Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znajdziesz bo nie ma takich lampeczek. W poniedziałek albo we wtorek zapręzętuję taką nową lampeczkę do małego akwarium jest na ukończeniu będzie miała ok 35 W zastąpi ok 100 - 150 HQI będzie w niej 8 cree białych i 8 cree Royal blue niebieskich ok 4 000 lumenów bez wiatraczków.Będzie miała ok 30 cm długości i 18 cm szerokości wysokość ok 8 cm. Natępnie będą moduły po cztery czekam tylko na zamówione płytki mcb do led

pozdrawiam

ps. Jak będę miał te części to podam przepis na lampy tak jak napisałeś step by step :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż Sławku, powiem nieśmiało że się bardzo cieszę. :good2:

Jak używać lutownicy itp to wiem, ale już o prądzie - to wiem że kopie i tyle.... a z miłą chęcią lampę bym sobie zrobił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż Sławku, powiem nieśmiało że się bardzo cieszę. :good2:

Jak używać lutownicy itp to wiem, ale już o prądzie - to wiem że kopie i tyle.... a z miłą chęcią lampę bym sobie zrobił.

A co blików Ci brakuje ? Nie trzeba było inwestować w świetlówki z rs a pisałem ................. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, kolega mi mówił nie żeń się..... i tu nie chodzi o to że narzekam na żonę. Do świetlówek też nic nie mam wręcz jestem zadowolony.

Ale lubię coś zrobić sam i wiem że mi się uda jak ktoś mnie lekko poprowadzi. Fajnie że zrobisz jakiegoś prostego "manuala" dla takich elektroników jak ja bo będziemy mogli też się sprawdzić.

Może Twoim śladem inni "zdolniejsi domowi producenci" też powiedzą co i jak przylutować żeby świeciło i nie kopało :l_diver:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajne miałem w sobotę, ale podłączyłem z kolegą "dodatkowe zasilanie - tak około 0,5 W na głowę :rolleyes: "

A na poważnie - małe są ale na to nie to co chcę mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek daj 16 led cree białe i 16 niebieskie royal blue. Jak zamontujesz na radiator białe daj na 1 300 a niebieskie na 950 mA dodaj 2 x 39 W

arktynikę będzie super lampa. T-5 to konieczność w LED brakuje widma ok 400 nm

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest OK ale nadal nie ma pełnego widma światła jakie potrzebujemy 370-450 nm a arktynika to właśnie posiada

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku, jakich dokladnie diod uzyles i dlaczego akurat tych? Sie za glowe zlapalem jak przyszedl mi katalog z diodami cree. Samych bialych o temp. 10kk jest 27 rodzajow.

Wiec jesli to nie tajemnica jak w BP co dokladnie pakujesz na radiator i dlaczego akurat to?

Pozdrawiam

lukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że to żadna tajemnica używałem już kilku radzaji ale wolę wtrzymać się z podaniem dokładnie typu przez kilka dni. Wczoraj dostałem zamówione troszkę inne diody cree które stosowałem dotychczas a co do których mam przepuszczenie że będą idealne do naszych potrzeb

dzisiaj zawiozłem radiator do anodowania odbieram we wtorek w środę dwie następne lampy powinny być gotowe robię wersję ładniejszą

oraz do zabudowy oczywiście bez wiatraczków bo nie są potrzebne. Po odpaleniu nowej lampy podam wszystkim dokładny symbol diody cree

katalogowy który moim zdaniem jest najleprzy. Dlatego proszę o chwilkę cierpliwości. Wstępne szacunki finansowe to ok 1 000 zł nakładu

na jedną lampę moc będzie ok 34 W za to ok 4 400 lumenów jeżeli ten projekt z tymi diodami wypali to będzie jedna z najbardziej oszczędnych

lamp, sterowania narazie nie robiłem zobaczymy jak będzie świecić.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wstępne szacunki finansowe to ok 1 000 zł nakładu

na jedną lampę moc będzie ok 34 W za to ok 4 400 lumenów jeżeli ten projekt z tymi diodami wypali to będzie jedna z najbardziej oszczędnych

lamp, sterowania narazie nie robiłem zobaczymy jak będzie świecić.

