Skocz do zawartości
snakecharner

Lampa UV za a nawet przeciw

Czy jesteś za stosowaniem lampy  

15 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za stosowaniem lampy

    • Tak
      10
    • nie
      9


Rekomendowane odpowiedzi

Co możecie napisać na temat używania lampy w akwarystyce morskiej.

Czy więcej z niej pożytku czy szkody ?

Wiem że warto ją zastosować w momencie gdy się przegnie bakteriami .

W moim przypadku to mam tylko delikatne zmętnienie i przeszło od miesiąca nie leje nic bakterii.

Faktem też jest ze po4 no3 = 0 jest u mnie normą , ale po prostu nie ma na razie co brudzić wodę.

Ale zaczęło mnie wkurzać to że widzę wodę :-)

Wiadomo też że przy użyciu lampy uv zabijamy bakterie pożyteczne , ale tyczy się to również stosowania ozonu.

Jak ma się lampa uv w przypadku choroby ryb , powiedzmy ospy , wiadomo że ona się przenosi ale czy lampa wybije te bakterie .

Więc czekam na odpowiedzi czy jesteście za stosowaniem lampy czy nie ?

Pozdrawiam

konrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę lat wcześniej lampa UV kwarcowa była standardem w akwarystyce, w końcu słoneczko też nie oszczędza nam tych promieni. Wszystko to pewnie kwestia umiaru, sadzę że przy zasiedlaniu akwarium rybami może zrobić więcej pożytku niż szkody.

Ja jednak bym radził użyć ozonu do odpieniacza, skuteczny i do tego nie wymaga czyszczenia i przeróbek instalacji wodnej, myślę że po prostu łatwiej go zastosować, a efekt chyba ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe UV można stosować ale to sporadycznie przy jakiś problemach z rybami np. jednak stosowania dla stosowania stanowczo odradzam. Doskonale znam zbiornik w którym ciagle stosowanie UV doprowadziło do wysypania się zbiornika. Po odlaczeniu lampy zbiornik praktycznie zaczął dojrzewac od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe UV używam TYLKO i wyłącznie kiedy ryby maja ospę. Używając UV non stop jest bez sensu gdyż wybijasz cala florę bakteryjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem lampa uv to jest dobra do słotkowodnego a nie do morskiego gdzieś pisałem na temat lampy uv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego to lampa UV nie jest "dobra" do akwarium morskiego? Szczególnie przy "kompletowaniu" obsady rybnej? Jakies rzeczowe argumenty? Mialem okazje wizytowac od zaplecza oceanaria w Belinie, Amsterdamie, Singapurze, Rotterdami, Burger ZOO, i wszedzie tam widzialem pracujace sterylizatory UV...moze sie nie znaja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc potrzebuję szybkiej odpowiedzi :-)

trzy dni temu włączyłem uv - pływał hepatus który miał ospe o dziwo ospa zanikła wizualnie po 12 godzinach. Ale ale dino/cyjano sie podwoiło.

W sobotę doszła kolejna ekipa ryb , 3 kolejne Sokolce. W dniu dzisiejszym mają dosyć sporą wysypkę .Włączyć uv ? czy zastosować inną metodę lecznictwa ?

Ryby ochoczo pobierają pokarm głownie skubiąc glony ze skały , oraz podjadając przypięte algi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc potrzebuję szybkiej odpowiedzi :-)

trzy dni temu włączyłem uv - pływał hepatus który miał ospe o dziwo ospa zanikła wizualnie po 12 godzinach. Ale ale dino/cyjano sie podwoiło.

W sobotę doszła kolejna ekipa ryb , 3 kolejne Sokolce. W dniu dzisiejszym mają dosyć sporą wysypkę .Włączyć uv ? czy zastosować inną metodę lecznictwa ?

Moja rada: Zostaw uvke podpieta do zakończenia wsiedlania ryb. Obawa o wybicie flory bakteryjnej nie jest uzasadniona sterylizujesz wode w przepływie nie zaś podłoże i skałe w strukturze. Poztym bakterie sie namnazaja lawinowo i nawet 200 wat UV ich nie wybije.

