Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Marek u mnie działa tak jak opisałeś i również zmieniłem na dwukrotne odpowietrzanie reaktora od kilku dni. Odciek mam ustawiony na 2.25ltr/godz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie ustawiło mi się Kh-7,7 przy odcieku 1,2l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni reaktor chodził na ustawieniach 1L/h a Kh-8,4. Dziś sprawdziłem sobie parametry w akwa i odcieku  z reaktora.Martwi mnie niskie Ph odcieku i chyba jednak jedna siatka wróci di reaktora.

W baniaczku NO3-3 PO4-0,09  Ph-7,97

Odciek NO3-0   PO4-0,21 i ponowny pomiar też 0,21  Ph-6,16

 

 

Ps.Nad pływakiem nie mam już pustego miejsca bo siatki oparły się o niego opadając,ale chyba jest ich za mało i woda za szybko opada tworząc wodospad.



Siatka dołożona i zabezpieczenie by na pływaka nie spadła,zobaczymy jak to będzie działać teraz.Mam nadzieję,że ostatni raz rozbierałem ten reaktor,chodzi mi o ustabilizowanie go oczywiście.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar, reklamuj może u wykonawcy działanie komory mieszającej > to jest wykonane w sposób ... no ... 'opadający'   ;)

 

wydaje się, że dobrym jest pomysł smithpl'a z zastosowaniem 'grubej' gąbki > można wyciąć walec z grubości płata gąbki, 

np., tej 50 mm o średnicy wewnętrznej rury komory mieszającej CO2. podobnie jak w komorze reakcyjnej z zasypem 

sito  opiera się tam na wrędze, taką wręgę wkleić na wysokości odpowiedniej nad pływakiem kontaktronu 

i ona będzie stopowała opadanie na ten pływak wkładu wyciszającego ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie , że nie jest to jednak idealna konstrukcja.

U mnie wygląda to tak , jeśli spada KH zwiększam dozowanie CO2 o 0,02 odciek 2,6 litra na godzinę pompa chodzi 24/24.

Pomiar robię raz w tygodniu i to tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie chyba jest lepiej,nie ma już wodospadu na spodzie i elektrozawór załącza się trochę rzadziej.Dalej martwi mnie Ph na odcieku,teraz mam 6,25 i zastanawiam się,czy nie dołożyć filtra z żwirkiem koralowym a mam taki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek , gdzieś wspominałem , że podstawa to dobry zasyp , sam przerabiałem kilka wkładów na dzisiaj dla mnie numer jeden to Knop , podnosi zaledwie o 0,02.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno ARM miał  zawierać mało fosforanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat ARM nie mogę sie wypowiedzieć bo nigdy nie używałem , prawdą natomiast jest , że każdy wkład oddaje jakieś tam fosforany i z tym trzeba się pogodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar, reklamuj może u wykonawcy działanie komory mieszającej > to jest wykonane w sposób ... no ... 'opadający'   ;)
 
wydaje się, że dobrym jest pomysł smithpl'a z zastosowaniem 'grubej' gąbki > można wyciąć walec z grubości płata gąbki, 
np., tej 50 mm o średnicy wewnętrznej rury komory mieszającej CO2. podobnie jak w komorze reakcyjnej z zasypem 
sito  opiera się tam na wrędze, taką wręgę wkleić na wysokości odpowiedniej nad pływakiem kontaktronu 
i ona będzie stopowała opadanie na ten pływak wkładu wyciszającego ...

 

Troszkę mnie nie było, ale postaram się odpowiedzieć.

 

Reklamować można i nawet trzeba jeśli jest taka potrzeba. Ale do rzeczy.

 

Tak ja jestem wykonawcą. Jeśli zajdzie potrzeba (czekam na info od Marka), to Marek dostanie drugi egzemplarz.

 

Jeśli chodzi o patent z gąbką, to ja niestety nie zastosuje żadnych gąbek, ponieważ ten materiał już testowałem.

Niestety ale po  pewnym czasie się ona zapycha i wówczas mamy kłopot. Myślę ze u Marcina on wystąpi, ale poczekajmy.

 

 

Jeśli nad pływakiem umieścimy plaster gąbki, to powstanie taka sytuacja, że woda będzie stała nad nią i tamowała przepływ. W tej sytuacji po opadnięciu pływaka, potrzebujemy naprawdę dużego ciśnienia CO2 aby przepchnąć gaz. To rozwiązanie testowałem osobiście oraz wiele innych konfiguracji. Niestety nie zdało egzaminu.

 

Ale oczywiście jak ktoś chce, to może spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie przerobiłem krążek z gąbki nad pływakiem i jak Noa napisał tak się stało,mi reaktor w pewnym momęncie  przestał pracować.Aktualnie reaktor pracuje jak trzeba.Czy Wy też macie niskie Ph na odcieku ? Wczoraj dołożyłem filtr z żwirkiem koralowym,ale specjalnie niczego jednak nie zmienił.Musiałbym inaczej to zrobić bo pewnie gaz dostaje się do tego filtra i tam ten żwirek też rozpuszcza.Ten filtr to kolumna do DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie mój reaktor "RAW" działa trochę na innej zasadzie, ale faktycznie tak jak napisał @Noa bąbelki gazu zatrzymują się pod gąbka, łącza i gaz zbiera się pod zamiast nad gąbką. Problem rozwiązałem w ten sposób, że umieściłem ciasno gąbkę na wprost wlotu wody z pompy, a ponieważ mam wlot gazu również na wprost tegoż wlotu, następuje dość burzliwe mieszanie się wody z CO2 i spokojne spływanie poniżej gąbki po ściance rury 

post-988-0-32991300-1372061138_thumb.jpg

Może @inmar spróbuj zrobić w ten sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic już nie będę zmieniał bo chyba jest OK. Szukam patentu na podwyższenie Ph odcieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj filtr glonowy. Może coś na wzór mojego - łatwy w obsłudze i nie drogi w wykonaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chcę się w to bawić,szukam bardziej technicznego rozwiązania.Może zrobić z butelki odwróconej dnem do góry i odciętym tym dnem,w korku zrobić otworki,wsypać żwirek koralowy a odciek z reaktora puścić nad tą butelką wtedy gaz będzie szedł w powietrze a wolno opadająca woda podniosła by swoje Ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gaz idzie Ci do pierwszej kolumny reakcyjnej to zmniejsz wydajność pompy wstawiając kryzę. Przy moim maleństwie odciek 0,9L/h prowadzony przez 2 godziny przy pojemności kolumn po 0,8 L,  nie zmienił parametrów KH>16; pH-7,2.

Edytowane przez Jaczal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten gaz to pozostałość po odpowietrzaniach.Pompę mam o mocy 5W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×