Skocz do zawartości

chwialek

Użytkownik
 • Zawartość

  26
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

2 Neutral

O chwialek

 • Tytuł
  Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  600
 • Skąd
  Dąbie

Ostatnie wizyty

535 wyświetleń profilu
 1. chwialek

  Zdjęcia makro - mikro życia

  Bez powiększenia w życiu bym nie podejrzewał iż ten przecinek ma takie szczypce... pewności identyfikacyjnej nie mam ale wychodzi iż to pozytywny gagatek pomimo "strasznego" wyglądu. Postaram się zrobić zdjęcia innym mikro mieszkańcom.
 2. chwialek

  Dino ? Cyjano ?

  Co to jest... Krzemiany dają o sobie znać w postaci okrzemek. To te brązy na piasku. W tym stwierdzeniu masz pełną odpowiedź co jest powodem pojawienia się etapu dojrzewania - czyli najprościej mówiąc stabilizacji biologiczno-chemicznej poszczególnych elementów składowych. Na obecnym etapie to zupełnie tak jakbyś próbował walczyć z katarem. Nie bardzo masz z czym walczyć to normalna sytuacja. RODI czy faktycznie RO ? ... jeśli RO to proponował bym jednak przejść na RODI czyli wodę po filtrze osmotycznym z dodatkowym filtrem/kolumną demineralizacyjną...
 3. chwialek

  Zdjęcia makro - mikro życia

  Chondrochelia savignyi
 4. chwialek

  Acropora: kilka interesujących publikacji

  Dozowałem omega-3 i omega-6 to jeden ze składników AminoMega Brightwella, Polyp Lab Booster tu niby producent o tym nie napisał na etykiecie ale obserwując reakcję odpieniacza i koralowców wydaje mi się iż zawiera tran. A Tran to przecież również kwasy omega-3 i omega-6. Jakby nie patrzeć stosowałem te produkty. Choć typowo acroporowy również nie jestem
 5. chwialek

  Zdjęcia makro - mikro życia

  A carapax nie powinien być wówczas dłuższy?
 6. Jako że dysponuję zabawką - ale nie dysponuję wystarczającą wiedzą być może ktoś będzie w stanie zidentyfikować poczwarki jakie co pewien czas postaram się tutaj zamieścić.
 7. chwialek

  Problemy z niskim pH? Stwórz swój własny skruber CO2

  czy ja dobrze to rozumie... Pkt 15 czyli dał brzęczyk na wapno sodowane, pod wapnem były dziury do zasysania powietrza. Taką konstrukcję podłączył gdzie? Do kostki lipowej/kamienia napowietrzającego położonego w sumpie... Patrząc na ostatnie zdjęcie to tak by wynikało... Tylko czy nie spowoduje to efektów brudzenia szyb powyżej wody w sumpie oraz bąbli w głównym baniaku jak po użyciu chemicleana ? Aby pozostać w temacie to można się natknąć na prefiltry do zewnętrznego zasilania odpieniacza. Wykonanie na bazie filtrów węglowych stosowanych w samochodach. Puszka, z wlotem i wylotem w środku filtr kabinowy węglowy... Stosuje ktoś w tego typu rozwiązanie ? Np w połączeniu z komorą na wapno sodowane może okazać się ciekawą opcją...
 8. chwialek

  koszt akwarium morskiego

  Dlaczego... załapie bakcyla i zjawi się w sklepie jednym drugim trzecim gdzie docelowo zostawi więcej niż sam planował na początku. Takie hobby.
 9. chwialek

  koszt akwarium morskiego

  Co było by potrzebne - morszczak z okolicy z którym pogadasz, wypijesz nie jedną kawę lub piwo. Udowodnisz że chcesz zrozumieć na jakiej zasadzie to funkcjonuje i że chcesz naprawdę poprowadzić solniczkę tj zgłębiasz wiedzę a nie youtuberów którzy pokazali iż potrafią włożyć do kostki wszystko a niejednokrotnie nie wiedzą dlaczego to wkładają. I wówczas masz spore szanse złożyć taki zestaw za koszt 1000-2000zł... Lub kilku browarów dla morszczaka, czekolad. Co dostaniesz w składzie. Skałę wyciągniętą z sumpa lub z ogrodu (nie myśleć że ktoś zdemontuje skalniak) ale po kilku latach prowadzenia solniczki wielu z nas ma spore zapasy skały używanej, wysuszonej. Wodę - już zasoloną - tzn... odpad z podmian który zamiast do ścieku trafi do nowego akwarium. Odrobinę żywego piasku. Pompy cyrkulacyjne - cóż albo dostaniesz, albo kupisz, albo na początek wskaże ci tanie rozwiązanie w stylu JVP też się nada Odpieniacz... potrzebny lub zbędny bo tu można prowadzić na kilka sposobów. Czasami i takie sprzęty zalegają w piwnicach lub na strychach. Wiedzę - to uznał bym za coś bezcennego. Na forach, portalach jest tego sporo ale przebrnąć przez bezproduktywny bełkot czasami bywa trudno - zwłaszcza gdy się jest początkującym. Oświetlenie - tu powiedział bym iż najczęściej okazuje się iż jest to najdroższy element układanki... Czy to DIY czy też gotowiec licz na to około 1000+zł. I tu doszliśmy do etapu gdzie budżet 1000PLN może okazać się za niskim założeniem... Ale i w tej materii los bywa zaskakujący i łaskawy. Czasami możemy dostać belki 2x54W i świetlówki po półrocznym przebiegu, które leżały po poprzednich projektach - także słodkowodnych. Świetlówki półroczne u morszczaków dostaniesz za darmo lub za czekoladkę dla kogoś z domowników. glony do refugium - nie wiem jak to możliwe ale niektórzy je sprzedają, a dla innych to śmieci które i tak się wyrzuci Górnego budżetu niestety w tym nie ma przekonasz się jak załapiesz bakcyla. Wówczas też zrozumiesz skąd u morszczaków leżą sprzęty "zapasowe", lub takie ze starych systemów. Więc co chcesz osiągnąć? Staje się najważniejszym pytaniem... pokaż jakieś realizacje które chciałbyś mieć u siebie. Ułatwi to ustalenie ceny, złożoności systemu i zasiedlenia życiem... To już inna para kaloszy i nie liczył bym zamknąć się w kwocie 2000 z życiem choć przy pozytywnym morszczaku w okolicy i to może okazać się możliwe.
 10. chwialek

