Skocz do zawartości
Ariel

Flexi-Plexi 123l z ukwiałami

Rekomendowane odpowiedzi

Opiszę jak to było , że akurat taki zbiornik wybrałem , albo to on wybrał mnie , sprzęt na jaki się zdecydowałem i czemu akurat taki a nie inny .
A więc dawno dawno temu , jakieś 3-4 miesiące  temu jeden z forumowiczów pod nikiem osmodeusz wstawił ciekawy temat , oczywiście dołączyłem się do burzliwej dyskusji i jako akwarium testowe założyłem 34l z panelem , na jednej pompie , światełku ze słodkiego , piasku i skale wulkanicznej . Potem dostałem glony , rybki i trochę innego życia od znajomego . Mimo słabej cyrkulacji i wodzie kranowej szło lepiej niż myślałem i postanowiłem poszukać czegoś większego . Małe działało ponad 3 miesiące , po likwidacji zauważyłem , że lawa się trochę rozpuszczała . Ale brak wymagających mieszkańców i podmiany wystarczyły by wszystko ładnie rosło . W międzyczasie dostałem propozycje zabrania akwarium od jednego pana bo i tak się przeprowadza i większe już stoi w nowym mieszkaniu , a za te akwarium mało dostanie , bo musiał by je szybko sprzedać . W zamian zaproponowałem pomoc w przeprowadzce i noszenie gratów z chaty do auta i z auta do nowego mieszkania . Był mega zadowolony , bo na rodzine nie może liczyć , a znajomi nie mają czasu . 
Nowy zbiorniczek to fluval flex 123l , mały panel na tylnej szybie , ładnie wyglada i akurat pasuje na szafkę którą miałem . Zostało wysłane przez DHL i szło 7 km dwa tygodnie , już byłem pewien , że nie dojdzie . Ale doszło i tak narodził się nowy początek morskiej przygody 🤗

A więc :

- Akwarium Fluval flex 123l

- Filtr osmozy miałem Dennerle 190l/24h ( ma już dwa lata , prefiltry mają 4 miesiące ) nowe prefiltry i membrana zamówiona , żywica Aqua Biotica , korpus na żywice miałem bodajże Dupla .

- Spławik dostałem Aqua Medic 

- Sól kupiłem Tropic Marin pro reef

- Regulator temp. kupiłem , bo w starych akwariach się sprawdzał Aqua Medic twin

- Chłodzenie Aqua Medic z czterema wentylatorami . Kupiłem , bo myślałem że jest cichszy , ale nowa wersja jest głośniejsza od starej .

- Pompa obiegowa Aqua Medic 2.3 jest niesłyszalna nawet na 100% mocy ( miała być Jebao 2500l/h ale nie mogłem dostać )

- Dolewka tak jak zawsze Tunze osmolator 3155 ( poprzednią miałem 8 lat i dalej działa u kolegi )

- Piasek myślałem o CaribSea live czarny , ale ostatecznie padło na Tonga Pearls 10kg

- Skała , po macaniu wszystkich jakie są w Berlinie ( sztuczne , suche , żywe ) padło na żywą z Indonezji ( ładna , lekka , porowata i ma sporo życia )

- Światło padło na prawie nowe lampy Aqua Medic qube led , padły razem z moim sterownikiem . Oddałem je i powiesiłem jako zastępstwo 2xt5 24W i Led od fluvala 44W . Mimo to nie są na stałe , bo brzydko to wygląda i nie tylko chodzi o to jak wygląda wszystko w zbiorniku , ale sama lampa potrzebuje obudowy , by to jakoś wyglądało . Myślałem o Maxspect RSX , ale do 2 miesięcy musiał bym czekać ( brak w Niemczech w 4 sklepach dostałem taką informację ) , a nie chcę mieć lampy sterowanej przez Wifi , bo mój nowy ruter mimo przestawienia go na 2,4G to i tak nie trybi z lampami , ani pompą Aqua Medic . Więc wybór padł na lampe Giesemann Vervve Plus 185W wiem jak świeci , bo w jednym sklepie oświetlane jest akwarium 200x60x60 dwiema lampami od 6 lat i zawsze mi się podobało te światło , korale też dobrze rosną . Znalazłem 2 używki , ale jedna bez paragonu i nie wiem ile ma lat , a druga ma paragon ale źle wygląda . Nowa przyjdzie w przyszłym tygodniu , a znając moje szczęście używana pewnie by padła po kilku dniach i sporo kasy poszło by w diabły .

