Skocz do zawartości

Jurek48

Użytkownik
 • Zawartość

  31
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana Jurek48 w dniu 30 Marzec

Użytkownicy przyznają Jurek48 punkty reputacji!

Reputacja

3 Neutral

O Jurek48

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Nie powiem
 • Akwarium
  250
 • Skąd
  Nowy Dwór Mazowiecki

Ostatnie wizyty

406 wyświetleń profilu
 1. Jurek48

  Mini Ocean 2000 litrów słonej wody :)

  Nigdy bym nie przypuszczał, że to jest robione telefonem. 8K to bardzo duża rozdzielczość Mój Nikon żeby się (.....ł) to nie da rady. Trochę się zawiodłem 😉 myślałem, że mam do czynienia z fotografem artystą a to okazuje się, że to automatyko optiko. Ciekawe w czym jeszcze ta technika nas zastąpi. Oczywiście nie jest to zarzut jak ktoś ma możliwości i wiedzę to tylko się cieszyć że umie z tego korzystać.
 2. Jurek48

  Stront

  O tej właściwości soli Instant Ocean czytałem gdzieś na angielsko języcznym forum, nie mogę tego teraz znaleść, ale może ktoś z nas używa tej soli i mógłby to potwierdzić. Z polskojęzycznych stron wnioskuję, że w Aqaforest ma zawyżoną ilość strontu. A tak ogólnie mam wrażenie, że sole, które są ubogie w magnez maja zawyżoną ilość strontu. Diabli wiedzą, ale może producenci traktują go, jako uzupełnienie magnezu czy jak. Opinie na temat strontu jest wiele i to diametralnie różnych. Mi najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, że stront jest niezbędny, jeżeli w akwarium magnez występuje z postaci siarczanów. Długo by pisać, ale chodzi o jakąś właściwość redukcji siarki przez stront i wbudowywania siarczanu strontu w szkielet korali twardych. Dla korali miękkich i LPS prawdopodobnie jego obecność nie ma znaczenia. Nie potrafię udowodnić tego, co piszę, więc nie bieżcie to za pewnik.
 3. Jurek48

  Mini Ocean 2000 litrów słonej wody :)

  Akwarium to i tak niedościgniony wzór, tutaj nic nie poradzę. Ale zazdrość mnie zżera jak patrzę na jakość zdjęć. Jaki aparat, jaki obiektyw, jakie nastawy – odpisz, bo ostatni ciemny włos siwieje od domysłów.
 4. Jurek48

  Easy booster

  Różnice są trudno zauważalne fito może odrobinę lepiej koralom pasuje, ale to może być wrażenie subiektywne. Bezsprzeczną zaletą jest dostępność bez specjalnych zabiegów. U siebie podaję z ręki 3 ml. na 250 litrów, co drugi dzień. Jak dostawały codziennie, to w ciągu dobyto krócej były pootwierane. Tłumaczyłem sobie to –nażarte to i leniwe. Co by nie pisać to jakieś pozytywy są. Ale faktycznie zaczynać trzeba ostrożnie, Odpieniacza nie wyłączam ani przy fito ani przy reef booster.
 5. Jurek48

  Mini Ocean 2000 litrów słonej wody :)

  No mnie też to interesuje. Może mniej oświetlenie, ale opieka i zabiegi przy takim molochu. To przecież kupa roboty tym bardziej dla słabej płci.
 6. Jurek48

  Mini Ocean 2000 litrów słonej wody :)

  Koledzy jak miałby ktoś z Was trochę taktu i honoru to nie przenosiłby swoich żalów na to forum. Dla nas ta dziewczyna niczemu nie jest winna na tym forum zachowuje się kulturalnie. Dajcie nam szansę i pozwólcie, że sami ocenimy w przyszłości tą panią. Beti przypuszczam, że to boli, ale chyba najlepiej będzie odwrócić się do roszczeniowców plecami i ich nie zauważać.
 7. Jurek48

