Skocz do zawartości
Morog

Wapień drążony

Rekomendowane odpowiedzi

czy używaliście wapienia drążonego w swoim akwa?

jakie ma wady?

czy nie wpływa na poziom wapnia w akwarium morskim?

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak

a na pytania moje moglbyś udzielić odpowiedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj i popytaj czy ktos stosuje w akwarium morskim wapień,podejrzewam ze nikt. kiedys dawniej jak skała ta żywa była bardzo droga to słyszałem ze stosowało się w akwariach wapień gdzies w 25% a reszta obkładali żywa skałą,ale nie wiem czy to był dobry pomysł,wiem ze dzisiaj nie ma sensu kombinować

ani to nie ma porowatosci,do niczego to nie służy ,chyba tylko jako balast niepotrzebny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze opony? mam 4 letnie chyba ich juz na wiosne nie zaloze, to moge wyslac dla Moroga niech sprawdzi, czy sie nadaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem pewny ze jezeli do dzielajacego akwarium wrzucisz dobrze umyta opone to po pol roku bedzie piekna ozdoba i nikomu nie zaszkodzi. :good2:

A tak calkiem powaznie to widzac juz wiele 'rodzajow' zywej skaly - mam wrazenie ze juz praktycznie kazdy budulec jest do tego uzywany :) Sam sobie mozesz ulepic placki :) jak to pozniej beda moczyc w oceanie i beda sprzedawac w sklepie jako zywa skala - nikt zlego slowa nie powie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem, że niektórych myślenie nieznośnie boli, ale byście mogli spróbować

napotkałem zbiornik wypełniony głownie wapniem, i wyraziłem na głos opinie, że to może wpływać negatywnie na poziom wapnia w wodzie

chciałbym potwierdzić tą opinie, bo z jej wygłoszenia wynikły pewne konsekwencje

sprobojecie?

potem polecam APAP

PS1. przepraszam za sadyzm

PS2. nie interesują mnie opinie, że należy go wyjąc i włożyć żywą skałe

sam to dokłanie wiem

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak Cie nie stac na zywa skale to znaczy ze Cie nie stac na akwarium morskie, koniec kropka.... A na wapieniu drazonym to mozna tanganike zalozyc do tego jest stworzony.

Edytowane przez chimba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chimba

rozumiesz może tekst napisany w języku polskim czasami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu chccesz ten wapien wsadzic do akwarium morskiego?

skoro Cie stac na zywa skale, to powiedz mi jaki szczytny cel popycha Cie do zaryzykowania zycia swoich przyszlych zwierzat?

biotop morski = zywa skala + morska woda = mineraly w morskich proporcjach i skladzie morskim

wapien filipinski = nieznany sklad chemiczny, duze prawdopodobienstwo uwalniania mineralow nieobecnych w wodzie morskiej, a co za tym idzie mogacych niekozystnie wplywac na ODWZOROWANIE biotopu morskiego

korale i rybki to nie slonie, a zywa skala to nie jest wybieg dla sloni w zoo, ze mozna go budowac z materialow nieobecnych w ich naturalnym srodowisku

Morog gdybys Ty rozumial teks w jezyku polskim to bys nie popełnił tego posta, w ktorym tu wlasnie piszemy

Edytowane przez KIDULT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy on napisal ze chce wlozyc wapien do swojego akwarium???

Widac o niczym sie nie da podyskutowac na tym forum. Chlopak chce podyskutowac bo o to chodzi na forach, ale nie, zaraz zlatuje sie stado moherowych beretow i bije torebkami po glowie, to juz w kolku przykoscielnym mozna swobodniej dyskutowac niz na tym forum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lionfish

przywracasz mi wiare w ludzi

KIDULT

nie martw się wg statystyk 80% ludzi nie potrawi zrozumieć co czyta

jesteś wiec w wiekszości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Morog Ty do tych 20% tez nie nalezysz,Juwewaldi w 1 poscie napisał Ci odpowiedz a Ty dalej nic nie kumasz.

