Skocz do zawartości

Marcin_P

Użytkownik
 • Zawartość

  35
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Marcin_P

 • Tytuł
  Advanced Member

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Super. Cieszę się że się dokształciłaś. Mam nadzieję że będzie z kim w przyszłości podyskutować. Co do dojrzewania, najważniejsze, to obrać metodę i się jej trzymać. Mi osobiście, przedstawiona przeze mnie metoda się sprawdza(przetestowana jeszcze w dwóch zbiornikach, poza tym które pokazuję). Co do nadmiaru pokarmu też się zgodzę. Wszystko w nadmiarze szkodzi. Pozdrawiam i miłej obserwacji akwarium. ?️
 2. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  A taki jeden specjalista z wieloletnim stażem stwierdził że to amoniak zabił korale. Ale co ja tam się znam. Tutaj jest artykuł o dino https://reefhub.pl/dino-flagellata-glutowata-zmora-akwarium-morskiego/ Proszę zwrócić uwagę o metodzie "na brudasa" czyli karmić akwarium. Wg mnie najskuteczniejsza i najbardziej naturalna metoda.
 3. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  I bardzo dobrze, z pożytkiem dla innych.
 4. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Te duże bryły wyglądają mi na jakąś suchą, ale tam są gałęzie (branche) skały żywej, niedużo ale zawsze. Poza tym piasek "żywy" z worka też zawiera jakieś bakterie. Nie wierzę że po 4 tygodniach tam jeszcze jest amoniak. Nie wiadomo jak wyglądały te korale po wysyłce. Milka na zdjęciu to szkielet. Jeśli tak samo wyglądała po przyjściu, to te korale od razu były martwe.
 5. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Obstawiam na 99% że tam nie ma amoniaku. Masz tam kawałki żywej skały i ona ma już właściwości nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Jedyne co mogło podtruć ślimaki to dino/cyjano. Cykl azotowy masz zakończony, bo azotany miałaś i znikły. Glony też praktycznie odpuściły. Pozbyłaś się fosforu pozbywając się dino/cyjano na włókninie i odpieniaczem. Pewnie stosunek Redfielda już jest dobry, więc dino zanika.Jeśli nie dokarmiałaś ślimaków, to mógł nawet paść z głodu. Musisz powoli '"rozkarmiać" zbiornik. Bo bakterie są, ale może ich być jeszcze mało, więc wachania mogą się zdarzyć. Jeśli nie chcesz molinezji to już kiedyś pisałem możesz zamówić porcję kiełży u Konrada ze strony Sexykrewetka. Będziesz miała co obserwować ? . Trzeba codziennie im dawać coś do jedzenia i obserwować zbiornik. Korale mogły paść z wychłodzenia. Ja mierzę zawsze temperaturę wody w woreczkach. Jeśli ma ponad 15 stopni to powinno być ok. Miękasy przeżywają niższe temp. Najlepiej oczywiście kupić osobiście i przywieźć w idealnych warunkach.
 6. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Jak tam. Masz już wynik testu na amoniak? Ciekaw jestem, czy przekonasz się do karmienia akwa, czy będziesz słuchać "dobrych rad" i będziesz czekać z rok, aż azotany wzrosną bo wpadnie do niego jakieś większe zwierzę i się utopi.
 7. Marcin_P

