Skocz do zawartości
artisu

400 litrów na start...

Rekomendowane odpowiedzi

skoro uważasz, że nic nie wniosłem to przeczytaj jeszcze raz kilka ostatnich postów to może zrozumiesz co jest tu napisane.

Życzę powodzenia i z niecierpliwością czekam na foty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@artisu to już nawet nie chodzi o te kwestie sprzętowe, aczkolwiek bardzo ważne.

Ludzie bezinteresownie dobrze Ci radzą.

Sumpa to i na strychu możesz sobie zrobić, zawsze jakieś rozwiązanie można znaleźć.

Tylko dla nas dojrzewanie zbiornika, to jest rzecz święta, dopiero potem można jakieś proste zwierzaki wpuścić, jakąś ekipę czyszczącą np.

Ale dojrzewanie to dopiero początek, zbiornik musi się ustabilizować, a to różnie się dzieje, niektórym może zająć to nawet i pół roku.

Są doświadczeni akwaryści, którzy potrafią ten okres znacząco skrócić, ale są już wcześniej obeznani z życiem morskim i z czym to się je.

Proponuję Ci zapomnij o słodkowodnym akwarium i zacznij całkowicie inaczej myśleć jeśli możesz.

Weź pod uwagę, że zwierzęta morskie są bardzo delikatne, potrafią walczyć miedzy sobą chemią i cała masa rożnych wymagań jakie nam stawiają.

Chyba nie chcesz lecieć na farcie, tylko mieć wpływ na zmiany w akwarium.

Czasami całe lata nam zajmuje uporanie się z jakąś wydawać by się mogło prostą kwestią.

Nawet jak początkujący założy akwarium książkowo to i tak czyha nas cała masa problemów z którymi też się spotkasz.

Dlatego ludzie Ci dobrze radzą bo przeżyli to na własnej skórze.

Nie musisz się irytować, po prostu chcemy zaoszczędzić problemów zwierzętom i Tobie.

Nie dość, że to są trudne zwierzaki nawet dla zaawansowanych, to ty już na początku zaczynasz źle.

Skończy się tym, że nikt ci nie będzie odpisywać, a szkoda bo fajni ludzie tutaj siedzą z wiedzą.

W super wyposażonych akwariach lecą zwierzaki, a Ty za wcześnie zasiedlasz zwierzakami.

Nawet jeszcze nie znasz wszystkich podstawowych parametrów swojej wody.

Zanim zaczniesz niech akwarium dojrzeje z żywą skałą, ma być porządna cyrkulacja, żadnych martwych stref, dobry odpieniacz i porządne światło, to wszystko ma być dobrane do przyszłej obsady.

To, że teraz Ci coś tam odpieniacz wywala, to na tym etapie nikogo tutaj nie obchodzi.

Szkoda by było żebyś się zraził na samym początku, i ominęła cię nieziemska przygoda z rafą koralową w domu.

Uwierz, że parametrów wody w normie jeszcze na bank nie masz, a jeszcze dopiero chcesz dołożyć żywą skałę, dopiero się zacznie cały cyrk.

Poczekaj chociaż na pierwsze glony wapienne na szybach.

Obserwuj co się dzieje ze skałą, a będzie się działo, jaszcze raz poczytaj totalne podstawy dla początkujących, wrzuć na luz i załącz cierpliwość, a może będzie dobrze.

A porad na pewno będziesz potrzebował.

Po to jest forum, powodzenia ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarosław, tyle że tylko kilka osób wnosi coś do tematu, reszta pisze chyba żeby mnie zniechęcić. Przecież nie zaczynam od ryb (chociaż trochę mnie kusiło) tylko kilka malutkich korali wrzuciłem razem ze skałką, wodą i glonami z funkcjonującego zbiornika żeby zaszczepić bakterie w nowym zbiorniku. NIe zaczynam od korali twardych tylko miękkich, bo jeszcze nie mam odpowiedniego oświetlenia i systemu dozowania minerałów więc o co wam chodzi? A że w książkach pisze żeby czekać miesiąc i patrzyć jak sama woda płynie to mnie by chyba szkag trafił. A że poważnie podchodzę do tematu to fotka systemu do uzdatniania wody i podmian, ta czarna kosteczka to turbinka od małego filterka, akurat mieści się w otworze kanistra gdzie świetnie miesza wodę z solą przed wlaniem wody do akwarium. Drugi kanister jest do zlewania starej wody. To srebrne to waga elektroniczna żeby dać odpowiednią ilość soli chociaż jak sól jest zbrylona czyli wilgotna to więcej waży bo nasiąka wodą.

a8460573c783aa47med.jpg

Pompy cyrkulacyjne i obiegowa powinny przyjść na dniach, następne zakupy to 22 kilo skały żywej i oświetlenie 2x250w HQi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@artisu, w którym pojemniku jest żywica?

i jeszcze co mnie męczy, jak masz piasek w zbiorniku, w opisie znalazłam jedynie że "bialutki"... czy nie jest to czasem piasek kwarcowy?

