Skocz do zawartości
Gość

Flexi-Plexi 123l z ukwiałami

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

26.06

Dziś No3 spadło do 5 , czyli w 2 dni potrafi spaść o 20 . Niby w baniaku nic nie ma a zapotrzebowanie jest większe niż się spodziewałem . Do tej pory lałem wszystko z ręki , by sprawdzić ile muszę lać . Teraz urlop i przydało by się pompę podłączyć . Do tej pory nie lałem bakterii do baniaka , jednak leżały w szafce mam BioDigest nano start i Stop Ammo start po jednej ampułce , które zaraz wleje . I potem co podmianę będę lał dalej BioDigest , zobaczę czy będę miał mniej cyjano . Niby nie ma go dużo ale jednak jest . Doszła już następna pompa cyrkulacyjna już jest zabezpieczona przed zmieleniem ukwiałów i siedzi w baniaku . Przyszły też phytostart , oraz phytofood od grotecha , brakuje jeszcze lampy i będzie można startować . 
Mam teraz 2 cyrkulatory po 4000l/h skręcone na 40% w trybie falowania i obiegową 2000l/h , która działa na 50% . Wydaje mi się , że takie ustawienie jest dość mocne , a zarazem nie majta zbyt mocno glonami i ukwiałami . Pomp w ogóle nie słychać i jest to sukces , bo zawsze miałem pompy , które miały być ciche a było je wyraźnie słychać , lub były głośne . Teraz jedyne co słychać to wiatrak od lampy , ale jest naprawdę cichy i wcale nie przeszkadza , oraz bąble z kostki napowietrzającej , która siedzi w baniaku od czasu zmielenia ukwiała . I jakoś nie przeszkadza , więc jej nie wyłączyłem . Krewetka wczoraj miała wylinkę i ma się dobrze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zauważyłem też , tendencje w różnych tematach o glonach do rzadkich podmian , tak raz na 4 do 6 miesięcy . Za to leją przede wszystkim Ca , lub pierwszą butelkę z ATI essential pro . W pierwszej też jest Ca i baniaki ładnie wyglądają . Z tego co wyczytałem zużycie Ca jest duże w baniaku z makro-glonami i lepiej jest je uzupełniać i robić podmiany raz na kilka miesięcy , bo mniej problemów się ma z cyjano i innym badziewiem . Dodatkowo leci też No3 i nawóz do roślin akwariowych , czasami też zamiast vsv węgiel w płynie ( Co2 ) , oraz jod. Nie wiem tylko jak będą na takie coś reagować ukwiały i nie mówię tu o quadri , ale te bardziej wymagające jak dywanowe i inne . Po za tym często spotykam się ze sprzecznymi informacjami odnośnie światła . Jedni mają 100% do słodkiego i rośnie a inni do morskiego i też rośnie . Jednak jeden pisze , że miał inne i zmienił bo była lipa a inny pisze na odwrót . Narazie u mnie rośnie , czy pod mieszanym Led od fluvala 20000k 42W na 100% i t5 dennerle 2x24W , jedna rura dzienne i druga plant . Jak zmieniłem na giesemann vervve również rośnie tak samo , tylko zmieniły się kolory ukwiałów i czerwonych glonów na wielki plus , a zielone ładniej wyglądały pod poprzednią lampą . W tej chwili w szczycie mam 1W/1l może trochę więcej . 
 

Narazie mam sporo cyjano w baniaku , zmniejszyłem podawanie No3 , kupiłem nawóz akwarystyczny bez No3 i Po4 i zmieszałem z No3 w ilości 50/50 co przy podawaniu 1 ml raz na dwa dni da mi dawkę 1/4 tego co powinno się lać do słodkiego . I powinno mi utrzymać No3 na poziomie około 5 . Mam również wpięte w pompę węgiel w płynie i podaje 1 ml raz dziennie . ATI essential pro jeszcze nie leje . Ale parametry solanki w baniaku mam już wyrównane . Jestem ciekaw jak będzie sprawa wyglądać jak wrócę z urlopu . 2 dni przed wyjazdem była podmiana , podpiąłem pompę dozująca i podmieniłem baniak z RO na większy .

