Skocz do zawartości

chwialek

Użytkownik
 • Zawartość

  59
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4 Neutral

O chwialek

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  600
 • Skąd
  Dąbie

Ostatnie wizyty

841 wyświetleń profilu
 1. chwialek

  Korzenie Mangrowca

  To nie jest drewno...
 2. chwialek

  Korzenie Mangrowca

  to nie jest ceramiczne... https://reefbuilders.com/2017/10/31/try-a-different-look-with-aquatop-mangrove-root-decorations/ Niby nic nie wchłonie i nic nie odda...
 3. chwialek

  Obrotowy Algae Scrubber ?

  Tu dokładniej opisali jak to działa...
 4. chwialek

  Zdjęcia makro - mikro życia

  Podgląd kubka odpieniacza....
 5. chwialek

  Dino ? Cyjano ?

  Koralowiec miękki. Rhodactis indosinensis Koralowiec miękki. Rhodactis inchoata green Koralowiec miękki: Sarcopython Sp. Polip fluo zielony. Koralowiec SPS. Montipora digitata green.
 6. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  A którędy popłynie woda jak coś zablokuje spływ? @Zenek2424 strasznie mały ten komin... mało miejsca na grzebień... Radził bym Ci zapoznać akwarystę z bliższej okolicy i na żywo zobaczyć u normalnego zjadacza chleba jak to wygląda w praktyce. Pogadać przy kawie lub butelce dobrego piwa z 3-4 godzinki 3-4 wizyty u kogoś komu się będzie chciało przekazać część wiedzy i zrozumiesz dużo więcej niż przez XX godzin spędzonych na czytaniu. Widząc ten komin ... widzę duuuużo pracy (nauki) Cię czeka.
 7. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  Lepiej. Tylko czy sie zmieszczą w aktualnym kominie... PS. Pompa 10000 to za dużo w zestawieniu ze spływem fi32.
 8. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  spływ i rewizja przelot na rurę 25mm powrót - czyli woda powracająca z sumpa do akwarium głównego... i tu jest najgorzej bo jeśli zmierzyłeś dokładnie to producent deklaruje dla przelotu pod rurę 20mm otwór w szkle 27mm taki przelot tam powinien się znaleźć tylko czy fizycznie się zmieści ? Rura i przelot na 16mm wg mnie nie jest dobrym wyborem. Już o tym pisałem w temacie.
 9. chwialek

  do zamknięcia

  bo to nie imperator. Jest to raczej semicirculatus...
 10. chwialek

  Dodatki z domowej spiżarni

  banan
 11. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  jak już chcesz coś zmieniać to zakup sobie szpulkę plecionki wędkarskiej i wytnij dwie pierwsze przedziałki sumpa te od lewej. Resztki silikonu usuń skalpelem sump może być brzydki ma być szczelny i tak go nie widać. Szkoda kasy by go zmieniać na nowy.
 12. chwialek

