Skocz do zawartości
Siarkowski

belka Odyssea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niebawem mam zamiar wystartować z pierwszym morskim akwarium .Jestem w posiadaniu belki Odyssea na 4 świetlówki T5 80 wat .Posiadam zbiornik 160x50x50 optiwhite .Chciałbym zainstalować w belce świetlówki firmy ATI i dowiedzieć się  co myślicie o takim zestawieniu 2x Aqua Blue Specjal + 2x Coral Plus. Czy to jest dobre zestawienie czy raczej je zmodyfikować i na co? Oczywiście z czasem będę chciał dołożyć jeszcze jedną T5 aby mieć 1 wat na litr wody. Czy ta moc wystarczy na podstawowe i najprostsze życie .Krok po kroku chcę skompletować i zmodyfikować sprzęt.

Z góry dziękuję za wyrozumienie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moim zdaniem miękkie i lps na 4 świetlówkach pociągniesz , lampa jest trochę wąska przez co środek po całej długości  będzie bardziej oświetlony niż tył i przód baniaka . Ale odpowiednie ułożenie skały załatwi sprawę.  Świetlowki przez brak chłodzenia szybciej się wypalą . Świetlowki to też kwestia gustu i tu może być problem . Miałem już sporo nad baniakiem ze względu na różne lampy i obsadę koralową i glonów wyższych . Ogólnie niebieskie bardziej pasuje mi do korali a białe/ciepłe do glonów. Popatrz na schematy ATI co proponują i jaką barwę  korali podkreślają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

https://www.atinorthamerica.com/blog/combos-4-bulb-fixtures/

Najlepsze kombinacje żarówek ATI dla oprawy z 4 żarówkami

Wybór odpowiednich kombinacji żarówek dla twojego czołgu może wydawać się trudnym zadaniem. Może być trudno wyobrazić sobie, jak każda sekwencja żarówek będzie wyglądać w twoim urządzeniu. Chociaż niektóre elementy wyboru kolorów żarówek są osobiste preferencje, oto ogólny przewodnik, który pomoże Ci wybrać żarówki do oprawy z 4 żarówkami:

16K – 20K – Niebieskawa biel z wyraźnym niebieskim i czerwonym odcieniem
3 ATI Blue Plus
1 ATI Purple Plus

12K – 16K – Chłodna biel z wyraźnym niebieskim i czerwonym odcieniem
2 ATI Blue Plus
2 ATI Coral Plus

10K – 14K – Wyraźna biel z odrobiną niebieskiego
2 ATI Blue Plus
1 ATI Aquablue Special
1 ATI Purple Plus

W akwariach z dużą ilością koralowców LPS zamiast Purple Plus można zastosować żarówkę True Actinic, aby zapewnić lepszy pop w kolorze koralowym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ariel napisał:

Moim zdaniem miękkie i lps na 4 świetlówkach pociągniesz , lampa jest trochę wąska przez co środek po całej długości  będzie bardziej oświetlony niż tył i przód baniaka . Ale odpowiednie ułożenie skały załatwi sprawę.  Świetlowki przez brak chłodzenia szybciej się wypalą . Świetlowki to też kwestia gustu i tu może być problem . Miałem już sporo nad baniakiem ze względu na różne lampy i obsadę koralową i glonów wyższych . Ogólnie niebieskie bardziej pasuje mi do korali a białe/ciepłe do glonów. Popatrz na schematy ATI co proponują i jaką barwę  korali podkreślają. 

Dzięki śliczne prześpię się z tematem i jeszcze Was trochę pomęczę z innymi moimi wątpliwościami .

Super zestawienie dzięki na pewno coś wybiorę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i zdaje sobie sprawę że to nie ten dział ale mam tylko jedno króciutkie  pytanie dotyczące filtra który lepszy: 

https://allegro.pl/oferta/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-ro-4-100-demi-5065034747

 

https://allegro.pl/oferta/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-ro-4-100-gpd-5065355829

Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Siarkowski napisał:

Ten. Ale do niego potrzebny jest jeszcze jeden korpus pod żywicę link przykładowy masz na końcu tego wpisu...

W drugim filtrze są 2 wkłady wstępne przy czym zakłada się iż wkład węglowy pyli puszczając drobinki uszkadzające/zapychające membranę osmotyczną.
Dlatego powinny być 3 wkłady (5 mikron, węgiel, 1 mikron) membrana, żywica.

