Skocz do zawartości
andy

Długość 3m, jaka optymalna wysokość i szerokość ?

Rekomendowane odpowiedzi

lomatlo....

zrob prosty test.

wez karton przymocuj pionowo do stolu. wysokosc 60-70 cm, przeloz reke i zobacz dokad siegniesz i bedziesz wiedzial jakie masz pole manewru.

jesli zbiornik bylby widoczny z obu stron to zrob x 2 ta odleglosc operacyjna ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej częściej od innych czujesz się jak na wakacjach.

Ale poważnie to 10 cm różnicy w wysokości na pewno poprawi komfort serwisowania zbiornika. Oczywiście różnica w dół.

Roman już wiem dlaczego nie ciągnie mnie do Egiptu...

Przynajmniej częściej masz okazję, żeby posnoorklować :D

Zapraszam do Łodzi na "elitarne" snoorkowanie na drabinie - sport dla wybranych :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 300*60*60 i zrobić kolejnego jamnika.

Kurcze czy jak akwarium ma być duże to od razu trzeba wracać do monotonii długich i wąskich akwa?

hmm 300.60.60 jamnik powiadasz

Miałem okazje zamoczenie rąk w akwarium 212x95x80h

Dokładnie w tym zbiorniku

http://www.akwarystyka.fr.pl/makwa.html

I musze powiedziec ze wolałbym moczenie rąk w jamniku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman już wiem dlaczego nie ciągnie mnie do Egiptu...

Zapraszam do Łodzi na "elitarne" snoorkowanie na drabinie - sport dla wybranych :thumbsup:/>

a stringfishe masz ??? :)post-654-0-37837100-1357424667_thumb.jpg

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a stringfishe masz ??? :)post-654-0-37837100-1357424667_thumb.jpg

:crazy: nie mam, ale kawałek sznurka jakiś się znajdzie.

Wracając do wysokości baniaka, może te 70 cm byłoby ok, gdyby dno akwarium było usadowione na wysokości np. 50 cm. Akwaria często są na wysokości klatki piersiowej i czynności serwisowe to masakra :D .

Ale czy autor usłucha podpowiedzi wynikających z kogoś doświadczenia, to jego wybór - to on będzie się męczył z baniakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:crazy: nie mam, ale kawałek sznurka jakiś się znajdzie.

Wracając do wysokości baniaka, może te 70 cm byłoby ok, gdyby dno akwarium było usadowione na wysokości np. 50 cm. Akwaria często są na wysokości klatki piersiowej i czynności serwisowe to masakra :D .

Ale czy autor usłucha podpowiedzi wynikających z kogoś doświadczenia, to jego wybór - to on będzie się męczył z baniakiem.

.... a " W mojej głowie wojna..." - lecz w tym miesiącu muszę podjąć decyzję. Na bank muszę doprowadzić na parter wodę, odpływ - dalej nie wiem czy SUMP będzie piętro niżej czy pod zbiornikiem, ma to swoje wady ale i zalety a u mnie jako muzyka priorytetem jest cisza :)

W tygodniu jadę oblukać kilka zbiorników w mojej okolicy. Z tym parterem motyw jest też taki że piwnica jest tylko pod jedną jego częścią i to muszę wziąć pod uwagę. Ku przestrodze kolegi Adama korci mnie jednak aby to akwa wrzucić w ścianę - będzie to szalenie dekoracyjne, centralny punkt salonu. Mógłbym wtedy zrobić z 80 cm szerokości ale akwa będzie miało max 230 cm długości. Wtedy też swobodnie wejdę pionem piętro niżej z rurkami itd... Decydując się na ten długi ale wąski zbiornik musiałbym przekopać połowie salonu...