  Dodatki z domowej spiżarni

  ACE - środek czyszcząco wybielający m.in do prania skarpet filtracyjnych.
 13. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  Sump nie jest do poprawy jest ok. Tylko musisz dostosować odpowiedni sprzęt do odpowiednich miejsc w sumpie. Złe wnioski wyciągasz z wypowiedzi. Wypowiedzi zawierają błędy sump wcale nie jest do d*py. Tylko musisz wiedzieć co i gdzie chcesz w nim zamieścić. Z tych wyliczeń wynika iż miejsca wolnego w sumpie masz około 60 litrów z górnego baniaka spłynie ci około 36litrów. Ale musisz nawiercić otwór zapowietrzający w rurach powrotu (zawsze się to robi). Gdyż w innym przypadku rura pociągnie wodę do wysokości swojego wypływu. Co potrzebujesz to zbiornik na dolewkę wody RODI. Dla bezpieczeństwa radził bym Ci go zastosować w pojemności 30 litrów. Wystarczy to na około 4-7 dni dolewania wody odparowanej do akwarium. Po odpowiednim zapowietrzeniu powrotu poziom wody w sumpie z wyłączonym obiegiem głównym zatrzyma się około 7 cm poniżej górnej krawędzi sumpa. co daje wbrew pozorom wystarczający zapas bezpieczeństwa. Odpieniacz dasz do 2 komory gdyż tam jest odpowiedni poziom wody. @DarekB30 z tego co kojarzę również miał odpieniacz w 2 komorze i miało to swoje powody w dłuższych przemyśleniach tematu po co jest odpieniacz w systemie. Co planujesz umieścić w komorach sumpa ? Wg. mnie jest to miejsce na rollermata lub na skarpety filtracyjne i grzałkę. 2 komora jest miejscem na odpieniacz i ewentualne media typu węgiel, adsorbery. 3 komora na czujnik dolewki i pompę obiegową. Przestrzeń pomiędzy komorami - czyli te wąskie przepływki. W drugiej układasz wspornik od dołu a w przestrzeni przepływowej umieszczasz np. siporax, biosphere, matrix. W pierwszej przetoce też da się umieścić np. siporax 25mm. Podkreślam - sump się nadaje co zatem chcesz w nim przerabiać? Po taniości nie znaczy źle.
 14. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  A wiecie że żaden z Nas nie podał prawidłowej ilości wody w sumpie i wolnego miejsca... Zerknijcie na ostatnią przegrodę 22cm czyli co poziom w komorze pompy będzie niższy. Tu się chyba zgodzicie. Ale ta wysokość to też poziom wody w przedostatniej komorze gdzie zakładając spiętrzenia będzie max 23cm. I ktoś tu przewidział miejsce na odpieniacz w każdym razie tak podejrzewam po dokładniejszej analizie sumpa. Pierwsza komora wysoki poziom wody co autor projektu miał na myśli? Tak sobie siedzę,patrzę i myślę ... długość skarpety filtracyjnej ? Niby by pasowało do idei. Refugium - cóż przegroda nr 1 jest nieco nieprzemyślana - ale być może o tym pomyślał autor setupu. Wracając do moich wyliczeń. Spływ z akwarium 36 litrów. (120*60*5)/1000 =36l (tu pozostawię ten błąd iż wyliczenie opiewa na litraż brutto a nie netto) Sump i jego wolne miejsce (ilość wody jaką jest w stanie przyjąć) Jak widać w wyliczeniach sumpa odjąłem szyby grubości 1cm a zapewne będzie to 0,8cm. Jest to wyliczenie na ilość wody netto. Nad szybami podziałowymi wypadało by dodać jeszcze wolne miejsce. Sump ten pomieści wodę spływającą z akwarium głównego. O ile właściciel zapowietrzy powrót na odpowiedniej wysokości. @Zenek2424 powodzenia w starcie. Na co przewidziałeś 1 komorę?
 15. chwialek

  450l bez sumpa + przesiadka akwa z sumpem

  Pusta przestrzeń sumpa (100*40*12)/1000 = 48l + (40*31*11)/1000 = 13l Spływ z akwarium 36 litrów. (120*60*5)/1000 =36l ( od dołu grzebienia i otworu zapowietrzającego powrót do góry akwarium = 5cm ) Odpieniacz swoją wodę też wznosi powyżej lustra sumpa... więc te 13l z pierwszego wyniku bym sobie darował zatem Max wody jaką musi przyjąć sump wg podkreślonego założenia to 36l sump jest w stanie przyjąć 48l jeśli spełnisz ten warunek to woda się zmieści. Dolewka wody - zbiornik jaki byłby bezpieczny przy tego typu sumpie to około 20 litrów. zbiornik długi 120cm rura spływu idzie przez długość sumpa zatem do spływu i rewizji powinno wystarczyć 2mb rury 25mm powinny styknąć do zrobienia spływu i rewizji kolanka nie widząc tego na żywo lub chociażby w układzie w szafce... jak to określić - nie wiem 1x zawór bramowy 25mm wygoda lub jak chcesz mniej precyzyjną regulację ale też się da to 1x zawór kulowy 25mm. 1x sitko spływu 25mm powrót - tu wszystko zależy od przelotu jaki wciśniesz w otwór 26mm dokładny pomiar otworu i przelotu rozwieje twoje wątpliwości. Jak się nie zmieści przelot 20 który potrzebuje wg specyfikacji 27-32mm otworu w szkle to proponował bym oddać szkło do poprawki...
×