Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

@boft  Nie wiem, czy oglądasz niedzielne filmy przyrodnicze na TVP1, w których lektorem jest Krystyna Czubówna. Wczoraj z serii Błękitna planeta film był na temat Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Po urodzeniu małe rybki takie jak np. błazenki nie potrafią jeszcze dobrze pływać, za to mają wyostrzony zmysł słuchu. Nasłuchują dźwięków rafy koralowej, żeby do niej dotrzeć. Naukowcy przeprowadzili badania, żeby dowiedzieć się jakie dźwięki na rafie są najbardziej słyszalne. Okazało się, że to właśnie krewetki wydają jedne z najgłośniejszych odgłosów, za którymi podążają rybki. Ich "szczękanie" było najwyraźniejsze. Nazwy krewetek nie zapamiętałam, była podana po łacinie, ale z pewnością musiały to być krewetki pistoletowe 😁Także zobacz z jakimi siłami natury masz do czynienia w swoim pokoju z mini rafą. Pewnie nie znamy nawet połowy tajemnic życia rafy koralowej, ale chociaż próbujemy poznać.

Chciałam Wam napisać jakie mam parametry w baniaku. Wczoraj mierzyłam:

NO2- 0,03

NO3- 2 lub nawet 2,5

PO4- 0,03 (salifert i AF)

PH wody - 8,15

KH- 8,3

Ca- 235

Mg- 1050

Zasolenie niezmiennie 31 ppm

TDS wody RO- wahania od 0,04 do 0,11

Temperatura 24-25 st.

Myślę, że przywiozłam wraz ze szczepką sarco małe aiptasie. Dziwne tylko, że mają zielony fluoroscencyjny kolor. Dołączę fotkę.

Wczoraj woda była normalna, a dzisiaj po przyjściu z pracy zauważyłam, że jest mętna. Wymieniłam w Versamaxie 2 watoliny i zobaczę co jutro będzie się działo. Sarkophyton zrzuca przeźroczystą powłokę, czy to jest jego skórka czy jakaś osłona? Widać jednak, że powoli wyciąga polipy. W sklepie był zamknięty za dnia, czy możliwe, że to oznaka przyszłego przyrostu? Jest skurczony, jakby lekko opadł. Cyrkulator dałam na drugą stronę skały, więc nawiew ma lekki. Światło świeci 12 godzin. Moja lampa - świetlówki T5 poszła do reklamacji, bo w środku coś się spaliło, po tym jak zapomniałam włączyć wentylator. Dostałam z eRybki zastępczą, ale ledową. Muszę jeszcze pokombinować ze świeceniem. Lampa to TMC Aquarium V2 iLumenAir, a na pilocie pisze Zetlight. Ponoć lepsza od tej co mam, aczkolwiek musiała być dużo używana, bo wentylator na początku jest dość głośny, ale potem sam się ścisza i jest wszystko ok.

Ok, wracając do akwarium opowiem Wam jeszcze o karmieniu rybek. Dziś: rano 1 kostka mrożonki mysis , którą można podzielić na 2 części. Godz. ok.15:30 znów 1 kostka mrożonki artemii. No i zastanawiam się czy na noc coś dać? 4 rybki: babka kopiąca Strigatka, Midas i 2 małe błazenki. Podlatuje też ślimak Babylonia i Nasarius. Reszta ekipy nie jest zainteresowana. O karmieniu rybek pisze, że zdrowa ryba to głodna ryba. Wiadomo, nie chodzi o zagłodzenie, tylko o to, żeby rybka czuła lekki niedosyt. Tak to zrozumiałam, jak zgrabna Francuzeczka po posiłku 😉 No i gdzieś pisało, że mają być 3 posiłki. Dziś chyba jeszcze wrzucę suchy pokarm, a mam do wyboru płatki Spirulina Flakes i granulki ze spiruliną. Pomyślałam też, że raz w tygodniu będę im fundowała żywy pokarm, tylko muszę w sklepie z namiastką morskiego zapytać co jest najlepsze. Ponoć żywy pokarm wpływa na wybarwienie ryb :)  Dobrze myślę o tym karmieniu? Pierwszy raz mam rybki i nie bardzo wiem jak poznać, czy rybka jest najedzona. Ja nie widzę tego, czy jej się coś na boczki odkłada, a podpływają zawsze 😞

Sarco z ostatniej chwili e3fb17d9f8efaeb738e4e92f4bbc489f.jpg47f09457e30ac4815ea547be4169e9fe.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Bea_01 napisał:

Także zobacz z jakimi siłami natury masz do czynienia w swoim pokoju z mini rafą. Pewnie nie znamy nawet połowy tajemnic życia rafy koralowej, ale chociaż próbujemy poznać.