ps. korale to nie startery (po raz e-nty), woda z innego akwarium, skała - jak najbardziej tak. natomiast korale, a zwłaszcza miękie jeżeli źle się poczują (a poczują) spaskudzą wodę. i tu rwacamy, do tego że trzeba poczytać o wymaganiach i zachowaniach korali.

ps.@tomajk, co do tzw. "selekcjonerstwa". częściowo masz rację, byłabym hipokrytką gdybym stwierdziła, że każde życie w zbiorniku jest pożądane i z żadnym nie walczę - to o tej "selekcji".

i dalej, wg. mnie, ale podkreślam, że to moja opinia, jest ZASADNICZA RÓŻNICA, w przypadku, gdy otrzymam bonusy na skale przy starcie, a CELOWYM zakupem korali i krewetek (!) parę godzin po zalaniu.

i takie zachowania należy piętnować, by nie były naśladowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmień ten pedalski avatar, sory nie mogłem się powstrzymać ...drażni mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W osmozie nie mam jeszcze żywicy, te dwa górne to dodatkowy węgiel i mineralizator w obiegu do picia. Do akwarium idzie bezpośrednio po membranie. Piasek jest kwarcowy, zgadza się. Niby co ma nie odpowiadać koralom? Od dwóch tygodni jak woda się nalewała do akwarium chodził filterek i ciągle napowietrzał wodę. Dzisiaj zbiornik będzie w końcu pełny. Temperatura 25 stopni, zasolenie 1,025. W mojej soli ponoć są wszelkie minerały ale martwi mnie że odpieniacz wyrzuca sporo brązowego błota odkąd solę wodę. Wolę powoli wprowadzać życie do akwarium a nie nagle wrzucić wszystko z żywą skałą. Może jest ona żywa ale pewnie też jest sporo martwej i rozkładającej się materii która w świeżym zbiorniku może nieźle namącić. A krewetek nie kupowałem, dostały się jako pasażerowie na gapę, tak jak wężowidło które sobie łazi po skałkach i wiele innych żyjątek których nie potrafię jeszcze nazwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Piasek jest kwarcowy, zgadza się. Niby co ma nie odpowiadać koralom?" chłopie weź poczytaj najpierw zanim się weźmiesz na poważnie za to zakładanie akwarium bo jak na razie to kpiny urządzasz i zamiast słuchać rad to twierdzisz, że skoro w słodkim było super to tu też będzie, albo, że "no przecież co może się stać" ... :D Piasek kwarcowy NIE nadaje się do akwarium morskiego, a dlaczego nie będę Ci pisał bo było to poruszane na różnych forach o akwarystyce morskiej wiele razy i jeśli nie chce Ci się czytać to znaczy, że nie nadajesz się do tego hobby bo tutaj czytanie i poszerzanie wiedzy jest kluczowe. Albo zacznij słuchać rad jak Ci życzliwi ludzie piszą, albo zamknij ten temat bo po co piszesz na forum skoro i tak nikogo nie słuchasz ? :) Jeszcze gdyby to były jakieś kwestie dyskusyjne, ale Ty się sprzeczasz w kwestiach gdzie wszyscy są zgodni i tematy te nie podlegają żadnej dyskusji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się poddaję... potrafię być i cierpliwa i tolerancyjna, ale tu sytuacja przerosła mnie po prostu. ostatnie pytanie, czy w ogóle coś czytałeś o soleniu wody? czy też pewnego dnia wstałeś i stwerdziłeś założę sobie solniczkę?

hm... możesz nie odpowiadać.

ps.

W osmozie nie mam jeszcze żywicy, ...Do akwarium idzie bezpośrednio po membranie. Piasek jest kwarcowy, zgadza się. Niby co ma nie odpowiadać koralom? ...

tak właśnie myślałam...

a słowo okrzemki, krzemiany... mówi coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc całe to "życie" to jednak "bonusy" jak napisała nika, do tego żywica, hmm nie wszyscy mają dodatkowo DI i jakoś sobie radzą, ba nawet osmozy nie używają. B)

Irytujecie się za mocno, jak się uda (czego życzę ) to będzie dobrze, jeśli się nie uda no to będzie to mogło posłużyć jako dobry (zły) przykład dla innych nowicjuszy poparty konkretnymi zdjęciami i relacjami z "pola walki"

Już się pojawiły terminy mówiące o 2 tygodniach, nie obejrzymy się kiedy minie miesiąc, później kolejny, wtedy zaczną się plagi (oby nie) można będzie gościa katować A NIE MÓWIŁEM-AM ŻE TAK BĘDZIE :D

On teraz i tak zrobi po"swojemu" więc naskakiwanie nic nie da, radzić co powinien i wytykać co źle moim zdaniem jest najlepszym teraz rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj, ale będzie piękną łąka okrzemków:biggrin:

a te krewetki to raczej kiełże:smile:

a tak ogólnie rzecz biorąc to: :D i to: B)...załamka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piasek kwarcowy w akwarium morskim, powodzenia życzę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piasek kwarcowy w akwarium morskim, powodzenia życzę B)

Zapewne po dyskowcach się ostał ,wrzuć jeszcze korzeń a co tam jak eksperyment to eksperyment :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebyście widzieli jak WIELKI fachowiec mający SPECJALISTYCZNA firmę akwarystyczną, trudniącą się zakładaniem i konserwacją baniaczków ładuje piasek kwarcowy i to ILE :D zasiedla póżniej namiętnie koralami po 1400zł/szt rybami, później do kosza i następne, bo się "nie przyjęły". Widziałem na własne oczy i mam na to świadka.

