne bakterie dostarczają papu drugim  i tak  się kolo zamyka, zatem zakwit nie koniecznie wynika z tego ze miałaś za dużo nutrientów tylko przedawkowałaś bakterie i trafiły na sprzyjające warunki do rozmnażania a później już same sobie pokarmu dostarczają. Nie zawsze przedawkowanie kończy się zakwitem.

Jesli nie masz lampy UV to pozostaje zdaje sie tylko nie przekarmiac ryb, dobrze napowietrzać i czekac..

 

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

@boft Testy na Ca z Saliferta, a Mg z Aquaforest. Sama nie wiem, czemu tak nisko. Może po kilku podmianach wody coś się zmieni. Bo na suplementację balinga za wcześnie, prawda?

3 godziny temu, boft napisał:

Z tego wynika ze jedne bakterie dostarczają papu drugim  i tak  się kolo zamyka, zatem zakwit nie koniecznie wynika z tego ze miałaś za dużo nutrientów tylko przedawkowałaś bakterie i trafiły na sprzyjające warunki do rozmnażania a później już same sobie pokarmu dostarczają. Nie zawsze przedawkowanie kończy się zakwitem.

No właśnie, bo nutrienty na 0, a zakwit szaleje. Co podchodzę do akwarium to woda jakby bardziej żółta. Naprawdę nie da się nic zrobić? A jak by baniak wyglądał przy złym działaniu filtra lub odpieniacza?

160420323_850115449178896_5875049232558715790_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, boft napisał:

nie przekarmiac ryb, dobrze napowietrzać i czekac..

I na litość ... nie grzebać wciąż, to nie butik ze „szmatkami”😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Bea_01 napisał:

Testy na Ca z Saliferta, a Mg z Aquaforest. Sama nie wiem, czemu tak nisko. Może po kilku podmianach wody coś się zmieni. Bo na suplementację balinga za wcześnie, prawda?

 

Ale Ty nie masz jeszcze konsumentów wiec nie powinno tyle wpierdzielić Ca i Mg, jeden sarco i 2 ślimaki nie powinny tak zjechać w doł z Ca i Mg. Wiec albo robisz zle testy, albo cos nie tak z zasoleniem albo nie tak z woda/solą na której startowałaś.

Co prawda kazde akwarium jest inne i litraz tez mamy rozny, ale startowałem w tym samym okresie, mam dużo więcej korali (w tym 3 LPS) wsadzonych już i masę ślimaków które są konsumentami Ca, tez nie robiłem podmianek przez 2 pierwsze miesiące  i Ca 390 mam a Mg  1365. (ale zeby nie bylo idealnie to  tez mam problemy tylko z czym innym 🙂 )

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Skalibrowałam płynem Saliferta refrektometr i powtórzyłam test z zasolenia. Wyszło bardzo niskie zasolenie 25 ppm. Mam w wiaderku ok. 3 l zasolonej wody, wczoraj sarco tam trzymaałam i nie dodałam tej wody. Mogę to wlać, ale czy to pomoże? A sól mam z Aquaforest reef salt. Przy podmianie odmierzyłam 10 l i tam jest miarka ile soli do 10 l. Tak odmierzyłam i wsypałam do lekko ciepłej wody. Grzałką podgrzewałam wodę, żeby sól się rozpuściła. Do baniaka wlałam 9 l. bo tyle odlałam z niego.

@Osmodeusz nic nie grzebię, jestem tylko biernym obserwatorem katastrofy wodnej 😫

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 godzin temu, Bea_01 napisał:

Mój jedyny koral sarco też czuje się dobrze. Na 2 godziny wyciągnęłam go z wody do wiadra (cały czas był w wodzie), bo myślałam, że może on umiera

No rzeczywiście, nie grzebiesz nic 😁

Zasolenie trzeba podnieść, zbiera żniwo „metoda na ciut mniej...” 

Beata, nie chciałbym zniechęcać - ale czas na „sztywno”  to ogarnąć i pilnować, tam już są zwierzaki

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jeszcze raz skalibrowałam refrekto. wodą RO i wyszło 0 i potem wlałam płynu kalibrującego i wyszło 35, także skalibrowany dobrze i no pokazuje te 25 ppm zasolenia. Ostatnia moja kalibracja była chyba z 3 tyg. temu.

Tak jak pisałam podmianę zrobiłam w czwartek po południu. Codziennie woda paruje, więc ok. 2 l wody RO dodałam 3  razy. Od przybycia rybek parę dni było dobrze, czyli od soboty do czwartku. Wskazywałoby na złą podmianę wody, ale czy to moja wina, że zrobiłam tak jak w instrukcji pisało. No chyba nie jest problemem odmierzyć 9 l wody, nasypać soli wg. miarki i ją zamieszać. Wcześniej obejrzałam sobie film Bartka o podmianach. Jeżeli ktoś tu zawinił to raczej ta sól z AF, albo ich miarka. Może miałam wybrać inną firmę, nie wiem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Bea_01 napisał:

 No chyba nie jest problemem odmierzyć 9 l wody, nasypać soli wg. miarki i ją zamieszać.