No tak,nawet 10 000l to tylko nano rafka w porównaniu do prawdziwej rafy.Co do fluorescencyjnych żyjątek to na 100 procent nie jest aiptasia,myślę że Ca i Mg są sporo za niskie,może błąd testów,ale niech się mądrzejsi wypowiedzą,ale ja mam sporo wyższe te parametry i ponoć tak ma być.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Bea_01 napisał:

Dobrze myślę o tym karmieniu?

ŹLE :tease:

Ryby wydają się zawsze głodne, taka natura

Przy obecnej obsadzie, i wciąż jeszcze nie stabilnym zbiorniku, kostka dziennie - wystarczy

Godzinę temu, Bea_01 napisał:

Sarkophyton zrzuca przeźroczystą powłokę, czy to jest jego skórka czy jakaś osłona? Widać jednak, że powoli wyciąga polipy. W sklepie był zamknięty za dnia, czy możliwe, że to oznaka przyszłego przyrostu? Jest skurczony, jakby lekko opadł.

zrzuci skórę i wszystko powinno być OK, ale na przyszłość nie kupuj zwierząt które wyglądają nie najlepiej.

Nie polipował w zbiorniku sklepowym, a to nie najlepsza oznaka kondycji koralowca. Na wybarwienie ryb, pomaga oczlik - może być mrożony :good2:

 

 

A jeśli jeszcze nie widziałaś, to proponuję interaktywną podróż Wielka Rafa Koralowa Davida Attenborougha 

i filmiki Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) https://www.youtube.com/user/MBARIvideo/videos o niesamowitych

zwierzakach z głębin :o (i znów wklejam linki :biggrin:)

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Nowicjusz napisał:

myślę że Ca i Mg są sporo za niskie,może błąd testów,

To nie jest błąd testów, bo tydzień temu wyniki były podobne. A Ty coś wrzucasz na poprawę Ca i Mg? U mnie tylko idą bakterie na start z Seachema i wczoraj przyszły prodibio BioDigest. Chcę je dać, żeby mieć więcej różnych bakterii. Mój zbiornik ciągle pracuje, nie pojawiły się jeszcze glony wapienne, więc i wapnia nie ma. :ru:

13 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Przy obecnej obsadzie, i wciąż jeszcze nie stabilnym zbiorniku, kostka dziennie - wystarczy

Ok, to dostaną pół kostki np. artemii rano i wieczorem pół kostki mysis. Będę też zamieniała na pokarm suchy. Tak coś czułam, że jest za dużo 😔

Zbiornik dziś rano wyglądał lepiej, więc może wszystko wróci do normy.

13 godzin temu, Osmodeusz napisał:

na przyszłość nie kupuj zwierząt które wyglądają nie najlepiej.

Nie polipował w zbiorniku sklepowym, a to nie najlepsza oznaka kondycji koralowca.

Dopiero jak to napisałeś to zdałam sobie sprawę, że faktycznie mogłam dostać chorowitego koralowca. Mam jednak nadzieję, że sprzedawca wiedział co mówi, bo sam mi powiedział, że teraz nie polipuje, ale wszystko jest ok. W sumie tani on nie był, naprawdę byłoby szkoda. Ten okaz kosztował 150 zł., a wyobraź sobie, że ktoś tam był zainteresowany małymi zoa, tak 4-5 główek na podstawce, po 220 zł. Pewnie jakaś nowość.

Dzięki wielkie za wklejone linki :woot: Kocham filmy o rafach. Te zaproponowane na tym forum już wszystkie obejrzałam, niektóre nawet po 2 razy i mam zamiar jeszcze do nich wrócić, bo wiedzy przybywa i za każdym razem dowiaduję się coś nowego.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Bea_01 napisał:

sprzedawca wiedział co mówi, bo sam mi powiedział, że teraz nie polipuje, ale wszystko jest ok.

Pewnie, że tak - sprzedawca ma sprzedać, taki job

Dla przykładu „ te błazenki to są OK, normalnie pływają po całym zbiorniku. Tylko dziś jakieś zmęczone, i tak leżą na boku” 😁

Także, No ...

ale nie uogólniajmy 😜
Czas na podmianę wody🤗

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bea_01 napisał:

A Ty coś wrzucasz na poprawę Ca i Mg?

