Skocz do zawartości
artisu

400 litrów na start...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nie to było całkiem co innego, no i nie po naszemu :) ale tu też parę ciekawych rzeczy można się doczytać.

Pierwsze co właśnie moją uwagę zwróciło, to w NWM jest 0,07mg.l PO4 a tu większość okrzyczałaby że TAK DUŻO !!!

Warto poprzeglądać takie tabele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@artisu, ta tabela jest dość leciwa (od ok.trzech lat ja widzę ją forach) i myślę, że lekko się zdezaktualizowała... nie ma tam kilku soli, które są dość popularne ... poza tym rankingi "pod zamówienia" też nie są do końca wiarygodne.

... Wszyscy mówią ta sól jest dobra a tamta nie ale nikt nie pisze czy ma np. fosforany, ile wapnia rozpuszczonego itd....

no to już nie jest do końca prawda. swoje opinie o solach ludzie wyrażają, tylko poszukaj!!! np. JAKĄ WYBRAĆ SÓL?, JAKA SÓL?, SÓL-PREIS, PH WODY Z SOLĄ PREIS i wile innych...

tylko, trzeba poszukać i czytać, bo niekoniecznie, ktoś z podobnym problemem/dylematem nada dokładnie taki tyuł jak pytanie, które pojawi się w Twojej głowie.

Po drugie, stosunkowo mało osób dysponuje wiarygodnym miernikiem PO4, i stąd mało informacji na ten temat. nie można też uogólniać (tak mi się wydaje), że sól X ZAWSZE ma mniej PO4, bo tak komuś wyszło, a sól Y - ZAWSZE więcej. sama przekonałam się, że wiaderko wiaderku tej samej soli nie jest równe (parametry) i ja zawsze przy "nowym wiaderku" mierze parametry.

po trzecie, nie ma (chyba) jednej dobrej soli, bo to zależy od obsady którą masz lub planujesz. z WIELU wypowiedzi Forumowiczów, można wyczytać które sole są najczęściej stosowane, jaka obsada jest w akwarium, czy konieczna jest dodatkowa suplementacja przy danej soli... to wszystko jest tu na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, mi chodziło głównie o zawartość fosforanów w soli. W tej tabelce pisze że są ok. 0,07 natomiast w teście wychodzi jak byk że są ponad normę bo jakieś 0,2-0,3. Skoro mam możliwość zmierzenia czegoś to bardziej wierzę swoim pomiarom niż temu co ktoś napisał. Dla porównania sól niejodowana kłodzka ma tych fosforanów ponad 0,5 mg/litr. Testy są dobre, bez dwóch zdań, używałem ich także w słodkowodnym jak miałem roślinny zbiornik ale pisze na pudełku że nadają się też do słonej wody. W sumie to nie problem bo na razie nie mam jeszcze mocnego światła i zbiornik dopiero startuje, będę miał w pierwszej kolejnośći rybki więc te fosforany mi nie przeszkadzają tak bardzo. Koralowce dopiero jak zmienię światło na HQI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany ze to sol spowodowala taka ilosc fosforanow, albo raczej niebardzo przekonuje mnie test ZOOLEKU (sam kiedys ich uzywalem w slodkim, ale slone to jednak inna bajka). Zreszta popatrz w tabele ktora sam podlinkowales. Sol REEF CRYSTALS ma wg. tego badania jedna z najmniejszych zawartosci PO4 wsrod wszystkich zbadanych - 0.003 mg/l. Mniejsza ma tylko jedna firma, a znakomita wiekszosc ma taka sama zawartosc..... Wychodziloby na to ze wszystkie te sole nie nadaja sie do akwa... Poza tym pisales ze zasoliles w szklance..... hmmm czy dobrales odpowiednia ilosc soli do objetosci wody w szklance? 8-)

