Skocz do zawartości

chwialek

Moderator
 • Zawartość

  197
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  6

Ostatnia wygrana chwialek w dniu 8 Wrzesień

Użytkownicy przyznają chwialek punkty reputacji!

Reputacja

16 Good

O chwialek

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  600
 • Skąd
  Dąbie

Ostatnie wizyty

2 074 wyświetleń profilu
 1. chwialek

  Na spokojnie 81

  Spojrzałem w temat i sierpień - piasek bielutki, październik jak widać ciemny... Wymieniałeś podłoże czy aż tak kolor chwyciło? A drugie pytanie czy na tym zdjęciu widać detrytus w i na piasku ?
 2. Witajcie, Z racji tego iż mamy już dział biblioteczka. Zaproponuję temat dotyczący książek w wersji pdf. Jak wiecie bądź dopiero sobie to uświadomicie bo być może nie wiecie jest tego całkiem sporo. Publikacje są często zamieszczone w języku obcym co dla części z nas może pozornie stanowić barierę nie do przebycia. Dlaczego pozornie... otóż mamy do dyspozycji narzędzia tłumaczące materiały na wybrany przez nas język. Są to translatory. Sam często korzystam z Google translate = tłumacz google wykorzystać go można do tłumaczenia treści stron - ma to miejsce po dodaniu do naszej przeglądarki wtyczki z owym translatorem. Wówczas uzyskujemy dość sprawne narzędzie do tłumaczeń tekstów. Jak zapewne się domyślacie mogą to być tłumaczenia nieprecyzyjne i napotkamy się z "czołgiem" ale uważam iż i tak wystarczająco uproszczą nam przegląd literatury w języku obcym. To było by tyle tytułem przydługiego wstępu. A teraz... pierwszy link wiedzy... A w nim jak założyć akwarium, czym jest filtracja, jak aklimatyzować ryby, korale i szereg wiedzy początkowej ale nie tylko. https://www.academia.edu/40024002/Saltwater_aquarium_reef_tank_book I krótka instrukcja pobierania dla opornych zaznaczone na czerwono co klikać... https://aqua-reef.pl/uploads/monthly_2021_10/1384024986_Beztytuu1.jpg.69e3c6da83a3b269261563a6155859cc.jpg https://aqua-reef.pl/uploads/monthly_2021_10/2080114440_Beztytuu.jpg.084b03007e570860c104527bfa420b18.jpg następnie przeglądarka zacznie nam proces pobierania i zapisywania pliku na naszym dysku. Instrukcji do obsługi przeglądarki chyba nie ma potrzeby tworzyć. Pobrany plik tłumaczycie za pomocą translatora który uzyskaliście w poprzednim linku. Jeśli kogoś zanudziłem to przepraszam, dla opornych jest to chyba dość jasno wytłumaczone.
 3. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  Niby ale z drugiej strony wymiana żywicy powinna wpływać na to że więcej jest tego czegoś co oddaje a mniej tego co zabiera, a tymczasem... Po wymianie zbiornik wracał zwykle na właściwe tory, tj mniej osadów na szybach, mniej przebarwień, powierzchnia skał się oczyszczała. Mam nadzieję że tym razem również tego doświadczę. Samą cykliczność cyjano łączę z efektem zamkniętego okna. Obecnie mam częściowo rozmontowane ogrzewanie w domu a temperatura dzisiejszego poranka nie pozwala na cięgłe wietrzenie. Niby w pokoju z akwarium pomimo otwartego okna było by znośnie, lecz w dalszej części domu miałbym szron na ... co przy pozostałych współmieszkańcach mogło by się zakończyć nikomu niepotrzebnym przeziębieniem i dalszymi problemami jakie mogły by z tego wyniknąć. Co do samego pomysłu filtracji to stało się zamówiłem części więc po niedzieli muszę znaleźć czas na wydrożenie pomysłu w życie... Szara puszka jaką zamierzam wykonać ze spienionego PCV i filtr samochodowy. Mam nadzieję że nie stłumi zbytnio powietrza zasysanego przez odpieniacz... Wg opisu brzmi zachęcająco zwłaszcza biorąc pod uwagę sezon zimowy i okolicę stałopalną. Z racji iż puszkę na filtr wykonam pod własne potrzeby to raczej umieszczę w niej przegrodę na Wapno Sodowane. Zasyp mam, z tego typu filtracji zrezygnowałem z powodu braku wygodnej obsługi obecnie wszystko wyniosę na balkon gdzie i tak znajduje się miejsce zasysające powietrze do odpieniacza. Mam nadzieję że ujemne temperatury nie będą przeszkadzać wkładom. W ramach tego, iż dzisiaj dysponuję czasem na swoje hobby... Przeczyściłem nieco sumpa, uruchomiłem po długiej przerwie rollermat - który wisiał bez włókniny filtrującej od tak był sobie bo był. Dokonałem podmiany 60 litrów wody, oraz wyczyściłem zawór membranowy jaki stanowił dla mnie zagadkę... mianowicie od pewnego czasu hydraulika nie wyrabiała się z pompą obiegową. Wewnątrz zaworu znalazłem rozwiązanie tego problemu a był nim domek turbo snail. Wszedł i się zdechł, przytykając tym samym nieco przepływ zaworu. Po czyszczeniu +2 biegi dla obiegu wody i hydraulika daje radę opanować przepływ. Zawór mam ale z racji pompy obiegowej z dość dobrą i stabilną regulacją jest on w 100% otwarty. Z drobniejszych prac wyczyściłem grzebień przelewowy i pozbyłem się kliku aiptasia mam nadzieję iż udało się to zrobić bez rozsiania po reszcie zbiornika. Jeszcze kilka prac odwlekanych w czasie powinienem wykonać, ale nie wszystko na raz .... bo co za dużo to może okazać się nie zdrowe dla zbiornika.
 4. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  W wyniku braku czasu i delikatne zaniedbanie przez baniak przetacza się cyjano. Zatem w dniu dzisiejszym znalazłem moment na wymianę żywicy i wkładów w filtrze RODI... sezon jesienno-remontowy odpięte ogrzewanie części domu, zmniejszone wietrzenie pomieszczeń, zmiana temperatury w pokoju z akwarium i sezon w którym widzę powietrze. W związku z powyższym chyba muszę podłączyć jakiś filtr na zasysie powietrza do odpieniacza.... Stosuje ktoś filtr kabinowy węglowy ? @Osmodeusz gdzieś umieszczałeś artykuł z tym związany, może ktoś z forumowiczów przetestował takie rozwiązanie ?
 5. chwialek

