Skocz do zawartości

chwialek

Moderator
 • Zawartość

  125
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  4

Ostatnia wygrana chwialek w dniu 17 Czerwiec

Użytkownicy przyznają chwialek punkty reputacji!

Reputacja

14 Good

O chwialek

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  600
 • Skąd
  Dąbie

Ostatnie wizyty

1 521 wyświetleń profilu
 1. chwialek

  Lampa ati 8x54w

  Tylko używaj imbusów a nie wkrętarki... gwinty nie są jakoś specjalnie wzmacniane a blacha 0,0 nic cm.
 2. chwialek

  Pierwsze morskie akwarium

  ...moje oczy... słodkowodnych, chcę i droższe. Chciałaś masz... Pod swoją wiadomością masz przycisk edytuj - pozwoli ci poprawić błędy. A w temacie. Kostki są modne - da się w nich fajnie urządzić aranżację, niewielką trudnością okazuje się najczęściej ustawienie cyrkulacji - albo wieje ciągle z jednej strony, albo cyrkulatory przytłaczają wizerunek zbiornika. Baniak prostokątny 112l - tu odpowiedź uzyskałaś już u @Ariel W słonowodnym zbiorniku występuje zjawisko czasami opisywane jako "słona woda przybliża" i to nie tylko ludzi o podobnym hobby, ale właściwie po zalaniu solanką przedmioty stają się nam bliższe - tak jak stopy w morzu. W ciut innym miejscu niż podpowiada nam mózg. A to dlatego że właśnie słona woda tworzy coś na wzór soczewki przybliżającej. Dlatego właśnie ważne są wymiary dna zbiornika 40x80 przy odpowiednim układzie skały okazuje się takim dość fajnym minimum rozmiarowym. Kiedyś proponował bym jeszcze dopasować wymiar dna do długości świetlówek T5. T5 24W = 55cm T5 39W = 85cm T5 54W = 115cm T5 80W = 150cm Obecnie również da to Ci swobodę ruchu jeśli chodzi o dobranie lampy. A to dlatego że są osiągalne już fajne lampy LED, bądź też Hybrydy ale mimo wszystko warto wziąć pod uwagę długość świetlówek. I mieć możliwość wyboru. Lampy świetlówkowe wychodzą taniej w zakupie. Jeśli miał bym do wyboru filtr wewnętrzny a kaskadę wybrał bym kaskadę. Nad kaskadą z kolei góruje panel wbudowany w akwarium. Sól - czy jest jakaś zła ? Raczej nie - tylko trzeba wiedzieć co się planuje i co może podejść do naszej obsady. Jeśli będziemy mieli koralowce wymagające pełnej suplementacji mineralnej to zastosujemy sól o bogatszym zasobie mikroelementów. Ale też nie oszukujmy się ilość mikro i makroelementów w soli musi być dostosowana do potrzeb korali jakie posiadamy. Wraz z rozrostem ich kolonii musimy uzupełniać więcej i więcej. Zatem można brać to pod uwagę przy doborze. Jeśli zaś wystartujemy pustym zbiornikiem, damy używaną skałę która zmagazynowała sporo organiki a opcję zasiedlania założymy sobie w sposób powolny a damy bogatą sól to sami prosimy się o bujne dojrzewanie. Odpieniacz przy baniaku rzędu 30-150litrów cóż może być ale nie musi - da się go zastąpić raczej dokładając filtracji mechanicznej, podmianami to raczej suplementację ballinga zastąpisz i w jakimś stopniu również odpieniacz. Hmmm a co Ci się podoba ? Tylko nie Nie Foto... NP. Uniknij Acropor. Może... Montipora, Seriatopora, Stylopora, Euphyllia, Acanthastrea, Duncanopsammia axifuga, Fungia, Caulastraea Albo Rhodactis, Zoanthus, Pseudogorgonia, Sacropython, Lobopython, Xenia, Z ryb - zależy jaki baniak będziesz miała... Ale przy 100litrach to nie zaszalejesz raczej skromna obsada 2-3 szt niewielkich ryb. Mam tu na myśli ryby małe z natury, a nie małe bo młode osobniki.
 3. chwialek

