Skocz do zawartości

chwialek

Moderator
 • Zawartość

  326
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  21

Ostatnia wygrana chwialek w dniu 4 Grudzień

Użytkownicy przyznają chwialek punkty reputacji!

Reputacja

43 Excellent

O chwialek

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  600
 • Skąd
  Dąbie

Ostatnie wizyty

3 970 wyświetleń profilu
 1. chwialek

  lampy nautilux ARGUS

  Power Led - to jeden z pierwszych sygnałów... świadczących o ich cudowności. Brak użytkowników ukazujących owe cudowne źródło światła. I tak w drodze poszukiwania plusów dodatnich - nie mają złych opinii. A dobre są ? Za blisko 4tys zostać testerem lampy nominalnie po diodach licząc 216W brzmi zachęcająco. Maximum z maximum na chłodzeniu pasywnym. Z ciekawości podpytaj w Argusie jaką temperaturę uzyskuje lampa przy 100% ustawień kanałów i jaką wówczas uzyskują temperaturę barwną... Ktoś wie skąd się biorą tego typu przeliczniki? @Springloczek szukasz punktu zaczepienia pytaniami odnośnie solanki, lampy itd... Jaki typ baniaka morskiego Ci się podoba ? Co zachęca się do spróbowania sił w tym hobby ? EDIT... dopiero teraz zauważyłem że założyłeś równolegle temat o flarach... Kryzys energetyczny kryzysem energetycznym myślę że groźniejszy dla naszego hobby będzie kryzys finansowy gdzie staniemy przed wyborem inwestycja czy hobby. Dla mnie hobby to oderwanie od codzienności więc musi trwać. Lecz zaczynać z tematem od szukania oszczędności w obawie czy podołam finansowo - nie jest najlepszą drogą. Gdyż jeśli podołasz wiedzowo to finansowy aspekt może okazać się mniejszą barierą. A sam sprzęt również nie poprowadzi akwarium.
 2. chwialek

  Mętna woda i obumieranie życia

  Nie dokarmiać pozwolić baniakowi dojrzeć. Można odsysać z wodą. Wodę odessaną przelać przez owatę = włókninę filtracyjną i wlać ponownie do systemu. Samo przyszło samo pójdzie.
 3. chwialek

  [S] Akwarium Atman AT150 i sump

  A to jakaś promocja dla użytkowników forum? https://allegrolokalnie.pl/oferta/akwarium-atman-150-oraz-sump To chyba Twoje...
 4. chwialek

  Opóźniacz czasowy

  Używam TRE-1A służy mi od października 2015r. Sugestia aby nie padał kolejny przekaźnik / opóźniacz czasowy to zabezpiecz go przed wilgocią u mnie jak widać zabezpieczeniem jest puszka hermetyczna z uszczelnieniem. Wejścia do puszki również są uszczelnione - przelot - dławik kablowy. Ogólnie to warto zabezpieczyć / odizolować rozdzielnię od sumpa zwłaszcza gdy mamy odpieniacz.
 5. chwialek