KIDULT,Juwewaldi,chodi,chimba,proponuje na głupie pytania w ogóle nie odpowiadac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie brzmiało

CZY WAPIEŃ DRĄŻONY WYWIERA ZŁY WPŁYW NA WODE?

nie brzmiało natomiast czy żywa skała jest lepsza od wapienia drążonego? ani żadne podobne

później DOKŁADNIE wyjaśniłem, czego dotyczy problem i dlaczego zadaje takie pytanie

nie zauważyłem by Juwewald czy ktokolwiek inny odpowiedział na moje pytanie

ożywiło się natomiast stado mędrków (nie mylić z mędrcami), którzy nie zadają sobie nawet trudu by przeczytać mój posty za nim na nie odpowiedzą

dalsza dyskusja z takimi personani nie ma sensu, odsyłam do sentencji w mojej stopce

jeśli ktoś może mi udzielić odpowiedzi na pytanie

CZY WAPIEŃ DRĄŻONY MOŻE WPŁYWAĆ NEGATYWNIE NA WODE, W SZCZEGOLNOŚĆI WYDZIELAJĄC DO NIEJ JAKIEŚ ZWIĄZKI??

bardzo proszę o odpowiedz

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne materiały są używane do dekoracji w akwarium morskim, jak już wspomniał kolega i opona też mogłaby być.

Wapień jest na tyle twardym materiałem iż nie powinien wpływać na jakość wody, a jeśli nawet to pewnie pozytywnie, wszak to wapień a nie jakiś minerał który nie występuje w oceanach.

Sam mam kilka kawałków skały które po bliższych oględzinach wyglądały właśnie na wapień, różnica była tylko w cenie no i porośnięte były już algami.

Co innego cel stosowania wapienia, to przyznam faktycznie rację kolegom, jest to materiał bardzo ciężki, mało porowaty, posiada sporo ostrych krawędzi, jest też pierońsko twardy i trudno się w nim wierci co utrudnia tworzenie dekoracji,

Tak czy siak u mnie kilkanaście jak nie więcej kilo tego jest w akwarium i nie widzę jakiś negatywnych skutków, kto wie czy też wapień nie jest używany w reaktorach, dolomit to też skała wapienna a jest powszechnie używany i nie jest to tajemnicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk

wielkie dzięki, właśnie o takie wiadomości mi chodziło

ktoś włożył do akwarium prawie tylko wapień, mimo że miał włożyć żywą skałę i za to miał zapłacone

chciałem wiedzieć czy taki zbiornik w ogóle ma, szanse zadziałać

oczywiście zdaje sobie sprawę ze powinno się wywalić większość kamulców i dać żywą skalę

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomajk mowisz oczywiscie w "wapieniu w jakosci czysty do analiz" skoro twierdzisz ze to czysty wapn. Skoro tak, to i ja sie przychyle do takiego stweirdzenia, ze bynajmniej taki wapien moze nie szkodzic wodzie.

Morog podam Ci przyklad z innej beczki, moze cos to pomoze. W maju, czerwcu, lipcu i sierpniu wywalilem z 35 dorodnych acropor. co sie okazalo? mam trefne odczynniki do ballinga, bo nie sa CZDA tylko CZ. Roztwor na KH po wlaniu do morskiej wody robi sie bialy jak mleko. Skoro takie przypadki z SUBSTANCJAMI NIEWIADOMEGO POCHODZENIA przytrafiaja sie nawet przez przypadek, to tym bardziej zwieksza sie ryzyko tego, kiedy wkladasz do akwarium cos, czego skladu chemicznego nie znasz.

Podsumowujac:

nikt nie jest w stanie odpowiedziec na Twoje pytanie, poniewaz:

-potrzeba zrobic badania na minimum 30 zbiornikach

- w roznych proporcjach wody do wapienia

- w roznych temperaturach

-roznych odczynach

- roznych cyrkulacjach

-roznym czasie trwania eksperymentu

- roznym pochodzeniu wapienia

-itd, itp

i nastepnie nalezalo by zbadac, czy woda morska nie wchlonela jakiejsc substancji z wapienia drazonego.

Wracajac do punktu wejscia w dyskusje, wynika, ze nikt tak nie robil, bo nikt nie bedzie fundowal sobie ANTYNOBLA za gruba kase, aby sprawdzic, czy przypadkiem wapien filipinski wplywa w jakikolwiek sposob na wode. a to ze ktos tam kiedys wsadzil, i mu nic nie zdechlo, nie znaczy ze to jest obiektywna prawda na ten temat.

na tej samej zasadzie moge Ci udowodnic, ze palenie papierosow nie jest szkodliwe i jak chcesz to mozesz palic, bo moj ś.p. Dziadek dozył 90 lat, z czego palil przez 81 i nie zmarl na powiklania zwiazane z paleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wapień drążony w swoim akwarium, płyn Ballinga na KH zawsze robił się mleczny przy wlewaniu i nie WYWALIŁEM żadnego korala z tego powodu jak i z żadnego innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×