Skocz do zawartości
Ci3chy

Od roslinnego do morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Będę wdzięczny za to opracowanie. Miałem już dzisaj złożyć zamówienie w erybce bo mam do niej blisko i mógł bym powybierać skały oraz piasek ale tak kusicie swoimi propozycjami sklepów że zaczołem się zastanawiać czy kupić tam gdzie polecacie. Tylko wtedy przed weekendem towarł by do mnie nie dotarł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy przed weekendem towarł by do mnie nie dotarł.

 

 

i tu objawia się największa ze cnót - cierpliwość :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) dokładnie, nie ma co postępować pochopnie bo jak to ktos kiedyś powiedział w akwarystyce najwięcej płacimy za niewiedze. Lepiej poczekać i przemyśleć wybór niż płacić dwa razy.

Kupiłem w leroyu wiadro ale strasznie wali plastikiem a ostatio czytałem o tokszycznych materiałach z plastiku. Powiedzcie mi czy ma się tym przejmować i kupić wiadro z lepszego materiału czy olać temat i rozrabiać wodę w tym co mam?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepłucz ciepłą kranówką pare razy dla spokoju sumienia i już...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim zostanę nazwany heretykiem to opowiem jak płukałem i płuczę suchą skałę. 

 

Jadę do rodziców, rozkładam kamienie na kostce przed garażem, odpalam myjkę ciśnieniową do samochodów i wodą z kranu szoruje aż miło. Potem do wiadra, beczki lub akwarium i woda RO.

Do tego zakrapiam parę kropel preparatu firme SEACHEM "PRIME". Podłączam pompkę jakąś, coby mieszała dobrze wodę. Co 3 dni podmieniam wodę, zakraplając prime.

trwa mi to ok 3-4 tygodni. Ostatnie 2 leżakowania po podmianie już są bez prime.

 

Natomiast piach czyszczę w RO do uzyskania czystej wody - i hop do akwarium. operacja trwa nie więcej niż 40min.

 

Nie ma dla mnie znaczenia jakiego jest koloru i czy jest z jednej strony brudna a z drugiej czysta - a nawet powiem więcej, bałbym się takiej bielutkiej czy szarej, ponieważ nie wiadomo jakiej chemii używał jej właściciel do doprowadzeniu jej do takiego stanu.

Ale jak pisałem - dla mnie najważniejsze jest źródło pochodzenia skały - hobbysta nie wciśnie innemu syfu. Biznesmen jakich się porobiło ostatnimi czasy sporo - opchnie byle dziadostwo, zachwalając swój towar i bajki opowiadając przy tym niestworzone.

 

I pamiętaj na tym etapie twojej przygody z morskim akwarium ŻADNE preparaty nie są Ci potrzebne do morskiego. Podmiany wody na dobrej soli, jakieś bakterie i tyle. Węgiel się przyda jak miękkie koralowce miał będziesz.

 

AAAAaaaa i obecaj!!! Że nie zaniedbasz Holendra! :)

 

 

p.s. wiadra z leroy-merlin i casotramy używam od lat:) Jak @loccutus pisał, opłukaj parę razy goącą wodą, później zalej do pełna wodą RO i ze dwa dni tak zostaw. Będzie eleganckie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady panowie. Holendra nie zaniedbam bo mi na to żóna nie pozwoli. Tak jak pisałem jest centralny punkt salonu więc gdyby brzydko wyglądało to nie mógł bym przebywac w salonie :).

 

Piasek terz trzeba płukać przed włożeniem do zbiornika? Dobrze że piszesz bo to dla mnie nowość.

 

FoxRacing nieśmiało się przypominam o opracowaniu :).

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie to wygląda. Sama skała jest ładna nie trzeba nie trzeba korali :).

Edytowane przez Ci3chy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę mnie nie było. Tak, zbiorniczek zamówiony, wtorek-środa pewnie odbiorę.

Zostaje mi jeszcze wybranie skały. Dzwoniłem do człowieka którego mi poleciłeś. Barddzo miły Pan, nie ma skały w ofercie ale jutro ma mi dać znać czy udało mu się załatwić i po ile. Piasek wezmę ten który mi poleciłeś.

Wygląda na to że w tym tygodniu będe miał wszystko więc będe mógł wystartować.

 

Czytałem że solanka po rozrobioeniu jest żraca i trzeba ją wlewać do zbiornika 24h po rozrobieniu. Skoro ja dopiero startuje a skałę mam suchą to mogę ją wlewać od razu prawda?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Ja wlewam od razu ale bardzo powoli i tylko jak jest klarowna. Solanka jest nie tyle zraca co ma bardzo wysokie ph. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start mojego zbiornika nadal się przeciąga. Zakupy które zrobiłęm w erybce od wtorku odbieram co dziennie po części zamówienia. Wszyscy chwalą ten sklep za szybką realizację zamówień ale ja ma chyba pecha do nich.

Nie mam jeszcze kompletnej osozy i jak do jutra jej nie otrzymam to w weekend nie zaleje zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....no są tacy co nie chwalą, jak się wgłębić w różne wypowiedzi.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem wczoraj dokładnie reefmaxa i te biobale trochę mi nie pasują. Nie wiem czy w morskim też tak jest ale według mnie wkład powinien być jak najbardziej porowaty i zamknięty w ciemnym pojemniku. Tutaj mam biobale za przezroczystą szybką.

Czy zastapienie biobali np. siporax i oklejenie sumpa czarną folią jest dobrym pomysłem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oczyściłem skałę pęsetą z wszystkiego co mogło być kiedyś żywe i załam ją wrzątkiem. Wsadziłem ją do pojemników i włączyłem wewnętrzne filtry które miałem z akwarium roślinnego aby była cyrkulacja wody w pojemnikach. Ze skały wypłynęło jeszcze sporo pyłu piasku i jeszcze jakieś smieci. Po 2-3 dniach zamierzam wymienić całą wodę i sprawdzić czy już będzie czysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie mi wpadło do głowy. Zestaw RO podłączam w łazience pod prysznic a później chowam do szafy ale wężyki zostają bez zaślepki i tu pytanie czy mam kupić jakieś zaślepki aby nie wyschła mi membrana czy też wystarczy że podniosę wężyki w górę i w tubie zostanie wystarczająco dużo woda aby nie wyschła mi membrana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po dwóch dniach moczenia skały podmieniłem całą wodę w wiadrach bo zaczęła śmierdzieć. Skała pomimo tego że wyglądała na czystą musi posiadać jeszcze jakąś organikę skoro zaczęła się rozkładać.

 

Tak się zastanawiam czy jest sens dalej moczyć tą skałę. Przecież w zbiorniku aby dojrzał muszą się namnożyć bakterie. Bakterię muszą mieć jakąś pożywkę a jeśli wrzucę do zbiornika bardzo czystą skałę to bakterie nie będą miały czym się pożywiać. Nawet jak będę miał wysyp glonów to glony zjedzą co mają zjeść i padną a skała zostanie szybciej oczyszczona niż przez moczenie w wiadrze. Co o tym sądzicie, czy moja teoria ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×