Poza odmierzeniem ilości soli miarka (każdy ma swój sposób ja np ważę ilość soli  na wadze), zmierz zawsze zasolenie przygotowanej wody zanim ja dodasz do baniaka. Im mniejsza ilosc przygotowanej solanki tym latwiej przedobrzyc w albo jedna albo druga strone, wystarczy kilkanascie gram roznicy w dodanej soli..

Pamiętaj ze masz już zwierzaki wiec nie możesz za szybko podnieść zasolenia, musisz to robić stopniowo.

Co to masz za refraktometr ze tak się rozkalibrowuje?

 

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refrektometr kupiony w PL. Taki zwykły.222ef42b9b00ab7a3e0f2acaaef67ac9.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, mam dokładnie ten sam i od nowości nie wymagał re-kalibracji (sprawdzam go raz na jakiś czas na płynie saliferta)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam, musiałem kalibrowac

Ja przed podmiana sprawdzam płynem kalibrcyjnym

potem wodę w akwarium mierze

Do wody RO wsypuje 2 lyzki duże , po chwili ja mierze jak sol się rozpuści i dosypuje do docelowej wartości 😁 głównie trwa to u mnie 10m maxymalnie ale to chyba powód tego że to 2l podmiana 😅

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam 5 l wody RO, TDS pokazuje 0,11. Na opakowaniu z soli AF pisze 390g/10l wody. 195g/5l to by było na uwaga 33ppt, tak napisano czyli 1.025 s.g.
Tylko jak wyrównać różnicę w ppm z 25 na te 33 lub 35. Może mi ktoś to policzyć?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Na 35 ppt jest 415g/10 l. Pomierzylam teraz na wadze kuchennej 195g soli i wsypalam do miarki z AF. Wyszło o wiele więcej soli niż podaje miarka na 5l.
Zrobię tak jak Ty Bart. Wsypie polowe i zobaczę zasolenie.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh ... teraz jak przesuwalam pudełko pod biurkiem to znalazłam babkę Strigatkę. W tej mgle nie widzę ani jej ani Midasa bo siedzą w swoich kryjowkach, tzn. rano widziałam na chwilę pyszczek i oczka Midasa, a Strigaty od 2 dni nie widziałam.
Na noc zakładam na akwarium siatkę na komary, ale mogła i w dzień wyskoczyć, zresztą boki siatki są luźne. Nie mogę uwierzyć że jest pierwsza strata.


Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na stronie 8, tego tematu masz wklejony link do kalkulatora i do wzoru http://wordpress1986001.home.pl/autoinstalator/wordpressplus/?p=26

i dobrą praktyką na przyszłość, jest sprawdzenie zasolenia w worku transportowym, (porównanie z własnym) bądź też zapytanie w sklepie jakie zasolenie utrzymywane jest w zbiornikach (od tego też zależy aklimatyzacja zwierząt) w ten sposób łatwo też wyłapać, że coś jest nie tak.

Zasolenie podnoś stopniowo, nie za jednym „strzałem”

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz odlewac część wody, i wlewać ta z dobrym zasoleniem ale zrób np 2l/1h i mierz po każdym dolaniu wodę w akwarium. Pamiętaj o dokładnym wywieszaniu soli w wodzie, woda która lejesz ma być kryształ, cała sol ma być rozpuszczona dopiero możesz wlać. Odstęp czasu ma niwelowac nagly duży skok który może być mało zdrowy dla życia.

Ja obnizalem zasolenie z 1.040 na 1.026 , wiem coś o tym 😁😁😁😁😁

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bea_01 napisał:

Nie mogę uwierzyć że jest pierwsza strata.

i nie będzie ona ostatnią.
Każdy akwarysta morski ma straty w obsadzie czy to rybnej czy też koralowej. A jeśli nadal są tacy co twierdzą "nic mi nie zdechło" to widocznie za krótko w tym hobby siedzą.

Dlatego musimy przyłożyć się do tego aby zminimalizować ryzyko.

 

11 godzin temu, Bea_01 napisał:

Może mi ktoś to policzyć?

Nie sypie się soli na wagę - higroskopijność soli zakłamuje wynik... Do zasolenia używaj zawsze mierników czy to elektronicznych, lunetkowych, czy też spławikowych. Co do miarki AF - mam miarkę używam do innej soli, ale traktuję ją jako "miarkę" a nie wyrocznię dobrego zasolenia. Wiesz to tak jak z soleniem w gotowaniu "do smaku".

 

4 godziny temu, Osmodeusz napisał:

bądź też zapytanie w sklepie jakie zasolenie utrzymywane jest w zbiornikach

:) bezpieczniej samemu sprawdzić... nie zawsze znajdziemy pokrycie we wskazaniu naszego i sklepowego refraktometru. Póki co to rekordowa aklimatyzacja szła wg mojego refraktometru od 1,008 wg sklepu miało być 1,021 był dzień po wieczornej dostawie.

A poza tematem...
Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją abym musiał obniżać zasolenie w worku transportowym - to taka błyskotliwa myśl dla początkujących.... Ciekawe czy wiedzą dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×