Skocz do zawartości

Marcin_P

Użytkownik
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Marcin_P

 • Tytuł
  Member

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Marcin_P

  Filtr Glonowy

  Planuję zrobić reaktor z rury pleksi fi 10cm. Coś ala kaskada. Kubełek przepływowy mam na media. Minusem kubełka jest skomplikowane otwieranie, a glony trzeba dosyć często wybierać, tak mi się wydaje .
 2. Marcin_P

  Filtr Glonowy

  Jako że przyroda nie znosi próżni, a moja kreatywność przestoju, wymyśliłem sobie że skonstruuję filtr glonowy. Drugą przyczyną jest to że od kiedy zacząłem lać ATI Essentials Pro i zacząłem świecić więcej białym, korale dostały kopa do wzrostu, ale niestety glony też. Broniłem się przed tym filtrem, bo wiem że glony poza niechcianymi nutrientami, zabierają też sporo mikro i pierwiastków śladowych. Elementy do budowy już mam zamówione, zastanawiam się tylko nad glonami. Mam jakieś resztki caulerpa brachypus w głównym (z którym to glonem wygrywam walkę) i myślę wrzucić go do reaktora, ale zastanawiam się jeszcze czy nie dokupić spagetti. Który wg was szybciej rośnie? Który jest lepszy?
 3. Marcin_P

  Filtr Przepływowy (media reactor) vs Eheim Classic

  Mam u siebie kubełek sunsun 603, a w nim jeden blok maxpecta i lifebiofil. Działa bez zarzutu. Podobno zagrożenie jest wtedy, gdy zabraknie prądu. Nie ma ruchu wody i media się "kiszą". Nie wiem czy w wypadku tych typowo "morskich" nie jest tak że jak wyłączymy pompę to woda spływa do sumpa, a do "reaktora" wlatuje powietrze? Jeśli tak się nie dzieje, to nie wiem po co przepłacać.
 4. Marcin_P

  Akwarium 108l, 60x45x40

  Chociaż istnieją akwaria na kranówce, to lepiej nie kombinować i kupić od razu filtr RO. Do takiego litrażu wystarczy najprostszy RO4. Z przykrywaniem akwa też trzeba uważać, bo w pewnym stopniu blokujemy wymianę gazową, a po drugie szyba może nam spaść przy manipulowaniu w akwarium i nieszczęście gotowe. Ja zrobiłem pokrywę z pleksy w ten sposób, że wyciąłem w środku prostokątną dziurę na około 1/3 powierzchni, akurat pod lampą. Światło przechodzi bez problemu, powietrze też, ryby nie wyskakują. Można dodać trochę wody z podmiany, a najlepiej trochę piasku/ żwirku z detrytusem żeby zaszczepić trochę życia do akwa.
 5. Marcin_P

  Podczas karmienia SPS uwalnia nadtlenek wodoru

  Jeśli danemu koralowcowi nie szkodzi to innym też nie powinien. Nadtlenek wodoru jest po prostu donorem tlenu. Nie wiem czy da się dokładnie zmierzyć stężenie nadtlenku dokładnie w miejscu powstawania. Stężenia są niewielkie ale lokalnie mogą być dużo wyższe. Nadtlenek wodoru powstaje nawet w naszych organizmach , w komórkach układu odpornościowego do zabijania patogenów, nawet w naszym gardle, jako element obrony. Nadtlenek wodoru wzbogaca wodę o tlen. W naszych akwariach prędzej będzie deficyt niż nadmiar tlenu. Czasami w akwarystyce słodkowodnej stosowane są tzw oxydatory, do których wlewa się właśnie nadtlenek wodoru.
 6. Marcin_P

  Mieszanka 96 litrów

  Udało mi się zrobić w miarę sensowne zdjęcia akwa po małym przemeblowaniu. Doszły też szczepki SPS. Niestety nadgorliwy sprzedawca dał aż 4 heatpacki do przesyłki. Po rozpakowaniu woda miała ponad 30 stopni. Po dwóch dniach z seriatopory histrix całkowicie zeszła tkanka, Milka nawet nie odczuła, a seriatopora caliendum wygląda jak na zdjęciu, czyli połowa tkani zeszła ale trochę żywych polipów zostało. Myślicie że przeżyje?
 7. Marcin_P

