Skocz do zawartości
andy

Długość 3m, jaka optymalna wysokość i szerokość ?

Rekomendowane odpowiedzi

... a dzwoniłeś do wykonawcy którego namiar podałem Ci w którymś z poprzednich postów ? ja u niego zamówiłem akwarium o wymiarach 250x80x65 z kominem i innymi wymaganymi przezemnie detalami z przednią szybą Opti White , wszystko ze szlifem wygładzającym , z dostawą do domu cena wyniosła 2400,- . więc albo coś przeoczyłeś albo niefortunnie zabrałeś się do tematu .

Dzwoniłem i to nawet w dniu wczorajszym, jeżeli będę zaczynał to szkło i stelaż na pewno będzie od niego... szkoda, że nie robi całej reszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie z radami kolegów mających pojecie (szczególnie jeśli ktoś jest po sąsiedzku) oraz forum powolutku zbudujesz to sam, będzie przy tym masa twórczej zabawy.

Ale cena będzie konkretna, choć myślę że jakieś rabaty powinieneś dostać (polecam erybkę w Zabrzu ostatnio mam super doświadczenia jeśli chodzi o kupowanie sprzętu od nich, albo morskie.com tam jest sporo taniej, sprzęt pochodzi z Niemiec jest nowy ale nie wiem jak z gwarancją). Nie mniej jednak można podliczyć na szybko cześć sprzętu i dekoracji :)

1. cztery tunze 6105 ze sterownikiem = 4,5 kPLN,

2. BK300=6,5kpln,

4. hydraulika pcv(zawory przeloty rury kolanka) kilka setek, 2-4,

5. lampa, chyba led, warto oszczędzać prąd :), min 10kpln jeśli firmowa,

6. obiegówka jak w piwnicy sump to 2-4 kpln, a w szafce pod akwarium ok 1200zł (np 2 x NJ600)

7. piasek

3. skała (może na suchej ?) ze 130kg + pasek = 4-5kpln, jak na żywej to razy dwa....

do tego dojdą grzałki, dozownik, sól, filtr osmotyczny, szafka :), sump, samo akwarium :), + 30% tego co nie policzyłem

to tak lekko licząc 40kpln (bez tych 20-30% dodatkowych)

Ja p... to to tyle kosztuje????

Edytowane przez nanorafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem i to nawet w dniu wczorajszym, jeżeli będę zaczynał to szkło i stelaż na pewno będzie od niego... szkoda, że nie robi całej reszty.

całą resztę dasz radę powolutku pomontować sam . ewentualnie z zaprzyjaźnionym koleżką - "złota rączka" .

na forum napewno doradzimy Ci co dobrać i jak połączyć elementy , tylko bez pośpiechu , ja jak się spieszyłem to np mam za wysoki komin w akwarium tak mniej więcej o 2 cm , teraz będę go musiał wykleić , przyciąć szybę i wkleić ponownie . więc śmiało pytaj o szczegóły zanim wydasz zlecenie wykonania szkła , każdy w miarę doświadczony doradzi Ci na forum i nie popełnisz naszych błędów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy - sorry ale podchodzisz do tematu od tyłu i się dziwisz.

Poziom twojej własnej wiedzy jest praktycznie znikomy a odpalasz od razu duże akwa.

I to 3m .... Sorry ale myślisz że ile to ma kosztować ?

Jak idziesz do sklepu to nie będą dla ciebie szukali używanego sprzętu albo po kosztach bo sobie wymyśliłeś akwarium.

Chcesz tanio ( słowo względne ) to zrób to sam. Zaprojektuj akwa, instalacje, ustal osprzęt który ci będzie potrzebny.

Zamów, przywieź akwa i zainstaluj, zrób elektrykę i kanalize i masz taniej.

Chcesz na gotowo i najlepiej jakby to ktoś zrobił.

2 pompy obiegowe? - Myślę że to bardzo dobre rozwiązanie. Sam go nie zastosowałem ale w szafce mam drugiego delteca więc jak mi padnie to podmianka i działa. Ty za to jak ci padnie będziesz biegał jak kot z pęcherzem i szukał i pożyczał pompę.

To że sklep chce ci to zrobić porządnie to nie znaczy że chce cię naciągnąć.

To ty decydujesz ostatecznie z czego rezygnujesz, gdzie chcesz uzyskać kompromis cena-jakość.

To tak jakbyś opierdzielił mechanika że przy wymianie tarcz chce ci wymienić klocki. Tak się robi - ale ty możesz zdecydować inaczej.

Jednak nie obwiniaj za to specjalisty.

Podsumowując: Powiększ swoją wiedzę o akwa morskim na tyle abyś umiał świadomie decydować z których udogodnień możesz zrezygnować.

