Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Oto maleństwa:75dd315eb00a1998c95c4eda57b66cd4.jpgb3e411c01be3d5aa62e234080f9e6930.jpgdbabf387e47c7cd11e021382237fffeb.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Capnella378a3b3839e0d446beecce52acad6090.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bea_01 napisał:

Witam emoji846.png
Cyjano/dino przybyło

 

I tak masz w miare łagodnie :) ja startowalem 8 grudnia wiec podobny okres funkcjonowania baniaka i aktualnie mam wszystko brązowe w glutach dino :) Ot uroki dojrzewania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bea_01 napisał:


Cyjano/dino przyszło do mnie w złym momencie. Zakupiłam parę korali (capnellę, calustreę, zoa i milkę). Nie wiem czy cokolwiek z tego przeżyje. Nauczka dla mnie, że do niedojrzałego zbiornika morskiego nie wprowadza się żadnego życia, oprócz ekipy czyszczącej. Dobrze że rybek mi się nie zachciało.


 

Ja właśnie zaczął bym od rybek. Dwie molinezje intensywnie karmione szybko by dostarczyły odpowiedniej ilości NO3. Ale to tylko moje zdanie.

Poza tym włóknina do kaskady i wymieniać codziennie. Cyrkulacja na max i przedmuchiwać pipetą ile się da. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@boft ale nie robisz z tym nic, czekasz?

@TomTo jest milka, jeden z łatwiejszych koralowców sps. Tyle, że ta góra co dzień jest bielsza, traci zooksantele. Co mam dodać do wody, żeby zooksantele znów się pojawiły?

@Marcin_P Molinezje to chyba ryby słodkowodne? Włókninę wymieniam, odpieniacz chodzi dobrze, cyrkulacja w miarę działa. Przedmuchuję te koralowce, ale nie wiem czy coś to da, próbuję.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz o molinezjach w akwariach morskich:

To jedna z metod, dla mnie ciekawa. Ale bez tych ryb też się da.

Najważniejsza moja rada to nie panikować. Praktycznie wszyscy przechodzili przez dino/ cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bea_01 napisał:

@boft ale nie robisz z tym nic, czekasz

 

Tak, nie ma sensu walczyc z wiatrakami na etapie dojrzewania. Cierpliwosc - samo przejdzie i ustapi miejsca innej pladze  :)

Zacytuje czyjąs mądrośc, że w akwarystyce pospiech wskazany jest tylko jak rozlejesz wode na podloge ;)

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

no zgadzam się z tym pośpiechem, a plag w Egipcie było 7, ciekawe ile będzie w moim akwarium morskim ?

@Marcin_P bardzo ciekawa dyskusja, ale sam tam napisałeś, że " cykl azotowy musi być zakończony. Molinezje wpuszcza się między zakończeniem cyklu azotowego a zakończeniem dojrzewania". Nie wiedziałam, że można tak przystosować ryby słodkowodne, żeby żyły w wodzie morskiej. Czego to ja się jeszcze tutaj dowiem :ru:

Znalazłam ciekawy artykuł nt. odżywiania korali. https://reefhub.pl/jak-odzywiaja-sie-korale-czesc-pierwsza/

Tak ciągle myślę o tym, czy moje korale przetrwają.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić, ale jeśli dobrze widzę, to twoje korale to na 90% trupy. Na pewno milka i caulastrea. Ale nie martw się, większość z nas uśmierciła już jakiegoś korala ?.

Miękasy może przeżyją. I tylko takie trzeba było na razie wrzucać.

Cykl azotowy to przemiana: amoniak->azotyn-> azotan-> denitryfikacja do wolnego azotu. I ten cykl właśnie u w Twoim akwarium w pełni zachodzi. Jest w nim mówiąc potocznie za czysto(za mało azotanów)

Chociaż nie wiem dlaczego twardziele padły. Może wyziębienie w transporcie albo zła aklimatyzacja?

Molinezje to ryby słonawo-wodne które mogą żyć zarówno w słodkiej jak i słonej wodzie. Oczywiście nie namawiam.

Mogą się komuś po prostu nie podobać i tyle?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin a po czym poznajesz, że milka i caulastrea nie przeżyją? Są gdzieś jakieś przykłady jak to ich umieranie wygląda? W filmach widziałam tylko, że koral bieleje i potem skurcza się. Myślę, że u mnie to dino je niszczy. Fakt, że były długo w podróży ale heat packi jeszcze były ciepłe jak otwierałam. Aklimatyzacja: worki włożyłam do wiadra napełnionego wodą z akwarium, otworzyłam je, po czym dolewałam wodę z akwarium do środka i odlewałam tą co tam była, tak chyba z 3 razy, wszystko trwało ok. 2 godzin.

Takie parametry na dziś:

PO4 - 0,03

NO3 - 0

NO2 - 0,1

PH - 8,0

A Twoje molinezje bardzo ładne. Szacun, że udało Ci się je utrzymać. Śmieszne te zdjęcia porobiłeś. Wszystko takie wyraźne a właśnie obiekt zainteresowań ucieka z kadr ? Tak jakby się z Toba droczyły :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bea_01 napisał:

Takie parametry na dziś:

PO4 - 0,03

NO3 - 0

NO2 - 0,1

 

No skoro NO2 wykrywalne a NO3 nie, to cykl azotowy sie nie zamknal  i pewnie ten sps i lps na wieczna rafe sie wybierze, ale kto wie...