  Solniczka rafiego

  Żeby nie było że wszystko na nie podoba mi się układ skały. Nie gałęzie, nie półki tylko właściwie kopiec. czujniki masz zawieszone poprawnie? O ile jeden pływakowy widzę po prawej stronie i wisi on prawidłowo bo zapobiega ewentualnemu przepełnieniu sumpa w czasie awarii. To drugi czujnik optyczny powinien wisieć na wysokości lustra wody w komorze pompy... a jeśli dobrze z niewyraźnej fotki odczytuję to wisi obok "czujnika pływakowego" i albo mi tak działa wyobraźnia albo jest on skierowany ku tafli wody a powinien być równolegle. @rafimr2 żyjesz ? Bo zapodałeś temat, i obawiam się czy Cię nie przytłoczyliśmy odpowiedziami...
 6. chwialek

  Solniczka rafiego

  Zapomniałeś dodać iż widać tam gniazdko na płycie osb... pod płytą jest chociażby puszka czy żywioł kable i pustka wokół?
 7. chwialek

  Metoda Ballinga

  https://aqua-reef.pl/topic/2640-rownowaga-parametrow/?do=findComment&comment=30447 hmm... Ale obecnie stały się modne metody Bez podmian, bez odpieniacza itd...
 8. chwialek

  Solniczka rafiego

  redukcja mosiężna zamontowana wraz z ocynkowanym zaworem na wylocie wody RODI... nie obawiasz się iż z czasem może coś oddawać do wody? Rewizję mogłeś dać bezpośrednio w dół. Powrót bliżej tylnej ścianki podczas czyszczenia systemu i wraz z dokładaniem udziwnień zacznie Ci obecny układ przeszkadzać.
 9. chwialek

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  @MatrikPL - będziesz zadowolony z wyboru Podpowiem iż oryginalnie wgrane ustawienia pozostawiają niewielki niedosyt.
 10. chwialek

  Nasze akwarystyczne marzenia :)

  Żeby ludzie pozostali ludźmi... aby hobby ich łączyło a nie jak to coraz częściej bywa... "człowiek człowiekowi wilkiem" i tylko myśli jak drugiemu dowalić bo pewnie ma lepiej niż ja. Jak archeologia to na całego temat sprzed laty, ale jakie macie współcześnie "akwarystyczne marzenia..."
 11. chwialek