Twój pierwszy post brzmi jakby blondyna wchodziła do salonu samochodów " chciała bym samochód kupić. Jaki? Nooooo taki czerwony z kierownicą i musi być ładny..."

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co dublować sprzęt, idąc tą drogą to trzeba kupić dwie lampy, dwa zbiorniki, odpieniacze...itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr - wbrew pozorom obieg to ważna rzecz. Jak nie masz powiadomienia o awarii i np. w lato ci padnie przy 30st

a ty bedziesz w pracy i wrocisz po 10godz. np. ( albo na urlopie ) to ....

1. Zagotujesz akwa ( z reguly chlodziarki sa podpiete do sumpa )

2. Zakisisz wode w sumpie

3. Nie dotlenisz zbiornika

I nie teoretyzuje - przezylem brak obiegu w to lato. Polowa ryb i korali w kiblu wyladowala.

Analizujac inne elementy

1. Jak ci padnie cyrkulacyjna - masz inne

2. Jak ci padnie lampa - ogolnie nie wplynie to na kondycje w zbiorniku nawet jak przestaniesz swiecic 2-3 dni

3. Jak padnie odpieniacz - analogicznie chyba ze masz kulki

4. Jak padnie dolewka - dolejesz recznie z wiadra

Wychodzi na to ze kwestia obiegu jest dosc istotna - dlatego czesc ludzi ( tym bardziej w zbiornikach duzych ) stosuje redundancje pompy

A czy ja podepniesz czy bedziesz mial w szafce to zadna roznica.

Ja tak jak napisałem - nie mam podwójnego obiegu ale zdaje sobie sprawę z konsekwencji no i mam monitoring :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy dobrze kombinujesz :thumbsup: ,trza uważać na niektórych pseudo(doradców ) i uważaj na wciskane badziewie nie przydatne

ludzie nowi są podatni na naciągaczy którzy ci opchną tysiąc niepotrzebnych rzeczy

ja też mam pompę główną już od 5 lat jedną hehehehe

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, takie cuda dzieją się chyba w baniakach spsowych. Ja akurat o braku prądu mogę dużo powiedzieć, zdarzało się ze akwarium stało bez zasilania i 9h, nic nie zdechło, nie było przyduchy ryb, a mam ich sporo w akwarium. Po włączeniu obiegu woda w baniaku schładzała się o 2-3 stopnie, bo sump(200l wody) jest w zimnym pomieszczeniu i nic się nie działo:) Jak założy lampy led, to baniaka nie zagotuje i chłodziarka będzie zbędna. Teraz mam agregat w razie W, wiem też że nie taki diabeł straszny.

Jeśli już mówimy o wyjazdach urlopach, to moim skromnym zdaniem nie ważne co mamy, czy to akwarium, kot, chomik to trzeba zorganizować kogoś, kto się tym całym inwentarzem zajmie podczas naszej nieobecności.

@andy, jak planujesz baniaczek z sps, to nie bierz zemnie przykładu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat podwójnej pompy obiegowej w tak dużym akwarium to bym bronił jak niepodległości z ekonomicznego punktu widzenia, odnosze wrażenie że takie dwie mogą więcej niż jedna większa przy podobnym zużyciu prądu (o samej cenie nie wspominając) tak więc ekonomia + bezpieczeństwo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skad wiesz ze u niego bedzie chlodno? I nie mowie tu o spsowych padla polowa w baniaku w ktorym mialem ekipe mieszana ale chyba nie dziwne bo bylo 35st C

Dlatego pisze - jak masz swiadomosc to luz. Kolega z tego warku niestety ma mala swiadomosc wielu rzeczach decydujac sie na tak duze akwarium.

Nie wspomne juz o kosztach miesiecznych gdzie mysle ze ponizej 1000 / miesiecznie nie bedzie.

No chyba ze zaraz okaze sie ze jedziemy na kranowce, bez podmian itp itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000zł miesięcznie?na akwarium ponad 1000 l :woot: wybacz ale chyba z panienką do obsługi baniaka hehehehehehehehhe

też mam akwa jakieś 900 litry w obiegu i strasznie dziwią mnie takie kwoty

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 700 litrow :-)

Ja mam 350l samo szklo i wiem ile miesiecznie przeznaczam na hobby.

Sol, żarcie, prąd, kanaliza, Dodatki do wody, Balling.... mnie nie smiesza :-)

A tu masz samo szklo 1300l czyli w obiegu bedzie z 1500-1550

No chyba ze to bedzie akwa typu bajoro ktorych troche jest na forach naszych - wielkie to i ... wielka pustka w nim.

Mysle jednak ze autor podchodzi do tematu powaznie...