  Aquael kostka 30l

  Z tą gąbka to znany i sprawdzony sposób. Tyle, że ponad pięćdziesiąt lat temu filtr to się robiło samemu. Szklany pojemnik wypełniony coraz drobniejszym żwirkiem i watą szklaną, napędzany brzęczykiem (też robionym własnym sumptem) i to była cała filtracja. Nikomu wtedy nawet się nie marzył jakiś Internet. Wiedzę zdobywało się w rozmowach w cztery oczy. Całe godziny spędzałem w maleńkim sklepiku na Żoliborzu łykając wiedzę od właściciela. Dzisiaj wszystko macie pod ręką. Bez większych problemów przesiadłem się z słodkowodnego ma morskie korzystając z wujka Google. Przepraszam za zaśmiecanie tematu, tak mnie jakoś naszło. Obiecuję, że ostatni raz.
 8. Jurek48

  Aquael kostka 30l

  Teraz to macie dobrze. Zycie jak w Madrycie. Szczepów bakterii na pęczki, co jedne to lepsze. Ja jak zaczynałem przygodę z akwarystyką, to dostać jakiekolwiek szczepy bakterii było niemożliwością. Jechało się wtedy nad niezarybiony stawik czy zamulony zbiornik Ppoż i nabierało trochę mułu z dna i tez działało.
 9. Jurek48

  rowa phos jak do sumpa ?

  To to jeszcze nic! Szczytem wszystkiego jest mój przydomek przy awatarze. "Member" - to się dopiero źle kojarzy!!! 😂
 10. Jurek48

  Aquael kostka 30l

  W temacie sinic i bakterii dobrze by było rozwiać wątpliwości. Wstawię fragment artykułu z magazynu KORAL dotyczący tego zagadnienia.
 11. Jurek48

  rowa phos jak do sumpa ?

  Może to i śmieszne ale na wszelki wypadek niech kolega wpisze do wyszukiwarki "skarpeta do sumpa" Trochę się sprawa wyjaśni.
 12. Jurek48

  Mini Ocean 2000 litrów słonej wody :)

  O jo,joj!!! To już trzeba albo olbrzymiej odwagi albo odrobiny szaleństwa, żeby zdecydować się na takie coś. Marzenie ściętej głowy. Mam u siebie 2.5 metrowe akwarium po dyskowcach tyle, że wąskie 45 cm. Dzieliło kuchnie od jadalni. Korciło żeby zrobić z tego morskie, ale zabrakło odwagi, tym bardziej, że w moim przypadku to początki przygody z morskim. A i emeryturki pewno by zabrakło. Ale trzeba przyznać, że jest się czym pochwalić. W Polsce takich zbiorników to za wiele nie ma. PS. A te trzecie zdjęcie piękne, jak z albumu.
 13. Jurek48

  Stront

  Czy nie prościej a może i taniej było by zmienić sól na tą, w której jest troszkę zawyżona ilość strontu. Dla przykładu, instant ocean przy zasoleniu 35 ppm ma coś koło 17 to dwukrotnie więcej niż zalecana.
 14. Jurek48

  Znikanie tkanki na miekasie

  Wapń to dolna dopuszczalna granica, magnez za to jest powyżej górnej. Zdolność buforowa wody bardzo niska, więc i dobowe wahania pH mogą być duże. Pozostałe można przyjąć, że optimum. Kilka asterin też nie powinno być przyczyną. Wszystko to, może sprawiać, że korale nie czują się tam komfortowo. Nie wszystko da się zauważyć gołym okiem. Miałem podobny przypadek z sarko. Też zaczęło się od podobnego objawu później zaczął się samoistnie dzielić aż w końcu jego fragment, zamieszkał z tyłu akwarium. Oczywiście w tych sprawach jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę, opisuje tylko moje przemyślenia. Koledzy są o niebo bardziej kompetentni.
 15. Jurek48

  Osiem stworów

  Myślę że większość z nas już się z tymi stworami spotkała a wkleję dla całkiem świeżych morszczaków żeby nie wpadali w panikę 😉.
×