A jeśli masz dylemat jaki filtr kupić... to poszukaj takiego jak ten z cytowanego linku ale 75GPD. I dokup do niego o tego typu przyładowy link.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale jestem całkowitym laikiem w tym temacie i nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo w opisie zestawu znajduje się na pozycji  3. Żywica MB400 Purolite 

Jeżeli istnieje możliwość to prosiłbym o link do strony gdzie można kupić już cały złożony  zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Siarkowski napisał:

Sorki ale jestem całkowitym laikiem w tym temacie i nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo w opisie zestawu znajduje się na pozycji  3. Żywica MB400 Purolite 

Jeżeli istnieje możliwość to prosiłbym o link do strony gdzie można kupić już cały złożony  zestaw.

Wiesz co chwialek dobrze Ci doradza.
Ogólnie z tych co pokazałeś dobrze byłoby dokupić jeszcze jeden korpus z żywicą i zainstalować właśnie:
po wlocie jako 1 (czyli w pierwszy korpus) dajesz wkład poli 5 mikron, potem jako drugi węgiel, potem jako trzeci wkład znowu poli 1 mikron jak już napisał Ci kolega wyżej.
Dopiero potem do membrany woda i z membrany dostawić taki jeszcze jeden kubek/korpus w którym będzie żywica. Myślę że wpisując korpus z żywicą demi wyskoczą jakieś propozycje :).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyjaśnienie zagadnienia. Jestem akwarystą od ponad 30 lat ale tematy morskie kompletnie nie są mi znane. Czym więcej czytam tym mniej wiem. .Rozumiem że moją niewiedzą można się troszkę poirytować ale wolę dwa razy zapytać niż wyrzucić pieniądze w błoto.

Dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez Siarkowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Siarkowski napisał:

Wielkie dzięki za wyjaśnienie zagadnienia. Jestem akwarystą od ponad 30 lat ale tematy morskie kompletnie nie są mi znane. Czym więcej czytam tym mniej wiem. .Rozumiem że moją niewiedzą można się troszkę poirytować dlatego wolę dwa razy zapytać niż wyrzucić pieniądze w błoto.

Dziękuję i pozdrawiam

Ja uważam, że kto pyta nie błądzi, więc nie widzę problemu.
Filtry RO są też w akwarystyce słodkowodnej, w sumie to on się bedzie różnił głównie tym że właśnie dostawiamy jeszcze jeden korpus z żywicą :). Warto również zakupić miernik TDS, możesz albo w formie takiego PEN-a, albo taki podłączany od razu pod filtr. Przy tym drugim DUAL-u dajesz go po membranie i po żywicy, a ten tańszy w formie PEN-a to jak robisz wodę to zanurzasz i sprawdzasz ile PPM pokazuje :).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki śliczne za informacje. Pomalutku zaczynam gromadzić sprzęt i na pewno będę miał jeszcze sporo pytań 

Pozdrawiam i jesteśmy w kontakcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dotarł do mnie filtr i już się zastanawiałem co do czego podłączyć bo instrukcja bardzo ogólna . Super schemat teraz wszystko jasne. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat pomija ogranicznik przepływu. Montuje się go na linii idącej od membrany do ścieku.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już zamontowany więc przynajmniej z tym ustrojstwem problem z głowy. Zbieram kasę i będę kontynuował zakupy. Jesteśmy w kontakcie.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

zapomniałem dodać ze razem z filtrem zamówiłem taki miernik, pewnie lichy ( szkoda że nie zapytałem przed zakupem ).

Jakie najlepsze lub w miarę optymalne pomiary powinny być bo nie do końca ogarniam niżej zamieszczone skróty......na pierwszym zdjęciu rozumiem że EC to zasolenie ( us/cm to już dla mnie magia).

Natomiast ppm to jakość wody z osmozy ?

Dzięki 

IMG_20220414_224404.thumb.jpg.5c76f1cc96ceac7bebf2e3a5846b501e.jpgIMG_20220414_224354.thumb.jpg.8322cdad1880f6765f267fd1d4164eaf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, Siarkowski napisał:

rozumiem że EC to zasolenie ( us/cm to już dla mnie magia).

Electric Conductivity - przewodnictwo elektryczne

Jednostki w jakich najczęściej określa się przewodnictwo wody to mikrosiemensy na centymetr (µS/cm)

https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/przewodnosc-elektrolityczna-wlasciwa-wody

https://www.krainawody.pl/blog/news/miernik-tds-do-czego-sluzy-w-jaki-sposob-dziala

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×