Skocz do zawartości

chwialek

Moderator
 • Zawartość

  333
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  21

Ostatnia wygrana chwialek w dniu 4 Grudzień 2022

Użytkownicy przyznają chwialek punkty reputacji!

Reputacja

44 Excellent

O chwialek

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  600
 • Skąd
  Dąbie

Ostatnie wizyty

4 206 wyświetleń profilu
 1. chwialek

  Drobne żyjątka

  Fito - które jest nie przepracowane zapewne tak dokarmi plagi. Jak już napisałem zakupiłem gotowca z Jadwigi Morskiej - gdzie można dostać nie wiem bo kupowałem właśnie w Jadwidze... u mnie się sprawdził. Pomimo tego że nie wymieniłem prefiltrów to cyjano się cofa - ale miałem je głównie na piasku. Wprowadzając pokarm żywy dla drobnego życia powodujesz uzupełnienie pewnego łańcucha... fitoplankton - zooplankton - koralowce ... stosując lampę wybijasz fito z wody, czego efektem będzie zanik drobnego życia. Lampa nie działa wybiórczo. Dlatego musisz zadbać o stabilizacje bakteryjną - biologiczną... uzupełnić łańcuch pokarmowy ale jak to słusznie zauważyłeś - nie karmić plagi czyli nie dozować dodatkowo NO3 lub PO4 zależnie czego jest za dużo. A jeśli widzisz że przegrywasz walkę i cyjano wchodzi na korale na szybko działa chemiclean - a po nim praca nad stabilizacją... Rafał Smolik - właściciel firmy Reef Scorpionfish. Tu akurat masz dość klarowną sytuację gdzie stosując jego produkty możesz poprosić o poradę odnośnie problemu. Raczej nie odmówi. Kontakt - facebook lub r.s24@interia.pl
 2. chwialek

  Drobne żyjątka

  1) Drobne żyjątka a plagi... Konkurencja pokarmowa zanikła z jakiegoś powodu przez co pojawiły się plagi. Innym powodem plag może być zachwianie parametrów chemicznych zbiornika. Rada: Zacznij podawać fitoplankton tylko nie hodowany na zapleczu u nieznanego pana Zdzisia lecz ten przepracowany. U mnie przy cyjano obecnie sprawdza się plankton od Jadwigi blady, wręcz przeźroczysty i o ile nie jestem fanem fito to tym razem mnie mile zaskoczyło - cyjano jest ale się zmniejsza a piasek zrobił się jakby ładniejszy - czystszy. Jakie masz PO4 ? - bo tu często też znajduje się spora część problemów. I w czystości RODI u mnie mam dość częsty problem z krzemianami cyjano pojawia się przed wymianą żywicy znika po lub po dodaniu sera silicate. Ustabilizowanie chemiczne parametrów również ma tu znaczenie jak to kiedyś mawiano " ***owo ale stabilnie " 2) 3) Z Rafałem konsultowałeś zapewne lampę i lek (suplement) bo aby coś nazwać lekiem powinno być wypisywane przez weterynarza. Tu zbyt wiele dopowiedzieć nie można ospa przychodzi i odchodzi i jest w większości naszych zbiorników. O ile to nie jest oodinoza... Ale tu Rafał zapewne trafnie zdiagnozuje chorobę i zaproponuje leczenie. Warto się odezwać bezpośrednio jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. PS... *ospę - chyba że teściową wspólnie leczycie to osobę
 3. chwialek

  kostka 30 litrów

  Dino, Cyjano Brown jelly i okrzemki też dadzą radę... zawsze to coś z solniczki
 4. chwialek