Nawet jak wyjdzie 600 to i tak po roku robi sie 8k na akwa :-)

To czy to akwa kosztuje 25k czy 32k to juz ryba :-)

PS. juwewaldi kurcze cos twojego baniaka nie moge znalezc - daj link do galerii

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Marcin, akwarium bez lasu sps-w to nie jest morszczyzna.

Akwarium Waldka

naforums.jpg

Moja nisko budżetówka

81173951.jpg

Prąd 150zł, cała reszta może dodatkowe 100zł na miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dajmy na luz i wróćmy do tematu, dyskutujmy bez uszczypliwości, które są zupełnie niepotrzebne. Przedstawiajmy po prostu swoje stanowisko :) wraz z argumentami żeby zainteresowany mógł wyciągnąć z tego pożyteczne wnioski :)

Edytowane przez nanorafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówe że nie jest - każdy ma swoją drogę.

Ja za prąd płacę też 150zł/miesiecznie - no ale to zależy pewnie gdzie się mieszka i jakie ma taryfy za prad.

No i ty masz tyle swiatla co ja u siebie w 350l.

Nadal to jest polowa tego co bedzie mial kolega a jak wiemy koszty nie ida liniowo do litrazu ....

Osobiscie zgadzam sie z koncepcja kosztow utrzymania 0,3 - 0,6 zł. za 1litr akwa miesiecznie

Mialem juz kilka baniakow i jak polrocznie wyliczylem to w sumie sie zgadza.

Zawsze cos jest do kupienia, preparaty, rowa, biokulki, wegiel, testy, plyny, sol. pompki itp itd....

Każdy pisze wg. siebie co to znaczy utrzymanie - 100zł miesięcznie + prąd?

No to zacznijmy od soli:

Red sea Coral Pro - 22k okolo 300zł

Podmiany raz na tydzien - klasycznie/ksiazkowo 8% ( moje akwa )

Sol = 300, na podmiane schodzi 1,3kg

1 podmiana = 17,64 zł

1 miesiac = 4 x podmiana = 71zł

No i tu mamy tylko sól do akwa 350l :-)

To twoj low cost musi bazowac na braku regularnych podmian bo nie miescisz sie w 100zł za sama sol.

Na 600 litrów = 60l podmiany a na to 2,5kg soli dla zasolenia 1,025 = 33zł za podmiane x 4 tygodnie daje 260zł miesiecznie na sol.

Nanorafa - ja nie chce uszczypliwosci - daleki jestem od tego. Pisze to tylko dlatego aby autor watku mogl przeanalizowac rozne za i przeciw i wybral droge, ktora jemu pasuje i aby nie mial pózniej niespodzianek.

Mi tez podobaja sie zbiorniki duze ale lubie prowadzic zbiorniki wg. ogolnych zasad. A to generuje koszty i daltego poprzestaje na 350l.

Jezeli autorowi to zbedne to mozna usunac moje komentarze.

Na N-R jest ciekawy wątek osób które utrzymują akwaria ponad 1000l i oscyluja własnie w kosztach 500-1000

Autorowi polecam jeszcze przeczytać : http://nano-reef.pl/topic/30905-1248l-projekt-wielki-blekit/

Ciekawy opis powstawania troche mniejszego akwa :-)

Myślę że może dać troche cennych informacji dot. realizacji przedsięwzięcia.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto własnie chodzi żeby pokazać różne drogi :) , nie każdy zakłada akwarium morskie po to, żeby zdobyć TOTM-a

Sól i IO 25kg 240zł, podmiany co dwa tygodnie po 70l -wiadro wystarczy na 6 miesięcy. Węgiel aktywny, bakterie, jedzenie do ryb i wódka 40zł :D Dodatków do wody nie liczę, kiedyś lałem dużo teraz nie leje praktycznie nic i jest jak było, balling przy miękkich praktycznie zbędny. Koszty to temat rzeka, wiem że jeśli się ktoś postara to i 2 tyś nie wystarczą, ale da się też taniej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przy 1300l podmieniac 5% wody raz na 2 tyg? A gdzie ubytki ca/kh/mg

Napisalem, jak zaczynamy osczedzac na podmianach itp to wyjdzie taniej. Ale to nie jest moim zdaniem dobra koncepcja prowadzenia akwa.

Moje zalozenia dotycza prowadzenia ksiazkowego a nie po najtanszej linii.

Ja jak juz cos robie to robie dobrze. Jak mnie nie stac na prowadzenie akwa "normalnie" to stawiam takie na ktore mnie stac. To oczywiscie tylko moje podejscie....

Juz to kiedys pisalem, syndrom akwarii okolo 1000l obiawia sie tym ze jak szybko sie pojawiaja tak szybko pojawiaja sie w dziale sprzedam. Czesto tez jest to wina niedoszacowania kosztow wg. Informaji uzyskanych na forach....

No to temat koszto wyczerpany mysle :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×