Skocz do zawartości
remel

468l remla na zeovicie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po długim czasie rozmyślania i dumania doszedłem do wniosku że w starym baniaku tak wiele straciłem że chcę poznać zeovit ).gif na własnej skórze a nie z opowiadań gdzie konktretów jest mało.

Postanowiłem zrobić przemeblowanie i tak:

- szkło pozostaje 130x60x60 co nam daje 468l netto i ten element zostaje stary.

- sump o wymiarach 100x45x35 gdzie najwyższy poziom to 25cm w komorze odpieniacza ( jakieś 112l) Sump będzie nowy bo stary ma podejżenia o syfienie wody .R azem 580l minus ok 45kg skały i piasek jakieś 500l netto.

-odpieniacz Franek 180 by Seb ).gif

- zeofilter by Vertex

- światło 160w led diy plus 6xT5 54W ( Aquablue special i blue plus po 3 na zmianę) ( suma ok 480w)

- 1 litr zeolitu z KZ

- obieg New Jet 6000

- cyrkulacja tunze x 2 plus JVP w sumie jakieś 30 000 l/h

- stara solanka

- stare korale itp

Zobaczymy co wyjdzie . Jutro odbieram zeofilter i sump więc zacznie się ro***erducha ).gif

Jeśli jest tu ktoś kto miał styczność z zeovitem to chętnie wysłucham każdej rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że jak zacznę pisać i pokazywać co się dzieje to pewnie ktoś pomożei że moje dwa lata doświadczeń i wzlotów i upadków na berlińskiej wystarczy żeby zajarzyć o co biega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry watek, to dawaj pelny history.

cykaj co jest teraz, setup i wprowadzane zmiany - bedzie dla potomnych !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam baniak 240l na Zeo od stycznia i już czeka na zalanie szkło 400l i też będzie Zeo. Jedyna rada na początek to nie słuchaj niektórych mędrców co to po różnych polskich forach piszą, bo to takie babine powtarzanie zasłyszanych głupot których źródła już nikt nie dojdzie.

Już niejeden polski zeo-zbiornik klęknął bo właściciel naczytał się tego co to na takich forach 'spece' z dobrego serca mu poradzili.

Wbijaj na zeovit.com jak będziesz się chciał dowiedzieć czegoś od ludzi obcykanych w temacie.

Zaraz Ci poradzą dawki wszystkiego na połowę dzielić bo akwarium wybuchnie i koniecznie uważać na potas bo strasznie szybko znika :crazy:

Pobierz, wydrukuj sobie ---> http://www.korallen-zucht.de/files/zeo_guidepolnisch.pdf

I rób wszystko tak jak w podręczniku... kamyki do filtra, węgiel do skarpety i żadnego dziadowania na podmianach tylko robimy co tydzień ;)

Z tego co widzę to 80% zeo-akwariów nie dozuje potasu bo cotygodniowe podmiany 10-20% wystarczą żeby utrzymać go na właściwym poziomie.

Raz na jakiś czas można ewentualnie podbić gdyby spadł, ale to bardzo powolny proces. Starczy zmierzyć raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie. U mnie spada o 10ppm w ciągu ~2 tygodni. Więc niewiele.

Na początku dawki. Lej tak jak w podręczniku, kamyków tak samo i przepływ też. Kamyki, Zeostart3, Zeobak, z Zeofood7 się wstrzymaj, nie używaj/kupuj od razu. Niczego więcej nie dozuj poza Ballingiem. Jak już będziesz miał ULNS to kupuj dodatki pojedynczo co miesiąc lub dłużej. Wtedy będziesz wiedział co dokładnie jak działa i czy z czymś nie przesadzasz.

Na początku monitoruj parametry i patrz co się dzieje z PO4 i NO3. Będzie widać czy lać więcej, mniej, czy dosypać kamyków. Najlepiej jak zarejestrujesz się na zeovit.com bo tam Alexander zaraz Ci to wszystko precyzyjnie poustawia.

A potem już tylko obserwacja, na tej podstawie sam sobie naniesiesz poprawki.

To działający baniak, czy restart? Bo jak restart to można zastosować 14-dniowy cykl z zeo na rozkręcenie sprawy szybciej.

Pozdro :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dzialajacy baniak z zerowymi parametrami i czyms co truje ryby. Prawdopodobnie truje sump bo od niego zaczely sie kiedys problemy. Sump wymieniam wkladam kamyki i patrze co dalej. U mnie pomimo w miare patametrow to korale maja dziwne polipy. Mocno wyciagniete ale nie otwarte. Jakby kawalek rurki wystawal zamiast pioropusza. uruchamiam zeo bo mam nadzieje ze wyciagnie z wody to cholerstwo ktorego zadne testy nie widza.

Zobaczymy

tak na marginesie rozpoczalem tez tu temat bo na sasiednim forum powiedzieli mi ze tu cie spotkam panie kapitanie.

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy

tak na marginesie rozpoczalem tez tu temat bo na sasiednim forum powiedzieli mi ze tu cie spotkam panie kapitanie.

Zdążyłem już trochę przeczytać na ten temat przez ostatni rok, a akwarium kręci się już prawie 10 miesięcy na Zeo więc z tymi początkami mogę coś poradzić.

