Skocz do zawartości

Nowicjusz

Użytkownik
 • Zawartość

  113
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Zawartość dodana przez Nowicjusz

 1. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Witam.Świeżutkie badania wody z mojej czterotygodniowej kosteczki:zasolenie-1.025,No3-2,Po4-0,Kh-8,7 Ca-480,Mg-1440.Są też nowi mieszkańcy 2xNassarius,2xTurbo,1xCaulastrea niebieska jedna główka,oraz mała Euphilia Paraankora,ta chyba najczęściej spotykana.Kolejne życie jeśli będzie wszystko ok,chyba za tydzień.
 2. Nowicjusz

  Pierwsze zalanie kostki Aqael nano ref 49l

  Mam temat założony Nowicjusz,opisy i zdjęcia jak to szło od początku.Możesz przejrzeć.
 3. Nowicjusz

  Pierwsze zalanie kostki Aqael nano ref 49l

  Jeśli chodzi o cyrkulatory,to u mnie dmuchają dwa Coralia 900 i Voyager 1000,co prawda sterowania nie mają ale dają radę.Co do skimmera to obecnie mam SunSun 300 l/g na prawdę daje radę,a plus jest taki że nie trzeba wyjmować go z wody,żeby wymienić watę,cena też groszowa.Wcześniej miałem AquaNova to nie ma porównania.A co do waty to na wierzch kaskady wyłóż,będzie dodatkowo filtrować.
 4. Nowicjusz

  Pierwsze zalanie kostki Aqael nano ref 49l

  Jeśli mogę coś doradzić,bo mam identyczną kostkę.To dokup jakiś mały cyrkulator Coralia 900 albo coś podobnego i skimmer powierzchniowy.
 5. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Witam z kolejnym pytaniem.Właśnie robię podmianę wody w solniczce,okazuje się że sól zaczyna się brylić,po wielokrotnym otwieraniu wiaderka nastąpiła jakaś nie szczelność.Zostało jej już nie wiele.Ale pytanie brzmi-Czy kolejną sól kupić taką samą,do tej pory używałem Ocean Instant,czy zmienić na jakąś inną?
 6. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Mieszkam w domu swoim i myślałem nad agregatem,tylko problem taki że agregat musimy uruchamiać ręcznie,a co jak prądu braknie jak mnie nie ma w domu?
 7. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Witam.Wczorajszy dzień,a właściwie noc,dostarczyła mi nieco wrażeń.Po burzy jaka przeszła,zabrakło zasilania.Niestety nie posiadam zasilania zastępczego,dla tego przez pięć godzin,bo tyle nie było prądu,starałem się ręcznie utrzymać natlenienie wody.Chyba udało się to nie źle,bo dzisiaj koralowce ładnie się pompują,oprócz małego sarko,który nie może się zebrać.Chyba trzeba będzie zainwestować w jakiś UPS.I tu moje pytanie.Czy mógł by ktoś polecić jakiś nie za drogi a sprawdzony,i czy warto na przykład szukać używki?
 8. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Witam wszystkich.Dawno nic nie pisałem,ale właściwie nie było o czym.Akwarium za dwa tygodnie stuknie pół roku.Wydaje się że wszystko idzie w dobrym kierunku,koralowce mają się raczej dobrze,oprócz zoa,dla których chyba woda jest zbyt czysta.Za to sps-y,mają się świetnie,szczególnie montipory. Mały rzut na całość.
 9. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Wyczytałem też że na szybkie zielenienie szyb ma wpływ Kh.I faktycznie po analizie moich wyników,mogę stwierdzić że jak Kh utrzymywało mi się powyżej ośmiu to tego problemu nie było.Teraz jak koralowce zaczęły intensywniej pobierać pokarm i Kh spadło poniżej siedmiu,zaczęły się problemy z szybami.
 10. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Jeżeli chodzi o koralowce i życie w akwarium to same pozytywy.Jedynym negatywnym skutkiem nadmiaru fito,jeśli oczywiście to jest przyczyna,jest nadmierne porastanie szyb.Może ograniczę na jakiś czas dawkę fito i zobaczę jak to wpłynie na życie w akwarium.
 11. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Ja na moje 49 litrów dobiłem do 40 ml fito dziennie.Zwiększałem dawkę przez kilka tygodni od 5 ml.Jeśli chodzi o robaczki,to też mnogość różnych stworzeń żyje w piasku i w skałach.
 12. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Ok.To znaczy czyścić,ważne żeby zwierzaki były zadowolone.
 13. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Hej wszystkim.Chciał bym poruszyć dwa tematy.Pierwszy dotyczy kupowanie mrożonek z dostawa kurierem.Czy uważacie że mrożony pokarm który się rozmroził w czasie transportu,można znowu zamrozić i podanie takiego pokarmu będzie bezpieczne dla ryb i korali.Zamawiacie tak mrożonki?A drugi temat,to strasznie syfią mi się szyby,zarówno zielonkawym nalotem,jak i porastają glonami zielonymi.Co prawda rybki maja uciechę bo ciągle coś tam skubią,ale wygląda to nie ciekawie.Parametry wody Kh-6,5 NO3-1,PO4-0,Mg-1410,Ca-430.Koralowce w dobrej formie.Czy przyczyną może być zbyt obfite lanie fito,lub karmienie?
 14. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Bartek Stańczyk jak zawsze zwięźle i na temat.Teraz się zastanawiam jaki gatunek mam u siebie.
 15. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Czytam inne fora i można wnioski wysnuć dwa.W sklepach nie zawsze sprzedają nam to co chcemy,pod nazwą wurdemani często dostajemy inne krewetki,też pasiaste,też mające w diecie aiptazje,nie które mniej lub bardziej rozrabiające w akwarium.A drugi wniosek jest taki że wygłodniałe stworzenia mogą podgryzać korale,dla tego należy je regularnie dokarmiać i problem z podjadaniem korali znika.Można zresztą zapytać innych akwarystów posiadających te krewetki,czy u nich podgryzają korale.
 16. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Wundermani nie podgryzają korali,nie są w ich jadłospisie,w przeciwieństwie do aiptazji.Co do zielonych kwiatuszków też ich miałem dużo,ale w miarę znikania glonów zielonych i dojrzewania akwarium zaczęły znikać,teraz mam ich kilkanaście,a też były ładne łączki.Co do nazwy to przeszperałem internet i też nic nie znalazłem.Robak z wyglądu spagetti ale ma trochę krótkie odnóża,może jakaś inna odmiana albo jeszcze nie wyrośnięty.
 17. Nowicjusz

