Skocz do zawartości
infern1ty

Małe akwarium do testów (mojej osoby :))

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich w moim pierwszym poście :)

Można powiedzieć, że jestem bardzo początkującym akwarystą, hmm to chyba za dużo powiedziane :)

Od dawna nosiłem się z zamiarem założenia akwarium i po tym jak dzieci wykazały zainteresowanie rybami uruchomiliśmy pierwsze proste akwarium słodkowodne :)

Jednak nie o nim chcę pisać. 

Jestem totalnie zachwycony akwariami morskimi i dużo czytam na ich temat. 

Za około rok będę robił remont w domu i chciałbym umieścić dosyć duży zbiornik w ścianie. Jednak najpierw chciałbym się przekonać czy będę potrafił takim cudem się opiekować. Dlatego czy jest możliwe założyć pierwszy zbiornik, powiedzmy 80 do 100 l aby nauczyć się podstaw pielęgnacji i utrzymania akwarium? Nie chce eksperymentować na zwierzętach dlatego na początek chodzi mi o utrzymanie odpowiednich parametrów wody, czystości itp . Jak to opanuje to jakas skała, koral czy rybka się pojawi. Czy taki poligon ma sens i czy moglibyście jakoś poradzić w co na początku zainwestować? Nie chcę odrazu inwestować tysięcy bo może się okazać że sobie nie poradzę :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :)

Trawny wybór jeśli chodzi o litraż z przeznaczeniem na pierwszy poligon doświadczalny. Moim skromnym zdaniem na tyle mały, że jest kosztowo znośny, a jednocześnie na tyle duży, że wahania parametrów które mogą się zdarzyć nie powodują "trzęsienia ziemi" i nieco łatwiej to wszystko ogarnąć niż w 30 litrach.
Zacznij od żywej skały zalanej wodą na początek, rybki i koralowce tak jak wspomniałeś później.
Do solidnych podstaw, oprócz szkła oczywiście potrzebujesz filtr RO/DI, odpieniacz, pompy cyrkulacyjne, oświetlenie, grzałkę, wiaderko soli i kilka podstawowych testów.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile żywej skały na początek? Z tego co się już zorientowałem lepiej nie dokładać jej w późniejszym czasie bo zbiornik zaczyna dojrzewac od nowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ilością żywej skały jest różnie, kiedyś przyjmowało się regułę 20% objętości, ale metody prowadzenia akwarium i filtracji poszły już na tyle do przodu, że się od tego odchodzi.
Weź pod uwagę przede wszystkim dwie rzeczy. Twoją koncepcję wystroju akwarium oraz to jaką skałę uda Ci się kupić. Jeżeli kupujesz osobiście to weź swój pomysł na baniak w wyobraźni do sklepu i postaraj się wybrać takie kawałki, z których to ułożysz, a ile kilogramów wyjdzie dowiesz się przy kasie :). Gdybyś natomiast kupował wysyłkowo to postaraj się pogadać ze sprzedawcą, przedstaw wymiary akwarium i opisz mniej więcej co planujesz, na pewno będzie łatwiej coś doradzić i wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objętościowo, czyli teoretycznie 18 dm 3, a nie kg. Skała skale nie równa.
Osobiście, jako punkt wyjścia w przypadku takiego baniaka przyjąłbym ~10-12 kg, z zaznaczeniem tego co napisano powyżej. W trakcie dojrzewania możesz bez problemu dorzucić skałę, jeśli będzie to dla Ciebie zbyt mało. Proces może się przez to wydłużyć, ale lepiej tak niż do dojrzałego, działającego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz pod uwagę wykorzystanie sumpa czy chcesz akwarium bez niego?

Przykładowy sprzęt od ok. 100 l
Odpieniacz: Hydor Slim-skim 250.65 lub Tunze DOC 9004 lub coś o podobnej wydajności.
Pompy cyrkulacyjne: 2 x Tunze 6015 / Hydor Coralia Nano 1600 / Aquael Reef Circulator 2600 / Sicce Voyager Nano 200 / Jebao SW-2 / itp.
Filtr RO wystarczy dowolny korpus z dobrą membraną Aquafilter lub Filmtec, do tego zestaw prefiltrów i filtr na złoże DI.
Lampa na 3 do 4 świetlówek T5 24W lub odpowiednik LEDowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wśród wymienionych wyżej sprzętów są zarówno tańsze jak i droższe odpowiedniki, a ceny każdego znajdziesz dzięki Google :wink:.

Edytowane przez naFiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×