Skocz do zawartości
remel

468l remla na zeovicie

Rekomendowane odpowiedzi

Test zebrał dobre opinie w zestawieniu z innymi. Ale tak naprawdę wyszedł dopiero kilka miesięcy temu, więc to my teraz jesteśmy testerami.

5ml to jest bardzo niedużo. K-balance bardziej nadaje się do utrzymywania stałego poziomu niż podbijania. Jest jeszcze K-balance STRONG i ten jest bardziej skoncentrowany.

Z tego co pamiętam zwykłym K-balance można bezpiecznie podbijać lejąc 1ml/100l co 2 godziny, a strong 1ml/100l 3x dziennie (rano, w południe i na noc). Oczywiście najlepiej powoli zwiększać te dawki żeby zobaczyć czy nie popalisz tipów. Każde akwarium jest podobno inne :P

U mnie w sklepie nie mają k-balance więc kupiłem potassion-p brightwella, leję 20ml jednorazowo do pudełka przelewowego i po 3 dawkach (1x dziennie) podbijam o 20ppm. Wychodzi więc całkiem efektywnie w porównaniu do k-balance który niektórzy leją całymi butelkami. Za to w KZ masz jakiś super mix bardziej przyjazny dla korali.

Ogólnie podbijanie k-balance idzie powoli (to mix elementów, a nie czysty potas), więc tak jak pisałem wcześniej trzeba było zrobić dwie duże podmiany w odstępach 7 dni na jakiejś dobrej soli co przywróciłoby w twoim zbiorniku równowagę. Skoro potas masz nisko to inne elementy też mogą być już wyczerpane.

Zrób test 3x pod rząd żeby zobaczyć czy otrzymasz powtarzalne wyniki. Trochę za duży ten spadek potasu jak na 2 dni :P w żadnym znanym mi akwarium zeovitowym nie ma z potasem większego problemu jeśli jest na normalnym poziomie i robi się cotygodniowe podmiany.

Nie stresuj się też tym potasem, on może polecieć bardzo nisko, sporo poniżej 100... i nic się nie stanie, SPSy będą coraz wolniej rosły i pogorszą się kolory, ale nie będzie jakiegoś spektakularnego wybuchu i wymierania :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan mam jeszcze pytanie od jakiegoś czsu większość moich acropor ma takie dziwne polipy wiesz może co to jest za objaw?

ca2c8e63da34465cmed.jpg

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu Ci potas poleciał?

U siebie używam soli Royal Nature (wcześniej Red Sea coral pro), ona ma 400ppm potasu i naprawdę od samego początku nie było z nim problemu.

Widzę że już nawiązałeś kontakt na zeo :thumbsup:

Z tego co wyczytałem na forum to jak ktoś ma bardzo nisko potas to są jakieś problemy, ma to coś wspólnego z chemią wody bo gdy poziom jest właściwy ~380ppm to jakoś bardziej stabilnie się utrzymuje. Dlatego pisałem żebyś od razu zrobił ze dwie podmiany po 50% aby wyeliminować tego typu problemy z równowagą jonową (i rozcieńczył te toksyny z baniaka). Jest to gdzieś opisane na zeo ale nie rozgryzałem bo nigdy nie miałem problemów.

Robiłeś testy świeżo przygotowanej solanki? Może sól jakaś oszukana.

Ten Franek jest na Tunze?

...edycja...

Pomyłka, Royal Nature ma 400ppm potasu.

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

franek jest na tunze i fajnie pieni.

Testów świeżej solanki nie robiłem a pytam o sól bo właśnie mi się skończyła i zastanawiam się co kupic.

zrobiłem podmiankę jakieś 25 %

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz po parametrach soli które macie tam na rynku. U mnie na wyspie za dużego wyboru nie ma.

Red Sea Coral Pro według etykiety powinna mieć 400-410 potasu przy zasoleniu 35ppt, wiem że od paru miesięcy sprzedają produkty RS w PL.

Mnie jednak odstraszyły końskie parametry, 14KH, 1600 Mg itd... od nowa ustawiać parametry po każdej podmianie to nie dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kubek_77

sie wtrące...

