Skocz do zawartości
Mariusz

Suchy pokarm dla SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Karmie sps-y regularnie raz w tygodniu mieszanka zblenderowanych mrożonek

ale tak sie zastanawiam czy mozna korale dokarmiac jakas sucha karma (taki pyl ktory rozrabia sie z woda) tyle ich teraz wchodzi na rynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja karmilem swoje korale 1-2 razy dziennie proszkiem TM zootan, i nie widzialem efektow przez 2 miesiace. odkad karmie mrozonkami dla korali - plankton drobny, plankton czerwony, wrotka, ikra morska, oczlik (cyklop) - przynajmniej jedna kostka dziennie (baniak gesto obsadzony 250L) - zaobserwowalem zwiekszony wzrost korali, i to nawet tych, ktore nie rosly pod ledami. wg mnie w cenie sypkiego masz 10 tabliczek mrozonek i porownujac efekty sypkie jedzenie jest TOTALNIE nieoplacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od paru m-cy 1x w tygodniu podaję koralom taki proszek . odkąd zaczęłam tą mieszankę wleać do zbiornika, sps-y polipkują w dzień. oczywiście nie tak silnie jak w nocy, ale zawsze. i żadnych efektów cjano-glonowych w zbiorniku. a np. po podaniu KZ coral vitalizer, następnego dnia było cjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja karmilem swoje korale 1-2 razy dziennie proszkiem TM zootan, i nie widzialem efektow przez 2 miesiace. odkad karmie mrozonkami dla korali - plankton drobny, plankton czerwony, wrotka, ikra morska, oczlik (cyklop) - przynajmniej jedna kostka dziennie (baniak gesto obsadzony 250L) - zaobserwowalem zwiekszony wzrost korali, i to nawet tych, ktore nie rosly pod ledami. wg mnie w cenie sypkiego masz 10 tabliczek mrozonek i porownujac efekty sypkie jedzenie jest TOTALNIE nieoplacalne.

a karmiłeś za dnia czy po zgaszeniu światła??? ja od wczoraj posiadam również zooton , po czasie dam znać co zaobserwowałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przewaznie w dzien karmie, razem z rybkami dostaja. u mnie po vitalizerze nie ma cyjano. aha, i jak dawalem vitalizera tyle co kaza na etykiecie to sie nic nie dzialo, dopiero u mnei dawka razy 3 cos pomogla. ale podkreslam ze w 250 litrach nie mam gdzie stawiac korali juz, korale rosna jeden obok drugiego, i niektore na dnie stoja bo kupowalem na zapas pod nowe akwarium (500L) ktoro juz dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Discovery HD - Równik Indopacyfik - rafy obfitości HD [LEK PL]

Discovery HD - Nieustraszona Planeta Wielka Rafa HD [LEK PL] cz 1 do cz.6

Na którymś z tych filmów jak dobrze pamiętam,usłyszałem takie zdanie,że ...to co korale zjedzą w formie planktonu i innego złapanego żarcia to stanowi to 1/20 tego co podczas dnia dostają od zooksanteli...

Pewnie jakieś badania robili czy co...a my w naszych akwariach i tak nie jesteśmy wstanie zapewnić takiej "zupy" jaka jest w naturze...

A nie sposób siedzieć całą noc z pipetą i dozować jak tylko ponownie wystawią parzydełka...

I właśnie wtedy zastanowiłem się nad sensem karmienia....karmię nadal i mam nadzieje,że cosik to daje koralom...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku SPS ów to 95% pozywienia pochodzi ze światła , reszta to dodatki z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrniew czy to stwierdzenie jest prawdziwe dla kazdego jednego gatunku acropory?

jak mozna tlumaczyc to, ze ta acropora http://pl.reeflex.net/tiere/615_Acropora_formosa.htm u mnie w zbiorniku nie urosla NIC przez 3 miesiace pod ledami, zas urosla po 2cm (!) w miesiac pod hqi+t5 jak zaczalem karmic mrozonkami?

