Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  258
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  4

Ostatnia wygrana Flipper w dniu 16 Marzec 2020

Użytkownicy przyznają Flipper punkty reputacji!

Reputacja

3 Neutral

O Flipper

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Nie powiem
 • Akwarium
  450
 • Skąd
  ten pomysł?

Ostatnie wizyty

2 153 wyświetleń profilu
 1. Flipper

  Krótkie przeloty przez szkło

  Jeżeli koniecznie chcesz połączenie rozbierane i niewielkie gabaryty to wg. mnie lepszym wyjściem byłoby zastosowanie przelotu klejonego, zaraz za nim kolano a dalej na kolejnym odcinku rozkręcany śrubunek. Trzeba by sprawdzić dokładne wymiary, bo nie podałeś średnicy, ale o ile dobrze kojarzę to dosyć kompaktowe przeloty ma Aqua Medic. Skręcane VDL są dosyć długie, skrócić ich się raczej nie da, a do skręcania/rozkręcania połączenia i tak potrzebujesz sporo miejsca.
 2. Flipper

  Co to za koral?

  Próbuj, przecieraj szlaki, bo wygląda genialnie. Hm, może tutaj właśnie leży powód małej popularności ?.
 3. Flipper

  Co to za koral?

  Niestety nie miałem z nią do czynienia i nic z własnego doświadczenia nie mogę powiedzieć. W necie też wielu konkretnych informacji nie ma, a sporo jest sprzecznych ze sobą, np. w jednym wątku jest mowa o wysokich wymaganiach świetlnych z kolei w innym o tym, że w mocnym świetle ta Pavona nie wyglądała najzdrowiej, a po przeniesieniu w głębsze partie baniaka odżyła. Swoją drogą ciekawe jest też to, że koral jest teoretycznie określany jako łatwy do utrzymania w SPS'owym zbiorniku jest stosunkowo rzadki, chociaż pojawiał się i w naszych rodzimych sklepach.
 4. Flipper

  Solone na szybko 112l

  Może z płyt PVC, pełnego lub spienionego? W miarę łatwo daje się obrabiać, jest lekkie i odporne na wilgoć w przeciwieństwie do płyty meblowej, grubość też może być znacznie mniejsza od niej.
 5. Flipper

  Co to za koral?

  Pavona maldivensis orange?
 6. Flipper

  Nietypowe szkło

  Standardowe rozwiązania są zwykle najlepsze.
 7. Flipper

  Nietypowe szkło

  Masz może foto tego akwarium? Zastosowanie typowego filtra dennego/podżwirowego w akwarium morskim jest według mnie bez sensu i może narobić więcej szkody niż pożytku. Filtracja w morskim działa nieco inaczej niż w słodkowodnym, istotne jest żeby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń z wody jeszcze zanim zostaną przetworzone na azotany. Uruchomienie filtra podżwirowego spowoduje stopniowe gromadzenie się tych zanieczyszczeń w dnie i samym filtrze, będziesz miał w akwarium bombę z opóźnionym zapłonem. Swoją drogą jak już jesteśmy przy nietypowych rozwiązaniach filtracyjnych to nie tak dawno na forum pojawił się wątek o stosowaniu podwójnego komina, który zaciąga wodę jednocześnie z tafli oraz w pobliżu dna. Tylko tam woda jest pobierana ponad dnem, a nie spod niego. Może u Ciebie da się to przerobić na coś podobnego, zamiast całkiem wycinać, skoro już tam jest.
 8. Flipper

  Filtr RO

  Po mineralizatorze do picia. Do akwarium po samym RO albo RO + DI.
 9. Flipper

  Wstępny projekt lampy

  W dziale DIY było kilka projektów lamp led i trochę wniosków, może też tam coś podpatrzysz: https://aqua-reef.pl/forum/7-projekty-diy/ Z tego co zauważyłem to większość lamp powstaje na bazie diod RB + B + białe i ew. UV. Kolorowe wstawki jak te zielone czy czerwone u Ciebie są raczej w odwrocie. Inna kwestia która mnie zastanawia, co rozumiesz przez trudne korale? Rozumiem, że jest to Twoje pierwsze akwarium, chcesz zaczynać od razu z SPS'ami?
 10. Flipper

