Skocz do zawartości
Geralt

Optiwhite vs Float

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł z tym silikonem to tak nie do końca. Na początku przeźroczysty silikon wyglada ok ale bo dłuższym okresie czasu nie jest już tak fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Morszczyzna wciaga troche bardziej niz pielegnice, moim zdaniem, i zaraz sie okaze ze baniak za maly na to co chcesz hodowac.

No zgadzam się z Tobą, że może wciągnąć, ale spać też gdzieś muszę. W 38m2 u mnie nic większego się nie zmieści. Chyba, że będę mieszkał sam, ale tego też nie planuję :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiepsko coś szukacie towarzyszu, bo w necie są porównania szkieł.

W Photoshopie ogromna siła drzemie, a ja swój wiek mam i tak łatwowierny nie jestem:lol: Poza tym nie piszę Pawle, że nic nie znalazłem tylko nie znalazłem argumentów. I nie chodzi mi o papkę marketingową na stronie producenta. Dla przykładu znalazłem, gdzieś pytanie szczęśliwego nabywcy "powiedzcie jak poznać czy w akwarium mam szybę Opti, bo frontowa miła być, a jakoś nie widzę różnicy...". W jednym sklepie właściciel powiedział mi, że to jest chyba jakaś ściema bo on nie zna nikogo kto by kupił takie akwarium. No i wtedy zaczyna się jazda i zastanawianie czy warto. Ale teraz dzięki Waszym odpowiedzią i dobrej wycenie decyzja prawie podjęta :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie widzi róznicy między szybą opti a zwykła zapraszam do okulisty :rolleyes:

Przy szybie o niewielkiej grubości różnica jest mało widoczna widać to tylko na przedmiotach znajdujących sie bardzo blisko szyby to co jest w oddali raczej jest widziane tak samo ale przy grubościach od 10mm w góre jest to już widziane

Na fotkach pogląd szyby z opti i zwyklego float widok z góry

Szyby na fotach mają 8mm

Co prawda ostatnio pojawia sie u nas jakaś dziwna odmiana szyb opti sam ostatnio miałem małą wtope zamówielem szybe opti do stolika u szklarza ten ja dociął i dostarczył no i tu nastąpilo moje zdziwienie bo szyba która sprzedał mi jako opti nie wiele rozniła się o zwyklej ( fakt nie byla tak zielonkawa ale nie była tez w tym odcieniu co opti kupione np. w Aquamedicu )

Oczywiście reklamowałem to i po dość długich przepychankach pokazał mi fakture zakupu arkusza szyby i faktycznie była opisana jako opti

Ale z wyglądu nie wiele miła z nim wspólnego

Synek ja jak najbardziej chwale sobie klejenie zbiorników bezbarwnym silikonem i bynajmniej dla siebie nie skleje już żadnego na czarny :D

Prawda jest ze bezbarwny silikon może po jakims czasie lekko zżółknąć będzie miało na to wpływ promieniowanie uv z lampy ale po za tym nic się z tym nie dzieje

Ostatnio właśnie rozmawiałem na ten temat z Bartoszem Blumem i potwierdził iż klejenie na silikon bezbrawny jest tak samo wytrzymałe jak klejenie silikonem czarnym jedynie promieniowanie uv ma wiekszy wpływ na bezbarwny silikon

Zbiorniki klejone oboma rodzajami silikonu wykonane w Aquamedicu mają 5 lat gwarancji na szczelność wiec po za ewentualnym efektem wizualnym nie ma większego znaczenia jaki silikon wybierzemy

Innym mankamentem jest to ze szklarze nie bardzo lubia kleic na bezbarwny silikon bo widac na nim wszystkie ewentualne niedociągnięcia w poctaci pęcherzyków powietrza w spoinie :)