  Zakup akwarium ze zwierzętami z ogłoszenia

  Łatwiej startować od zera niż z życiem... Stawiając baniak od zera system ma czas na przystosowanie się do rozwoju flory bakteryjnej. Detrytus wymywany jest z jednych zakątków, wpychany w inne zakątki skały. Tu woda w skale płynie szybciej tam wolniej. Jedne stworzenia zapanują w dużym przepływie (przez skałę) inne wręcz przeciwnie w ledwie ciurkających szczelinach. To tak obrazowo opisuje co zawiera w sobie skała. Mikroszczeliny. Do tego dochodzi usytuowanie względem cyrkulacji która odpowiada za ów przepływ. Przenosząc zapewne ze skały wypłuczesz detrytus. Prezentowany baniak zawiera podłoże, w nim możesz przypuszczać iż znajdziesz również zalegające osady. Podnosząc skałę do przenosin podobnie. Zatem woda w pewnym stopniu jest do odzyskania, ale w sporej części będziesz jej potrzebował do przepłukania, skały, sprzętu, umycia sumpa itd. Stawiając nowe może i ten proces startu troszkę trwa ale. Masz baniak taki jak sobie zaplanowałeś. A nauka na 200litrach przy planie założenia większego baniaka... perspektywa rok-dwa ? Po 2-3 miesiącach o ile w baniaku używanym nie zalega detrytus to względnie ustabilizujesz sobie biologię. Przy nowym starcie 3-5 miesięcy do względnej stabilności. Zatem ledwo baniak ruszy a ty już przekładka i od nowa... Dlatego startując od nowa wszystko ma swój czas i spokojnie się układają parametry i biologia zbiornika. W którymś temacie pytałeś o koralowce duże czy małe czy od razu pełna obsada... Filtr koralowy to też filtr, Jeśli korale żywią się materią organiczną w baniaku, budują tkankę, konsumują to tym samym czyszczą system. Im większa kolonia tym intensywniejszy wzrost. Ale czy nie chodzi czasem o zabawę od mikrokrzaczka do krzaczora?
 4. chwialek

  Budowa lampy ok 16 świetlówek T5

  https://zpe.gov.pl/a/strefy-oswietlenia-ziemi/DTnHqcFPt https://trek.zone/pl/polska/miejsca/8797/warszawa/wschod-i-zachod-slonca A teraz dla porównania... https://trek.zone/pl/belize/miejsca/246824/rafa-koralowa-belize/wschod-i-zachod-slonca https://trek.zone/pl/grecja/miejsca/14297/bali/wschod-i-zachod-slonca https://trek.zone/pl/seszele/miejsca/993/aldabra/wschod-i-zachod-slonca https://trek.zone/pl/egipt/miejsca/11539/szarm-el-szejk/wschod-i-zachod-slonca Widzisz w czym tkwi problem podstawienia wschodów i zachodów z PL ? Raczej rozważ przesunięcie dnia z rejonu równikowego/między zwrotnikowego do Polskiej strefy czasowej. Ale czy to ma sens... Symulacja oświetleniowa pór roku w strefie równikowej i międzyzwrotnikowej. Wędrówkę i fazy księżyca też zaplanujesz? Wypadało by jeśli lampa ma być na full wypasie. Warianty pogodowe? Sztormy, wyładowania atmosferyczne. Pytasz czy jest firma wykonująca lampy pod zamówienie... Pacyfic Sun... Jako firma produkcyjna być może będzie w stanie dogiąć, obudowę do potrzeb danego zamówienia, wpięcie w nią odpowiedniej ilości świetlówek stanie się formalnością, komputer sterujący i szmery bajery powinni mieć ogarnięty bo stosują go w mniejszych lampach. Nie wiem jak z licznikiem czasu świecenia danej świetlówki czy w tej konstrukcji jest ta funkcjionalność... Ale z tego co wiem lampa posiada możliwość wgrania programów tematycznych - dostosowujących długość dnia czy jest to wartość zmienna również byś musiał udać się do źródła. Czy jest sens dłubać... dla własnej satysfakcji owszem - komercyjnie... cóż zależy, ale nie jest to rynek masowy, a konkurencja na nim już jakaś istnieje.
 5. chwialek

