Skocz do zawartości

Nowicjusz

Użytkownik
 • Zawartość

  107
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana Nowicjusz w dniu 27 Lipiec

Użytkownicy przyznają Nowicjusz punkty reputacji!

Reputacja

6 Neutral

O Nowicjusz

Informacje

 • Akwarium
  49
 • Skąd
  Busko_Zdrój

Ostatnie wizyty

865 wyświetleń profilu
 1. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Witam wszystkich.Dawno nic nie pisałem,ale właściwie nie było o czym.Akwarium za dwa tygodnie stuknie pół roku.Wydaje się że wszystko idzie w dobrym kierunku,koralowce mają się raczej dobrze,oprócz zoa,dla których chyba woda jest zbyt czysta.Za to sps-y,mają się świetnie,szczególnie montipory. Mały rzut na całość.
 2. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Wyczytałem też że na szybkie zielenienie szyb ma wpływ Kh.I faktycznie po analizie moich wyników,mogę stwierdzić że jak Kh utrzymywało mi się powyżej ośmiu to tego problemu nie było.Teraz jak koralowce zaczęły intensywniej pobierać pokarm i Kh spadło poniżej siedmiu,zaczęły się problemy z szybami.
 3. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Jeżeli chodzi o koralowce i życie w akwarium to same pozytywy.Jedynym negatywnym skutkiem nadmiaru fito,jeśli oczywiście to jest przyczyna,jest nadmierne porastanie szyb.Może ograniczę na jakiś czas dawkę fito i zobaczę jak to wpłynie na życie w akwarium.
 4. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Ja na moje 49 litrów dobiłem do 40 ml fito dziennie.Zwiększałem dawkę przez kilka tygodni od 5 ml.Jeśli chodzi o robaczki,to też mnogość różnych stworzeń żyje w piasku i w skałach.
 5. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Ok.To znaczy czyścić,ważne żeby zwierzaki były zadowolone.
 6. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Hej wszystkim.Chciał bym poruszyć dwa tematy.Pierwszy dotyczy kupowanie mrożonek z dostawa kurierem.Czy uważacie że mrożony pokarm który się rozmroził w czasie transportu,można znowu zamrozić i podanie takiego pokarmu będzie bezpieczne dla ryb i korali.Zamawiacie tak mrożonki?A drugi temat,to strasznie syfią mi się szyby,zarówno zielonkawym nalotem,jak i porastają glonami zielonymi.Co prawda rybki maja uciechę bo ciągle coś tam skubią,ale wygląda to nie ciekawie.Parametry wody Kh-6,5 NO3-1,PO4-0,Mg-1410,Ca-430.Koralowce w dobrej formie.Czy przyczyną może być zbyt obfite lanie fito,lub karmienie?
 7. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Bartek Stańczyk jak zawsze zwięźle i na temat.Teraz się zastanawiam jaki gatunek mam u siebie.
 8. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Czytam inne fora i można wnioski wysnuć dwa.W sklepach nie zawsze sprzedają nam to co chcemy,pod nazwą wurdemani często dostajemy inne krewetki,też pasiaste,też mające w diecie aiptazje,nie które mniej lub bardziej rozrabiające w akwarium.A drugi wniosek jest taki że wygłodniałe stworzenia mogą podgryzać korale,dla tego należy je regularnie dokarmiać i problem z podjadaniem korali znika.Można zresztą zapytać innych akwarystów posiadających te krewetki,czy u nich podgryzają korale.
 9. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Wundermani nie podgryzają korali,nie są w ich jadłospisie,w przeciwieństwie do aiptazji.Co do zielonych kwiatuszków też ich miałem dużo,ale w miarę znikania glonów zielonych i dojrzewania akwarium zaczęły znikać,teraz mam ich kilkanaście,a też były ładne łączki.Co do nazwy to przeszperałem internet i też nic nie znalazłem.Robak z wyglądu spagetti ale ma trochę krótkie odnóża,może jakaś inna odmiana albo jeszcze nie wyrośnięty.
 10. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Nie ma się czym stresować.Ja w moim akwarium miałem prawie trzydzieści,a jest dużo mniejsze od Twojego.Jedna krewetka Wundermani w kilka dni załatwiła sprawę.W tej chwili jest około pięciu,a czasem zostają dwie,jak krewetka sobie urozmaici dietę w nocy.Potem powoli odrastają,ale nigdy nie jest ich więcej niż sześć,z tego cztery malutkie,które dopiero odrastają.Dwie większe są cały czas jako urozmaicenie życia na rafie.
 11. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  No tak,z wyjazdami jest wielki problem,szczególnie na dwa tygodnie.Jak się nie ma kogoś zaufanego,kto by coś podkarmił i rzucił okiem czy wszystko gra,to lipa. Raczej by przeżyły,pod warunkiem że je jedzą.Myślę że jakiś czas dały by radę bez dokarmiania.Jak by zgłodniały to nie były by takie wybredne.
 12. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Tak szczerze,to ja nie mam suchych pokarmów.Tylko kilka rodzai mrożonek i fito.Oprócz tego robaczki na szybach które są źródłem naturalnego białka,a których jest sporo i rybcie co jakiś czas jakiegoś skubną.I to całe karmienie.
 13. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Cześć.Szesnaście tygodni minęło.Testy wody NO3-0,2 PO4-0,Kh-7,Ca-430,Mg-1260,zasolenie stałe 1.025.Ostatnio spore wahania Kh,widać że są ubytki,pomimo podmian wody i dozowania Reef Carbonate.Muszę się postarać ustabilizować to Kh.Po za tym usunąłem z kaskady kulki maxpekta,został sam live bio fil,może to pomoże w podbiciu PO4 i NO3,jeśli nie to będę kombinował dalej.Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale dorzuciłem do obsady,do moich błazenków jedną chrisyptere.Oprócz tego doszła montipora peltiformis i seriatopora.Ogólnie w akwarium wszystko ok,dozowanie fito cały czas 20ml,mrożonki i suplementacja Reef Plus i Complete.
 14. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Nie daję pożywki, tylko bakterie special blend 6ml po podmianie wody.
 15. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Nie chcę sztucznie podbijać nutrientów,skoro są na zero,pomimo karmienia a korale jakoś tego nie odczuwają,to niech tak będzie.Może zacznę jakoś dodatkowo dokarmiać korale.Właśnie studiuję wszystkie pokarmy dla lps i sps,miękkim chyba wystarczy światło,fito,witaminy i mikro elementy.Z resztą dunka i eufilia bardzo chętnie jedzą mrożonki. Strasznie powoli to porastanie idzie,też się już nie mogę doczekać.
×