Sam artisu dojdzie z czasem wo wniosku, że to lipa i wywali, niech tylko na własne oczy zobaczy jakieś przyzwoite morskie akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jak pisałem że kupuję piach to nikt nic nie mówił że nie może być kwarcowy. Gdybym wiedział że nie może być to proste że kupiłbym inny. A ludzie tu zaglądają, bluzgają i tak naprawdę nic nie wnoszą. Są puści jak ich posty. Ograniczają się do stwierdzeń typu to było setki razy na wielu forach. Tylko że nie każdy ma czas siedzieć miesiącami i czytać. A jak się zrobi coś źle to mają ubaw. Jak się okaże że kwarcowy się nie nadaje to go odessam i dam inny. Ja więcej tu nie piszę, chcecie to sami sobie piszcie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pytałeś się czy może być kwarcowy ? Nie! A czytałeś o tym ? Nie! I nie zwalaj na innych, że nic nie pisali i są puści...

Zakładając takie akwa powinno się właśnie przed tym dużo czytać i pytać innych. A nie mieć pretensje, że nic nie powiedzieli. :DB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopaku po prostu żal.... dzięki swojemu talentowi juz wtopiłeś kilka stówek.

Przeczytaj to:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=26219

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11046

Potem zacznij działać dalej. :D

Zapewne po dyskowcach się ostał ,wrzuć jeszcze korzeń a co tam jak eksperyment to eksperyment :ok:

Mariusz zarządziłeś B)

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kupiłeś taki piasek jaki kupiłeś, z tego co widziałem już u innych nie sądzę, żeby on miał duży wpływ na zawartość akwarium, nie ma się co oszukiwać. Nie pomoże, ale i na początku wiele nie zaszkodzi. Jest wśród nas wiele osób przewrażliwionych, które poniosły już porażki, a bo to rybka zdechła, to jakiś koral itp. Dmuchają teraz na zimne i chciałyby żeby inni też tak robili czyli to co się WYDAJE właściwe. No niestety tak się nie uda, trzeba się z tym liczyć, ludzie mają różne warunki lokalowe, finansowe no i każdy lub prawie każdy musi SWOJE zaliczyć. Mnie też wróżono WIELKĄ KLAPĘ, ale coś chyba nie poszło w prognozie bo to co "pogrzebałem" to jest to jest PIKUŚ porównaniu z ....

Ale wracając do piasku, to jest tak, że zapłaciłeś jakieś tam pieniądze, za materiał, który tak naprawdę głównie ze względów estetycznych nadaje się no hmmm, do fugowania kostki brukowej, no ewentualnie jakaś tanganika, czy inne tam pyszczaki z malawi. I dzięki doświadczeniu ludzi z forum nie sypałbyś nic, a dopiero po w miarę ustabilizowaniu się warunków we właściwej skale, po odessaniu nadmiaru syfu dałbyś DEKORACJĘ czyściuteńką, bialusieńką, BAJECZNĄ, no i właśnie tu jest ta SIŁA WIEDZY, czy raczej PRZEŻYCIA porażek.

Ja tam się jednak nie dziwię, bo sam kiedyś kupiłem 200kg super piasku, i teraz spoczywa sobie w kasterce, przepłukany WODĄ Z KRANU, bo jak się mocno zasyfi ten w akwarium to będzie jak znalazł po 5zł/kg. Mam teraz i śmiga że aż miło, jakby jakieś wątpliwości to zapraszam, ale to nie jest jakieś tam kwarcowe gówno, tylko konkretny aragonit kiedyś LIVE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ludzie tu zaglądają, bluzgają i tak naprawdę nic nie wnoszą. Są puści jak ich posty. Ograniczają się do stwierdzeń typu to było setki razy na wielu forach.

Po pierwsze nikt nie bluzga,

Po drugie sam jesteś pusty

Po trzecie, skoro ty nie masz czasu konkretnie zapytać jakiego piasku użyć ani samemu poszukać odpowiedzi, to my nie mamy czasu po raz setny każdej osobie z osobna odpisywać na temat 'jaki piasek zastosować',

jak pisałem że kupuję piach to nikt nic nie mówił że nie może być kwarcowy

idąc za tropem teraz powinienem się zamienić w jasnowidza i odpowiedzieć z góry na twoje przyszłe pytania... niestety tak się nie da. Wystarczyło abyś przed założeniem akwarium zakupił jakąkolwiek książkę dot. akwarystyki morskiej (chociażby pozycję autorstwa Łukasza Kura, Pawła Zarzyńskiego - Pierwsze akwarium morskie) i byś znał odpowiedź na podstawowe pytania.

Co do piasku to jeśli cię stać najlepiej kup żywy nature's oceans

Pozdrawiam,

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×