  Zewnętrzny komin

  Witaj . System cyrkulacji/wytwarzania fal w akwarium o którym mówisz to Tunze Wavebox. Jego budowa jest dosyć prosta, potrzebujesz pompę z odpowiednim kontrolerem, a pudło o odpowiednich wymiarach może być wykonane ze szkła i doklejone na zewnątrz akwarium. Pewną trudnością jest tutaj konieczność wykonania otworu na pompę w bocznej ścianie akwarium dopasowanego do jej średnicy, nawet około 50-60 mm (zależnie od modelu). Jeżeli chodzi z kolei o komin, który odprowadza wodę do sumpa to przy zastosowaniu waveboxa najbardziej rozsądnym wyjściem jest wykonanie go na tylnej ścianie akwarium. Wavebox potrafi dosyć mocno bujać wodą w baniaku i przy kominie na bocznej ścianie gdzie zmiany poziomu są najbardziej intensywne byłbyś skazany na często pojawiające się dźwięki bulgowania/przelewania/siorbania/etc.
 11. Jeżeli chcesz coś lepszego to może AquaBee, w stosunku do DC-1200 prawie 2x droższe, ale nadal nie w cenie odpieniacza . W znośnych cenach jest jeszcze Newa, ale z nimi nie miałem do czynienia, może ktoś inny się wypowie. No i jeszcze Tunze, w cenie odpieniacza...
 12. Flipper

  Cyrkulacja 63L 60x30x35h

  Jaka kaskada ma tam pracować? Jeżeli kategorycznie nie chcesz falowników z regulowaną wydajnością to weź może dwie pompy, ale o różnym przepływie. Będziesz miał wtedy trochę większą możliwość "regulowania" cyrkulacji nie tylko samym ustawieniem pomp jak przy dwóch jednakowych.
 13. Flipper

  Świeży silikon w akwarium

  Zamknęły się tuż po uruchomieniu sumpa? Na czym polegała przeróbka, tylko zmiana układu przegród czy coś więcej dokładałeś/usuwałeś? Silikon akwarystyczny jest raczej niegroźny dla zwierzaków wewnątrz, po utworzeniu "naskórka" po klejeniu nie powinien nic uwalniać do wody.
 14. Flipper

  Rury PP

  Teoretycznie wszystko można . Widzę tutaj dwa problemy: 1. Tego typu rury nie są przeznaczone do tłoczenia tylko swobodnego spływu i po pewnym czasie zastosowane w ten sposób mogą się wysunąć/rozłączyć. Na upartego można skleić, ale nie do tego zostały zaprojektowane. 2. Na połączeniach są uszczelki z gumy lub innego tworzywa i trudno powiedzieć jak zachowają się po dłuższym moczeniu w solance, do tego często są one smarowane różnymi specyfikami ułatwiającymi montaż. Potrzebujesz białych rur czy szarych? Jeżeli białych to rozejrzyj się w marketach budowlanych lub hurtowniach hydraulicznych, są dostępne białe rury PVC do klejenia (nie zgrzewania) przeznaczone do ciśnieniowych instalacji. Na pewno US Metrix coś takiego robi. Szare są zazwyczaj te dostępne również w sklepach z morszczyzną VDL, Budmech, itp.
 15. Flipper

  Filtr RO

  Żywica DI jest zalecana, ale nie jest bezwzględnie wymagana. Wyciąga z wody te zanieczyszczenia, których nie udało się odfiltrować na membranie RO, a wraz z jej zużywaniem jest ich coraz więcej i tutaj żywica przydaje się jako swego rodzaju dodatkowy bufor. Woda po RO, a tym bardziej po DI jest pozbawiona właściwie wszystkich dodatkowych składników, również minerałów potrzebnych w naszej codziennej diecie dlatego nie poleca się jej picia. Nie jest to pewnie groźne dla zdrowia przeciętnego człowieka, ale to sama H2O i do tego mało smaczna .
×