a ta acropora http://pl.reeflex.net/tiere/1670_Acropora_parilis.htm pod ledami przez 3 miesiace powiekszyla sie z wielkosci kiwi do wielkosci duzej pomaranczy i karmilem tylko TM zootan z proszku.

z tego co zaobserwowalem koral koralowi nierowny jesli chodzi o ilosc poakrmu i zrodlo jego pochodzenia.

myslalem ze aby miec takie korale jak @andrniew to w moim tempie rosly by chyba ze 20 lat, ale jak zaczalem karmic mrozonkami i nie zalowac ich, to korale zaczely rosnac WIDOCZNIE szybciej, a w szczegolnosci niebieskie acropory millepory, ktore pod ledami nawet nie mialy stozkow wzrostu wyciagnietych a teraz maja i puszczaja nowe odnogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acropora formosa to najszybciej rosnący gatunek i to w każdych warunkach , więc to że urosła bardziej pod HQI + T5 + mrozonki oznacza zmianę wielu warunków.

Same wprowadzenie mrożonek podniosło NO3 i PO4 , których byc może brakowało.

U mnie pod LEDami zauwazyłem duzo większe przyrosty niż pod T5 . Pod HQI kiedyś maiłem tez duże przyrosty jednak barwa koralowców pod tym swiatłem nie bardzo odpowiadała mi. Przy częstym karmieniu mrożonkami wzrost koralowców bedzie widoczny jednak kosztem koloru z racji dużej ilosci zooksantielli.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na którymś z tych filmów jak dobrze pamiętam,usłyszałem takie zdanie,że ...to co korale zjedzą w formie planktonu i innego złapanego żarcia to stanowi to 1/20 tego co podczas dnia dostają od zooksanteli...

Takie ukazanie żywienia korali to bardzo duże uproszczenie. Szczególnie, że wyróżniają się między innymi tym procent ich powierzchni ciała używany do "polowania" jest największy spośród wszystkich zwierząt. O ile są gatunki, czerpiące prawdopodobnie 100% swojego zapotrzebowania energetycznego od zooksantelli (np. Xenia sp.), to większość aktywnie korzysta ze zdolności, jakie dała im natura. Nie mówię tutaj tylko o kardynalnym przykładzie, jakim są korale "nie-foto", ale np. o SPSach. Szczególnie, że najprawdopodobniej korale od zooksantelli dostają głównie cukry i trochę najprostszych aminokwasów. Ciężko urosnąć na samym cukrze, dlatego nie samymi zooksantellami koral żyje. Zainteresowanym podrzucam link do serii świetnych artykułów E. Borneman'a w ReefKeeping Magazine:

http://reefkeeping.com/issues/2002-07/eb/index.php

Czemu więc wiele osób nie karmi Acropor osiągając jednocześnie świetne wyniki w ich hodowli? Trzy najprostsze przyczyny to według mnie:

- DOM, czyli Dissolved Organic Matter, a w naszym języku rozpuszczona materia organiczna. To min. popularne dodawane aminokwasy oraz inne związki organiczne pozostałe po rozkładzie pokarmu, rybiego kału i tym podobnych.

- bakterioplankton. Prawdopodobnie najważniejszy trend w akwarystyce w ostatnich latach. Systemy takie jak ZeoVit, czy "wódka" są oparte na dwóch właściwościach bakterioplanktonu: zdolności do pobierania z wody NO3 i PO4 oraz tym, że dobre z nich jedzenie dla korali.

- rybia kupa. Może brzmi to absurdalnie, ale bogata w bakterie i niewchłonięte w przewodach pokarmowych ryb resztki masa, pojawiająca się w akwarium nieprzerwanie przez cały dzień to świetny substytut pokarmowy.