2256_thumb.attach

2257_thumb.attach

2258_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padło tu zdanie, że lepiej nie robić wzmocnień, domyślam się że to będzie się przekładać na grubość szyb, czyli im mniej wzmocnień to aby utrzymać tą samą wytrzymałość i ugięcie frontu trzeba dać zdecydowanie grubsze szkło. Takie chocki klocki to można robić przy małych akwariach tak do 120cm/50cm wys. Większe będą już wymagały zastosowania szkła o grubości 12mm i więcej. Mam pytanie czy macie często możliwość oglądania zawartości akwarium w którym szkło ma grubość 12 i więcej mm ? Ja zdecydowanie polecam więcej wzmocnień przy mniejszej grubości a co za tym idzie czy to OW czy Flot to od 8mm w dół efekt widoczny jest JEDYNIE na krawędziach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skiba z przezroczystym silikonem jest jeszcze taki motyw ze jak w rogach narosna Ci glony wapiennie to ten silikon nie wyglada zbyt estetycznie. Dwa to jak już usuniemy te glony, najczęściej zyletka, to jak podjedziemy zyletka trochę pod silikon to zaczyna się tam zbierać syf, który ciężko usunąć a nie wyglada to zbyt estetycznie. Wcześniej miałem przezroczyty, owszem efekt jest, ale teraz kleję zbiornik czarnym. Co do wytrzymałości tez wiele osob mówiło mi ze to bez różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na mysli Tomek? Soczewke ? Mam jedno akwarium ktorego szyba 1,5cm wygina sie na calej swojej dlugosci 208cm około 1/2cm. Jest to akwarium słodkowodne i efekt soczewki w zasadzie jest niewidoczny. Z kolei akwarium morskie 140cm z szyby 12cm ze wzmocnieniami ma ten efekt i to bardzo wyrazny mimo ze ugięcie jest zdecydowanie mniejsze. Dziwne mi się to wydaje a może mam pseudokatarakte ? :rolleyes: ... nie wykluczam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit-zniknal post wiec moj tez sie zrobil nieadekwatny wiec edytuje.

Zgadzam sie z synkiem. Przezroczysty silikon nie wyglada estetycznie jak zajdzie glonami. Sam mam z opti i z czarnym silikonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skiba, to był Guardian który z nie znanych mi powodów ( oprócz orżnięcia klienta ) niektórzy nazwyają opti - no bo niby to nie float :-)

Opti White to szkło z grupy odżelazionych-optycznych.

fajne porównanie

http://szybka.pl/forum/galeria/optiwhite-kontra-zwykle-szklo-t131.0.html

z forum:

"Guardian - swego czasu bardzo modny zamiennik szkła float cechujący się jaśniejszą barwą szkła. Jest to jednak efekt optyczny widoczny "na sucho" lub w akwarium zalanym świeżą, krystalicznie przejrzystą wodą. Z uwagi iż szkło Guardian posiada przepuszczalność świetlną niewiele większą niż zwykłe szkło float - po kilku dniach różnice w wyglądzie akwarium są niewidoczne. Zatem po co przepłacać za szkło Guardian?"

http://www.optiwhite.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Kurek nie chodziło mi o efekt soczewki spowodowany ugięciem szyby, to jest całkiem inna bajka, przecież w akwariach "panoramicznych" szyba wygięta celowo i wiadomo jaki jest efekt. Chodzi mi o to pod jakim kątem trzeba patrzeć na wnętrze akwarium by obraz nie "rozjeżdżał" się, przy 15mm musisz prawie prostopadle do szyby oglądać by oczy nie bolały jak po noszeniu zbyt długo okularów. Im cieńsza szyba tym mniejsze załamanie światła więc i przyjemniej się ogląda. O fotografowaniu przez grubą szybę to też można coś powiedzieć, wielu robi zdjęcia i są nie ostre, a to właśnie jest ta różnica z kątach załamania światła między wodą a szybą. Ech z resztą co tam grubość, chodziło o to czy OW czy Float, wiec ja dalej podtrzymuję swoje zdanie, że jeśli robimy baniak z 8mm i cieńszej szyby, różnica będzie widoczna głównie na krawędziach akwarium, po prostu ładnie na biało się świeci, patrząc na to co wewnątrz zbiornika konia z rzędem temu kto rozróżni jaka to szyba, ale przy szkle grubszym to już faktycznie będą delikatne różnice, efekt całkiem widoczny i rozróżniany nawet przez nie wprawne oko to przy 25mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt -> Toś pojechał z tym Photoshopem, po bandzie. Podrobić, sfałszować można wszystko. Z takim argumentem w ogóle nie ma sensu dyskutować. Pokaż mi tylko kogoś komu chciało by się siedzieć w PS i przerabiać floata na opti :)

W kwestii "jak rozpoznać" to już pisali. Jak ktoś nie daje rady to najlepiej pójść do okulisty.