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  Paragon jest dowodem zakupu.Warunki gwarancji z niego nie wynikają. Gwarantem jest serwis na polskę. To nie rękojmia.
 6. chwialek

  Lampa ati 8x54w

  Być może Ci się przyda. Jeśli masz model DIMM to statecznik pasujący w miejsce oryginału podpowie Ci zapewne @Alfik1980 z tego co pamiętam to był to któryś z modeli Osram.
 7. chwialek

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  Slider - masz kartę gwarancyjną do lampy ? Polską instrukcję obsługi ? Powermodule serwisowany jest w DE - dystrybutor na Polskę nie ma zasilacza zastępczego... A w niemczech podobno covid, lockdown, opóźnienia, święta itd. 8 tygodni później lampa zabłysnęła ponownie i to nie dzięki dystrybutorowi... Ale działa świeci i jest rewelacyjną lampą. Tylko ten serwis. Lampa zakupiona w 2021r... dobrze że mam własny backup również ATI, bo o lampie zastępczej - zapomnij tu poległ sprzedawca oraz dystrybutor. A tak łatwo można było wyjść z twarzą z całej sytuacji. Sunpower-y serwisowane są w kraju, można powiedzieć na miejscu.
 8. chwialek

  Oswietlenie led dla akwarium 150 x 55x55

  Tylko ten serwis... ATI. W kwocie zmieścisz 2x coral care philips. Lub po niewielkim naciągnięciu budżetu 2x orphek atlantik. Ale przemyśl rozmiar akwarium 150x70x60... i wówczas docelowo 3 lampy.
 9. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  Z odłowieniem ryb też mam niemiłe wspomnienia. Próbę Imperator przypłaca życiem... Jak to możliwe? A otóż nie mogąc wprowadzić ryby do pułapki desperacko podjąłem próbę złapania siatką. Ryba choć oswojona nie dała za wygraną. Po kilku godzinach wchodzi do pułapki i przenoszę ją do wiadra 12l... Aby ryby nie stresować przesłaniam wiadro ściereczką. Po 2 godzinach zaglądam i widzę sztywniaka leżącego na dnie. Udaje się odłowić pozostałe 2 ryby i przetransportować żywe do sklepu. Tymczasem w świecie koralowym a w baniaku wyrośnięta już hexatenia. Oprócz pięknych tłuściochów w euphylliach odnajduję kilkanaście ukwiałów. Cudne zielone cycuszkowe. Dla nie wtajemniczonych pierwsze zdjęcie to wirki, drugie to majano. W zasadzie nie wiem co gorsze. Euphyllie były cudne z dużym podkreśleniem słowa były. Stopniowe znikanie kolejnych krzaczków i wiecznie obrażona skurczona Duncanopsammia axifuga skłoniły mnie do usunięcia z obsady Imperatora. Do czasu przebarwienia był cudownym roślinożercą, z zapałem skubiącym algi nori. Od czasu gdy zaczęło mu przybywać pasów i kolorów w baniaku zaczęły słabiej polipować i stopniowo zanikać LPS. Ale tu ciekawostka bo nie miałem wówczas aiptasia - chyba też komuś smakowały. Luty 2019... Walnięta membrana - blisko miesiąc lecę na kranowicie... Jakoś trudno było mi uwierzyć iż 10l żywicy wysiadło w szybkim czasie. A natłok pracy zawodowej sprawił iż baniak był na drugim planie. Pomimo takiej ilości żywicy TDS pamiętam iż nie odbiegał od kranówki. W pierwszej wersji obstawiałem uszkodzenie TDS, ale podmiana i zamontowanie nowego niewiele zmieniło. Ostatecznie wymieniłem membranę i ogranicznik. Dodatkowo przed refugium zrodził się pomysł półki na włókninę. Plan i realizacja DIY home made z tego co było. A były to akurat paski białego plexi, kawałek kratki rastrowej i kwadrat docięty z owaty. Wymieniany dość systematycznie. Marzec 2019 Pomiędzy zdjęciami tego samego korala - upłynęło 4 dni... cóżem ja tam wlał że aż kolory się zmieniły... I jak tu podejść do zakupu danego korala w sklepie wygląda tak w akwarium po kilku dniach zmienia ubarwienie. W tym konkretnym przypadku przedawkowanie