Otrzymałem od znajomego kilka wyliczeń odnośnie tej ściany nośnej, jako wytyczne dla wykonawcy...dla mnie czarna magia :)

belki.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym etapie nie mam zielnego pojęcia o czym piszesz z tym wavebox'em

przykład rozwiązania waveboxa na zewnątrz zbiornika :

Akwarium3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa wyjaśniona... baniak będzie miał 280x70x60... dł.szer.wys. (nie będzie wpuszczany w ścianie). 280 długości bo będą ledy i tam relatywnie obszar świecenia jednej lampy jest 70 cm ( 7x4= 28). Szyba 15mm, front opti.

Z kalkulatora wychodzi mi 1176 litrów. Jaki proponujecie sump uwzględniając, że szerokość szafki będzie 70 cm ?

Odpieniacz na bank BK, waham się między 250 a 300 różnica 700 zł, warto dopłacać ?

Pompa deltec e-flow 10...

Pompy cyrkulacyjne pewnie Tunze, na razie nie wiem które, widziałem są pakiety ze sterownikami - warto ?

To na tyle, plan jest taki żeby zalać zbiornik na przełomie stycznia - lutego i powoli do przodu...

W tym miejscu wielkie podziękowania dla kolegów z forum " inmar" i "seba77" .... moich sąsiadów...

Wybili mi z głowy jedną z wiodących firm na śląsku przy okazji wyceny... gdyż np. proponowali oni przy zakładaniu zbiornika wlać zaraz jakąś chemię za 450 zł żeby przyspieszyć dojrzewanie zbiornika... Teraz już wiem, że pewnie zaraz chcieli wpuścić ryby i dać korale w pierwszym tygodniu a moja kieszeń była by chudsza o sporą roladę :D Ile by z tego przeżyło ?

Temat jest rozwojowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku przestrodze dla potomnych podaj nazwę tej firmy.Jeśli są w porządku i mają na forum swojego człowieka to na pewno nam wytłumaczą cel swojego postępowania. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy, dokładaj kasę do BK 300, te 700pln przy całkowitej cenie to naprawdę nie jest dużo, a warto mieć jednak najbardziej wydajny odpieniacz.

Jeśli chodzi o cyrkulację, to te zestawy średnio się opłacają, najlepiej kupić kilka sztuk Tunze 6105 i połączyć je kontrolerem 7096. Ile sztuk pomp będzie potrzebnych wyjdzie po tym jak ułożysz skałę i na jakie korale będziesz się decydował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy, mam BK 300 i posłuchaj Marcina. BK 300 Ci to bez problemu opęka. Zobacz jak u mnie się sprawuje:

Na szkle i odpieńku nie oszczędzamy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie coś może na temat tego "klona" BK300 a mianowicie Vertex'a Alpha 300 ? O co tu chodzi ? Pompy te same, buda tylko trochę zmieniona..

Edytowane przez andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do wycen które otrzymałem na ten czas wstrzymuję projekt... do momentu kiedy znajdę kogoś " NORMALNEGO" kto nie będzie chciał zedrzeć na moim zbiorniku. Wszystkie wyceny ( a było ich chyba 4) oscylują w granicach 35-40 tys zł ( bez życia !!!). Były to sklepy większe, mniejsze... o wszystkich piszą tutaj na forum... Dawali swoje propozycje sprzętowe. Z wyjątkiem jednego sklepu przeważnie bardzo rozbudowane, nie raz z dwiema pompami głównymi !!! po co ? ( bo jedna zawsze może się popsuć) :D

Ja więcej niż 25 tyś na początek przeznaczyć nie chcę.. Nie ukrywam, jestem związany z handlem z innej branży, ale znam temat... kiedy ktoś przychodzi do mnie z gotówką 15 - 20 tys śmiało daję rabat 10-15 na nawet 20 %. A tutaj ? Nie wierzę że na takim BK 300 ktoś ma 500 zł no bez przesady ! Wtedy ten handel by się nie opłacił.

Nie chcę też żeby ktoś coś robił za darmo - to kosztowne hobby... ale jeżeli w wycenach jeden za drugim piszą... " hydraulika 1500 zł, a montaż wszystkiego 2000 zł, to zachowują się tak jak by na tym sprzecie nic nie mieli...

