Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

@chwialek ...Hmm ... Nie będę googlowac, bo może czegoś się nauczę. Jak dolewam wodę RO do akwarium to zasolenie nie zmienia się. To już jest ciekawostka. W końcu rozcięczam wodę. W przypadku cukru byłaby mniej słodka. A zasolona woda podczas transportu w małym woreczku ? Co tam na nią działa ? Temperatura wody chyba nie, bo staram się zachować taką samą. Mała objętość woreczka? Mieszanie soli z tlenem? Nie przychodzi mi nic innego do głowy

Dziękuję za pomoc. Kolejny dzień wyrwany szponom zmętniałej wody. Blazenki czują się dobrze. Midasa nie widziałam. Woda dalej mętna. Rano zasolenie 25
Po pracy spróbuje z tym zasoleniem.
Mam wrażenie, że już na samym początku z przygodą morską zaliczam wszystkie możliwe błędy akwarystów.
Pozdrawiam


Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bea_01 napisał:

Jak dolewam wodę RO do akwarium to zasolenie nie zmienia się.

Gdybyś odparowała dużo wody z akwarium to zasolenie by się bardzo zwiększyło,bo odparowuje tylko woda a sól zostaje.Dla tego dolewamy tylko czystą wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie dolewając wody, a tylko czekając, aż ona odparuje możemy skorygować lekkie wahania zasolenia tak?
A znasz odpowiedź na zagadkę Chwialka?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Bea_01 napisał:

Po pracy spróbuje z tym zasoleniem.

Rozrób sobie solankę o stężeniu trochę wyższym niż 1.025,i na miejsce odparowanej wody dolewaj codziennie tą solankę aż zasolenie będzie ok.Głowa do góry,u mnie glony ciągle w ataku,też nie wygląda to zbyt fajnie.

1 minutę temu, Bea_01 napisał:

Czyli nie dolewając wody, a tylko czekając, aż ona odparuje możemy skorygować lekkie wahania zasolenia tak?

Tak też można,ale po co się pozbywać tyle wody i słuchać jak kaskada chlupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2021 o 23:13, Bea_01 napisał:

Natomiast po 4 dniach otrzymałam przesyłkę z nowymi bakteriami Prodibio - BioDigest

1 ampułka na 1000l

Tak jak koledzy wcześniej pisali masz zakwit bakteryjny

W dniu 14.03.2021 o 01:05, Osmodeusz napisał:

Natleniaj zbiornik 24h, bakterie zużywają ogromne ilości tlenu, i mogą udusić obsadę.

Na swoim przykładzie powiem że samo natlenianie nie zawsze daje sobie radę z zakwitem,tylko ja po bakteryjnym miałem jeszcze zakwit fito

Jeśli po paru dniach dalej będzie takie mleko lub jeszcze gorsze to zostaje tylko lampa uv lub ozon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bea_01 napisał:

A znasz odpowiedź na zagadkę Chwialka?

To  chyba coś podchwytliwego,może chodzi o to że nie zmieniamy zasolenia w worku transportowym tylko w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

i nie będzie ona ostatnią.
Każdy akwarysta morski ma straty w obsadzie czy to rybnej czy też koralowej. A jeśli nadal są tacy co twierdzą "nic mi nie zdechło" to widocznie za krótko w tym hobby siedzą.

Dlatego musimy przyłożyć się do tego aby zminimalizować ryzyko.

 

Nie sypie się soli na wagę - higroskopijność soli zakłamuje wynik... Do zasolenia używaj zawsze mierników czy to elektronicznych, lunetkowych, czy też spławikowych. Co do miarki AF - mam miarkę używam do innej soli, ale traktuję ją jako "miarkę" a nie wyrocznię dobrego zasolenia. Wiesz to tak jak z soleniem w gotowaniu "do smaku".

 

:) bezpieczniej samemu sprawdzić... nie zawsze znajdziemy pokrycie we wskazaniu naszego i sklepowego refraktometru. Póki co to rekordowa aklimatyzacja szła wg mojego refraktometru od 1,008 wg sklepu miało być 1,021 był dzień po wieczornej dostawie.

A poza tematem...
Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją abym musiał obniżać zasolenie w worku transportowym - to taka błyskotliwa myśl dla początkujących.... Ciekawe czy wiedzą dlaczego?