  Akwarium 95l, 60x45x40

  Nie ma się czym stresować.Ja w moim akwarium miałem prawie trzydzieści,a jest dużo mniejsze od Twojego.Jedna krewetka Wundermani w kilka dni załatwiła sprawę.W tej chwili jest około pięciu,a czasem zostają dwie,jak krewetka sobie urozmaici dietę w nocy.Potem powoli odrastają,ale nigdy nie jest ich więcej niż sześć,z tego cztery malutkie,które dopiero odrastają.Dwie większe są cały czas jako urozmaicenie życia na rafie.
 18. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  No tak,z wyjazdami jest wielki problem,szczególnie na dwa tygodnie.Jak się nie ma kogoś zaufanego,kto by coś podkarmił i rzucił okiem czy wszystko gra,to lipa. Raczej by przeżyły,pod warunkiem że je jedzą.Myślę że jakiś czas dały by radę bez dokarmiania.Jak by zgłodniały to nie były by takie wybredne.
 19. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Tak szczerze,to ja nie mam suchych pokarmów.Tylko kilka rodzai mrożonek i fito.Oprócz tego robaczki na szybach które są źródłem naturalnego białka,a których jest sporo i rybcie co jakiś czas jakiegoś skubną.I to całe karmienie.
 20. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Cześć.Szesnaście tygodni minęło.Testy wody NO3-0,2 PO4-0,Kh-7,Ca-430,Mg-1260,zasolenie stałe 1.025.Ostatnio spore wahania Kh,widać że są ubytki,pomimo podmian wody i dozowania Reef Carbonate.Muszę się postarać ustabilizować to Kh.Po za tym usunąłem z kaskady kulki maxpekta,został sam live bio fil,może to pomoże w podbiciu PO4 i NO3,jeśli nie to będę kombinował dalej.Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale dorzuciłem do obsady,do moich błazenków jedną chrisyptere.Oprócz tego doszła montipora peltiformis i seriatopora.Ogólnie w akwarium wszystko ok,dozowanie fito cały czas 20ml,mrożonki i suplementacja Reef Plus i Complete.
 21. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Nie daję pożywki, tylko bakterie special blend 6ml po podmianie wody.
 22. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Nie chcę sztucznie podbijać nutrientów,skoro są na zero,pomimo karmienia a korale jakoś tego nie odczuwają,to niech tak będzie.Może zacznę jakoś dodatkowo dokarmiać korale.Właśnie studiuję wszystkie pokarmy dla lps i sps,miękkim chyba wystarczy światło,fito,witaminy i mikro elementy.Z resztą dunka i eufilia bardzo chętnie jedzą mrożonki. Strasznie powoli to porastanie idzie,też się już nie mogę doczekać.
 23. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Witam.Piętnaście tygodni od zalania mojej małej rafki.Parametry wody Kh-8,1 NO3-0,PO4-0,Ca-450,Mg-1300,sól-1,025.Koralowce wydają się zadowolone,rybki i krewetki również.Poza seriatoporą która z nie wyjaśnionych przyczyn odeszła na wieczną rafę,nie ma żadnych strat.Jej miejsce zajęła mała pocilopora różowa.Karmienie mrożonki,plus 20ml fito dziennie,suplementacja delikatna preparatami seachem reef carbonate,reef complete,reef plus.Oprócz nalotów na szybach,żadnych niepokojących oznak dino czy cyjano nie widać.Oby tak dalej.
 24. Nowicjusz

  Kostka nano duo, czy kanciak 60x30x30 ?

  Ja przez czternaście tygodni jeszcze nie czyściłem,jedynie co 3,4 dni wymieniam watę,a potrafi ona zebrać naprawdę dużo syfu.
 25. Nowicjusz

  Nano Reef 49l

  Ok.Dzięki.A czy używasz testów tej samej firmy,czy różnych firm w zależności od parametru.Masz jakieś sprawdzone?Właściwie to pytanie do wszystkich akwarystów.
×