Mamy paru chłopaków w Polsce którzy mieli akwaria wyróżnione na portalu zeovit.com, mamy też paru którzy nie mieli, ale mało się udzielają, bo wiadomo, fora to bardziej miejsce pomocy dla początkujących, tacy kozacy nie mają tutaj czego szukać.

Nie mam pojęcia co tam masz za problem, ale wychodzi że to nie problem z metodą berlińską jak wcześniej napisałeś tylko z osprzętem akwarium.

Ja bym wywalił ten sump i zrobił podmianę z 50% na dobrej soli. Za tydzień znowu 50% i zobaczył co będzie. Taki mini restart ;)

Zeo cudów Ci z wody nie wyciągnie, tyle co zeolit reaguje z paroma rzeczami i cały czas 24/7 filtrujemy węglem aktywnym.

Ale oczywiście życzę żeby się udało :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bedzie! jutro operacja wymiany sumpa i sporej podmianki. Wiem ze zeo cudow nie robi ale jesli mam baniak w firmie na berlinskiej i chula to zrozumialem ze w domu iest problem sprzetu a zeo przy okazji bo zawsze chcialem tylko sie balem. Teraz zostawilem pare korali ze jak strace to duzej straty nie bedzie a sukcesywnie zawsze moge szczepki z firmowego robic i przenosic do domu.

Reaktor z vertexa juz mam i widze ze ma troche duze dziury w sitach bewnie ten drobny sort zeolitu przez to przeleci bede musial wyrzezbic jakies drobne dolne sito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było tej drobnicy też używać. To jest miks kilku rodzajów zeolitu. Te grube kawały to inny zeolit niż te drobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wloze na spod drobna siatke taka jak uzywaja do aqua scruberow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kubek_77

Co do drobnego ja miałem problem u siebie z przesypywaniem się go przez sito i postanowiłem przy ostatniej wymianie kamieni dołożyć wyciętą wartwę z gąbki takiej z filtrów. Warstwa ma kilka milimetrów nie ma zmniejszać przepływu znacznie, a utrzymywać kamienie. I działa wyśmienicie. W ostatnim opakowaniu zeolitu to praktycznie piasek kupiłem takie 2 milimetrowe kamyczki są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeovit wystartowane. mam nowy czysciutki sumpik a w nim reaktor z litrem zeolitu. Przeplyw ustawilem na 240 l wg instrukcji przy dzialajacym zbiorniku i do tego rano 3 krople zeobak, 3 krople zeofood, i 0,5 ml zeostart3. Wieczorem 2 krople zeobak i zeofood ora 0,5 ml zeostart. I tak planuje codziennie przez dwa tygodnie chyba ze wyjda bomble to zmniejsze ilosc zeostaru i zeofoodu.

Mierzylem potas i mam 340 zastanawiam sie czy go uzupelnic czy na razie nie.

Edytowane przez remel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podbił na te 380, u siebie utrzymuję ~400 i gdy spada do 380 to znowu podbijam (zajmuje to 3 dni). Wczoraj zmierzyłem K i wyszło mi 400, dolewałem 3 tygodnie wcześniej... tak więc dramatycznych spadków nie ma. Przyjęło się, że w Zeo utrzymujemy 380-400.

Masz tam stosunkowo małą ilość zeolitu i niski przepływ jak na 500l, obserwuj co się będzie działo.

U mnie w akwarium o połowę mniejszym mam 650ml i 260l/h, czyli więcej niż radzi manual, mniej nie chciało działać.

Jednak na początku nie ma co świrować tym bardziej że jak wspomniałeś już teraz masz niskie poziomy nutrientów.

Reszta wygląda OK. Lejesz ZS2 czy ZS3?

Pęcherzyki na skale mogą się pokazywać, jak zobaczysz kilka to nie dramat, jak będzie za dużo to wiadomo...

U siebie łączę Zeovit z DSB i przy dużych dawkach ZS zostaje on też najwidoczniej wessany przez bakterie się tam znajdujące, co za tym idzie mogą pojawić się pęcherze gazu w górnych warstwach piasku. Nie zauważyłem jakichś negatywnych efektów.

Jakie utrzymujesz inne parametry? KH itd? Jeśli jakieś podwyższone to zejdź do poziomów naturalnych.

Bakterie jeśli masz taką możliwość zakraplaj na wlot pompy zeo-filtra żeby przeleciały przez złoże.

No to nic, teraz 2-3 tygodnie obserwować parametry i zwierzęta i jak coś to będziemy kombinować.

Zachęcam do założenia wątku na zeovit.com, siedzą tam zeo-mózgi i oni już z góry wiedzą co będzie za 2 tygodnie ;)

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh 7.2

Ca 400

Mg 1350

Leje zeostart 3

Z zeovit.com bedzie problem bo nie jestem anglojezyczny :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Test na potas robiłem przedwczoraj i było 340 natomiast dzisiaj też zrobiłem jest 300. pomimo tego że wczoraj wlałem 5ml k-balans

Test saliferta.

Czy k-balans podciągnie K czy nie?

Czy test saliferta jest wiarygodny czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×