Pokolce i tak beda brały ospe, iles tam cyklów , poczytaj jak chcesz o krypto, w najwiekszym skrócie - ospa jest, nie ma, jest, nie ma, ( na jednym z hepatusów tak było 4 miesiace)

Cjano to juz raczej inna bajka.

Nie wpadnij na pomysl lania siarczanu, jesłi czujesz wielka potrzebe leczenia to proponuje Vit C, mam artykuł z Thiela, moge podesłac na priv.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uv właczona od wczoraj .

Powiedz czy przy ataku cyjano , robic częste podmiany czy raczej sporadycznie.

Wiem że opinie sa podzielone .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

]Uv właczona od wczoraj .

Powiedz czy przy ataku cyjano , robic częste podmiany czy raczej sporadycznie.

Wiem że opinie sa podzielone .

Jakos nie mogę sobię wyobrazić negatywnych skutków zbyt czestych podmian, do 20% tygodniowo jest bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z negatywnych skutków zbyt częstych podmian podczas trwania "plag" jest dostarczanie im paliwa z każdą nową porcją świeżej solanki...

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiąc częste podniany solą bogatą w mikroelementry dokarmia się to dziadostwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino potrafi włazic na żywe spsy , mi zabiło super krzaczka i prawie wykończyło innego , branie na przetrzymanie nie pomogło , zaciemnienia na chwile nie pomogły , po podmianie jak napisalł walker i seb było tylko gorzej , kombinacja algae x i zmniejszonej ilości światła przez jakiś czas pomogła . Nie zauważyłem negatywnych skutków z używania tego preparatu .Z chemiclean bym radził uważać , znajomy dał i zabił kilka naprawdę sporych spsów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie cjano mogło się pokazać od UV zachwianie równowagi i to jest problem może potrwać kilka mies jak ustąpi przy naszych małych zbiornikach lampa UV jest nie wskazana może w skrajnych wpadkach jak ryby będą całkiem wysypane ja tez kiedyś włączyłem i się pokazało cjano walczyłem z tym k... kilka mies karm ryby czosnkiem i podnieś temperaturę o 2-3 stopnie takie moje zdanie jest na ten temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jednym z negatywnych skutków zbyt częstych podmian podczas trwania "plag" jest dostarczanie im paliwa z każdą nową porcją świeżej solanki...

To jeden z najstarszych mitow. Jakie to jest paliwo ? Organika? Fosforamy? Inna magicza substancja ? IMHO totalna bzdura. Mówimy o 20 % tygodniowo, przypominam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie cjano mogło się pokazać od UV zachwianie równowagi

mogłbys to wyjasnic jakos szczegółow ? Poniewaz cjanobakterie sa usuwane przez UV to ich zminiejszenie przez sterylizacjhe powoduje ich zwiekszenie tak ? Nie do końca rozumiem.

i to jest problem może potrwać kilka mies jak ustąpi przy naszych małych zbiornikach lampa UV jest nie wskazana może w skrajnych wpadkach jak ryby będą całkiem wysypane

Czemusz to nie jest wskazana ? w nocy wysuwa macki jak kosmita i usuwa wiekszość pożytecznych bakterii z skały i podłoża ? Czy tak?

ja tez kiedyś włączyłem i się pokazało cjano walczyłem z tym k... kilka mies karm ryby czosnkiem

oooo, korelacja karmienia czosnkiem z cjanobakteria ? Czy jakis inny zwiazek skutkowo przyczynowy? Może chcesz osłabic watrobe ryb bo maja pasozyta skóry?

i podnieś temperaturę o 2-3 stopnie takie moje zdanie jest na ten temat

Co ma dac podniesienie temp? Czcesz zmniejszyc saturacje? Sprawic iz czosnek bedzie cieplejszy?

Nie nadązam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×