  Okulary

  Witam. Znalazłem na allegro coś takiego jak okulary do obserwacji korali. Ma ktoś coś takiego? Zastanawiam się, czy nie można by ich zastosować jako filtr do fotografowania np smartfonem.
 8. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Nie mam Babylonii, ale raczej zwabiła ją padlinka. Wydaje mi się że musisz zacząć dokarmiać akwarium, bo NO3 na poziomie 0 to złe warunki nawet dla ślimaków i korali. Kup jakąś rybkę i karm ją mrożonkami, Jak NO3 wzrośnie, to i korale ruszą.
 9. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Te 0.1 NO2 to raczej przekłamanie testu. Po takim czasie od startu, z dodatkiem żywej skały, to mało prawdopodobne, żeby było wykrywalne NO2. Bea_01, to nie problem utrzymać molinezje, to twardziele wśród rybek. Poza tym bardzo ruchliwe. wystarczy ruszyć ręką i już są przy szybie. Mają "parcie na szkło" Mój najmłodszy 10 miesięczny syn je uwielbia. Zawsze próbuje je złapać przez szybę, a one wtedy podpływają. Dlatego muszę ją często czyścić. Głównie zależy mi na koralowcach, ryby mają robić tylko trochę ruchu i zanieczyszczać wodę. Jedyną typowo rafową rybą na którą poluję jest mandaryn, ale w grę wchodzi jedynie hodowlany i jedzący mrożonki.
 10. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Nie chcę Cię martwić, ale jeśli dobrze widzę, to twoje korale to na 90% trupy. Na pewno milka i caulastrea. Ale nie martw się, większość z nas uśmierciła już jakiegoś korala ?. Miękasy może przeżyją. I tylko takie trzeba było na razie wrzucać. Cykl azotowy to przemiana: amoniak->azotyn-> azotan-> denitryfikacja do wolnego azotu. I ten cykl właśnie u w Twoim akwarium w pełni zachodzi. Jest w nim mówiąc potocznie za czysto(za mało azotanów) Chociaż nie wiem dlaczego twardziele padły. Może wyziębienie w transporcie albo zła aklimatyzacja? Molinezje to ryby słonawo-wodne które mogą żyć zarówno w słodkiej jak i słonej wodzie. Oczywiście nie namawiam. Mogą się komuś po prostu nie podobać i tyle?
 11. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Tu masz o molinezjach w akwariach morskich: To jedna z metod, dla mnie ciekawa. Ale bez tych ryb też się da. Najważniejsza moja rada to nie panikować. Praktycznie wszyscy przechodzili przez dino/ cyjano.
 12. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Ja właśnie zaczął bym od rybek. Dwie molinezje intensywnie karmione szybko by dostarczyły odpowiedniej ilości NO3. Ale to tylko moje zdanie. Poza tym włóknina do kaskady i wymieniać codziennie. Cyrkulacja na max i przedmuchiwać pipetą ile się da.
 13. Marcin_P

  Mieszanka 96 litrów

  Witam. Dawno nie było aktualizacji. A to brak czasu, a to problemy z aparatem. W ostatnim czasie sporo się działo. Zaczęły mnie irytować glony zielone, trochę valonii, trochę włosowatych na dolnej szybie. Pomyślałem sobie że dodam do systemu reaktor glonowy DIY. Spagetti ładnie rosło, azotany z 7 spadły na 5 i stanęły. Fosforany były cały czas niewykrywalne. Po glonach w akwa żadnych objawów. Niestety Milka w ciągu kilku dni stała się albinosem, inne lekko zbladły. Pomyślałem potas. Sprawdziłem wynik, wyszło 360. Dokupiłem potas i zacząłem dolewać. Utrata barwy nastąpiła szybko, niestety powrót do normalności już taki szybki nie był. Kolejnym krokiem było dozowanie fosforu żeby wyrównać współczynnik Redfielda. Dolewałem w małych dawkach. Po kilku dniach uzyskałem wynik 0.03 na salifercie. Azotany spadły do 3. Glony jakby stanęły. I wtedy zachęcony pierwszymi pozytywnymi efektami postanowiłem dodać kolejne medium filtracyjne do mojej kaskady. Był to blok Maxspecta który z 2 miesiące moczył się w moim drugim akwa z glonami. Reakcja była bardzo szybka. Azotany z 3 spadły do poziomu praktycznie niewykrywalnego. Na glonach pojawiły się kolonie cyjano. Założenia proporcji Redfielda działają na 1000 procent? Valonia zaczęła blednąć, glony włosowate zaczęły się mechacić. Niestety koralom te zmiany też się nie spodobały. Aktualnie sytuacja wygląda tak że w kaskadzie mam 2 bloki Maxspecta. Usunąłem filtr przepływowy w którym miałem 2 litry lifebiofila. Azotany trzymają się na poziomie około 3. Korale bardzo zadowolone, ruszyły przyrosty, zwiększyłem Ballinga. Niestety glony też zadowolone, Ale po prostu przestałem się nimi przejmować?. Zacząłem bardziej dbać o korale, nie o plagi i zaczęły się odwdzięczać. No i ostatnio dodałem trochę "skały" mojej konstrukcji i wleciało kilka nowych szczepek m. innymi Montipory capricornis 3 odmiany kolorystyczne, acropora tenuis. i euphylia parancora. Na glony kupiłem jeżowca globullusa. Super zwierzak. Jest u mnie 2 dni, na razie wygryzł kilka centymetrów glonów do gołej szyby, ale myślę że się rozkręci.
 14. Marcin_P

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Trochę życia już jest. Na piątym i ostatnim zdjęciu ładne wieloszczety ?. Pewnie z żywą skałą przyszły.
 15. Jak w temacie. Jeśli ktoś posiada Proszę o PW
×