Baru. Nie pytajcie dlaczego i po co na co. Uzupełniam obsadę po wysiedleniu Imperatora... Baniak zmierza w kierunku Acroporowo-SPS-owym... A było tak spokojnie, wręcz nudno. Szczepka po 10 dniach zmienia kolor Nie jest to jej ostatnia zmiana koloru w moim zbiorniku... Z LPS nie rezygnuję - nie mając rybnego wroga mają szansę cieszyć oko a nie tylko żołądek. I żeby nie było iż pozbyłem się kłopotów Końcówka marca 2019... Przy okazji odsysania piasku wyławiam takiego gagatka... Podejrzenie było już od jakiegoś czasu... zbyt dużo ślimaków było zakupionych, a mimo to zbiornik cały czas cierpiał na ich niedosyt. Dodatkowo bonusem jest odkrycie iż magnes zewnętrzny pompy jebao RW-15 pomimo zalania plastikiem nie jest wodoodporny, lecz niestety nie jestem pewien czy dobrze umieszczam to zdjęcie w czasoprzestrzeni rozkład magnesu nastąpił wewnątrz komina gdzie był zamontowany ale ramy czasowe mogą być różne... napewno nastąpiło to przed marcem 2019... Kwiecień 2019... zdjęcie w oświetleniu nocnym. Baniak przeczyszczony przez ryby, zasiedlany hmmm sps... co obecnie uważam za spory błąd. "A było tak spokojnie" Maj 2019 Skoro SPS to wypada wyczyścić sump. Czerwiec 2019 Wśród acropor pojawiły się ścieżki zdrowia i zanikanie tkanki wewnątrz kolonii. Co było powodem nie wiem mam nadzieję iż ustanie. W związku iż moje ślimaki okazały się bardzo smaczne dla płazińców to baniak przeszedł kurację levamolem. Dołożenie Rollermata i zaworu membranowego. Baniak walczy o przetrwanie - bez restartu. Pomieszczenia na kondygnacji z akwarium doczekały się montażu klimatyzacji split. Lipiec 2019 Zapada decyzja o "restarcie" Po wprowadzeniu do nowej obsady i dość szybkim zejściu białobrodego mój baniak dopadła jego zemsta zza grobu. Z obsady pozostały wargacze, decora i borsuk. Reszta poszła taśmowo w ciągu 3 dni, wysypka podobna do ospy ale ospa wg mnie nie dziesiątkuje w takim tempie 5 letnich ryb. Biorąc pod uwagę powyższe problemy wolałem to ogarnąć w najsensowniejszy sposób, nie poddałem się, ale nie walczyłem z wiatrakami. Potrzeba poziomowania całej podłogi i zmiany jej nawierzchniowej warstwy (starą mozaikę dębową już kilkukrotnie podtopiłem) skłoniły mnie do przyspieszenia pewnych decyzji remontowych... A zgon 5 letniej obsady spowodował iż nie miałem chęci walczyć dalej. Z ryb w zbiorniku pozostały głównie wargacze. Przy okazji powstaje nowy pomysł - na lepszy zbiornik... który mam do dziś. Czy i na tym etapie popełniam błędy - oczywiście baniak funkcjonuje w drugim pomieszczeniu, zaklejonym na czas remontu - wchodzę tylko dokarmiać ryby... Remont przeciąga się w czasie, a użycie sprzętu prądożernego powoduje kilkakrotne zawieszenie się lampy. Ostatnie zdjęcia baniak przed remontem... W czasie gdy trwa remont trwa odkrywam dziwnych mieszkańców. Już jakiś czas temu obserwowałem martwe turbo a na nich prYssane takie oto ślimaczki. Obserwując mój baniak i zbiorniki znajomych akwarystów doszliśmy do wspólnego wniosku... one są drapieżne... hmmm w baniaku cały czas grasują takie ślimaki w zasadzie jedne z nielicznych nie zjadanych przez... Oraz hexatenia - którą prędzej czy później muszę odłowić... Listopad 2019 Macie złej jakości wodę... oto mój prefiltr z RO woda wodociągowa Nic tylko garnki lepić. Grudzień 2019 Sukces Hexatenia złapana w pułapkę. Dopiero pochylenie pułapki do tyłu, wrzucenie do niej skały i cierpliwe karmienie ryb w klatce spowodowało iż ta franca do niej weszła. Nigdy więcej nie kupię tej ryby. Reakcja sklepu który ja otrzymał... "jaka pięknie wybarwiona, jaka