Nie,ja nic nie daję na razie.Ale dziwne,bo skoro robisz podmiany to w soli te pierwiastki są,to nie powinnaś mieć niedoborów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Nowicjusz napisał:

Nie,ja nic nie daję na razie.Ale dziwne,bo skoro robisz podmiany to w soli te pierwiastki są,to nie powinnaś mieć niedoborów. 

To zalezy jaka sol, sol soli nie rowna, sa ubogie i sa bogate sole.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Witam ☺️

Tak jak napisał wyżej Osmodeusz "czas na podmiany" pierwsze podmiany wody. Na razie były tylko dolewki wody RO, po wyparowaniu wody tak ok.2 l codziennie.

Poczekam, aż będę miała filtr rodi, bo ostatnio TDS pokazuje mi 0,11, 

4 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Dla przykładu „ te błazenki to są OK, normalnie pływają po całym zbiorniku. Tylko dziś jakieś zmęczone, i tak leżą na boku” 😁

:biggrin::biggrin::biggrin: może chciały naśladować człowieka, kanapa w akwarium by się przydała :crazy:

A moje błazny 5 dni ucztowały, od dziś dieta :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
55 minut temu, Bea_01 napisał:

TDS pokazuje mi 0,11

jakoś nie specjalnie, bym się tym przejmował

ale jak zwykle, ja to JA :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Osmodeusz napisał:

jakoś nie specjalnie, bym się tym przejmował

ale jak zwykle, ja to JA :biggrin:

Hehehe 😎

Napewno ważna jest tu lokalizacja i skąd ta woda jest. U mnie w mieście jest woda glebinowa.. Nawet najmniejsze wartości na TDS (003-007) tworzą cyjano na piasku, udowodnione naukowo 😁 po zmianie wkładów woda 000 3dni i nie ma żadnej plagi.. 

A może biologia za słaba że by to udźwignąć? 

Jak to jest? "Inni" Na kranowce prowadzą baniaczki 😝 powiedz jak 🙈😝?! 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Bart1996 napisał:

Jak to jest? "Inni" Na kranowce prowadzą baniaczki 😝 powiedz jak 🙈😝 ?! 

Fart Nowicjusza? udaje się, puki nie „gruchnie”

a poważnie, to niewiem Bartek - ja jedynie „doświadczam”

Dlatego właśnie akwarystyka morska, jest tak ciekawa. A mój zbiorniczek ciągle wygląda tak, jak by ktoś granat tam wrzucił, no nie czarujmy się, nie wszystko się udaje - ale się staram 😜🤭
i wciąż, zbyt mało wiem

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Od 3 dni walczę z mętną wodą w akwarium. Przeczytałam ten artykuł https://reefhub.pl/metna-woda-w-akwarium-morskim/

no i ciągle myślę co robiłam w akwarium :facepalm::ru:

5 marca, czyli 8 dni temu dodałam jedną nakrętkę - 5 ml bakterii startowych Stability, bo pisze, żeby je dodać przy wprowadzaniu nowych ryb. Wtedy jeszcze nic się nie działo. Ryby 2 x nemo i Midas przyszły następnego dnia.  Natomiast po 4 dniach otrzymałam przesyłkę z nowymi bakteriami Prodibio - BioDigest, gdzie 1 ampułka powinna być podawana na 2 tygodnie, a ja dałam 1 ampułkę we wtorek i chyba po 2 dniach drugą. No niestesty ... żal...

Myślę, że to jest przyczyną mętnienia wody. Testy wychodzą w miarę dobrze: NO2 - 0,03, NO3 - 0, PO4 - 0,05 tu podskoczyło i PH - 8,15. Nie wiem czy robić resztę, może jutro zrobię.

Wyczyściłam Versamaxa i odpieniacz. Zrobiłam taki wałek z gąbki, którą owinęłam włókniną160218089_471511804044822_180319759805241208_n.thumb.jpg.e5daab27ed3073a41f8612e62bbae792.jpg i wpuściłam do wody, żeby te brudy się przylepiły. W czwartek zrobiłam 9 l. podmianę wody, pierwszy raz od zalania akwarium. Zasolenie po podmianie dobre 34 ppm. Woda RO - 0,04 - ostatnio polepszyła się (z 0,11). Zasolenie badam co chwilę. Miałam też problemy z ustawieniem odpieniacza, bardzo dużo piany wylatywało, czystej piany.

