Skocz do zawartości
Ci3chy

Od roslinnego do morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Tego się spodziewałem że woda w zależności od temperatury będzie miała inne zasolenie. To kolejny powód który przemawia za wlaniem jej najpier do zbiorniak i podrzaniem.

Czy ciepłą wodę można puszczać przez filtr RO? Zawsze puszczałem zimna bo w roslinnym to nie miało znaczenia ale wychodziłą wtedy lodowata zwłaszcza zimą.

 

Puszczaj z kranu, podłączonego do zimnej wody.

Ja podpowiem Ci jak robiłem, zanim nie kupiłem refraktometru hanna.

Mam pojemnik z miarką, pojemnik na wagę i pomalutku oznaczone ile soli mi potrzeba i do wody o temp. 25stopni.

Potem już nie podgrzewałem wody, tylko sypałem tyle soli ile zawsze i mierzyłem tak, aby spławik mi to samo zawsze pokazywał.

Dla pewności czasem podgrzewałem i sprawdzałem.

Spławiki miałem JBL i AquaMedic - oba zawsze pokazywały to samo

 

Jak korzystał będziesz ze spławików to ważnym jest abyś go zawsze po użyciu umył w wodzie z RO i wytarł do sucha CZYSTĄ szmatką.

Zapobiegnie się to z czasem zbieraniem osadu. 

 

Sól dobrze "rozrabiać" na 2 razy. To znaczy najpierw pół dawki z kubka do wody(jak będziesz to robił tak jak ja)pompkę załączyć i wymieszać. Jak wsio się wymiesza to drugie pół.

 

Refraktometry dobrze jest mieć dwa. Nie trzeba kalibracji. Wybierz się do dobrego sklepu z morskimi stworami i poproś aby zapakowali ci twoje spławiki do akwarium.

Będziesz miał pewność co do ich wskazań.

Potem tylko zapamiętaj na jakich przedziałach były i możesz spać spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik jak się nauczyłem na własnym głupim błędzie, który w połączeniu ze zbytnim zaufaniem do technologii kosztował życie kilka szczepek, potrzebuje czasu żeby się ogrzał do temperatury wody i dopiero wtedy pokaże właściwe zasolenie - tak że pamiętaj i o tym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus cenna uwaga z temperaturą splawika. Szczególnie w przypadku sporego JBL-a.

Ci3chy zamówiłś już akwarium?

Jeszcze podobno RedSea splawiki są bardzo dobrej jakości. Ale w życiu takiego nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Torchę się obawiam pierwszego rozrabiania solanki. Nie wiem jak to logistycznie ogarnąć.

Wymysliłem sobie że ułożę skałę i wsypię piasek, nastepnie naleję wode do 3/4 i poczekam aż się ogrzeje a wtedy dosypię sól. Co o tym myślicie?

Czy wagę soli można przeliczyć na jej obiętość? Pytam bo nie mam wagi i łatwiej by mi było wsypać np. 310ml niż 310g.

 

Przydaje się cylider do spławika czy nie ma sensu go kupować?

 

 



Ale szybko piszecie, zanim odpowiedziałem na poprzedni wpis w międzyczasie wpadły dwa nowe :).

 

Akwarium zamówię pewnie dzisaj bo przez ostatnie dwa dni miałem na głowie wybór nowego TV.

 

Żona wkręciłą się w morszczaki i sama zaczeła czytac na ich temat :). Obawia się tylko że jak zajme się morskim to zaniedban roślinne a to centralny punkt salonu więc musi ładnie wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie spławik to nie jest jakieś "rocket science", jego działanie bazuje na prawie znanym od wieków a odkrytym przez Archimedesa. Spławik każdy jeden działa dobrze nie ważne jakiej firmy ci on jest ALE

1 - może być źle wyskalowany, wtedy jego wskazanie różni się od rzeczywistej wartości ale nie dyskwalifikuje to spławika - dopóki nie ma zmiany masy spławika (zabrudzenie osadami solą itd) to nanosząc poprawkę można utrzymywać sobie stałe i poprawne zasolenie. Wystarczy przejść się do kogoś kto ma znane i dobrze określone zasolenie - powiedzmy 1.023, wsadzić spławik do jego wody, dać mu czas na wyrównanie temperatury - nawet kilkanaście minut  i wtedy odczytać wynik. Powiedzmy że pokazało 25*C i 2 kreski a zasolenie zmierzyło jako 1.022. Wracasz do domu, ustawiasz taką samą temperaturę w baniaku, i jeśli pokaże ci 1.022 zasolenia masz takie samo jak kolega i NIE MA BATA musi tak być, o ile po drodze nie ukruszyłeś spławika czy w jakikolwiek inny sposób nie zmieniła się jego masa.

2 - trzeba dać czas na wyrównanie temperatury spławika i wody inaczej nie ma szans na dokładny pomiar - czym wiekszy spławik tym dłużej to potrwa, czym większa różnica temperatur tym dłużej to potrwa.

3 - odczyt przy tańczącym w sumpie spławiku jest niemożliwy - będzie go bujało, będzie skakał i falował. Jeśli nie masz cylindra do pomiaru, wyłącz w sumpie obieg na czas samego odczytu wyniku. Woda ma stać. Wynik czytasz na poziomie lustra wody - nie tam gdzie podnosi się ona i przykleja do antenki tworząc łuk przekłamując pomiar.

4 - kartka ze skalą w środku nie może latać. Jeśli się przemieszcza - lipa i w zasadzie spławik do kosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze splawikiem JBL-a cylinder jest w komplecie. Jak nasypiesz żwirek wcześniej to sól się dobrze nie rozpuści. Zawsze można raz z ważyć porcjie soli zaznaczyć na kubeczku i tyle. Pozatym żwirek chcesz kupić koralowy? I z ogarnianiem logistycznie to kup sobie wiadro 10L Dobrej jakości za 10 zł i już po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, jaki żwirek. Zakupy bede robił w erybce widzę że mają żwirek o granulacji 1mm i od10 do 15mm. Jaki polecacie wybrać?

 

Zakręciliście mnie z tym soleniem. Skoro nie mogę rozpuszczać soli w zbiorniku z żwirkiem to w wiadrze woda będzie zimna, czyba że będe kombinował z zimną i ciepłą wodą aby uzyskać 25 stopni ale wtedy pójdzie dodatkowa kasa na ogrzanie wody.

 

Czy żwirek mogę dosypać do zbiornika po wlaniu wody? Pytam bo nie wiem czy taki żwirek koralowy opadnie od razu na dno czy też będzie pływał i zmętniał wodę. Posolenie wody w zbiorniku ułatwiło by mi znacznie prace.

Edytowane przez Ci3chy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tylko żwiru koralowego który sprzedaje Aquamedic-a Jest rewelacyjny i nieporownywalny do żadnego innego suchego koralitu. Z tymi kosztami podgrzewania wody to taki żarcik? :]

Aha myślę , że taki 1-3mm będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę Ci polecić to bierz od @seb'a piach:

 

http://sklep.seafarm.pl/pl/p/Suchy-piasek-1kg/889

 

Kupiłem od niego jakiś czas temu 100kg i jest super. 

Napisz mu (jak się zdecydujesz kupić u niego) żeby Ci dał taką samą granulację jak Dominikowi z Krakowa.

Loccutus ma ten sam, więc zapytaj go czy zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FoxRacing co do ogrzewania wody to nie do końca żart poniewaz ja mam wodę ogrzewaną gazem a przy prędkości RO piecyk musiał by chodzić cały dzień, przynajmniej przy napełnianiu.

 

Powiedzcie mi ile sypie się piasku do takiej 80? Nie wiem jakiej grubości ma być warstwa podłoża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam - piasek  mam od Dominika (wychodzi że przerzut był przez Kraków :D) jest jak dla mnie rewela - nie za gruby nie za chudy i w sam raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możecie podac link bezpośrednio do piasku o któym mówicie. Sprawdziłem w tym sklepie i nie widzę fajnego piasku luzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

natomiast skałę elegancką i leciutką ma Michał @Yoka i Sylwia @Meriq z REEFMANIA.PL - @loccutus też coś może powiedzieć nt. jej jakości;)

 

Generalnie kupuj u hobbystów-akwarystów a nie u biznesmenów. A @seb, @Yoka i @Meriq do takich należą:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to ja za autorytet żebym mógł coś mądrego więcej powiedzieć..., skała sucha, lekka, ładna, nie za czysta (ale sie wypłukało i git) - żadnego badziewia nie zawierała, jak do tej pory jedyne "robale" na gapę -  wężowidełka przyszły na kawałkach ze szczepkami...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suchą skałę musze opłukać przed włożeniem do zbiornika?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Grunt że byś nie kupił takiej jakby miejscami brudnej. Ma mieć jednolity jasno szary lub biały kolor.

Miałem wysłać Ci opracowanie co do skały zapomniałem. Postaram się jutro z rana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×