  Posolony Mieszko I

  Coś z Bodianus sp... Być może Bodianus mesothorax ? Jeśli chodzi o walkę z wirkami... Halichoeres nebulosus Halichoeres leucoxanthus Halichoeres chrysus Halichoeres marginatus Halichoeres hortulanus Halichoeres iridis - jeśli nie doje wirków to chociaż dowygląda w zbiorniku Hexatenia - wyjątkowo nie polecam. Wirki to chyba ostatnia rzecz którą ta ryba chce zjeść za to agresywność względem innych wargaczy i nie tylko na poziomie mistrz. Jeśli chcesz wprowadzać wargacze do obsady to postaraj się mieć ją już zamkniętą na poziomie mniejszych i większych ale delikatniejszych ryb. I są to ryby których nie polecam kupować w opcji wysyłki, lepiej i bezpieczniej odbierać je osobiście w sklepie. Wprowadzać warto kilka równocześnie dopasowanych wielkością do siebie tak aby nie było osobnika/gatunku dominującego. U mnie obecnie pływa marginatus i hornulatus dwa wariaty ale na obecną chwilę są w rozmiarze porównywalnym. We wcześniejszym zbiorniku miałem 2xHalichoeres leucoxanthus. Nebulosus w połączeniu z marginatusem nie dał rady. Zaś hexę którą dość długo posiadałem z radością przekazywałem dalej...
 6. Akwarium z kominem dłuższe niż szersze a niższe niż szersze oraz sump 2-3 komorowy Lampa led około 300W lub t5 6 bądź 8 x54 o ile długość akwarium będzie pasować do długości lamp. Pompa obiegowa bez sterowania 3-4 tysl/h lub ze sterowaniem 6-8tys l/h. Cyrkulator x 2 lub 3 najlepiej regulowane z opcją falowania. Wydajność pojedynczego około 10tys l/h. Skaĺa bądź odpowiednio ją zastępująca filtracja czyt. media filtracyjne o odpowiedniej porowatości. Woda RODI i sól. Refraktometr. Wiedza.
 7. chwialek

  Solanka na start

  Jeżeli startujesz na żywej skale to żywa solanka, nowa solanka doprowadzona do właściwej temperatury i zaszczepiona bakteriami. Jeśli startujesz od skały suchej postępuj podobnie jak przy żywej. Tylko najpierw możesz ją przemyć aby wypłukać pył gruz i kurz. Jeżeli na syntetyku to myjesz pod kranem bądź w rodi i startujesz od poziomu rodi i zasalasz zaszczepiasz itd konstrukcja może być w wodzie. Sucha skała ceramiczna warto umyć w rodi, zalać rodi po kilku dniach zmienić wodę i dopiero zasalać. Oraz mixy tu opisane oraz Ati Absolute lub inne gotowe solanki. Jakoś jestem zwolennikiem beczki i mieszania poza systemem...
 8. chwialek

  Aqua Medic Armatus XD

  Jeśli porównasz to do zdjęcia które ukazałem było to coś zupełnie innego. To zamglenie nie pochodziło z zakwitu a z wlania pozostałości z czyszczenia reaktora. Efektem jest podbicie parametrów Ca i Mg, niestety pociąga to za sobą ryzyko obniżenia Ph w zbiorniku. Czy poprawnie zrobiłem dolewając stopniowo "odpad" z czyszczenia... Wątpię, ale efekt był bardzo podobny do zamglenia jakie występuje po przedawkowaniu Coral Snow z linii KZ. Póki co korale LPS przyjęły to z zadowoleniem. Zamglenie ustępuje po około 3-4h rano woda jest kryształ. Jeśli za zamknięcie tematu... dopiero teraz wszedłem na forum ale mówisz masz. Gdy uznasz że chcesz coś napisać to zrób zgłoszenie, napisz na PW do mnie, Anta i Admina - gdy którykolwiek z nas odczyta i będzie miał moment to otworzymy ponownie temat. Pamiętaj .... karawana jedzie dalej. i tego trzeba się trzymać - wszystkim nie musi się podobać to co masz w zbiorniku, to co opisujesz lub nawet to gdy pieprzniesz babola podczas prób w stylu "co się stanie gdy... " To Twój mały świat i to Ty decydujesz co w danym momencie przynosi Ci radość. W kwestii potknięć - prędzej czy później każdy się ślizgnie, ale nie każdy powalczy dalej.
 9. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  Gdy mgły opadną wygląda tak. Działanie zamierzone i celowe. Naturalny Reef Snow. Akwarium jest w trakcie podmiany konstrukcji. Część ceramiczna opuszcza zbiornik w jej miejsce wchodzi plastik fantastik. Do pełni szczęścia brakuje kilku syntetycznych elementów składowych ale skoro nie ma skąd to nie wyczaruje będzie mniej. Chyba że uda się dokupić docelowe bryły.
 10. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  I na koniec całość zbiornika. Jak widać dino, cyjano, trupy... Fungię zombi wytworzoną z dwumordkowej poparzonej innym koralem pokażę innym razem.
 11. chwialek