No i jeszcze włączyłam napowietrzacz, żeby natlenić akwarium. Miałam kupiony taki z Resuna takie Air 3000, ma takie 2 małe kulki, które napowietrzają. Tylko nie za bardzo wiem, czy mogą być na całą noc. Czy będzie to dobre dla ryb. Przypomnę obsadę: Midas, 2 x Nemo i babka Strigata.  Na razie ryby wyglądają dobrze, jedzą normalnie. Mój jedyny koral sarco też czuje się dobrze. Na 2 godziny wyciągnęłam go z wody do wiadra (cały czas był w wodzie), bo myślałam, że może on umiera i stąd to zmętnienie. Jednak to nie to, woda ani trochę nie polepszyła się.

Ciężko być akwarystą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bea_01 napisał:

5 marca, czyli 8 dni temu dodałam jedną nakrętkę - 5 ml bakterii startowych Stability

Ja do moich 49l od tygodnia daję 2ml co dziennie z nadzieją że utrudnię życie glonom,dzisiaj dałem 4ml cały czas stability i woda cały czas kryształ,myślę że to nie wina bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Bea_01 napisał:

Prodibio - BioDigest

  • Te bakterie też lałem przez trzy tygodnie po jednej ampułce co tydzień i u mnie nic się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Nowicjusz napisał:
  • Te bakterie też lałem przez trzy tygodnie po jednej ampułce co tydzień i u mnie nic się nie działo.

Aby wystąpił zakwit  muszą być i bakterie i to co  papusiają, czyli nutrienty, bakterie same od siebie nie zakwitną ;)  Jesli bakterii zostanie dostarczone za dużo i nutrientow i substancji odżywczych tez jest dużo co pozwala się im bardzo intensywnie namnożyć to efekt jest jak na zdjęciu w poprzednim poście. Baniak który ma 3 miesiące nie jest jeszcze baniakiem stabilnym i dojrzałym, każde zachwianie delikatnej jeszcze równowagi tak sie kończy. A co gorsza pewnie po ustapieniu/zwalczeniu zdarza sie ze  wyskoczy jakies dino albo cyjano  bo baniak mlody.

cytat z reefhuba - Bea juz go czytala w artykule, wiec wklejam jako info dla @Nowicjusz:

"Zmętnienia pochodzenia organicznego – to głównie zakwity bakterii czy fitoplanktonu. Zawsze występują na skutek przeżyźnienia wody lub płynu typu VSV. Zakwity bakteryjne występują głównie w młodych akwariach, w których dominują bakterie heterotroficzne nad autotroficznymi. Nadmiar materii organicznej jest konsumowany przez bakterie heterotroficzne, które wydalają amoniak (NH4+), który z kolei jest konsumowany przez bakterie autotroficzne. Taka nakręcająca się spirala doprowadza do zmętnienia wody. "

 

Cytat z instrukcji prodibio:

"Przeciętna dawka: co dwa tygodnie -1 ampułka na 120-1000 litrów -w akwariach mniejszych niż 120l stosować połowę dawki.
Jeżeli akwarium jest bardzo zanieczyszczone nie należy zwiększać dawki, ale użyć 1 ampułkę na tydzień." 

A tu została podana pełna ampułka co 2 dni... a baniak ma 95l brutto.

Ja przy biodigesicie lata temu jak miałem 100L baniak to dzieliłem ampułkę. Najprościej odłamać główkę, wlać pol, resztę ampułki zawinąć folia spożywczą i do lodówki.

 

 

 

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, boft napisał:

Aby wystąpił zakwit  muszą być i bakterie i to co  papusiają, czyli nutrienty, bakterie same od siebie nie zakwitną ;)

To znaczy ze w moich 49l te bakterie nie mają co jeść?Dodam że przez pierwszy tydzień dałem trzy ampułki equo bacterya + tej samej firmy pożywkę,jedną ampułkę rozłożoną na 5 dni.Czyli przez 5 tygodni istnienia zbiornika wlałem tego sporo i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Natleniaj zbiornik 24h, bakterie zużywają ogromne ilości tlenu, i mogą udusić obsadę.

Gąbkę wyjmij, jeśli posiadasz dwie kostki do napowietrzania użyj obu. 
Ewentualnie (przy dramatycznej sytuacji)wężyk w cyrkulator 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×