Skocz do zawartości
chwialek

Słona Kropla... postęp choroby morskiej.

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Osmodeusz napisał:

coś za coś

Niby ale z drugiej strony wymiana żywicy powinna wpływać na to że więcej jest tego czegoś co oddaje a mniej tego co zabiera, a tymczasem... Po wymianie zbiornik wracał zwykle na właściwe tory, tj mniej osadów na szybach, mniej przebarwień, powierzchnia skał się oczyszczała. Mam nadzieję że tym razem również tego doświadczę.

Samą cykliczność cyjano łączę z efektem zamkniętego okna. Obecnie mam częściowo rozmontowane ogrzewanie w domu a temperatura dzisiejszego poranka nie pozwala na cięgłe wietrzenie. Niby w pokoju z akwarium pomimo otwartego okna było by znośnie, lecz w dalszej części domu miałbym szron na ... co przy pozostałych współmieszkańcach mogło by się zakończyć nikomu niepotrzebnym przeziębieniem i dalszymi problemami jakie mogły by z tego wyniknąć.

Co do samego pomysłu filtracji to stało się zamówiłem części więc po niedzieli muszę znaleźć czas na wydrożenie pomysłu w życie... Szara puszka jaką zamierzam wykonać ze spienionego PCV i filtr samochodowy. Mam nadzieję że nie stłumi zbytnio powietrza zasysanego przez odpieniacz...

Cytat

3 progresywne warstwy filtrujące, które działają jak wielokrotne sito. Ułożone warstwami makro i mikrofiltry pochłaniają większość zanieczyszczeń, m.in. kurz, sadzę, pyłki roślin, mikrocząstki smogu PM 2.5, mikroplastik, większość bakterii i wirusów, mogących wzmagać objawy alergii. Warstwa wzbogacona węglem aktywnym absorbuje szkodliwe zanieczyszczenia pochodzące ze spalin oraz nieprzyjemne zapachy.

9 funkcji ochrony filtra 9in1 Ultra Pure pomaga zapewnić higieniczną czystość powietrza w kabinie i dzięki temu poprawić komfort kierowcy oraz nawet najwrażliwszych pasażerów (dzieci, alergicy, zwierzęta). Efektywnie filtrując powietrze chroni także elementy samochodu odpowiedzialne za czyste powietrze w kabinie (klimatyzację, przewody, nawiewy).

Wg opisu brzmi zachęcająco zwłaszcza biorąc pod uwagę sezon zimowy i okolicę stałopalną. Z racji iż puszkę na filtr wykonam pod własne potrzeby to raczej umieszczę w niej przegrodę na Wapno Sodowane. Zasyp mam, z tego typu filtracji zrezygnowałem z powodu braku wygodnej obsługi obecnie wszystko wyniosę na balkon gdzie i tak znajduje się miejsce zasysające powietrze do odpieniacza. Mam nadzieję że ujemne temperatury nie będą przeszkadzać wkładom.

W ramach tego, iż dzisiaj dysponuję czasem na swoje hobby... Przeczyściłem nieco sumpa, uruchomiłem po długiej przerwie rollermat - który wisiał bez włókniny filtrującej od tak był sobie bo był. Dokonałem podmiany 60 litrów wody, oraz wyczyściłem zawór membranowy jaki stanowił dla mnie zagadkę... mianowicie od pewnego czasu hydraulika nie wyrabiała się z pompą obiegową. Wewnątrz zaworu znalazłem rozwiązanie tego problemu a był nim domek turbo snail. Wszedł i się zdechł, przytykając tym samym nieco przepływ zaworu. Po czyszczeniu +2 biegi dla obiegu wody i hydraulika daje radę opanować przepływ. Zawór mam ale z racji pompy obiegowej z dość dobrą i stabilną regulacją jest on w 100% otwarty. Z drobniejszych prac wyczyściłem grzebień przelewowy i pozbyłem się kliku aiptasia mam nadzieję iż udało się to zrobić bez rozsiania po reszcie zbiornika.

Jeszcze kilka prac odwlekanych w czasie powinienem wykonać, ale nie wszystko na raz .... bo co za dużo to może okazać się nie zdrowe dla zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując monolog...

large.20211109_193809.jpg.fadfe7da4d4dcf

Wątek kryminalno-opisowy pozostawię bez większego komentarza gdyż poza elektro-pieszczotami akwarium nie dostarczyło mi specjalnych doznań emocjonalnych. Po zaistniałych pieszczotach zostałem zmuszony do zmiany pompy w filtrze ze skałą. Obecnie za obieg wody w filtrze odpowiada Jump DC6K skręcony do 1/3 mocy.

W baniaku od pewnego czasu towarzyszy mi cyjano :) ale nic specjalnego z tym nie robię wieczorem jest rano go nie ma po południu wraca na korale jeszcze nie wchodzi więc niech sobie będzie. Dzisiaj dołożyłem do baniaka niewielką porcję seagel... po co sam nie do końca wiem ale leżało więc jest. Parametry nieznane i chyba w takiej formie będzie to bezpieczniejsze dla systemu. Póki ich nie znam to mnie nie kusi by je poprawić... a korale żyją.