Jeszcze ponad tydzień przed urlopem zrobiłem reaktor na fitoplankton , zalany RO z żywicą i solą TM pro reef zasolenie 1,020 . Oświetlenie Tetra 7W 8000k , wlałem starter i nawóz od od GroTech i po tygodniu miałem zielone fito . Ale stwierdziłem , że jeszcze za mało zielone i 4 dni przed wyjazdem pojechałem po pęknięte akwarium 20l dennerle i wymieniłem w nim szybę . Miałem trochę za dużą , ale stwierdziłem że nie będę docinać , tylko zostawię tak jak jest . Na drugi dzień już dorobiłem solanki i przelałem wszystko do tego akwaria a raczej nowego reaktora , bo z tyłu wywierciłem otwór 18mm pod kranik . 😁  Przelałem wszystko z poprzedniego reaktora  i dodałem nawozu po 3 dniach miałem już ładne fito tylko trochę jasne . Przed wyjazdem dolałem jeszcze trochę nawozu i ciekawe jak to teraz wyglada . Napowietrzanie mam z pompki Tetra 100 i lampka ta sama co w poprzednim reaktorze . 9EC9F7D8-574E-4036-8BC6-D55E0B45560A.thumb.jpeg.c3d4cfee48659c82b2822766c7a4c9da.jpeg

Tak wyglądało po zalaniu w pierwszym reaktorze . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Led od fluvala 20000k 42W na 100%

Gdzie ją dopadłeś ?

W PL ani śladu po nich . 

 

 

Jest tylko 32 W . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
40 minut temu, AnT napisał:

Gdzie ją dopadłeś ?

W PL ani śladu po nich 

 

Była z baniakiem 😁 . Ja te akwarium dostałem , akwarium było osobno , pokrywa połamana na rogach  więc musiał bym zamówić nową jeśli miała by być ( koszt nowej pokrywy 37€ ), panel był odklejony . Ale lampa nówka sztuka reszta gratów też włącznie z panelem , a baniak bez jakiej kolwiek ryski . Po przywiezieniu tylko umyłem , wkleiłem panel i odpaliłem baniak . Jak znasz sklep , co bierze dużo gratów fluvala , to niech zamówią tobie lampe . Powinni dostać , tylko z tego co wiem trzeba trochę poczekać . Bo fluval ma ją w ofercie , tylko sklepy jej nie mają , bo firma nie wyrabia się z produkcją 🙄 . Bynajmniej takie informacje dostałem z jednego ze sklepów w Berlinie . Albo tak jak mówiłem można kupić dokładnie to samo , widmo , sterowanie , kolor - dosłownie kropka w kropkę , tylko 10 W mniej . Czyli zamiast mieć z dwóch belek 84W , to będziesz miał 74 . Weź jeszcze pod uwagę że lampy nie oświetlają jakiegoś wielkiego baniaka , bo odejmij jakieś 8 cm panel , skała wychodzi na środku i to moim zdaniem oświetli ten baniak . Na Amerykańskim forum znalazłem , że kupują te lampy 42W , ale w EU jak zwykle jest lipa . 
Ps: ta lampa fluval 42W do morskiego świeciła u mnie z dwiema t5 dennerle do słodkiego , na poprzedniej stronie jest jak to świeciło . Dołożyłem tylko odbłyśniki i przemalowałem z wierzchu , dokupiłem linki i nakleiłem naklejkę z kasku SHOEI . Popatrz na zdjęcie z poprzedniej strony z czarną lampą i napisem SHOEI na tym zdjęciu swieci wszystko na 100% , a powyżej to sam Led wieczorem . Tak jak tobie mówiłem , niebieski ładnie swieci . Następne zdjęcia to już lampa giesemann .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak wygląda fito Grotech po dwóch tygodniach 31790B48-CF55-400B-969E-29BFB58A381B.thumb.jpeg.f54b2722075916fafec88f5dab72e572.jpegF581010F-0B8B-44F3-9E65-44613AF6BE53.thumb.jpeg.b743255cd0228f07cef3702425e07016.jpegC5A9474B-EAA5-486A-8C79-7DF313AD4F64.thumb.jpeg.2eb19d0fdf907d75a4773046af4e52cb.jpeg

Zrobiło się 20l zielonego fito . W baniaku wszystko żyje , cyjano prawie zniknęło i trzeba wyczyścić szyby i dać podopiecznym jeść .

19.07

Były testy :

No3 - 2 , Po4 - 0 reszta bez zmian , narazie prócz fito , jodu , nawozu dla roślin wodnych z No3 i easy carbo nic nie leje . Wszystko pomału się kręci , glony rosną a ukwiały spacerują po baniaku . Trochę zwiększyłem oświetlenie w ustawieniach . Do fito dokupiłem jeszcze jedną lampę i teraz świeci ponad 15W , ale to tylko na razie ponieważ mam zamiar postawić jeszcze jeden reaktor . To tak w razie czego jak by hodowla padła . W osmozie wymieniłem prefiltry i znów będę miał spokój na jakiś czas , stare miały ponad 5 miesięcy . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

