Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 2021.07.22 uwzględniając wszystkie działy

  1. 1 punkt
    Zdecydowanie łatwiej utrzymać stabilne parametry w większym zbiorniku, Ciekawiej i ładniej można go tez urządzić. Jedynym minusem są koszty, które rosną nieomal logarytmicznie wraz z litrażem. Mam zbiornik 250 litrów i po dwóch latach i ustabilizowaniu się biologii koszty kształtują się w okolicach 300 zł. miesięcznie. Prąd, sól, papu dla ryb i korali trochę chemii, a czasami cos walnie i trzeba dokupić nowe. Oczywiście nie piszę tu o kosztach początkowych bo te są sporoooro wyższe. Masz kasę na utrzymanie większego, bierz większe. Lepiej przemyśleć siły na zamiary żeby się nie wpakować w kłopoty, ostatecznie to ma nam przynosić radość a nie dostarczać dodatkowych problemów.
  2. 1 punkt
    U ciebie jest jeszcze ten problem , że musisz się dużo nauczyć . Powiedzmy , że zdecydujesz się na 800l to da tobie czas na naukę i przygotowanie się do startu . Potem masz dojrzewanie i powolne wpuszczanie życia i tu znów masz dużo czasu . A jak kupisz gotowe , to skaczesz na głęboką wodę . Musisz już coś tam wiedzieć , by to wszystko ogarnąć . Po za tym musiał byś szybciej przygotować się dobrze do przenosin ( beczki na wodę , wiadra , worki i dużo wody do czyszczenia sprzętu )
  3. 1 punkt
    Łatwiej startować od zera niż z życiem... Stawiając baniak od zera system ma czas na przystosowanie się do rozwoju flory bakteryjnej. Detrytus wymywany jest z jednych zakątków, wpychany w inne zakątki skały. Tu woda w skale płynie szybciej tam wolniej. Jedne stworzenia zapanują w dużym przepływie (przez skałę) inne wręcz przeciwnie w ledwie ciurkających szczelinach. To tak obrazowo opisuje co zawiera w sobie skała. Mikroszczeliny. Do tego dochodzi usytuowanie względem cyrkulacji która odpowiada za ów przepływ. Przenosząc zapewne ze skały wypłuczesz detrytus. Prezentowany baniak zawiera podłoże, w nim możesz przypuszczać iż znajdziesz również zalegające osady. Podnosząc skałę do przenosin podobnie. Zatem woda w pewnym stopniu jest do odzyskania, ale w sporej części będziesz jej potrzebował do przepłukania, skały, sprzętu, umycia sumpa itd. Stawiając nowe może i ten proces startu troszkę trwa ale. Masz baniak taki jak sobie zaplanowałeś. A nauka na 200litrach przy planie założenia większego baniaka... perspektywa rok-dwa ? Po 2-3 miesiącach o ile w baniaku używanym nie zalega detrytus to względnie ustabilizujesz sobie biologię. Przy nowym starcie 3-5 miesięcy do względnej stabilności. Zatem ledwo baniak ruszy a ty już przekładka i od nowa... Dlatego startując od nowa wszystko ma swój czas i spokojnie się układają parametry i biologia zbiornika. W którymś temacie pytałeś o koralowce duże czy małe czy od razu pełna obsada... Filtr koralowy to też filtr, Jeśli korale żywią się materią organiczną w baniaku, budują tkankę, konsumują to tym samym czyszczą system. Im większa kolonia tym intensywniejszy wzrost. Ale czy nie chodzi czasem o zabawę od mikrokrzaczka do krzaczora?
×