Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  196
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Flipper w dniu 2 Kwiecień 2016

Użytkownicy przyznają Flipper punkty reputacji!

Reputacja

1 Neutral

O Flipper

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Nie powiem
 • Akwarium
  450
 • Skąd
  ten pomysł?

Ostatnie wizyty

1055 wyświetleń profilu
 1. Flipper

  Pierwsze akwa

  Witaj. Nie znalazłem tej informacji powyżej, o jakiej wielkości akwarium mówimy? Większość odpowiedzi na Twoje pytania z łatwością znajdziesz na forum, ostatnio przewijały się w tematach wielokrotnie. Schemat który przedstawiłeś jest poprawny, woda z filtra RO/DI może trafiać do zbiornika dolewki, a z niego do akwarium.
 2. Flipper

  kostka - morskie wybrzeże

  Przecieranie szlaków bywa trudne . Do filtracji możesz wykorzystać kaskadę, wewnętrzne filtry się nie sprawdzają w morskim, gąbkowe tym bardziej. Na panel w 30x30x30 nie bardzo jest miejsce i tą opcję również odradzam. Oświetlenie pozostaje Ci chyba tylko LED, najkrótsze świetlówki T5 24W mają ~55 cm, z kolei w świetlówkach typu Power Compact nie ma zbyt wielkiego wyboru. LED'y mają też tę zaletę, że można odpowiednio dopasować barwę i intensywność do obsady i wielkości akwarium. Chłodziarka, jeśli nie masz w mieszkaniu upałów albo nie planujesz biotopu morza Barentsa nie będzie potrzebna w tak małym akwarium, w razie czego można sytuację ratować wentylatorami . Glony możesz wprowadzać w zasadzie od razu po włożeniu skały. Ukwiały w takim małym akwarium odradzam, potrzebują stabilnych parametrów wody, dużej ilości światła i trochę przestrzeni, po "napompowaniu" zwiększają objętość.
 3. Flipper

  Pomoc w doborze sprzętu

  Robiłeś szersze rozeznanie i zostały dwa modele, czy tylko te brałeś pod uwagę? Najlepiej gdybyś porozglądał się po okolicznych sklepach lub wśród morszczaków mieszkających w pobliżu i na własne oczy zobaczył jak te lampy świecą, jak wyglądają ustawienia, sterowanie, etc. Wspomniane przez Ciebie modele reprezentują dwa zupełnie różne podejścia do konstrukcji lamp akwarystycznych. Kelo jest dość mocno podobna do Kessila (o ile można to tak nazwać ), cenowo wypada na pewno lepiej, nie wiem co siedzi w środku.
 4. Flipper

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Polecamy się (chyba mogę tak napisać) . Kiedy zaczniesz wszystko składać to pochwal się koniecznie postępami, fajnie się ogląda takie relacje krok po kroku, od pustego szkła do ładnego kawałka własnej rafy .
 5. Flipper

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  5 cm zazwyczaj wystarcza, jeśli zamierzasz w przyszłości zastosować np. wavebox'a to możesz dla pewności dać te 7 cm. Zdecydowanie łatwiej później spiętrzyć wodę na grzebieniu niż obniżyć komin .
 6. Flipper

  Planowany początek przygody z akwarium morskim.

  Zamierzasz kupić gotową lampę czy budować własną? Jeżeli chcesz składać sam to możesz się zasugerować gotowymi lampami przeznaczonymi do tej wielkości akwarium, np. Maxspect RSX R5-150, Spectra 2, itp. Co do filtra RODI to nie polecę Ci konkretnego modelu bo nie wiem co tam teraz na allegro mają, a swój filtr składałem sam z wybranych elementów. Przy wyborze zwróć przede wszystkim uwagę na najważniejszy element, czyli membranę, nie kupuj najtańszych. Dobrej jakości membrany produkują takie firmy jak Aquafilter, czy Filmtec. 50 GPD spokojnie wystarczy przy takim baniaku, im mniejsza wydajność membrany tym zazwyczaj dłuższa jej eksploatacja, oczywiście pod warunkiem regularnej wymiany prefiltrów dobrzej jakości.
 7. Flipper

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Przede wszystkim Tobie muszą pasować wymiary baniaka, z technicznego punktu widzenia są poprawne 😀. "Wysokość grzebienia od tafli wody 5 cm" to jak rozumiem odległość od górnej krawędzi akwarium do krawędzi przelewowej komina?
 8. Flipper