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 0.1 NO2 to raczej przekłamanie testu. Po takim czasie od startu, z dodatkiem żywej skały, to mało prawdopodobne, żeby było wykrywalne NO2.

Bea_01, to nie problem utrzymać molinezje, to twardziele wśród rybek. Poza tym bardzo ruchliwe. wystarczy ruszyć ręką i już są przy szybie. Mają "parcie na szkło" Mój najmłodszy 10 miesięczny syn je uwielbia. Zawsze próbuje je złapać przez szybę, a one wtedy podpływają.  Dlatego muszę ją często czyścić. 

Głównie zależy mi na koralowcach, ryby mają robić tylko trochę ruchu i zanieczyszczać wodę.

Jedyną typowo rafową rybą na którą poluję jest mandaryn, ale w grę wchodzi jedynie hodowlany i jedzący mrożonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej @Marcin_P pomiar NO2 był trochę naciągnięte przeze mnie, bo naprawdę woda była czysciutka. Jakieś minimum kolorku. Także mogę zgodzić się z tym że jest zerowe. Chciałabym, żeby w tym akwarium coś już pływało, ale widać taka moja rola żeby czekać. Na dodatek dziś chyba rano ślimak Babylonia zjadł ślimaka Turbo. Wczoraj wieczorem jeszcze żył. Dziś rano zobaczyłam odkopaną Babylonię tuż obok muszli Turbo. A jak Babylonia odsunela się to pod nią był ślimaczek i jeszcze wieloszczet kręcił się koło niego. Czy to możliwe że to właśnie Babylonia zabiła Turbo? Czy też ślimak sam padł a Babylonia odkopala sie bo poczuła padlinę? Eh.. same straty.
Jedyny plus taki, że krab czerwononogi przeszedł wylinkę. Wrzuciłam mu mała muszle na plażę, ale parę dni temu to widziałam i śmiga w starej.
Pozdrawiam


Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Babylonii, ale raczej zwabiła ją padlinka. Wydaje mi się że musisz zacząć dokarmiać akwarium, bo NO3 na poziomie 0 to złe warunki nawet dla ślimaków i korali. Kup jakąś rybkę i karm ją mrożonkami, Jak NO3 wzrośnie, to i korale ruszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Beata, a przed testami nie grzebałaś w piasku trochę?

plus „padające” życie, i przy tak świeżym zbiorniku - masz „pozytywa” w teście NO2

Z Turbo, masz dwa wyjścia.

Albo pustelnik, albo się zatruł ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej☺️

Tak, grzebię w piasku, bo codziennie jest brązowy, ale naprawdę robię to delikatnie i dosłownie kilka sekund. To radzisz, żeby odpuścić? Mogę ten piasek zostawić. Co do ślimaków, krabik jest mały, nie wiem, czy byłby w stanie dobrać się do Turbo. Chociaż na pewno był koło ślimaków, bo widziałam go parę dni po wylince jak próbował wdrapać się na szybę, ale mu nie wychodziło z tymi nowymi nóżkami ? Więcej przemawia za zatruciem ślimaka. Parę dni temu widziałam go na piasku jak leżał do góry nogami, potem zaczął się ruszać, ale sytuacja powtórzyła się jeszcze z 2 razy. No i ostatnio był cały czas w tym samym miejscu, tak między piaskiem a szybą, a przeważnie łaził po szybie lub filtrach. Dziś na noc wrzucę tam krewetkę. Dostałam tez trochę zielonego zooplanktonu i makroglonu, który i tak wrzucam w nadziei, że korale ruszą. Co konkretnie miałabym kupić dla ślimaczków i kraba, jaką rybkę? Napiszcie to jutro zamówię. Z nowości to z 2 tygodnie temu kupiłam rękawicę do czyszczenia szyb, może ona coś złego zawiera? Dokładnie taka https://allegro.pl/oferta/zolux-rekawica-do-czyszczenia-szyb-w-akwarium-9467509173

Chciałam jeszcze dodać, że mogę im wrzucić krewetkę mrożoną, bo taką mam, ale czy zjedzą.... A jeżeli chodzi o rybkę to pojadę po nią chyba do eRybki. Sama już nie wiem czy cokolwiek kupować jak to tak pada. Tak patrzę na strombusy i też mi się nie podobają. Są dość aktywne, chodzą już po wszystkich skałach co mnie cieszyło, ale dziś chyba zrobiły z 2 okrążenia całego akwarium przy szybie, a może szukają innego jedzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Marcin_P napisał:

Te 0.1 NO2 to raczej przekłamanie testu. Po takim czasie od startu, z dodatkiem żywej skały, to mało prawdopodobne, żeby było wykrywalne NO2.

No to byś się zdziwił :ru:

 

1 godzinę temu, Bea_01 napisał:

Więcej przemawia za zatruciem ślimaka. Parę dni temu widziałam go na piasku jak leżał do góry nogami, potem zaczął się ruszać, ale sytuacja powtórzyła się jeszcze z 2 razy.

i może to wskazywać na zatrucie, m.in. amoniakiem

7 godzin temu, Marcin_P napisał:

Kup jakąś rybkę i karm ją mrożonkami

taaaa, do zbiornika, w którym nawet ślimak zdycha?

22 godziny temu, boft napisał:

No skoro NO2 wykrywalne a NO3 nie, to cykl azotowy sie nie zamknal

:thanks:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja nic nie będę robić tylko zamówię test na amoniak. No i obserwacja.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×