Co do glonow to moze byc roznie.... ja walczylem z roznymi prze poltora roku. Njdluzej z takimi klaczkami w kolorze czerwonym wygladajacymi jak wata. Koszmar bo nic tego nie zjada. Ciekawe ze przez dluzszy czas mialem fosforany na poziomie nizszym dwukrotnie niz w zbiorniku (przepieknym) uznanego na forach kolegi Rebcia ktory to sam mierzyl moja wode testem Hanna. Co z tego kiedy u mnie gloniska szalaly a u niego totalne zero glonow 8-(. Teraz nie mam juz tych koszmarnych glonow, jakos tak same odeszly, po nich pojawily sie glony takie lepsze co to juz smaczne sa dla roznych organizmow, ale ja sprzedalem jezowca i pustelnika i nie mialem nic w akwa coby je zarlo. Wiec znow porosly mi caly zbiornik. Ale mam na to rozwiazanie. Chyba najlepsze i niezastapione. SLIMAKI! Tylko nie jeden czy dwa.... (tak jak z ajptazja 1 kreweta cudu nie zrobi) U mnie (180l) pracuje w tej chwili 8 szt. slimakow po 2 z czterech gatunkow. Kazdy zjada cos innego 8-) Wyczyscily akwa w tydzien. Najlepsze sa turbo brunerus. Normalnie widac bylo gdzie przechodzily. W zarosnietej kepie glonow o wysokosci 4 cm w ciagu nocy wycinaly row do golej skaly.... swietne. Ale wazna jest ilosc dobrze dobrana do litrazu. Jak beda organizmy ktore zjadaja glony to nie musisz az tak bac sie o parametry wody. Bedziesz o nie dbal jak przyjda do akwa akropory 8-)

sorry za przydlugie zrzedzenie w twoim watku....

pozdrawiam

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

artisu, posłuchaj Tomajka, kontroluj temperaturę i zasolenie. Prowadzenie akwarium zwłaszcza morskiego uczy pokory i cierpliwości. Poczekaj kilka dni, potem jeszcze kilka a potem... Testy na PO4 są najczęściej krytykowanymi testami na forach. Zooleka stosowałem kiedyś w słodkim (test NO3 ) był beznadziejny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem zanim kupię inną sól to ją sprawdzę na kilowym opakowaniu. Bardziej wierzę testom które używałem przez dwa lata w roślinnym zbiorniku (6 różnych rodzajów ale tylko fosforany i azotany nadają się do morskiego)niż jakimś tabelkom.

Ok, zostawmy wątek soli bo ją już kupiłem (25 kilo więc na jakiś czas starczy). od 5 dni zalewam zbiornik i dopiero za jakiś tydzień będzie pełny - zamówiłem już dwa kanistry po 25 litrów do podmian wody. Wtedy rusza odpieniacz i filtr obiegowy. Co potem? Czy mogę wpuścić dwa błazenki czy najpierw żywą skałę? Wiem że ryby muszą przechodzić kwarantannę ale co ze skałą? Przecież można przywlec z nią jakieś badziewie. Chyba że właśnie o to chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy mogę wpuścić dwa błazenki czy najpierw żywą skałę? Wiem że ryby muszą przechodzić kwarantannę ale co ze skałą? Przecież można przywlec z nią jakieś badziewie. Chyba że właśnie o to chodzi...

Jesli nie chcesz zabic tych blaznow to proponuje zaczekac co najmniej miesiac od wlozenia skaly. A zywa skala to podstawa filtracji, da sie bez niej ale dojrzewanie akwarium rozciaga sie do kilku miesiecy, ponadto nie jest to metoda polecana dla poczatkujacych. Radze poczytac troche o zywej skale.

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coo błazny zaraz po zalaniu... Czytałeś dział dla początkujących ? To podstawa! Najpierw żywa skała potem po 2 miesiącach sprawdzasz parametry wody i jak będzie w miarę ok to możesz wpuścić ślimaki, kraby i błazny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, poczekam w takim razie z rybkami. Póki co widok mojej "nieżywej skały" i połowa wody w akwarium...