duża... takiej jeszcze nie widzieliśmy" hmmm ostatnia część zdania padła budzac spory uśmiech obu stron. Acropory jakby wystopowały z niewyjaśnionymi zejściami... z dużym podkreśleniem jakby. Styczeń 2020 Godzina 0 - remont czas zacząć... Po przewiezieniu i wlaniu wody... armagedon to mało powiedziane... Jakby ktoś się zastanawiał czy paleciakiem jeździłem po dalszej części mieszkania to nie szkoda mi było reszty podłóg ... akwarium na czas przetoczenia dostało takie oto wrotki. Podczas remontu ucierpiały korale... Z błędów popełnionych przy projekcie tego baniaka - stelaża. Jednym z głównych był brak "rozpórek" w stelażu. Nóg jest dosyć profil był użyty specjalnie z grubszą ścianką aby uniknąć nóg. Ale pod dnem baniaka i pod dnem sumpa brakuje wg mnie poprzeczek łączących tył z przodem. Dno baniaka wydaje się delikatnie opadać. Natomiast pod sumpem widoczne jest opuszczenie się całej płyty i delikatne jej wsunięcie do wnętrza stelaża. Płyta ta była kilkakrotnie zalana wodą słodką i słoną, co miało znaczący wpływ na tę sytuację. Ponadto szafka nie ma oddzielenia sump/ściana - jest przez to głośniej niż przy szafce z pełnym zamknięciem sumpa. Nowy stelaż i nowa płyta będzie wykonana inaczej. Akwarium zmienia właściciela w cenie stelaża - do Lipca 2021 nie powstało w nim jeszcze nowe akwarium ... ale kiedyś ponownie zawita w nim życie mam nadzieję że morskie. cdn... tu mogę mieć już mniej zdjęć bo zmiana akwarium, stawianie i serwis nowego zbiegło się ze zmianami stałego przebywania, pracy zamiejscowej i zawirowań zdrowia rodzinnego... Choć nowe akwarium powstało w miejscu dotychczasowego, to posiada więcej smarta choć nie dedykowanego do akwarystyki.
 10. Pompy rzecz która potrafi ulec uszkodzeniu, czy to przez zablokowanie wirnika i przypalenie uzwojenia czy też przez uszkodzenie kabla zasilającego. Pompy oryginalne cenami potrafią zaskakiwać, ale nie oszukując siebie nawzajem możemy dojść do szybkiego wniosku iż wiele z nich jest brandowanych logiem a w rzeczywistości wnętrze, obudowa są sprzedawane pod kilkoma/kilkunastoma nazwami. W moim przypadku los zmusił mnie do wymiany pompy w NYOS TORQ Sami oceńcie czy dobre mam przypuszczenia... Pompa widoczna po lewej bez loga - to oryginał zamontowany w Torq. pompa od strony tylnej wygląda bliźniaczo podobnie. We wnętrzu również nie doszukałem się różnic... Co więcej - dekielek z logiem producenta NYOS w moim przypadku zamontowany był na wcisk, w przypadku OASE troszkę trzeba się postarać bo dekielek jest "doklejony". Poza tą małą różnicą techniczną więcej różnic nie dostrzegłem P&P w sposób pozytywny zostało podmienione. Nie wiem ile kosztuje oryginał pompy do Dock Nyos bo nie doczekałem się wyceny ale koszt zamiennika jaki tam wpasowałem to obecnie 108PLN. Czy było warto ... filtr działa a wyceny oryginału dotąd nie otrzymałem. Czeka mnie jeszcze wymiana pompy w Quantum 220 ale tu sprawa nie wygląda już tak jednoznacznie... Pompa: Quantum 5.0 Pobór powietrza: max. 2200 l/h Moc: 22 W tyle podpowiada producent... a więc niewiele jeśli chodzi o zamiennik. Zdaję sobie sprawę iż P&P to będzie tylko w oryginale... ale mi zależy na motor-blocku... a ten napewno podejdzie od innej konstrukcji łopatkowej. Tylko której?... OASE 2000l/h czy więcej ? Pobór W przy pompie igiełkowej będzie inny niż przy łopatce... może ktoś to przeszedł praktycznie i podpowie... Podczas poszukiwań odpowiedzi i analizie samych pomp OASE wychodzi jeden kwiatek... Pompy OptiMax 2000, 2800, 4000, 5000 mają identyczne rozmiary zewnętrzne.
 11. chwialek