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Witaj 😀. Otwory 2 x 32 mm (spływ i rewizja) + 1 x 25 mm (powrót) to taka najbezpieczniejsza opcja, jeśli chcesz oszczędzić trochę miejsca w kominie możesz również zastosować 1 x 32 mm + 2 x 25 mm. Długość grzebienia, a zarazem komina powinna być tak dobrana, żeby pomieścić te trzy przeloty i żebyś mógł gdzieś tam jeszcze wcisnąć dłoń m.in. przy skręcaniu przelotów i później np. w celu wyczyszczenia komina. Przelot pod rurę 32 mm wymaga otworu ok. 45 mm natomiast pod 25 mm otwór ma ok. 35 mm.
 9. Flipper

  Akwarium 400l i kraby

  Witaj na forum 😀. Podejrzewam, że chodzi Ci o kraby żyjące w słodkiej wodzie. Z chęcią bym pomógł, ale o tych zwierzakach nie wiem na tyle dużo, żeby rozdawać porady innym. Pozostaje liczyć na to, że na forum znajdzie się użytkownik, który oprócz akwarium morskiego hoduje też kraby, ewentualnie możesz spróbować popytać jeszcze na forach poświęconych terrarystyce.
 10. Flipper

  Woda Ro z bakteriami

  Najlepiej spiszcie umowę w której dostawca wody gwarantuje, że wpuszczone do niej po 48h ryby przeżyją i będą w dobrej kondycji... Tak bardziej poważnie, proces dojrzewania nowego akwarium musi trochę potrwać, zazwyczaj czas ten liczy się w tygodniach i nie da się go magicznie skrócić do 48h, chemią, dodatkami, czy wodą święconą.
 11. Flipper

  Początek

  Ten Skim 350 nie będzie potrzebny. Przy dobrej cyrkulacji wody nie powinno być filmu na powierzchni. FZN-1 jest dość mały, lepszy byłby 2 lub najlepiej 3 gdzie powierzchnia filtracji jest znacznie większa, przepływ również i w razie potrzeby można nawet spróbować upchnąć w nim odpieniacz. Jakie żarówki są w tych lampkach Aquael'a? Etap "po zalaniu wodą" przewijał się ostatnio na forum, najlepiej poprzeglądaj wątki w dziale "Dla początkujących", było tam sporo informacji.
 12. Flipper

  poziom wody w kominie

  Cześć, poziom wody w kominie wariuje czyli gdzieś musi zmieniać się przepływ, zawór bramowy raczej sam się nie rozkręca, dlatego przyjrzałbym się bliżej pompie i rurom powrotu. Podejrzewam, że hydraulikę już sprawdziłeś. Teoretycznie pompa nie może samoczynnie zmieniać wydajności, tym bardziej, że jak piszesz jest podpięta przez UPS'a który powinien wygładzać ewentualne skoki napięcia. Pierwsze rzeczy jakie mi przychodzą do głowy, spróbuj ją podpiąć bez UPS'a, później sprawdź samą pompę, sterownik (może ma jakąś wadę?). Jeśli możesz to podrzuć jeszcze zdjęcie komina, jak tam wygląda sytuacja z rurami.
 13. Flipper

  Pomoc w doborze sprzętu

  9004 będzie z lekkim zapasem przy tej wielkości akwarium, 9001 byłby na styk. Poborem mocy oraz wymiarami się te dwa modele tak bardzo się nie różnią (głównie wysokością 305 mm w 9004 vs 215 mm w 9001), natomiast pod względem ilości zasysanego powietrza zdecydowanie lepiej wypada 9004 (150 l/h). Moim zdaniem lepiej dołożyć te kilka złotych do większego pienidła.
 14. Flipper

  Żywa skala a białe przebarwienia.

  Witaj na forum. Parametry w miarę ok, może lekko niskie Ca. Często sprawdzasz, są stabilne? Jak długo działa akwarium? Dodawałeś ostatnio porcję żywej skały do systemu? Po dorzuceniu skały do działającego akwarium może pojawić się mini-cykl dojrzewania i wtedy glony wapienne mogą bieleć. Inna możliwa przyczyna to oświetlenie. Zmieniałeś coś w nim ostatnio (wysokość / źródła światła)? Spotkałem się z relacjami akwarystów, gdzie po wymianie świetlówek lub obniżeniu lampy pojawiały się takie białe plamy.
 15. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Przy Twoim ułożeniu skały takie ustawienie pomp powinno być wystarczyć. Jeżeli masz ruch wody również za skałą to wszystko w porządku.
×