Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Slawku, dawno temu gdzies byl temat o porownywaniu barwy swiatla. Metoda byla bardzo prosta i niezwykle precyzyjna. Budowalo sie pudeleczko z bialym wnetrzem. I dwa otwory. Przez jeden oswietlalo sie wnetrze a do drugiego przystawialo sie aparat. Program komputerowy o stopniu skomplikowania painta porownywal barwy ze wzorcem. Precyzyjnosc programu ustalona byla na 25 kelvinow. W/g opinii uzytkownikow - prawie dwukrotnie mniej. Ale to nadal bardzo dobre rozwiazanie do porownywania faktycznej barwy diody.

pozdrawiam

lukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku, dawno temu gdzies byl temat o porownywaniu barwy swiatla. Metoda byla bardzo prosta i niezwykle precyzyjna. Budowalo sie pudeleczko z bialym wnetrzem. I dwa otwory. Przez jeden oswietlalo sie wnetrze a do drugiego przystawialo sie aparat. Program komputerowy o stopniu skomplikowania painta porownywal barwy ze wzorcem. Precyzyjnosc programu ustalona byla na 25 kelvinow. W/g opinii uzytkownikow - prawie dwukrotnie mniej. Ale to nadal bardzo dobre rozwiazanie do porownywania faktycznej barwy diody.

pozdrawiam

lukasz

chodi, moze przypomnisz sobie nazwę? Chętnie bym sobie dla sportu potestował... Znalazłem pare softów, ale temat na tyle mało popularny, że torrenty milczą..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam i szukam ale ni moge nic znalezc :( ludziki bawiacy sie fotografia powinni cos kojarzyc o programach graficznych. W wersji bardziej profesjonalnej mozna zastosowac urzadzonko:

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sekonic-c-500.html

Chociaz na prototypowe produkcje cena niezbyt zachecajaca :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam i szukam ale ni moge nic znalezc :( ludziki bawiacy sie fotografia powinni cos kojarzyc o programach graficznych. W wersji bardziej profesjonalnej mozna zastosowac urzadzonko:

http://www.cyfrowe.p...onic-c-500.html

Chociaz na prototypowe produkcje cena niezbyt zachecajaca :/

Nie znam może się zbyt na fotografii :-)

Ale wydaję mi się że da się to zrobić.

Ledy skierować na białą powierzchnie, zrobić zdjęcie , później ustawić balans bieli w programie , i odczytać temperaturę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wczoraj na żywo lampy Sławka :),pierwsza klasa :good2: .Dają bardzo dużo światła,a bliki są mocniejsze od hqi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam ale niestety nie mam jeszcze tych części co pozwoli wszystkim zrobić sobie lampkę. Czekam mam nadzieje że dostanę w tym tygodniu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nowości z tego tygodnia. Postanowiłem rozpocząć pracę nad listwami LED które będzie można montować samemu na czym się chce tak jak pisałem na początku. Na aluminiowym płaskowniku grubości 5 mm zamontowałem cztery diody Cree XP-G oraz 4 Royal blue parami diody zostały pokryte specjalnym lakierem izolującym od wody dzięki temu uzyskałem moduł LED gróbości ok 10 mm co pozwoli na mocowanie takiego modułu np

pod plastikową pokrywę albo bezpośrednio do płyty meblowej, płaskownik został ponacinany i wygląda jak płaski radiator dzięki temu chłodzenie jest wystarczające. Po godzinie pracy temp na tzw radiatorze ok 30 stopni, wieczorem podam temp po 10 godzinach pracy. Dla pewności można dać

cieńkie szkiełko od dołu co zapewni izolację pewniejszą od lakieru /jakoś mu nie ufam/ ale zobaczymy co pogróbi nam moduł do 15 mm.

Kilka pierwszych fotek.

pozdrawiam

post-622-049367700 1282396645_thumb.jpg

post-622-084769500 1282396653_thumb.jpg

post-622-024226400 1282396662_thumb.jpg

post-622-074272500 1282396671_thumb.jpg

post-622-045095500 1282396685_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MCPCB - dobrze a nawet bardzo dobrze. ALE

Tylko po jednej na moduł - to błąd - równie dobrze mogłeś kupić XP-G na płytkach star... moim zdaniem zbyt się rozdrobniłeś.

Szybę i tak dać jest lepiej. Szkło albo poliwęglan - wodą pochlapiesz to zawsze łatwiej wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zlutowane mostkiem z druta ;)

Poważnie - na płytkach star byś upakował takich ledów na tym radiatorze od groma w kształt 'plastra miodu' jedną przy drugiej i tez się da wtedy zworki z druta polutować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem też coś dla domu na Cree i porównałem z żarówką led

post-622-056751900 1282420346_thumb.jpg

post-622-027029900 1282420347_thumb.jpg

post-622-004503100 1282420348_thumb.jpg

post-622-057030900 1282420359_thumb.jpg

Edytowane przez slawomirdyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

liczę na coś od Ciebie Sławku jeszcze :D heheheh

Edytowane przez daimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×