  Fluval Flex Saltwater Aquarium Kit, 123 L (32.5 US Gal)

  https://www.coralhouse.pl/innovative-marine-modyfikowalny-koszyk-na-media-filtracyjne---customcaddy-16~p32440 A to ?
 12. chwialek

  Fluval Flex Saltwater Aquarium Kit, 123 L (32.5 US Gal)

  Panorama w pionie? Czyścik w rodzaju tunze? A może inny patent do czyszczenia krzywizny?
 13. chwialek

  Akwarium 95l, 60x45x40

  A gdzie Jod... ? obecnie stosuję Nyos Jodine, wcześniej wodny roztwór jodku potasu.
 14. chwialek

  Akwarium morskie i temperatura, jakie są problemy latem?

  24-28st. I to najlepszy wg mnie przedział. Grzałki jako takiej nie używam w lecie pracuje klimatyzacja ustawiona na 24-26st. Działa w godzinach 9-20. W chłodniejszych dniach sezonu letniego uchylone okna, w nocy pomimo chłodzenia klimatyzacją również (tu wyjątek stanowi głównie pogoda 30+). Przed zamontowaniem klimatyzacji co zaobserwowałem na własnym zbiorniku temperatura wody max do 30st nie robiła większego spustoszenia, oczywiście korale nie były z tego powodu zadowolone, Miękkie korale polipy podkurczone , zmniejszone polipowanie SPS, a o dziwo większe pompowanie się LPS. temperatura 32st niestety przynosi już straty głównie w SPS i drobnym życiu w skale. To tak z własnej obserwacji baniaka. Dlatego nie mając klimatyzacji radziłem sobie wiatrakami, demontażem obudowy akwarium bądź też bryłą zmrożonego RODI która lądowała w sumpie, dlaczego bryłą a nie butelką z której woda się nie dostawała by się do systemu gdyż zmniejszała mi dodatkowo częstotliwość napełniania dolewki - wówczas był to mały zbiornik. System skutecznie przewietrzał spory ruch tafli wody, oraz odpieniacz... Jednym z objawów przegrzania było cyjano, dino, baniak doznawał niewyjaśnionych nalotów na szybach i na skale. Część korali brązowiała inne słabły do tego stopnia iż wchodził na nie ów niewyjaśniony nalot. Występowała częściowa martwica tkanki. PH zbiornika nie kontrolowałem więc nie wiem jak przegrzanie wpływało na ów parametr. Ale obstawiam patrząc po objawach iż również spadało zbyt nisko.
 15. chwialek

  Project X - 100x40x40 na Panelu Filtracyjnym

  Na żywo z tego światła też wychodzi taki róż ?
×