24.07

Perypetii ciąg dalszy . Mam lekki zakwit bakteryjny od kilku dni , po czyszczeniu panelu i dodaniu bakterii . Dziś przyszli nowi mieszkańcy , lecz dopóki woda nie będzie klarowna nie mam zamiaru robić zdjęć . Przyszła też lampa UV i ręce mi opadły , tak dla innych informacja szukajcie jakie duże jest urządzenie co kupujecie przez internet , bo moja lampa jest wielkości akwaria 😁 . Ale to nic , bo po rozpakowaniu produkt całkiem dobrze się zapowiada , ale jedyne czym mogę zaświecić to oczami . Brak uszczelek na śrubunki i brak żarnika 😪 , po konsultacji ze sklepem wiem , że lampa po przysłaniu od producenta była odrazu spakowana i wysłana do mnie . Więc producent dał ciała . Nigdy nie miałem problemów z tym sklepem i wiem , że są uczciwi i w poniedziałek będą załatwiać nowe uszczelki i żarnik . Dodatkowo wczoraj przygotowałem solankę , bo ukwiały też aklimatyzuje i dziś z wiązki z tym była podmiana 15l wody w baniaku , pompa dozująca na czas zakwitu jest wyłączona . Ukwiał poparzył mi rękę i to dość poważnie , ale to jak zwykle z mojej winy i po 12 godzinach opuchlizna zeszła . I tu też informacja , że można mieć ten sam gatunek w kilku sztukach i jeden nic nie zrobi , a drugiego lepiej nie dotykać . Na dzień dzisiejszy w baniaczku mam już 4 quadri , 3 stichodaktyla haddoni i 2 macrodactyla doreensis . Jeszcze kilka dojdzie ale w innych kolorach i to kiedyś , bo ciężko znaleźć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rano dostałem info , że producent lampy UV wyśle mi uszczelki i świetlówkę . Jeszcze oddałem trochę fito i startuje od nowa , tylko testuje f2 wedłóg jednej firmy i Grotech . A co chodzi o ukwiały , to jestem mega zadowolony . Jeden w dzień jest jaskrawo zielony a w wieczorem żółty inne też dostały mega wybarwienia i raczej w sps nigdy nie pójdę . 
Wczoraj , czyli 28.07 przyszło resztę gratów do lampy . Trochę źle złożona 😉 i jeszcze gorzej podłączona , 24 godziny później woda kryształ . Wywaliło cyjano w czasie zakwitu , reszta dobrze wygląda . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nuda jak zwykle , mam jeszcze sporo cyjano , ale po mału znika . Do baniaka leje narazie tylko fito . Maluchy siedzą w ukwiałach , w dzień siedzą 2/2 a w nocy 1/3 plus krabik .2F3A7E89-DD4D-43BA-8ADA-DBEA4721806C.thumb.jpeg.bac8240487bfd24760da45674acc6f04.jpeg62AEB710-62EA-4125-A9D4-C9B09643C23A.thumb.jpeg.a84fe427334717b176b3333053368747.jpeg22D8F12F-4F41-4807-8A5C-FBCD85FAD088.thumb.jpeg.93680c2662c7a597b44f1c97fb351245.jpeg

zdjęcia kiepskie i jeszcze ciemno , ale jakiś pogląd jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

24.8

Nie jestem pewien co się stało , ale 2 dni temu zauważyłem , że rozpuszczają mi się 2 duże glony . Jeden miał wielkość 20x30cm a drugi 15x15 cm , oraz brak robaczków w baniaku . Wczoraj około 21:00 było jeszcze gorzej , bo jeden rozpuścił się całkowicie a z drugiego został kawałek 3x3 cm . Więc czyściłem baniak do 2 w nocy i podmieniłem 7l wody . Zauważyłem też , że pod glonami i w nich samych zbiera mi się dużo detrytusu , skałę wyciągnąłem i skleiłem trochę inaczej . Dzięki czemu mam lepszy przepływ , zwiększyłem cyrkulację . Najprawdopodobniej zostawię tylko ukwiały dywanowe i dam na skałę kilka korali . Co i jak jeszcze się zastanowię , najpierw muszę doprowadzić baniak do ładu . Narazie pierwsze co zrobię , to dodam więcej ślimaków , a reszta przyjdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam parametry . Dasz więcej ślimaków zacznie lecieć Ca . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, AnT napisał:

Jak tam parametry . Dasz więcej ślimaków zacznie lecieć Ca . 