Zbiorniki o tych gabarytach wszyscy hurtowo śpiewali od 5 tys. w górę... przy czym cena szkła 7 m2 x 200 zł.. + obróbka, klejenie... każdy umie to sobie policzyć...

No to poczekam, mi się nie pali...

Temat jest rozwojowy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ci sie nie spieszy to czytaj, czytaj, czytaj i w miedzyczasie lap okazje. ludzie czasem sprzedaja zajefajny sprzet za dobra cene.

jestem pewien, ze w tych 25 tys. kupisz docelowy sprzet z 2 reki i jeszcze na zycie zostanie :)

ale do tego trzeba miec naprawde wiedze.

wiec czytaj, czytaj czytaj... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem malutkim człekiem - wzrostu - 1,7. A mój baniaczek ma 1,7 dł x 0,9 - 0,95 głębokości -Poziom wody - a jeszcze jest trochę szkła na wysokość (teraz zmierzyłem) Fakt że trzeba się nakombinować Ale dla mnie efekt jest nieporównywalny z jak to tu ktoś nazwał z "jamnikami", Rób wysokie. Jak stawiałem ten baniak sugerowałem jego "twórcy" by go zrobił w ramie z nierdzewki. Nie posłuchał - przywiózł sklejony z wzmocnieniami z listew szkła wzdłózne i poprzeczne a te do tego szerokie. Dziś za te wstawki bym go najchętniej powiesił - tylko problem z obsługą. Gdyby był w "ramie" tego problemu bym nie miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, jestem związany z handlem z innej branży, ale znam temat... kiedy ktoś przychodzi do mnie z gotówką 15 - 20 tys śmiało daję rabat 10-15 na nawet 20 %. A tutaj ? Nie wierzę że na takim BK 300 ktoś ma 500 zł no bez przesady ! Wtedy ten handel by się nie opłacił.

Nie chcę też żeby ktoś coś robił za darmo - to kosztowne hobby... ale jeżeli w wycenach jeden za drugim piszą... " hydraulika 1500 zł, a montaż wszystkiego 2000 zł, to zachowują się tak jak by na tym sprzecie nic nie mieli...

Zbiorniki o tych gabarytach wszyscy hurtowo śpiewali od 5 tys. w górę... przy czym cena szkła 7 m2 x 200 zł.. + obróbka, klejenie... każdy umie to sobie policzyć...

Ciesz się że w Twojej branży sa takie marże , np w mojej udzielenie rabatu w wysokości jak piszesz 20% skutkowało by sprzedażą "pod wodą" na poziomie 18% , aczkolwiek nie wiem jakie są te konkretne marże w morszczyźnie , zapewne na koralach i rybach w związku z ryzykiem "straty w żywym towarze" jest wysoka , ale już w sprzęcie a szczególnie hydraulice częściowo dostępnej również poza takimi wyspecjalizowanymi sklepami marża może być kilkuprocentowa , więc zrozumiałe że cena elementów hydrauliki jest niższa niż jej fachowy montaż , ja osobiście w swoim akwarium sam kompletowałem podzespoły hydrauliki , dopasowywałem , skręcałem , kleiłem i wiem że jest to najbardziej czasochłonny etap prac przy dużym akwarium morskim .

Odnośnie samego szkła - piszesz że wszystkie rozmowy jakie przeprowadzałeś z wykonawcami zaczynały się od kwot powyżej 5000,- , a dzwoniłeś do wykonawcy którego namiar podałem Ci w którymś z poprzednich postów ? ja u niego zamówiłem akwarium o wymiarach 250x80x65 z kominem i innymi wymaganymi przezemnie detalami z przednią szybą Opti White , wszystko ze szlifem wygładzającym , z dostawą do domu cena wyniosła 2400,- . więc albo coś przeoczyłeś albo niefortunnie zabrałeś się do tematu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×