  Ciekawe i niestandardowe zbiorniki morskie

  Jako, że mam chwilowe zacięcie archeologa forumowego ... linki wyszukane i aktywne wcześniej opublikowane już na forum ale może umknęły bądź nie każdy szuka dawnych tematów. 2005r http://www.masa.asn.au/masa/content/view/33/58/ 2006r.http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=859730&pp=25 2007r http://www.ultimatereef.com/TOTM/2007_jan/ https://youtu.be/OLRubZGWXiY 2008 http://reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=1288059&perpage=25&pagenumber=1 2009r. "Styl Japoński" http://www.t35l.com/top.html
 12. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  Wrzesień 2020r. Do systemu niestety przewlekłem płazińce oraz co gorsza zlokalizowałem w nim AEFW. Kuracja FWS z KZ, łącznie 3 butelki plus wzbogacenie wody ekstraktem z piołunu. Dodatkowo wprowadzenie wargaczy mimo braku piasku oraz w obsadzie zawitała Calloplesiops altivelis. Coś pomogło gdyż po kolejnym zasiedleniu systemu ślimakami. Mogę obserwować jak dorastają, jak pełzają młode i mam nadzieję więcej nie oglądać owych płazińców. Od 30 listopada 2020 nad zbiornikiem wisi nowe źródło światła a jest nim ATI powermodule 6x80T5 4x75W Led. Lampa sama w sobie jest dużo bardziej niż zadowalająca, obsługa serwisowa w czasie pandemii cóż pozostawia wiele do życzenia. Żeby nie było... nie uniknąłem splotu wydarzeń niekorzystnych dla systemu. Były to wspomniane płazińce, wirki, wyładowanie elektryczne w sumpie, przewody poddane recyklingowi z wydzielaniem miedzianki do wody, kilkukrotne przelanie odpieniacza ale to wszyscy znają z codziennego życia swoich fragmentów rafy. Stan zbiornika na połowę sierpnia 2021 prezentuje się następująco. Część korali z zaprzyjaźnionego zbiornika trafiła na przechowanie - niestety spora ilość acropor zakończyła swój żywot. Jak widać po powyższej fotce postanowiłem zrobić krok w tył i wrócić do falującego świata koralowców i głównie na dnie zawitało kilka Euphylli.
 13. Chętnie przyjadę. Można wodę na testy przywieźć?
 14. chwialek

