Skocz do zawartości
AnT

Sekta Siporax-siarzy

Rekomendowane odpowiedzi

Większość ceramik, albo się zapycha albo ma bardzo małą powierzchnię do osiedlania się bakterii nitryfikacyjnych.

Zwykły wkład może mieć większą lub mniejszą porowatość (zał.- „zwykła ceramika”) gdzie jedynie powierzchnia wkładu jest miejscem osiedlania bakterii. Drugim rodzajem co jest zgodne z rysunkiem jednego z kolegów (zał- „odniesienie.jpg”) ma otwory (wgłębienia i puste komory)ale niestety do niczego oprócz marketingu one nie służą.

W obu przypadkach im jest większa porowatość tym lepiej ale wadą tych wkładów jest stosunkowo mała ilość bakterii do miejsca zajmowanego w filtrze przez ceramikę.

W sprzedaży mamy opatentowany produkt o nazwie Sera Siporax(zał.-„siporax zdj 1”). W procesie produkcji jest to stop szkła z solą po czym pod wysokim ciśnieniem owa sól jest wypłukiwana. W efekcie powstaje wkład z milionami kanalików. Praktycznie każdy kanalik ma wlot i wylot co powoduje dużo większą powierzchnię do osiedlania bakterii nitryfikacyjnych i brak zamkniętych „komór”(zał.- „siporax zdj 2”)Porowatość i strukturę można zauważyć pod mikroskopem (zał.- „siporaxzdj 3”) Jeden litr Sera siporax wystarcza na optymalnie urządzone 200 litrowe akwarium przy czym aktywna powierzchnia jednego pierścienia to 1 m2. Warto przeliczyć również jaką objętość musiałby mieć filtr aby pomieścić 34 litry zwykłego podłoża ceramicznego lub 770 litrów plastikowego co jest odpowiednikiem jednego litra siporaxu- chyba stawowy

ceramika zwykła

c9c3e29f6be84fe2bc27fa63edd53748.jpg

ceramika Sera

f39701ff96d4415cb4766629a2a42baa.jpg

56945f32dff54df096f352b6a97a6ba8.jpg

f86fc603bcdb41f7be7598975ba7813d.jpg

jadąc dalej :)

nie które pytania :

po tym można stwierdzić że bio ceramika raczej nie jest taka lux i się zapycha bo nie a kanalików na wylot. Siporax ma takie kanaliki to znaczy że się nie zapycha ?

myślę że jednak się zapycha, ale jak szybko ?

pół roku czy ze dwa tygodnie ?

i czy można ją później jakoś wyczyścić ,np wypłukać w czymś , wysuszyć i użyć ponownie?

Piszmy do woli co za co przeciw :)

AnT

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ant artykul super tylko go juz nie kasuj :) to zapakuje 2 litry do NFP509 i podziele sie doswiadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wkleję fajny filmik pokazujący różnicę pomiędzy Siporaxem a ceramiką

Edytowane przez Yarcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło że temat powrócił :)

A do sekty należą:

1.Ant

2.Nemezis

3.qba25

4.akvarius

5.Yarcio

6.komar73turbo

Reszta niech się dopisze bo było 11 a ja juz nie pamietam wszystkich :confused:

Ant artykul super tylko go juz nie kasuj :) to zapakuje 2 litry do NFP509 i podziele sie doswiadczeniami.

Jak będziesz wzruszał złożem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłem :rolleyes: ale wiem jak się dopisać:verymad:.

Pozdrawiam z daleka

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Ant

2.Nemezis

3.qba25

4.akvarius

5.k0k0z

6.komar73turbo

7.Mr_Garden

8.Jacek56

9.Yarcio

:whistling::thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Ant

2.Nemezis

3.qba25

4.akvarius

5.k0k0z

6.komar73turbo

7.Mr_Garden

8.Jacek56

9.Yarcio

10.robi59

:whistling::thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i z piątego spadłem na 9 hi hi hi.

W piątek będę miał 4 litry siporaxu który podzielę sobie na 4 części i fru do sumpa.

Zastanawiam się tylko nad jednym czy dać go przed Refegium, czy za ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i z piątego spadłem na 9 hi hi hi.

W piątek będę miał 4 litry siporaxu który podzielę sobie na 4 części i fru do sumpa.