Jak wklejałem komin (szyba 5 mm) z floata, z ciekawości porównałem to z szybą OW 20 mm grubości. Niestety float już na tak małej grubości przegrywał z OW.

Widziałem już zbiornik o dł. 250 cm bez wzmocnień, szyba bodajże 15 mm. Beczka owszem była spora ale i efekt takiego zbiornika też był. Wrażenie lekkości niesamowite.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj widziałem Optiwhite-a w realu. Szyba 10 mm (ewentualnie 12 oceniam na oko bez suwmiarki) - jednym słowem kryształ. Mnie się takie porównanie nasuwa na myśl :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylem kiedys u Peńka po szczepki i od razu mi sie rzucilo w oczy, ze ma za***iste kolory - bo ma OPTI. sam zrobilem nowy baniak tez w opti, bo szyba 12mm a roznica w cenie w sumie mała w porownaniu do calego interesu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jak mozna się podepne pod temat,co by nowego nie zakładać :rolleyes:, czy ktoś może zamawiał opti w z tej firmy http://akwaria.biz/optiwhite.html dostałem od nich wycene swojego nowego baniaka i jakoś mi nie pasuje:spiteful: w sumie to 50% z tego co przecietnie biorą inne firmy, dopytywałem specjalnie czy to napewno opti a nie Guardian,ale zapewniali że napewno opti, jak kotś u nich zamawiał to prosiłbym o opinie ,co i jak...Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... w sumie to 50% z tego co przecietnie biorą inne firmy, dopytywałem specjalnie czy to napewno opti a nie Guardian,ale zapewniali że napewno opti...

Więc tak może być. Dla przykładu ja rozpytywałem o akwarium 140x50x50 z kominem (niektórzy doliczają od razu 2 otwory) ceny od 700 - 1500, wszystko szyba 10mm. Pomijam jedną wycenę na 3700 (!). Skąd się komuś wzięła taka cena nie wiem, chyba to był żart :rolleyes:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob na 150cm dlugosci to Ci wejdzie t5 80W i lepiej doswietlisz brzegi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbiornik ma być z 10mm to tylko OW, różnica w cenie nie jest tak naprawde spora, sklepy akwarystyczne tylko ją podbijają ostro. Jak znajdziesz zakład szklarski który dysponuje szkłem OW to zrobią taki zbiornik nie wiele drozej niż ze zwykłego float. Z tego co ja słyszałem szkło OW jest bardziej podatne na zarysowania od zwykłego float - taką informacje uzyskałem w profesjonalnym zakładzie szklarskim który robił mi zbiornik.. Szkło OW też jest szkłem float z tym że o obniżonej zawartości żelaza.

Różnica w cenie na 1m2 pomiedzy OW a zwykłym float o grubości 10mm wynosi około 110zł. Ja za swój baniak z trzema szybami z OW (front+boki) musiałem dopłacić 170zł... grzech nie skorzystać :rolleyes:

zrobili mi dwie wyceny: pierwsza 750zł samego floatu i druga 920zł (trzy boki i front z OW). Do tego dorzucili polerke krawędzi na połysk gratis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zrob na 150cm dlugosci to Ci wejdzie t5 80W i lepiej doswietlisz brzegi

Problem w tym, że wytargowałem z żoną już szerokość (obecne słodkie ma 30 cm szerokości). Jak przedłużę do 150 to będzie problem z wejściem do kuchni. Ale nie powiem, że o tym nie myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×