Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tam. Masz już wynik testu na amoniak? Ciekaw jestem, czy przekonasz się do karmienia akwa, czy będziesz słuchać "dobrych rad" i będziesz czekać z rok, aż azotany wzrosną bo wpadnie do niego jakieś większe zwierzę i się utopi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Marcin tez dzis nie mam humoru...
Wyjaśniło się co było przyczyną zatrucia ślimaka. Żadne z moich korali nie przeżyły. Wczoraj wyciągnęłam je z wody. Testu na amoniak nie zrobiłam, ale w drodze do mnie jest pokarm ze spiruliną dla rybek i innych żyjątek. Zmienię też bakterie do akwarium. Przed chwilą zrobiłam testy na No2 i No3 i wyniki są zerowe tak na 100%. Jeżeli nadal uważasz że może tam być amoniak to zakupię ten test.
W tej chwili akwarium wygląda dobrze, nawet dino trochę odpuscilo.
Pozdrawiam 39c610b7b3f1dfe1419f9eb936b370e2.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam na 99% że tam nie ma amoniaku. Masz tam kawałki żywej skały i ona ma już właściwości nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Jedyne co mogło podtruć ślimaki to dino/cyjano. Cykl azotowy masz zakończony, bo azotany miałaś i znikły. Glony też praktycznie odpuściły. Pozbyłaś się fosforu pozbywając się dino/cyjano na włókninie i odpieniaczem. Pewnie stosunek Redfielda już jest dobry, więc dino zanika.Jeśli nie dokarmiałaś ślimaków, to mógł nawet paść z głodu.

Musisz powoli '"rozkarmiać" zbiornik. Bo bakterie są, ale może ich być jeszcze mało, więc wachania mogą się zdarzyć. Jeśli nie chcesz molinezji to już kiedyś pisałem możesz zamówić porcję kiełży u Konrada ze strony  Sexykrewetka. Będziesz miała co obserwować ? . Trzeba codziennie im dawać coś do jedzenia i obserwować zbiornik.

Korale mogły paść z wychłodzenia. Ja mierzę zawsze temperaturę wody w woreczkach. Jeśli ma ponad 15 stopni to powinno być ok. Miękasy przeżywają niższe temp. Najlepiej oczywiście kupić osobiście i przywieźć w idealnych warunkach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
59 minut temu, Marcin_P napisał:

Masz tam kawałki żywej skały i ona ma już właściwości nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Jedyne co mogło podtruć ślimaki to dino/cyjano.

Nie wiem jak długo masz morskie , ale dzisiejsza żywa skała , to nie ta co kiedyś . I te właściwości są trochę inne . Jeśli porównać tą skałę ze zdjęć a to co kupowałem kiedyś i to co było w sklepach i to co jest teraz . To jest golasek i przypomina cement , lub Malawi . Start różni się od tego co było . Na żywej skale nawet tej prawdziwej , też można długo startować , ale zgodzę się z tezą . Glony mogą zatruć slimorki , tylko tam padają korale . A to zły znak , więc jest kiepsko bez wszystkich testów . Bo jak padają to też zasyfiają wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te duże bryły wyglądają mi na jakąś suchą, ale tam są gałęzie (branche) skały żywej, niedużo ale zawsze. Poza tym piasek "żywy" z worka też zawiera jakieś bakterie. Nie wierzę że po 4 tygodniach tam jeszcze jest amoniak. Nie wiadomo jak wyglądały te korale po wysyłce. Milka na zdjęciu to szkielet. Jeśli tak samo wyglądała po przyjściu, to te korale od razu były martwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O żywym piasku też sporo tematów jest . Jeśli wezmę od kogoś garść ze zbiornika , który już jest stary i dobrze skolonizowany , to dla mnie jest żywy . A to z wora , co leży ileś tam w różnych warunkach , to mokry piach i nic więcej . Ale to tylko moje zdanie i mogę się mylić ?
Żywa skała zawsze najpierw oddaje , bo sporo stworzeń pada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyli w zbiorniku już zachodzi denitryfikacja, a współczynnik Redfielda OK

ciut bardziej czy ciut mniej?