Procesy odżywiania korali w akwariach to wciąż niepoznana do końca sprawa. Niemniej mówienie, że korale opierają się w naszych akwariach wyłącznie na zooksantellach jest w mojej opinii niezbyt celne. Naprawdę, najłatwiej wyobrazić mi to sobie patrząc na polipy SPSów w nocy. Widać, że zdecydowanie służy to do łapania pokarmu. I nie na darmo jest w nocy wysunięte :smile:

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... ja od siebie podam inny przykład. w poprzednim zbiorniku 200l, w którym były głównie miękkie miałam trzy sps-y. wtedy świeciło nad akwarium 2x150W + T5. praktycznie codziennie szła kosta mrożonek + płatki. sps-y stały w miejscu, praktycznie zero przyrostu. po przeniesieniu do nowego akwarium wzrost błyskawiczny. co dziwne, w tym zbiorniku bardzo ograniczyłam karmienie ryb, a korali praktycznie nie karmiłam wcale. gdy zaczęłam podawać coral v-powder (o którym wcześniej wspominałam) wzrost nie zwiększył się, jedynie zaczeły "polipować" w dzień. światła też jest mniej w porównaniu do starego akwarium, bo 8x39W. więc w moim konkretnym przypadku, ani karmienie ani mocniejsze światło nie dawało kopa... to co na pewno zmieniło się w nowym zbiorniku, to jakość wody. nie żeby w starym była zła, ale tu jest na pewno lepsza - widać i po kolorach i po tempie wzrostu.

więc jak to mam zinterpretować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monia, w zbiorniku z przytlaczającą przewagą miękkich i lps-ów sps-y nigdy nie bedą bujały... Co do wypowiedzi Ocelocika to zgadzam się w 100%, po coś te spsy wywalają w nocy polipy :smile:

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb, :smile: masz rację, oczywiście że "toksyny" z miękkich nie pomagają sps-om, dlatego właśnie wspomniałam o "jakości" wody. chociaż dziwiło mnie, że kompletnie stały w miejscu.

natomiast w tym nowym wszystko się wściekło ;) i rośnie na potęgę. dodam tylko, że przez pierwsze dwa czy trzy m-ce w nowym akwarium lałam mleko i byłam przekonana, że ten wzrost to od "łaciatego" właśnie. ale mleko odstawiłam a sps-y dalej w górę :smile: w tym samym tempie ;) natomiast korali specjalnie (w nocy) nie karmiłam, nie dodaję ani aminokwasów ani żadnych innych dodadtków. tak więc u mnie mają prawie wyłącznie światło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło i rybie kupy :smile: Monika, tylko się cieszyć, wielu dałoby wiele żeby mieć baniaczek choć trochę podobny do Twojego :smile:

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koral koralowi nie rowny, chyba nieobiektywnie bedzie wszytkie SPSy wsadzic do jednego wora i napisac ze jedzenie nie pomagalo tylko swiatlo? jakie gatunki lepiej rosly bez jedzenia i na samym swietle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KIDULT, jeżeli to do mnie pytanie, to już odpowiadam. co do sps-ów

mam kilka różnych acropor, montipor i seriatopor. poza tym są styllopory, poscillopory no i trzy rodzaje pavon (chociaż tu dydkusyjne jest w literaturze czy to sps czy lps :)). wszystkie bez wyjątku mają olbrzymie przyrosty. nie podaję nazw bo nie wszystkich jestem pewna (zwłaszcza acropor). natomiast najmniejsze przyrosty, jako jedyna w całym zbiorniku ma Acropora willisae. podkreślam, jako jedyna z całej obsady przyrasta najwolniej ale i tak dość szybko.

edit: i absolutnie nie generalizuję :) piszę tylko co się dzieje u mnie, a przyznam ża momentami sama jestem zdziwiona. kolory i tempo wzrostu przy "zwyczajnych" parametrach, bez "ręcznego śrubowania" i tak napradę ponad rok jedynie podmianki, dopiero od 1,5 m-ca "leci" baling podstawowy...

@Seb, dziękuję :) ale jak widać i tak wszystko sprowadza się do "kupy" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×