Worek jest zamknięty szczelnie i woda parujac zostaje tak czy siak w worku i skrapla się wracając tam skąd sie ulotnila? 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Bart1996 napisał:

Worek jest zamknięty szczelnie i woda parujac zostaje tak czy siak w worku i skrapla się wracając tam skąd sie ulotnila?

No tak,jeżeli coś jest oczywiste to zaczynamy kombinować.Mówię tu o sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) podczas aklimatyzacji...  zapomniałem dodać.
aklimatyzacja zawsze no prawie zawsze szła z zasoleniem w górę.

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli teoria Barta legła w gruzach, bo worek się otworzył A zatem para nie skrapla się

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, chwialek napisał:

:) podczas aklimatyzacji...  zapomniałem dodać.
aklimatyzacja zawsze no prawie zawsze szła z zasoleniem w górę.

Opowiedz coś o tym 🤷‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Wczoraj odlałam 9l wody z akwarium i co godzinę dolewałam wody ze zwiększonym zasoleniem. Rano zasolenie wyniosło 28 ppt, czyli skoczyło o 3 stopnie. Teraz będę czekała, aż woda sama odparuje i jeżeli zasolenie znów wzrośnie to dodam wody RO, jeżeli nie to zasolonej.
Błazenki pływają, ale midasa nie widać od 2 dni.
Pozdrawiam




Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To logiczne ze skoro woda odparuje to zasolenie wzrośnie 

Odlewaj po 2l i wlewaj nowa z lekko większym zasoleniem, rób tak co 20-30m do momentu aż zasolenie będzie idealne i pilnuj że by sol się rozpuściła. 

Ja jak zjebałem to siedziałem do 3 w nocy i odlewalem i wlewalem nową kilka godzin obniżając z 1.040 do 1.026 Tobie to zajmuje już 3 dzień, nie wiesz kogo słuchać robisz wszystko tylko nie to co powinnaś, nie myslisz wogole o tym co robisz wszystko na raz na Hurra.. 

Napraw zasolenie, uzupelnij potem pojemnik na dolewki i zrób sobie wakacje na 2tyg, gwarantuje że wrócisz i zbiornika nie poznasz 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bart1996 napisał:

Tobie to zajmuje już 3 dzień, nie wiesz kogo słuchać robisz wszystko tylko nie to co powinnaś, nie myslisz wogole o tym co robisz wszystko na raz na Hurra.. 

Nie 3 dzień a 2 dzień. Jak nie wiem kogo słuchać? Ciebie wczoraj słuchałam i nieustannie o tym myślę. Na hura nigdy nie będę nic robiła, a że dopiero zaczynam zajmować się akwarium morskim to uważam, że trzeba być ostrożnym. Ot wszystko. 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno mówią Ci w sklepie, co innego mówią Ci artykuły, i co innego czytasz tutaj potem wlewasz dawkę bakterii na 1000l i sa skutki. 

U mnie jedynym błędem było dźwiganie zasolenia po tym jak rozkalibrowal mi się refraktometr, teraz kolejna ale to drobne przekarmienie, nic poważnego. Unormuj zasolenie, siadz i podziwiaj 🤜🤛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd życie początkującego akwarysty takie właśnie jest, garść wiadomości z intetnetu, ze sklepu i od kogo się da. Trzeba nabrać trochę doświadczenia, żeby samemu decydować. Najlepiej mają ludzie, którzy uczą się na własnych błędach, a nie na swoich
Będzie dobrze, byle do przodu , pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna słuszna rzecz to jak słuchasz rad jednej osoby to już się tego trzymaj, resztę traktuj jako ciekawostka 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Bart1996 napisał:

To logiczne ze skoro woda odparuje to zasolenie wzrośnie 

Odlewaj po 2l i wlewaj nowa z lekko większym zasoleniem, rób tak co 20-30m do momentu aż zasolenie będzie idealne i pilnuj że by sol się rozpuściła. 

a nie lepiej odlać więcej wody ze zbiornika, i na spokojnie dolewać nową o wyższym zasoleniu np. przez 3 kolejne dni?

aż do zadowalającego poziomu. Co nagle to...

Takie luźne dywagacje :ermm::whistling:

Robiąc symulację kalkulatorem, wychodzi ok. tydzień robiąc 10l podmiany :ru:

5d3313bad6477b56b858c2824a75cec4.png

osobiście wolałbym dolewać niż podmieniać, czy też czekać aż sama wyparuje

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×