Zastanawiam się tylko nad jednym czy dać go przed Refegium, czy za ?

Listę skopiowałem z wcześniejszego tematu za pomocą Googli bo inaczej wyskakuje "brak uprawnień" czyli da się obejść :P

Ja bym dał siporax za Refegium bo jak przed to glony zagłodzisz :sick:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał siporax za Refegium bo jak przed to glony zagłodzisz :sick:

No własnie też tym pomyślałem. Jak to dobrze mieć duży Sump i mieć możliwość kombinowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie nei mam sumpa ale jestem zdesperowany z powodu glonów w moim akwarium i chiałem je wyeliminowac przes konsumentów azotanow i jakis absorber fosforanowy.

Tylko jak bez sumpa z tym siporaxem sobie poradzic, mam jedynie filtr kubełkowy. Czy zalozenie jakiejs grubszej gabki na wlot pomoze aby nie zasyfila sie zbytnio? Czy hydraulika w waszych akwariach oparta na rurach tez mocno zarasta jak te wezyki w filtrach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie nei mam sumpa ale jestem zdesperowany z powodu glonów w moim akwarium i chiałem je wyeliminowac przes konsumentów azotanow i jakis absorber fosforanowy.

Tylko jak bez sumpa z tym siporaxem sobie poradzic, mam jedynie filtr kubełkowy. Czy zalozenie jakiejs grubszej gabki na wlot pomoze aby nie zasyfila sie zbytnio? Czy hydraulika w waszych akwariach oparta na rurach tez mocno zarasta jak te wezyki w filtrach ?

Filtr zeo DIY ale i tak będzie go widać lub większa kaskada i wzruszaniem złożem nie będzie kłopotu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich moje doświadczenie z siporaxem to 3miesięczny okres ,zawsze miałem problem z no3 i po4 teraz no3 nie ma żadnego problemu 0,0-0,1przy naprawdę mocnym karmieniu 6 kostek +nocne żarełko podniosło się 0,2, złoże jest w sumpie w komorze i woda sobie przepływa od spodu do góry,pilnować czystości złoża na 570 litrów mam 6 litrów lecz będzie więcej -sump większy się robi , co dalej będzie zobaczymy i opisze spostrzeżenia za jakiś czas :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich moje doświadczenie z siporaxem to 3miesięczny okres ,zawsze miałem problem z no3 i po4 teraz no3 nie ma żadnego problemu 0,0-0,1przy naprawdę mocnym karmieniu 6 kostek +nocne żarełko podniosło się 0,2, złoże jest w sumpie w komorze i woda sobie przepływa od spodu do góry,pilnować czystości złoża na 570 litrów mam 6 litrów lecz będzie więcej -sump większy się robi , co dalej będzie zobaczymy i opisze spostrzeżenia za jakiś czas :thumbsup:

co ty nie powiesz :lol::tease::crazy:

ja właśnie zaraz będę 10 L dodatkowe upychał do sumpa :good2:

Grześku -czekam na spostrzeżenia po doświadczeniach :D

Daniel (AnT)

p.s

już gdzieś taki sump widziałem ;)

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda :blink:

Raz sobie czyszczę jedną przegrodę raz drugą i jest ok

około 8-9 L tego szmelcu wrzucone by akwa leciało :down:

gallery_840_82_73635.jpg

gallery_840_82_91147.jpg

gallery_840_82_32984.jpg

AnT

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa szybkie pytania:

1. Są dwie wielkości Siporaxu, czy obie się nadają do akwarium morskiego, czy tylko da większa ??

2. Czy siporax może być w filtrze przepływowym ?? Jeśli tak, to czy przepływ przez filtr ma znaczenie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa szybkie pytania:

1. Są dwie wielkości Siporaxu, czy obie się nadają do akwarium morskiego, czy tylko da większa ??

2. Czy siporax może być w filtrze przepływowym ?? Jeśli tak, to czy przepływ przez filtr ma znaczenie ??

1. tak są dwa rodzaje 15mm i 25mm - obydwa spoko

2.może być, czy ma znaczenie na pewno by nie był wodospad :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze Daniel, że siporax tak sie pali do roboty, że aż 2 termometry dałeś dla kontroli :P

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×