tabela.jpg

i taki filmik jeszcze, ale kto by dziś rad Seba słuchał :whistling:

10 godzin temu, Marcin_P napisał:

Ciekaw jestem, czy przekonasz się do karmienia akwa, czy będziesz słuchać "dobrych rad" 

ja też :D

 

Jeśli usatysfakcjonuje Cię, akwarium jak w temacie -

 

 

Więcej już do powiedzenia nie mam, ciężki dzień :facepalm:

nie chce się już pisać

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Akwarium zalane 13 grudnia 2020r., a w nim 6 kg. suchej skały i 1 kg. żywej, w tym te gałęzie branche. 16 stycznia tego roku dokupiłam 3 kg. suchej skały. Wydaje mi się, że z przodu na 1 planie te skałki są żywe plus gałęzie jeszcze z tyłu za skałą. Piasek 9 kg. z worka żywy Ocean Samoa Sand. Z koralami spróbowałam, ale nie udało się. Złożyło się na to kilka okoliczności. Kurier w moim mieście zawinił bo szczepki były w podróży 5 dni, do tego zima, no i wysyp dino w akwarium. Na dodatek Marcin piszesz, że miałam dokarmiać ślimaki. Strombusy ciągle jedzą te glony, więc myślałam, że to starczy. A czym Wy karmicie ślimaki? Czy jest oddzielny pokarm dla nich, niż ten dla ryb?

Pozdrawiam

Teraz patrzę, że Osmodeusz wkleił tabelkę Redfielda. Czytałam i o tym, ale nie będę się wypowiadać, bo nie mam doświadczenia.

Dobrej nocy życzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Bea_01 napisał:

Strombusy ciągle jedzą te glony, więc myślałam, że to starczy. A czym Wy karmicie ślimaki? Czy jest oddzielny pokarm dla nich, niż ten dla ryb?

Raczej innego pokarmu nie znajdziesz . Ja jeśli długo ryb w zbiorniku nie miałem , to co 2-3 dni dawałem granulat . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

nie chce się już pisać

I bardzo dobrze, z pożytkiem dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Bea_01 napisał:

bo szczepki były w podróży 5 dni,

no to prawie jak z Indonezji ? 

a tak na poważnie to w dobrym szanującym się sklepie min.14 h od zapakowania ,koralowce są już w baniaku u mnie  (nazwy nie podam bo nie chce robić reklamy ) ale kto zamawia ten będzie wiedział .Także coś za coś albo tanio i z niespodziankami albo drożej i pewniak .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Bea_01 napisał:

szczepki były w podróży 5 dni,

A taki jeden specjalista z wieloletnim stażem stwierdził że to amoniak zabił korale. Ale co ja tam się znam.

Tutaj jest artykuł o dino https://reefhub.pl/dino-flagellata-glutowata-zmora-akwarium-morskiego/

Proszę zwrócić uwagę o metodzie "na brudasa" czyli karmić akwarium. Wg mnie najskuteczniejsza i najbardziej naturalna metoda. 

Edytowane przez Marcin_P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Marcin_P Rozmawiając o moim akwarium trzeba cały czas pamiętać, że jest to zbiornik z procesem dojrzewania. Ja nie mam problemu z dino w dojrzałym zbiorniku pełnym ryb i korali.

Na końcu tego artykułu, który podałeś nawet Bartek Stańczyk sam pisze " Kiedy już mamy zakwit bruzdnic, najważniejsza jest identyfikacja szczepu i i powstrzymanie się od pochopnych działań. Jakiekolwiek reakcje są wymagane raczej w dojrzałych zbiornikach z zaburzona biologia, niż w dojrzewających systemach". Nie zawsze działanie jest dobre, czasami powstrzymanie się od działania jest najlepsze. Tutaj mam jeszcze jeden artykuł Bartka https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/

Bartek pisze, że jedną z przyczyn nawet wtórnego dojrzewania w akwarium jest nadmiar podawanego pokarmu. Plagi muszą same odejść. Poczytaj ten fragment o dojrzewaniu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Cieszę się że się dokształciłaś. Mam nadzieję że będzie z kim w przyszłości podyskutować.