  Filtr Przepływowy (media reactor) vs Eheim Classic

  Zatem ktoś jeszcze musi napisać dlaczego widzi plusy w filtrach przelewowych lub w filtrach kubełkowych... Bo z mojej wypowiedzi można wywnioskować iż to wybór zło większe lub zło mniejsze. Fajnie jakby się wywiązała jakaś dalsza dyskusja... Mój "otwarty" prototyp też ma swoje wady ... kiedyś go zmodyfikuję.
 11. chwialek

  Filtr Przepływowy (media reactor) vs Eheim Classic

  W konstrukcji zaprezentowanej na 2 zdjęciu czyli standardowym filtrze przepływowym "morskim" tak się nie dzieje dalszej wypowiedzi nie cytowałem bo wg mnie zawiera sporo prawdy... Choć piękny design też się liczy. Dlaczego piętnowane były filtry kubełkowe... cóż wg mnie dotyczyło to etapu gdzie nie był tak ważny marketing, gdzie zamiast przepływowych filtrów "do akwarystyki morskiej" było powszechnym stosowanie sumpa i jak bym to nazwał filtracji "otwartej od góry". Gdzie woda nawet po zatrzymaniu przepływów miała stały kontakt z powietrzem, a ewentualne gazy będące skutkiem nazwał bym statycznej wody i biologii baniaka (z powodu zatrzymania przepływu) swobodnie się ulatniały. W tym aspekcie filtry kubełkowe były krytykowane w odniesienie sump czy kubełek ... A druga kwestia... miejsce kumulacji osadu i tworzenie "złogu" detrytusu... W filtrze "kubełkowym" pompa ciągnie wodę z góry filtra i wypycha ją do akwarium... osad ma się pojawić na dnie. W filtrze prezentowanym na 2 fotce... woda pchana jest do filtra na dnie jest największe "zawirowanie" przeciskana jest przez medium i wypychana do akwarium... Czy dobrze to rozkminiam tego nie wiem. Sam odszedłem od filtrów przelewowych zamkniętych i obecnie stosuję "filtrację otwartą" wg własnego pomysłu... A to dlatego iż zarówno kubełki jak i zamknięte filtry przelewowe wg mnie są równie niebezpieczne w przypadku zatrzymania przepływu wody (np czasowy brak zasilania 230V). Wówczas mała ilość wody w której stoi medium "zakisa" tworzą się gazy itd... po powrocie zasilania mamy niezłą bombę w akwarium. Czy moje przypuszczenia są słuszne ... nie wiem.
 12. chwialek

  Jak działa Georgia Aquarium

  Bardzo fajny materiał...
 13. chwialek

  AnT - Kropla Oceanu

  Ja to tam widzę jeszcze Xanthurum. Jedno czego tutaj nie rozumie dlaczego patyki nie idą do światła... Jeśli jest go mało to wg głoszonych przez lata teorii powinny iść w kierunku z którego dochodzi promyk... Tu tymczasem zalewają konstrukcję a nawet szybę dna. Ktoś to potrafi wyjaśnić ?
 14. chwialek

  Ozdoby w akwarium inkrustowane koralami?

  @Osmodeusz niestety patrząc na ilość i jakość żywej skały. Stan suchej skały jaki mamy do dyspozycji w sklepach to chyba nie pozostanie nam nic innego jak przejść właśnie na ozdoby w akwarium inkrustowane koralami - bo do jakiej innej grupy można zaliczyć skałę czyli ceramikę syntetyczną. Betony i tego typu półki, służące obecnie za bazę pod korale.
×