Potas lepiej i wydajniej podbijać K-balancem Strong. U mnie kilka kropel załatwia temat na dłużej. Co do wartości Potasu to przy ULNS lepiej go pilnowac i nie zgodzę się z Kapitanem, że on jak spadnie nic się nie dzieje, dzieje się:

- seriatopory robią się białe,

- monti są kruche i mają bardzo cienkie "gałęzie" ;),

- kolory są spowiałe,

- w najgorszym przypadku z stylopor i pocillopor zaczyna obłazić płatami tkanka .

Co do soli to uważajcie na bogate sole. Ja jadę na zwykłej RS i jest git. Do tej pory walcze z zawysokim Ca po Kencie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację kubek_77. Jednak mi chodziło o krótkotrwały spadek potasu, tak jak remel teraz ma 300 i nic się nie dzieje w sensie - nic nie umiera.

Długotrwały niski potas skończy się tak jak napisałeś, dodatkowo bardzo zwolni wzrost lub się zatrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym że leje 3 x dziennie K balans i potas maleje, wczoraj 280:( strasznie wciągają te kamienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niedługo potasu będziesz lał więcej jak Ballinga. Dziwne.

Potas z wody wyciąga zeolit, bakterie i odpieniacze na wirnikach igiełkowych. Potas może lecieć z powodu gwałtownie rosnącej populacji bakterii w zbiorniku... a potem razem z nimi wędruje do kubka.

Kubek_77 jaką masz konsumpcję potasu u siebie w tanku?

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze byc bo odpienicz ostatnio kubek w jeden dzien czarnej kawy wywalil

Zmierzylem pota dzisiaj o 16:00 i wyglada na to ze idzie powoli wgore bo jest 300 moze mija pierwszy szok.

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb parę razy ostrzegał że ten Franek to monster.

Mam nadzieję że z potasem się wyjaśni i będzie rósł, bo chyba pierwszy raz bym się spotkał z takim problemem w zeo.

Są silne przesłanki że więcej potasu zużywają procesy metabolizmu bakterii niż jest go absorbowane przez zeolit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym moze byc bo na poczatku podajemy bakterie codziennie wiec ich ilosc moze drastycznie rosnac a chyba malo kto mierzy potas od pierwszego dnia chyba ze sie myle:blink:

Jeszcze jedno Panie Kapitanie jestes naprawde gosc :rolleyes: nie spotkalem sie zeby ktos tak sie zaangazowal w opcy baniak zeby pytac na innych forach o pomoc. Jeszcze raz bardzo dziekuje:rolleyes:

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remel tylko pilnuj teraz tego potasu, żeby nie wzrósł zbyt gwałtownie. Zbyt wysoki potas wyrządzi jeszcze większe szkody jak za niski, wiem to na przykładzie własnego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kubek_77

Wcześniej to podanie 3-5 kropli K-Strong w tygodniu załatwiało wachnięcia z 340 do 380.

W niedzielę było 400 po sobotniej podmianie wody, zaraz sprawdzę co i jak.

Więc nie spadło, sprawdza się teoria, że jak wskoczy powyżej 380 to praktycznie nie widać by spadało, a nadgorliwym dozowaniem można sobie zrobić kuku.

Z tym potasem to chyba największą zasługę w jego ulatnianiu ma odpieniacz na igle. U mnie jest zwężka u Kapitana też i potas nam nie leci jakoś strasznie na łeb na szyję.

Edytowane przez kubek_77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki powiedzcie mi jeszcze jaka jest optymalna ilosc skaly przy zeovicie? Podobaja mi sie baniaki z mala iloscia skaly ale zastanawiam sie czy nie wplynie to negatywnie na zbiornik. Chetnie bym wywalil jakes 10 kilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeovicie teoretycznie nie musisz mieć wcale skały.

U siebie miałem 45kg ,teraz będzie max 30 i pewnie jeszcze poleci.

Starczy tyle co na podstawę pod korale...

Intro_FullTankShot2.jpg

Słuchaj a te acry od początku miały takie polipy? Może to tak ma być ;p ?

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×