  NO3 - 0 P04 -0.61 TOTALNA klapa

  Pokaż proszę zdjęcie baniaka. Która hanna?
 5. chwialek

  Skała

  @Krystek jako że dostałeś odpowiedź iż tak się nie włącza cyrkulatora to już zapewne to wiesz... Ale poszerzę to o oczywistą oczywistość - cyrkulator pod wodą będzie pracował inaczej niż na sucho. Wirnik "śliska" się w wodzie. Co nie zmienia faktu iż dźwięk jakiś pewnie będzie wydawał - nie wiem jak to z nowymi seriami Jebało - ale te stare miewały dobre przebłyski i zdarzało się iż były sztuki bezgłośne, pracujące długo. Lecz niestety jakość była nie równa i były też sztuki które w czasie gwarancji potrafiły zepsuć się, wymiana bloku i ponownie przed końcem gwarancji zgon, a czasami dźwięk wibracji powodował szybką zmianę na inny model - innego producenta itp. Pisząc Jebao - mam na myśli właściwie 3 bliźniaczo wyglądające wówczas konstrukcje. Aqua Nowa, Jebao, Aqua Medic - choć z różnymi logotypami to miewały podobne historie przedstawiane przez użytkowników. Ja tam słyszę póki co każdą pompę cyrkulacyjną, jedne są mniej drugie bardziej irytujące... najcichsze były dla mnie dawne modele Tunze... Ale nic nie trwa wiecznie.
 6. chwialek

  Skała

  @Krystek czy głośność tego cyrkulatora testujesz na sucho tak jak widać to na załączonym filmiku ?
 7. chwialek

  lampy nautilux ARGUS

  Power Led - to jeden z pierwszych sygnałów... świadczących o ich cudowności. Brak użytkowników ukazujących owe cudowne źródło światła. I tak w drodze poszukiwania plusów dodatnich - nie mają złych opinii. A dobre są ? Za blisko 4tys zostać testerem lampy nominalnie po diodach licząc 216W brzmi zachęcająco. Maximum z maximum na chłodzeniu pasywnym. Z ciekawości podpytaj w Argusie jaką temperaturę uzyskuje lampa przy 100% ustawień kanałów i jaką wówczas uzyskują temperaturę barwną... Ktoś wie skąd się biorą tego typu przeliczniki? @Springloczek szukasz punktu zaczepienia pytaniami odnośnie solanki, lampy itd... Jaki typ baniaka morskiego Ci się podoba ? Co zachęca się do spróbowania sił w tym hobby ? EDIT... dopiero teraz zauważyłem że założyłeś równolegle temat o flarach... Kryzys energetyczny kryzysem energetycznym myślę że groźniejszy dla naszego hobby będzie kryzys finansowy gdzie staniemy przed wyborem inwestycja czy hobby. Dla mnie hobby to oderwanie od codzienności więc musi trwać. Lecz zaczynać z tematem od szukania oszczędności w obawie czy podołam finansowo - nie jest najlepszą drogą. Gdyż jeśli podołasz wiedzowo to finansowy aspekt może okazać się mniejszą barierą. A sam sprzęt również nie poprowadzi akwarium.
 8. chwialek

  Mętna woda i obumieranie życia

  Nie dokarmiać pozwolić baniakowi dojrzeć. Można odsysać z wodą. Wodę odessaną przelać przez owatę = włókninę filtracyjną i wlać ponownie do systemu. Samo przyszło samo pójdzie.
 9. chwialek

  Posolony Mieszko I

  Coś z Bodianus sp... Być może Bodianus mesothorax ? Jeśli chodzi o walkę z wirkami... Halichoeres nebulosus Halichoeres leucoxanthus Halichoeres chrysus Halichoeres marginatus Halichoeres hortulanus Halichoeres iridis - jeśli nie doje wirków to chociaż dowygląda w zbiorniku Hexatenia - wyjątkowo nie polecam. Wirki to chyba ostatnia rzecz którą ta ryba chce zjeść za to agresywność względem innych wargaczy i nie tylko na poziomie mistrz. Jeśli chcesz wprowadzać wargacze do obsady to postaraj się mieć ją już zamkniętą na poziomie mniejszych i większych ale delikatniejszych ryb. I są to ryby których nie polecam kupować w opcji wysyłki, lepiej i bezpieczniej odbierać je osobiście w sklepie. Wprowadzać warto kilka równocześnie dopasowanych wielkością do siebie tak aby nie było osobnika/gatunku dominującego. U mnie obecnie pływa marginatus i hornulatus dwa wariaty ale na obecną chwilę są w rozmiarze porównywalnym. We wcześniejszym zbiorniku miałem 2xHalichoeres leucoxanthus. Nebulosus w połączeniu z marginatusem nie dał rady. Zaś hexę którą dość długo posiadałem z radością przekazywałem dalej...
 10. Akwarium z kominem dłuższe niż szersze a niższe niż szersze oraz sump 2-3 komorowy Lampa led około 300W lub t5 6 bądź 8 x54 o ile długość akwarium będzie pasować do długości lamp. Pompa obiegowa bez sterowania 3-4 tysl/h lub ze sterowaniem 6-8tys l/h. Cyrkulator x 2 lub 3 najlepiej regulowane z opcją falowania. Wydajność pojedynczego około 10tys l/h. Skaĺa bądź odpowiednio ją zastępująca filtracja czyt. media filtracyjne o odpowiedniej porowatości. Woda RODI i sól. Refraktometr. Wiedza.
 11. chwialek