Czy 1 000zl nakladu jak na lampke 34W to nie za duzo ?Rozumiem ze wyciskasz z niej max ilosc lumenow ,ale 200zl wiecej mamy gotowa z erybki 4x wiekszej mocy .Oczywiscie ze zrobienie czegos samemu przynosi satysfakcje ,ale 200zl wiecej i 0 meki ,0 nerwow ,0 czasu a mocy 4 razy wiecej :)

Pozdrawiam

Edytowane przez Błazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 1 000zl nakladu jak na lampke 34W to nie za duzo ?Rozumiem ze wyciskasz z niej max ilosc lumenow ,ale 200zl wiecej mamy gotowa z erybki 4x wiekszej mocy .Oczywiscie ze zrobienie czegos samemu przynosi satysfakcje ,ale 200zl wiecej i 0 meki ,0 nerwow ,0 czasu a mocy 4 razy wiecej :)

Pozdrawiam

A czy większa moc równa się więcej światła albo lumenów ? Może się okazać że ta mała zastąpi takie dwie inne ............ i zamiast wydać na dwie po 1 000 zł wydamy o 50 % mniej ?

Sorki że teraz piszę ale nie było mnie tydzień a z telefonu miałem jakieś problemy z odpowiadaniem. Tak jak pisałem jutro przedstawię dwie nowe lampy

można będzie je zastosować w mniejszych baniakach

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam nową lampę do mniejszych akwariów wymiary lampy to 30 cm dlugości i 17 szerokości gróbość 4 cm moc 34 W ponad 4 000 lumenów

oczywiście zastosowano LED CreeXP-G Bin R-5 139 l/W oraz Royal Blue w stosunku 50 : 50 czyli 8 białych i 8 niebieskich, białe chodzą na prądzie 1050 mA niebieskie na 700 mA. Lampa oczywiście bez wiatraczków bo chłodzenie pasywne wystarcza, zastosowano soczewki skupiające 40 stopni co pozwoliło na skądensowanie mocy światła i jednocześnie wzmocnienie efektu blików. Są mocniejsze niż pod HQI. Całość wylończina jest czarną plexi gdzie wtopione są soczewki. na początek kilka zdjęć. Wielka prośba do akwarystów z Trójmiasta i okolić jeżeli ktoś ma takie akwarium

od 30 - 60 cm długości czy jakiś reef-max chętnie podjadę z lampą i porobimy porównanie z innym typem oświetlenia.

pozdrawiam

Sławomir Dyl

post-622-068628600 1281616913_thumb.jpg

post-622-037653900 1281616938_thumb.jpg

post-622-011132800 1281616953_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie nam Sławek rozkręca... :)

To są diody na płytkach STAR?

Jeśli tak, to jaka jest temperatura płytki STAR po np. godzinie pracy - zmierzyłeś ?

Wiem że lampa ma świecić przede wszystkim, wygląd idzie u niektórych na drugą pozycję, ale już naprawdę mnie osobiście serce boli jak widzę elektronikę pospinaną na "gumki do gaci" - nosz kurde balans - robisz już nie pierwszą udaną lampę i naprawdę nie ma sposobu żeby to ładniej wyglądało ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Etam się czepiacie, malowane tylko lekko w prawym rogu chyba. ( a nie, faktycznie jest po całości - ale po co ?)

Lampa ma świecić a nie ładnie wyglądać :connie_sharkycircle:

Sławek dawaj teraz "manuala" jak i co jest pozaczepiane i polutowane.

Edytowane przez skoczekpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie nam Sławek rozkręca... :)

To są diody na płytkach STAR?

Jeśli tak, to jaka jest temperatura płytki STAR po np. godzinie pracy - zmierzyłeś ?

Wiem że lampa ma świecić przede wszystkim, wygląd idzie u niektórych na drugą pozycję, ale już naprawdę mnie osobiście serce boli jak widzę elektronikę pospinaną na "gumki do gaci" - nosz kurde balans - robisz już nie pierwszą udaną lampę i naprawdę nie ma sposobu żeby to ładniej wyglądało ??

Płytki są robione pod zamówienie dlatego troszkę to trwało postaram sie wkleić jeszcze dzisiaj zdjęcie samej płytki, temperatura płytki nie przekroczyła 45 stopni rezerwa jeszcze jest, co do gumki do gaci masz rację ale jest to chwilowe czekam na obódowę, cała lampa będzie składała sie z trzech

albo dwóch takich modułów teraz robię następny zobaczymy czy wystarczy światła.

thomash666 tak jest to chwilowa maskownica jak napisałem czekam na obódowę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×