  Metoda Ballinga

  Na forum istnieje już kilka tematów dotyczących tej metody lecz każdy z nich podaje nieco odmienne wartości, w każdym wywiązała się dyskusja w wyniku której bardzo często pojawiają się dawki stosowane w Metodzie Ballinga lecz znajdują się one na 2 lub 3 stronie wątku. Celem ułatwienia początkującym postanowiłem stworzyć kolejny wątek - który podepnę pod stronę główną. Zaczątek tematu nie będzie autorski a postaram się zaledwie wrzucić kilka cytatów z tego forum lecz nie tylko. Wszystko opatrzę źródłami gdyż szanuję treści opublikowane w różnych miejscach oraz ich autorów - zatem nie są to moje słowa a jedynie zbieranina cytatów. Mam nadzieję iż ułatwi to żywot początkującym a być może otworzy pole do dyskusji dla pozostałych. Tytułem wstępu było by na tyle. Lecz wypada wiedzieć skąd się wzięła nazwa metody, kto ją stworzył, kiedy i jak potoczyły się dalsze losy autora. W sposób dość obszerny z uwzględnieniem naukowych obliczeń Metodę opisał również Bartek Stańczyk - którego zapewne kojarzycie z portalem ReefHub.pl oraz od jakiegoś czasu z filmami informacyjnymi firmy Tropical. Dla tych z zacięciem naukowym podrzucę od razu link do pełnej treści artykułu stworzonego przez Bartka. Oto i link. https://reefhub.pl/metoda-ballinga/ Ale nie każdy przebrnie przez pełen opis z wyliczeniami mas molowych, rozpuszczalnością oraz z wiedzą merytoryczną dla niektórych pełnią wiedzy jaka jest niezbędna w ujęciu prowadzenia akwarium morskiego z wykorzystaniem owej metody będzie stanowiło to jaki środek zakupić, i ile gram danej substancji rozpuścić w jakiej ilości wody. Jak obliczyć dozowania itd. Doktoryzacja w każdej dziedzinie jest nam niekoniecznie potrzebna. A zatem. Podstawowa Metoda Ballinga - zakłada ona dozowanie 3 roztworów, a są to: Roztwór I - wodny roztwór chlorku wapnia CaCl2 ale żeby nie było tak zerojedynkowo to mamy możliwość zakupu 3 stopni uwodnienia owej substancji oto i one Źródło: Reefhub.pl Jak łatwo się domyśleć dozowanie tego roztworu posłuży nam do podnoszenia wartości Ca w wodzie akwariowej. Aby np przygotować 1 litr roztworu odważamy ilość proszku CaCl2 podaną w tabeli dla 1l lecz wsypujemy ją do np 0,7l wody, mieszamy - substancja spowoduje ogrzanie się roztworu, po rozprowadzeniu chlorku wapnia w roztworze dopełniamy całość do uzyskania pojemności 1l gotowego roztworu. Jak dozować uzyskany roztwór? Wg testu Ca jaki wykonamy. Aby łatwo zapamiętać to spadek Ca o 1mg/l wymaga dozowania 6ml na każde 100 litrów wody w naszym systemie. Jeśli wartość wapnia spadnie nam w kolejnym dniu o 10mg/litr to musimy do systemu wlać 60ml roztworu dziennie. Jeśli w systemie mamy 600l wody i Ca dziennie obniża nam się o 10mg/litr to dozujemy 600ml roztworu każdego dnia. Całość oczywiście potwierdzamy wykonując kolejne testy. Roztwór II - wodorowęglanu sodu (kwaśny wodorowęglan sodu) czyli w wersji dla opornych chemicznie soda oczyszczona którą znacie zapewne ze sklepów spożywczych. Źródło: Reefhub.pl Sporządzenie owego roztworu może przysporzyć nieco więcej trudności. Maksymalna rozpuszczalność wodorowęglanu sodu w wodzie RODI wynosi 95,3 g/l dla temperatury 25°C ale już 191,2g/l dla temperatury 100°C. Aby ułatwić sobie proces rozpuszczania możemy wcześniej podgrzać wodę RODI do temperatury np 40°C co ułatwi nam rozpuszczenie pożądanej ilości substancji. Uwaga... ochłodzenie roztworu poniżej temperatury spowoduje osadzenie się wodorowęglanu sodu na dnie pojemnika z roztworem. III Roztwór - SBS - i tutaj mamy najmniej do myślenia 25g gotowej substancji na 1l roztworu. Zamiennika raczej nie ma co szukać jest to mieszanina związków chemicznych sporządzona w formie gotowej przez kilka firm. Pewnie zastanawiacie się dlaczego nie opisałem dozowania magnezu Z tego co dawno temu czytałem to w pierwotnej metodzie chlorek magnezu był zawarty w SBS, a sama metoda nie służyła do uzupełniania braków magnezu... W późniejszych opracowaniach można natrafić na opisy 4 roztworu z dolewaniem, odlewaniem, przelewaniem i mieszaniem substancji. Ale być może coś mi się tylko miesza bo o tym czytałem dość dawno i w tym momencie nie pamiętam źródła tej wiedzy. Lecz i tu z pomocą przychodzi wiedza zawarta wiele lat temu na forach internetowych - choć sam przyznaję się iż sam nie stosowałem się do owej wiedzy prostej lecz wystarczającej. Bazowałem na wartości podawanej w odniesieniu do systemów innych użytkowników. Często natrafić można na wpis aby 4 roztwór dozować wg zużycia Mg. Dolewanie, odlewanie mieszanie roztworu MgCl2 z CaCl niesie za sobą pewną komplikację mianowicie powtarzalność stężeń w kolejnych baniakach jakie będziemy musieli wcześniej czy później przygotować. Lecz są przecież gotowce 3 butelkowe i tu nie ma dolewania odlewania i mieszania zatem jak możliwe jest zmieszanie 4 roztworów w 3 butelkach nie mając pojęcia o zużyciu... Z pomocą przychodzą właśnie dawne wpisy forumowiczów i niezawodny @AnT który podczas pewnej prywatnej rozmowy wyłapał również moją niewiedzę w owym temacie. Kusi aby zakończyć wywód podając wartość g/l roztworu lecz równocześnie korci aby pozostawić tę wartość nieuzupełnioną i być może tym samym rozruszać nieco ospałe towarzystwo forum. Ale obawiam się iż pozostawienie tej kwestii niedopowiedzeniu może doprowadzić do rozmycia metody którą postanowiłem Wam nieco uprościć i mam nadzieję streścić w najkrótszy możliwy sposób. Otóż wartością jaka wielokrotnie się powtarza to 17 g/l MgCl2 x 6H2OI na każdy 1l roztworu CaCl2. Wiem nie wynika to jednoznacznie z treści opisanej przez Bartka ale wartość tę można już odszukać w kalkulatorze akwarystycznym jaki stworzyli koledzy na reefhub.pl https://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/ Owe 17g/l MgCl2 odnajdziecie również na forum tym i równoległym ... zatem nie wynikają one znikąd. Metoda zakłada równe lanie wszystkich roztworów oraz równą konsumpcje Kh, Ca, Mg a życie ukazuje nam iż nie zawsze jest tak jak być powinno. Dlatego właśnie powinno się trzymać powtarzalnej bazy roztworów g/l a ewentualne rozbieżności korygować za pomocą roztworów tzw buforowych. Wszystkich zachęcam do wypowiedzi i być może skomplikowania tematu o dalsze warianty metody. @AnT napiszesz coś od Siebie, a może gdzieś popełniłem rażący błąd w opisie i go skorygujesz? Żyłki historyka i chemika we mnie brak zatem w opisie mogą znaleźć się błędy za co przepraszam
×