  Posolony Mieszko I

  Tak jak w sklepowym regale.
 12. Właśnie znalazłem gotowca... Bezobsługowe, bez ciebie i obsługi poradzi sobie nawet dłużej niż 14 dni. Skała jest sztuczna, zresztą podobnie jak cała reszta. Na 100 % łapie się w low cost, low tech. Latorośl będzie bezpieczna bez wkładania rąk do akwarium. A bez kąśliwości witaj. Czeka Cię długa droga nie zawsze wyściełana płatkami róż, jeśli do tego wszystkiego masz za dużo wolnego czasu i nieco za dużo wolnych środków to hobby idealne dla Ciebie. Gotowe rozwiązania od A do Z zaproponowane przez sklepy bywa iż działają od sprzedaży do pierwszych zgonów, z tym faktem musisz się liczyć. Jeśli to Cię nie przeraża - startuj, pytaj przed zakupem i nie idź do sklepu z nastawieniem kupię to co będą mieli. Planując zakup życia idź raz drugi trzeci poobserwuj wszystkie zbiorniki a po 3 tygodniach odwiedzin kup coś co pływało tam gdy byłaś pierwszy raz. Technicznie fajnie sobie to ułożyłaś, ale osobiście nigdy więcej nie wystartował bym z dużym panelem na całym tyle akwarium. Panel ala komin (skośny, lub kwadratowy w narożniku) na dnie mała pompka obiegowa i powrót zrobiony fajką nad grzebieniem. (Panel - w tak małym zbiorniczku traktował bym raczej jako zasłonę dla grzałki, miejsce na czujnik dolewki, osłonę pompy obiegowej a na samej pompie można ułożyć media) Tu nie ma co szaleć bo co za dużo to też nie zdrowo. Lampa - Hydra -> nadal przepalają się soczewki / diody ? , - MJ-L165blue kolor przytłumiony niebieski przypomina raczej barwę świetlówek T5 niż samych ledów. Ale serwis lamp jest w PL i korale pod nimi wyglądają na zadowolone. Niestety przy 100% mocy nad takim zbiornikiem najprawdopodobniej będzie się grzała woda to chyba bolączka wszystkich lamp z jakimikolwiek soczewkami... Czasami wystarczy podnieść wyżej... - Radion - o ile cena nie przerazi. To wg mnie wypośrodkowanie fluorescencji , przyjemnej barwy a zarazem wzrostu koralowców. - ReefFlare - podbicie fluorescencji bajkowe, ale nie każdemu tak silne wysycenie niebieskim światłem odpowiada. - Kessil - fajne światełko, od lat dostępne na rynku, choć nie wiem jak to jest obecnie z ich serwisem. - Chinka LED - potoczna nazwa, ale w starszych opisach baniaków znajdziesz sporo dobrego o tych lampach. Wiadomo nie jest to Wifi, chmura itd ale świeciło i rosło pod tym wiele a przy okazji cena czyniła cuda. Ogólnie im prostsza tym lepsza, dwa kanały, dwa włączniki, dwa pokrętła. I tak naprawdę wystarczy kanał biały i niebieski. Cyrkulator - pompa z elektronicznym regulatorem zapewniająca zmienny kierunek przepływu wody. Na koniec - latorośl uprzedź aby nie wkładał rąk do akwarium morskiego. Również dla jego własnego bezpieczeństwa.
 13. chwialek

  Posolony Mieszko I

  A klęknąć może w jeden dzień. I tu również przy współudziale "stwórcy".
 14. chwialek

  Posolony Mieszko I

  Cokolwiek by było w zbiorniku, to w tym stwierdzeniu zawarłeś podstawy istnienia domowego zbiornika - czyli zadowolenie codziennego obserwatora. (Stwórcy i właściciela mikrorafy). I o to w tym powinno chodzić o nasze zadowolenie z hobby.
×