1aacfde35dc0fb2dmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...od 5 dni zalewam zbiornik i dopiero za jakiś tydzień będzie pełny ...
Ok, poczekam w takim razie z rybkami. Póki co widok mojej "nieżywej skały" i połowa wody w akwarium...

albo źle zrozumiałam, albo coś przeoczyłam, ale czy Ty napełniasz zbiornik wodą RO? i masz już tam skałę?

a jak rozpuścisz sól?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skała martwa, jak będzie życie w akwarium to będę robić podmiany posoloną wodą. Na razie leję czystą osmozę a raz dziennie sypnę z 2 kilo soli. W akwarium chodzi mały filterek napowietrzający i mieszający wodę. sól rozpuszcza się po 10-20 minutach od zasypania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

artisu, a jak zamierzasz ożywić tą skałę ?, tak na marginesie przymiotnik "martwa" źle mi się kojarzy z tętniącą życiem akwarytyką morską.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To skała martwa, jak będzie życie w akwarium to będę robić podmiany posoloną wodą. Na razie leję czystą osmozę a raz dziennie sypnę z 2 kilo soli. W akwarium chodzi mały filterek napowietrzający i mieszający wodę. sól rozpuszcza się po 10-20 minutach od zasypania

rozumiem...

:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

artisu, a jak zamierzasz ożywić tą skałę ?, tak na marginesie przymiotnik "martwa" źle mi się kojarzy z tętniącą życiem akwarytyką morską.

Dorzucę 22 kilo żywej, jakieś miękkie korale bo na twarde to musi być HQI raczej. Gwarantuję że wkrótce u mnie też będzie tętnić życiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda RO do zalania leciała prawie 2 tygodnie, ale to było 2000L, co tam u ciebie za filtr, że tak długo trwa zalewanie ?

Nie masz nikogo w okolicy z akwarium morskim ? warto byłoby zasilić wodą z podmiany od jakiegoś morszczaka, to tak w temacie życia, może z kilogram pisku tez "używanego" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, osmozę zamontowałem w kuchni jako zestaw do wody pitnej ze zbiorniczkiem. Jednorazowo mogę naciągnąć kilka litrów "z kranika". Mam już zamówione duże kanistry do późniejszych podmian, szkoda że wcześniej tego nie zrobiłem.

Korzystając ze wskazówek Krzysztofa zrobiłem przelew i na dniach rusza pompka plus odpieniacz. Nie wiem tylko czy obiegowa 2 tysiące litrów nie będzie za duża bo mam małą różnicę poziomów między sumpem a akwarium głównym a przelew jest tylko 3/4 cala. Takie tylko sie zmieściły rurki do oryginalnej obudowy.

Jak kiedyś zmienię światło na HQI i nie będe potrzebował juz obudowy to dam grubsze rury do sumpa, wtedy będzie też większa pompa bo na razie boję się niekontrolowanych przelewów. Dlatego na początek będzie pompka 1200 l/h Atmana lub aquael

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że MINERALIZATOR ominąłeś ?

2000L na 400Litrowy baniak to byłoby w sam raz, jeśli nie masz zbyt wielu kolanek i zawijasów na spływie, to 3/4" da radę. Czy masz rewizję ? powinna być, dla bezpieczeństwa, jeśli masz jakąkolwiek to nie powinno być problemów ze spływem. Weź tą sztuczną skałę wyciągnij, niech wyschnie, posklejasz sobie z niej jakąś fajną konstrukcję. Do baniaka wstaw ŻYWĄ skałę, to będzie podstawa filtracji, później jak już życie będzie bujać się na tej skale solidnie możesz dokładać tą sztuczną, miej tylko nadzieję, że nie będzie z nią problemów jakie mieli ludzie z ceramiką w akwariach.

Myślę że wszelkiego rodzaju ceramika jest dobra do FO, na baniak z koralami nie ryzykowałbym w ilości większej niż 20% LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×