  Solanka na start

  Jeżeli startujesz na żywej skale to żywa solanka, nowa solanka doprowadzona do właściwej temperatury i zaszczepiona bakteriami. Jeśli startujesz od skały suchej postępuj podobnie jak przy żywej. Tylko najpierw możesz ją przemyć aby wypłukać pył gruz i kurz. Jeżeli na syntetyku to myjesz pod kranem bądź w rodi i startujesz od poziomu rodi i zasalasz zaszczepiasz itd konstrukcja może być w wodzie. Sucha skała ceramiczna warto umyć w rodi, zalać rodi po kilku dniach zmienić wodę i dopiero zasalać. Oraz mixy tu opisane oraz Ati Absolute lub inne gotowe solanki. Jakoś jestem zwolennikiem beczki i mieszania poza systemem...
 12. chwialek

  Aqua Medic Armatus XD

  Jeśli porównasz to do zdjęcia które ukazałem było to coś zupełnie innego. To zamglenie nie pochodziło z zakwitu a z wlania pozostałości z czyszczenia reaktora. Efektem jest podbicie parametrów Ca i Mg, niestety pociąga to za sobą ryzyko obniżenia Ph w zbiorniku. Czy poprawnie zrobiłem dolewając stopniowo "odpad" z czyszczenia... Wątpię, ale efekt był bardzo podobny do zamglenia jakie występuje po przedawkowaniu Coral Snow z linii KZ. Póki co korale LPS przyjęły to z zadowoleniem. Zamglenie ustępuje po około 3-4h rano woda jest kryształ. Jeśli za zamknięcie tematu... dopiero teraz wszedłem na forum ale mówisz masz. Gdy uznasz że chcesz coś napisać to zrób zgłoszenie, napisz na PW do mnie, Anta i Admina - gdy którykolwiek z nas odczyta i będzie miał moment to otworzymy ponownie temat. Pamiętaj .... karawana jedzie dalej. i tego trzeba się trzymać - wszystkim nie musi się podobać to co masz w zbiorniku, to co opisujesz lub nawet to gdy pieprzniesz babola podczas prób w stylu "co się stanie gdy... " To Twój mały świat i to Ty decydujesz co w danym momencie przynosi Ci radość. W kwestii potknięć - prędzej czy później każdy się ślizgnie, ale nie każdy powalczy dalej.
 13. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  Gdy mgły opadną wygląda tak. Działanie zamierzone i celowe. Naturalny Reef Snow. Akwarium jest w trakcie podmiany konstrukcji. Część ceramiczna opuszcza zbiornik w jej miejsce wchodzi plastik fantastik. Do pełni szczęścia brakuje kilku syntetycznych elementów składowych ale skoro nie ma skąd to nie wyczaruje będzie mniej. Chyba że uda się dokupić docelowe bryły.
 14. chwialek

  Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

  I na koniec całość zbiornika. Jak widać dino, cyjano, trupy... Fungię zombi wytworzoną z dwumordkowej poparzonej innym koralem pokażę innym razem.
 15. chwialek

  Posolony Mieszko I

  Tak jak w sklepowym regale.
×