Co do dojrzewania, najważniejsze, to obrać metodę i się jej trzymać. Mi osobiście, przedstawiona przeze mnie metoda się sprawdza(przetestowana jeszcze w dwóch zbiornikach, poza tym które pokazuję). 

Co do nadmiaru pokarmu też się zgodzę. Wszystko w nadmiarze szkodzi.

Pozdrawiam i miłej obserwacji akwarium. ?️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat nowicjuszki, więc nie chciałbym zaśmiecać... ale,

  @Marcin_P w którym z postów jest zawarte stwierdzenie, że amoniak uśmiercił koralowce

W dniu 3.02.2021 o 21:32, Marcin_P napisał:

A taki jeden specjalista z wieloletnim stażem stwierdził że to amoniak zabił korale. Ale co ja tam się znam.

no jak widać nie wiele, choć wieść niesie że jesteś weterynarzem?

Więc chyba nie uważałeś na zajęciach, bo powinieneś wiedzieć, że obecność azotu amonowego (jonu amonowego) jest wynikiem naturalnych procesów rozkładu materii,

a wraz ze wzrostem pH powyżej 7 obok jonów amonowych w wyniku przemiany chemicznej związanej z odczynem pojawia się trujący amoniak (NH3), należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem pH lub temperatury, rośnie jego zawartość.  

Do niedojrzałego system zostały "wrzucone" martwe rozkładające się zwierzęta, które nie przetrwały transportu, tak więc...

Ja jestem tylko akwarystą, Ty natomiast?

Co do metody którą wybrałeś, i posiłkujesz się art. Testera.

Nie czytasz ze zrozumieniem, zbiornik z twojego tematu na pierwszy rzut oka - ciągle dojrzewa.

A to dlatego, że w kółko coś zmieniasz. Odessałeś żwir, dołożyłeś reaktor glonowy po czym odłączyłeś, i znów zmieniłeś filtrację.

Robisz testy, które są niemiarodajne - bo wszystko konsumują prawdopodobnie glony m.in. valonia której masz w huk.

Ale fakt, że zbiornik wizualnie jak najbardziej pasuje do metody na tzw. BRUDASA

Jako weterynarz, wiedzę pewnie masz obszerniejszą od przeciętnego akwarysty - także prowadź „wodzu” przez arkana morskiej akwarystyki

Pokaż resztę...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Osmodeusz napisał:

Do niedojrzałego system zostały "wrzucone" martwe rozkładające się zwierzęta

i tu jest zasadniczy problem i brak doświadczenia  ......pięć dni paczka u kuriera ,wg nie wiadomo z jakiego źródła koralowce , już nie wspomnę o dipie.........efekt lawinowy rozpoczęty :help:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom szczepki korali były z dobrego źródła, wysłane w środę kurierem dpd, w piątek wieczorem i przez weekend nikt tam nie odbiera tel., paczka przyszła w poniedziałek.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Metoda na brudasa , nazwa podobna do jednej opcji metody filtracyjnej . W sumie całego zbiornika , gdzie coś na zasadzie odpieniacza wklejało się w akwarium , a nazwy poszczególnych elementów zwalały z nóg  :huh: . Zakładałem sporo akwarji , więc powiem jedno . Za każdym razem jest inaczej , bodaj minimalnie , ale jednak. To , że korale szły długo , to jedno , temperatura drugie , więc ok mogły paść od tego . Jednak jakiś czas żyły , a sam miałem korale co odżyły ze skrawka , nawet mój ulubiony koral euphyllia golden torch 24K ciełem kilka razy jak miała martwice tkanki . Ale tu jeszcze ślimaki padają , a z tym miałem tylko raz problem , bo w wodzie była miedz . Grzebanie w zbiorniku nie jest wcale dobrym pomysłem , jeśli jest to zbyt często . Dino by zabiło ślimora to musi być tego mnóstwo . A zbiornik uważam za stabilny jak byle pierdółka nie zmienia parametrów. Po 2,5 miesiąca trudno coś takiego osiągnąć , ale się da.

Ps: mój nowy zbiornik ma kilka dni i temperatura wody w worku z prezentem dla mnie była niższa . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×