Przed wybuchem :

No3 5 

Po4 0,03 

Ca 540

Gh 1500

Kh 9,3

zasolenie 36

Po wybuchu : No3 50 i Po4 1 

Do tej pory miałem trochę cyjano , raz więcej a raz mniej . 
Mnóstwo życia na szybach . Spadkiem parametrów się nie przejmowałem , bo to uzupełniłem z ręki , pompa jest i ATI też jest . 

Znajomy ma już trochę miejsca w baniaku dla moich ukwiałów ( to tak w razie czego ) . 
Ps : z tymi glonami miałem już raz problem jak No3 było poniżej 15-20 . Ale już jakiś czas nie było problemu i przyrosty miały ładne . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Ariel o makroglonach, niestety wiem jeszcze mniej, niż o koralowcach.

Ale na moje oko, to NO3 i PO4

masz strasznie niskie, jak na „morski zieleniak”.

Pewnie jak na rośliny przystało, zabrakło też żelaza, no i ten jod nieszczęsny.

Za to, zasolenie chyba zbyt wysokie, przez co i wapń też windujesz na ponad 500 (1.024 powinno być OK)

Ale ja jedynie gdybam, niestety głośno myślę😜

o magnezie nie wiemy nic?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Osmodeusz napisał:

 

@Ariel o makroglonach, niestety wiem jeszcze mniej, niż o koralowcach.

 

Niby dużo czytałem , ale informacje są nie jasne . Jeden ma tak a inny inaczej i działa . Żelazo mam w nawozie , fakt może nie za dużo leje bo 1/3 dawki zalecanej przez producenta , ale jednak . Nie mogę zwiększyć dawki i nie mogę mieć wyżej No3 i Po4 bo nie wyrobie z cyjano . 

 

24 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Za to, zasolenie chyba zbyt wysokie, przez co i wapń też windujesz na ponad 500 (1.024 powinno być OK)

Zasolenie wiem , że utrzymuje mi wysokie parametry , sól ta co zwykle TM pro reef . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak na szybko, może na forach coś wyczytasz mądrzejszego :ru:

https://www.reef2reef.com/threads/tigahboys-macroalgae-tank-s.737622/

https://www.nano-reef.com/forums/topic/234487-the-marine-planted-tank-macro-algae-thread/

https://www.thesprucepets.com/cultivating-macroalgae-in-your-aquarium-2924568

https://aquariumbreeder.com/how-to-grow-marine-macroalgae/

http://www.wetwebmedia.com/maralgae.htm

45 minut temu, Ariel napisał:

Nie mogę zwiększyć dawki i nie mogę mieć wyżej No3 i Po4 bo nie wyrobie z cyjano . 

hmm 

@Ariel te parametry zawsze mam w kosmosie, i uwierz mi że nie wiem czym jest dino czy cyjano (tylko że zbiornik prowadzony całkiem odwrotnie)

bardziej skupił bym się na stosunku tych dwóch parametrów.

Gdybam jedynie, bo o tych zbiornikach to, nawet czytałem niewiele

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

te parametry zawsze mam w kosmosie, i uwierz mi że nie wiem czym jest dino czy cyjano (tylko że zbiornik prowadzony całkiem odwrotnie)

Znam baniak co skali na salifercie brakuje i wszystko ładnie się buja . Moim zdaniem dużo zależy od zbiornika . Liczę że póżniej mi się to trochę ustabilizuje , narazie młody zbiornik więc trzeba poczekać . Glony które mi się rozpuściły dostałem ze zbiornika co No3 jest ponad 25 i Po4 1 . Tam nie ma ani dino , ani żadnego innego badziewia , ale duże przerybienie i facet nic nie leje do baniaka . A wszystko ładnie rośnie , ja jak przesadzę z parametrami to ukwiały zaraz chodzą i kiepsko wyglądają , a cyjano zalewa nie tylko piasek , ale i skałę . Poczekam kilka dni i zobaczę co będzie się działo . W najgorszym wypadku , dam ukwiały na przechowanie do znajomego , do czasu wyprowadzenia baniaka na prostą . 
Jeszcze zapomniałem dopisać , że prawie wszystkie gąbki mi znikły i jest tylko jedna . A w tamtym tygodniu jeszcze wszystkie były , zastanawia mnie czy coś w wodzie nie było , bo podmieniałem 3 litry wody przy odmulaniu panela . Tylko niby tds jest 0 nowe filtry , membrana i żywica .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywot gąbek w morskim jest bardzo krótki, sam przerabiałem ich trochę na żywej skalę i koło się zamyka. Pojawia się, rośnie, znika.. I tak w koło Macieju 😁 

Z glonami podobnie jak z mangrowcem. Żywi się nutrientami więc chyba racja że trochę wyprane parametry  

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×