Wiem metkę sklepową z euphylli muszę usunąć bo zaczyna mnie irytować na fotkach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2021 o 22:00, JaRRoT napisał:

Piękne te zwierzaki masz pozazdrościć

Nie ma czego... baniak idzie swoją własną ścieżką. Teoretycznie przy tym po4 powinna być równia pochyła. Mam nadzieję że jednak uda się jej uniknąć. Poza po4 parametry nieznane... żeby mnie nie kusiło poprawiać naturę.

Żebym to ja jeszcze umiał zdjęcia robić... w rzeczywistości korale są wg mnie ładniejsze niż na foto.

20211118_205003.jpg.31d4790dd1bd0901ad445b323b88cdfb.thumb.jpg.35fd3bc97d6997527202cdd7a4ff4351.jpg

acropora 2 planu jest zielona z przodu przed nią cukierek w niebieskim ledzie łapie żółtawy odcień... niestety z "szorstnikiem" u podstawy ale co ważne rośnie i cieszy. Zdjęcia sklepowe tego korala są o wiele ładniejsze.

Ktoś zgadnie co to za koral ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu mam pewne wątpliwości... ale niech sobie spokojnie rośnie. Duże znaczenie w tym ma gra fluorescencją i filtrem. Zdjęcia rodem ze sklepu nie uczynię tym co mam do dyspozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decadia tylko na przechowaniu z innego zbiornika. Lecz obecnie to fajnie uzupełnia "kolekcję"...

20211114_201133.jpg

20211114_201119.jpg

Cyphastrea sp. (Nie decadia) z powyższego zdjęcia odradza się z 1 ocalałego polipa... przeglądając fotki z własnego archiwum trwa to już ponad 2 lata.

20211114_201007.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2021 o 23:26, chwialek napisał:

Decadia tylko na przechowaniu z innego zbiornika. Lecz obecnie to fajnie uzupełnia "kolekcję"...

To takie wynajmowanie miejsca czy przetrzymanie korali bo ktoś nie ogarnia i w sumie u Ciebie podrosną lepiej będą wyglądać a potem zabiera do Siebie 😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarniać - ogarnia. Tylko obecnie jego akwarium jest osuszone. Dlatego mój zbiornik robi za "hotel"... 

Swoją drogą część korali jakie zakupiłem jest również w tego typu "hotelu" i ma się lepiej niż u mnie...

Taka lokalna grupa wzajemnej pomocy i wsparcia się nam stworzyła... w promieniu do 70km od Łodzi. Pomoc w przeniesieniu, aranżacji a czasami tak jak obecnie przesiedlenie na czas restartu lub backup szczepek.  Dlatego warto się spotykać rozmawiać... taka morska rodzinka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że macie takie coś u nas trochę mało ludzi a jak są to oddaleni od siebie miliony kilometrów 😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2021 o 22:27, JaRRoT napisał:

u nas trochę mało ludzi a jak są to oddaleni od siebie miliony kilometrów 😕

 

E tam... jak ludzie chcą się spotkać to więcej potrafią przejechać.

Ze zmian w baniaku... po długim czasie leżakowania i uprawomocniania się decyzji dziś uruchomiłem Gyre - zbiornik doczekał się zmiennej cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, chwialek napisał:

E tam... jak ludzie chcą się spotkać to więcej potrafią przejechać.

Naprawdę ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

01-12-2021 2g BJ?
02-12-2021 -3g. BJ, 1/50 -> 1 dawka 9ml cięcie...
03-12-2021 wygląda ok
04-12-2021 2 dawka 9ml
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cyphastree masz bajkowe, moja coś kiepsko - światła mało ma, albo te moje parametry jej nie służą? Albo nie wiem co lubi🤗

A ładnego zdjęcia Anacropory nie widać? A i na naszych forach o tych koralowcach, jakoś głucho - a ponoć ludziska mają (tzn. tak piszą w sieci)

Jak na SPS - nawet mnie ciekawi 🤔

https://aqualifehub.com/anacropora-coral-care-guide/
https://www.tidalgardens.com/blog/anacropora-coral-care/

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2022 o 13:00, Osmodeusz napisał:

ładnego zdjęcia Anacropory nie widać?

Bo o zdjęcie rodem z www trudno.

20220109_113757.thumb.jpg.30504e12b808be10f8b89360541e3dbe.jpgEfekt kilku przesunięć suwadeł  i użytej soczewki. Niestety telefonem jaki posiadam raczej więcej nie wycisnę. Nie oddaje to koloru naturalnego :) 
Koral na zdjęciu nie wysuwa polipów... efekt wysunięcia polipów udaje mi się osiągnąć nieco nietypowym pokarmem. To co ostatnio dozuję powoduje iż koral staje się czystszy i wystawia polipy. Co ważne w historii tej szczepki udało się iż odrósł z ogryzka i nie chcę tego zmarnować... zatem długa i powolna praca mnie czeka, mam nadzieję że już bez niechcianych niespodzianek. O które przy takich zabawach akwarium dość łatwo... nigdzie mi się nie spieszy. Myślę o backupie szczepki ... jedynie przeciągający się restart równoległych (zaprzyjaźnionych) zbiorników mnie w tym stopuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×