Nad sprzętem jeszcze myśle , a w zasadzie cyrkulacji i biologii ma być bezpiecznie dla ukwiałów będą to praktycznie jedyni mieszkańcy baniaka w dodatku mobilni , więc albo pompa cyrkulacyjna owinięta gąbką , albo jeden lub dwa kubełki . Wloty wsadził bym w panel a wylot z jednej i drugiej strony akwa . Na razie jest w panelu 2litry ceramiki Sera siporax pomieszane z Matrixem  i oryginalne gąbki . 
Start miałem na swojej starej wodzie 60l i reszta nowa rozrobiona jakieś 38 godzin szybciej ( z pompą cyrkulacyjną , napowietrzaczem i grzałką ) , litrze starej ceramiki z poprzedniego akwaria . Glony wyższe , jeden quadri , jeden nemok , dwa ślimaki , jedna rurówka , jedna krewetka czyszcząca i szczepka poparzonej przez ukwiał xenii . Nowym piasku i po tygodniu wsadziłem żywą skałe . Narazie to wszystko a w planach kupno różnych odmian quadri , jeszcze jakieś glony , ślimaki i parka nemoków ( jakie dokładnie nemoki i czemu te opiszę jak je kupię , podpowiem tylko , że ma to związek z ukwialami jakie będą )

Dziś w planie czyszczenie szyb i lampienie się na to co mam 😜

63267C49-B435-4F98-A51A-90225165A97E.jpeg

5B3C22B5-B7D5-4DD8-9EF8-E89433A22BFD.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze można w miarę bezpiecznie, oprzeć cyrkulację na jakichś małych głowicach typu Hydor Pico.

I do nich ewentualnie dokupić czy też dorobić, jakiś „wylot” ewentualnie założyć deflektor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Osmodeusz napisał:

Zawsze można w miarę bezpiecznie, oprzeć cyrkulację na jakichś małych głowicach typu Hydor Pico.

I do nich ewentualnie dokupić czy też dorobić, jakiś „wylot” ewentualnie założyć deflektor

Dzięki , też o tym myślałem . Tylko wiesz jak w niedużym zbiorniczku wyglada sprzęt . A ma być ładnie i przyjemnie . Mi czyszczenie kubła nie przeszkadza , przeciwnie , lubię siedzieć nad baniakiem i potem dostrzegać efekty mojej pracy . Sam wiesz najlepiej jak się człowiek cieszy , z małego kroku do przodu . Jeszcze mogę wyciąć dziurę w panelu i dać jeszcze jedną pompę i lockline ( to akurat mam ) tylko wtedy złoża na biologię nie powiększę .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Ariel napisał:

ma być ładnie i przyjemnie

A do tego prosto i funkcjonalnie 😉

osobiście nie lubię utrudniać sobie życia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Osmodeusz napisał:

A do tego prosto i funkcjonalnie 😉

osobiście nie lubię utrudniać sobie życia

Dokładnie 😉 . Ma wszystko działać , bez zbędnych komplikacji . Przez to zależy mi na dobrej biologii w zbiorniku , bez zbędnej chemii która czasami robi się upierdliwa .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, Osmodeusz napisał:

ewentualnie Sicce voyager
https://sklep.seafarm.pl/pl/p/SICCE-Pompa-cyrkulacyjna-VOYAGER-2/11585

dzięki swojej budowie, praktycznie w 100% bezpieczna 

Trochę poszukałem i ludzie chwalą , że drgań nie przenosi i jak jest z kontrolerem to podczas startu też jest cicho . Facet ma w akwarium z ukwiałami od 2012 roku tylko te pompy i jeszcze nic nie zmielone . A to bardzo ważna informacja . Problem z cyrkulacją by się rozwiązał , a 2 litry ceramiki i trochę skały dla 3-4 ryb powinno wystarczyć . Bynajmniej tak mi się wydaje , bo glony dobrze zbijają mi No3 i Po4 . 
Do mojego akwarium starczył by model 2 - 3000  l/h i 7W 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi