Skocz do zawartości
Ci3chy

Od roslinnego do morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj po dwóch dniach moczenia skały podmieniłem całą wodę w wiadrach bo zaczęła śmierdzieć. Skała pomimo tego że wyglądała na czystą musi posiadać jeszcze jakąś organikę skoro zaczęła się rozkładać.

 

Tak się zastanawiam czy jest sens dalej moczyć tą skałę. Przecież w zbiorniku aby dojrzał muszą się namnożyć bakterie. Bakterię muszą mieć jakąś pożywkę a jeśli wrzucę do zbiornika bardzo czystą skałę to bakterie nie będą miały czym się pożywiać. Nawet jak będę miał wysyp glonów to glony zjedzą co mają zjeść i padną a skała zostanie szybciej oczyszczona niż przez moczenie w wiadrze. Co o tym sądzicie, czy moja teoria ma sens?

żywa skała nawet dokładnie oczyszczona zawsze będzie miała na sobie jakąś materie w postaci brudu, bakterii, chyba że ją  w chlorze wymoczysz, a potem odstawisz żeby chlor odparował.

Moczysz ją w solance czy kupiłeś żywą i chcesz zabić ?

Ludzie jak kupują żywa skałę dobrej jakości to dodają do baniaka żeby w solance się sama oczyściła - dlatego piach czy żwir dodaje się później , żeby oczyścić dno z syfu jaki  z niej opadł.

 

Ja jak kupuje skałę to tylko delikatnie ją miękkim pędzlem oczyszczam z syfku , ale nie ścieram całowicie powierzchni, potem płucze w solance i siup do akwarium , sama dalej się oczyszcza. A potem jak już woda będzie ok i skałą sieprzeczyści to możesz np. kraba Percona wrzucic ona wyje i glony i resztki , mój nawet aiptasie zjada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem suchą skałe i moczę ja w RO żęby matrwy syf który na niej pozostał odpadł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ułożyłem skały. Zerknijcie proszę czy taki układ będzie ok czy raczej go pozmieniać w jakimś kierunku.

med_gallery_3607_201_559778.jpg

med_gallery_3607_201_1420499.jpg

med_gallery_3607_201_155998.jpg

med_gallery_3607_201_1255250.jpg

med_gallery_3607_201_27367.jpg

Edytowane przez Ci3chy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajną masz tą skałę, moim zdaniem ułożyłeś super- ale na bank coś i tak zmienisz.  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rewelacja :) Jak zalejesz i uruchomisz pompy to przyjrzyj się czy woda w miarę płynnie porusza się między skałami i czy zbyt mocno nie zwalnia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę czy nie dokupić jeszcze jednej pompy bo na bank będą martwe strefy. Zastanawiam się czy jeszcze nie pokombinować z tą skałą bo patrząc z góry brakuje mi trochę półek na korale. Ułożenie tej zajęło mi 5min wczoraj wieczorem na szybko ale docik ma rację jeszcze będę z nią dzisiaj delikatnie kombinował.

Suchy piasek mogę wsypać przed zalaniem zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydowałeś się na mieszanie solanki poza akwarium to możesz wsypać żwirek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygodniej było by ją zmieszać w zbiorniku ale boję się że jak później wsypie piasek to strasznie zamuli się woda i pył osadzi się na mediach filtracyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamulic się nie zamuli. A piasek wcześniej przepłucz. W akwarium z piaskiem sól się dobrze nie wymiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak zrobię że najpierw rozrobię sól w zbiorniku a później dosypię piasek. Dzisiaj mam zamiar posklejać skały jeśli starczy mi czasu wieczorem.

Edytowane przez Ci3chy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niepotrzebnie chcesz je kleić szczególnie w tej konfiguracji, cement podnosi ph. Ale jeśli to pozwoli Ci spać spokojniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cementu dałem tylko trochę ale scenie tak długo że nie wiem czy jutro zaleje zbiornik. Żywicą w filarze DI jest w połowie jasna a w połowie bardzo ciemną. Czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem trochę układ ale skala jest ułożona tak aby wszędzie dojechać czyscikiem. Mam czyscik z ostrzem więc nie potrzebuję wiele mijsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki mam włączać razem niebieską z białymi czy mają startować w jakiś odstępach czasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puki niema życia to możesz jak Ci wygodnie. Ale w pierwszych 3 dniach to bym nie świecił. Bakterie Microbe Iift zapodasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie zapodam ale od niedzieli zbieram wodę. Zalewam co dziennie po 30l bo nie mam czasu aby uzbierać więcej. Obecnie mam już 3/4 zbiornika i włączoną pompę cyrkulacyjną ale na razie bez światła. Dzisiaj doleje zbiornik do pełna zaszczepię media filtracyjne żelem Microbe oraz dodam bakterie Microbe lift. Nie wiem tylko czy już odpieniacz włączyć bo obawiam się że mi wyłapie pożywkę dla bakterii.

Planuje zacząć świecenie od weekendu i na początek wystartować od 5h na dobę i co tydzień zwiększać co godzinę.

Jaka jest zasada świecenia jak już będzie życie w zbiorniku? Interesuje mnie kiedy odpalać białe światło a kiedy niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×