  10 najważniejszych korzyści z trzymania Molinezji w akwarium morskim

  Trzeba będzie jakiegoś ciernika z Bałtyku do rafy przyswoić😀
 8. Marcin_P

  10 najważniejszych korzyści z trzymania Molinezji w akwarium morskim

  Kolor ryby o niczym nie świadczy. Jest kilka gatunków. Najlepsze do przestawienia są żaglopłetwe, black molly też podobno da się bez problemu przestawić.
 9. Marcin_P

  Akwarium 108l, 60x45x40

  Sporo osób posiada zbiorniki bez odpieniacza. Jeśli się działa z rozsądkiem i nie przerybia/przekarmia to można działać BEZ.
 10. Marcin_P

  Coś pieknego

  Mi wygląda na acanthastrea (wg najnowszej terminologii micromussa) lordhowensis, Jest bardzo dużo odmian barwnych.
 11. Marcin_P

  Akwarium 108l, 60x45x40

  Witaj. Gąbka na dno to zły pomysł. Zasyfi się i zwolni przepływ. Lepiej dać sam lifebiofil a na wierzch włókninę, którą trzeba co jakiś czas zmieniać. Lampa trochę słaba, lepiej od razu zainwestować w mocniejszą, i z większym udziałem niebieskiego. Jeśli nie będzie zbyt dużo skały, to dodatkowy cyrkulator nie potrzebny. Można pomyśleć nad skimerem powierzchniowym np firmy Eheim fajnie zbiera film z powierzchni i dodaje trochę cyrkulacji. Jeśli uda się zdobyć żywą skałę to fajnie, jeśli nie, to można zastosować sztuczną. Ja mam aquaforest i jestem zadowolony. Absorbery nie są potrzebne, a na pewno nie na początek. Pozdrawiam
 12. Marcin_P

  10 najważniejszych korzyści z trzymania Molinezji w akwarium morskim

  Jakie molinezje Kolega wpuścił? Najodporniejsze na słoną wodę są żaglopłetwe. Inne gatunki trzeba według mnie dłużej aklimatyzować. Ja swoje dalmatynki(nie wiem jaki to gatunek) aklimatyzowałem 2 tygodnie i nawet się rozmnażają, a potomstwo żyje (te odłowione do kotnika). Nie odłowione sukcesywnie było pożerane przez ryby i korale. Z drugiej strony to nawet w słodkiej wodzie zdarzają się zgony rybek zakupionych w sklepach
 13. Marcin_P

  10 najważniejszych korzyści z trzymania Molinezji w akwarium morskim

  Od razu oświadczam że nie startowałem tą metodą, a została jedynie gdzieś zasłyszana/przeczytana. W każdym razie, założenia uważam za słuszne i zgodne z zasadami biologii. 1)Start na suchej skale. 2)Zalewamy akwarium (z całym systemem filtracyjnym) słodką wodą. Dodajemy żródło nutrientów np. kostkę mrożonki i bakterie. Przez to że zaczynamy na słodkiej wodzie cykl azotowy kończy nam się kilkukrotnie szybciej niż w słonej wodzie. 3) Po zakończeniu cyklu azotowego wpuszczamy molinezje. Podtrzymujemy cykl azotowy i powoli rozpoczyna się denitryfikacja w głębszych warstwach skały/medium filtracyjnego 4) Dodajemy sól do akwarium - zwiększamy zasolenie, stopniowo co kilka dni kolejna porcja- bakterie stopniowo przyzwyczajają się do nowych warunków. Możemy dodawać gatunki tolerujące różne stopnie zasolenia np kiełże tygrysie. 5) Po uzyskaniu docelowego zasolenia, dodajemy trochę biologii morskiej (woda z podmiany, trochę gruzu/piasku z działającego zbiornika, szczepki korali miękkich) 6) Po pojawieniu się alg wapiennych wpuszczamy docelowe życie. Niestety nie podam dokładnych ram czasowych poszczególnych etapów. Trzeba robić testy, żeby określić czy można wejść w kolejny etap.
 14. Marcin_P

  10 najważniejszych korzyści z trzymania Molinezji w akwarium morskim

  Cykl azotowy musi być zakończony. Molinezje wpuszcza się między zakończeniem cyklu azotowego a zakończeniem dojrzewania 👮‍♂️
×