Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  247
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana Flipper w dniu 2 Kwiecień

Użytkownicy przyznają Flipper punkty reputacji!

Reputacja

2 Neutral

O Flipper

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Nie powiem
 • Akwarium
  450
 • Skąd
  ten pomysł?

Ostatnie wizyty

1514 wyświetleń profilu
 1. Flipper

  Wstępny projekt lampy

  W dziale DIY było kilka projektów lamp led i trochę wniosków, może też tam coś podpatrzysz: https://aqua-reef.pl/forum/7-projekty-diy/ Z tego co zauważyłem to większość lamp powstaje na bazie diod RB + B + białe i ew. UV. Kolorowe wstawki jak te zielone czy czerwone u Ciebie są raczej w odwrocie. Inna kwestia która mnie zastanawia, co rozumiesz przez trudne korale? Rozumiem, że jest to Twoje pierwsze akwarium, chcesz zaczynać od razu z SPS'ami?
 2. Flipper

  Zewnętrzny komin

  Witaj . System cyrkulacji/wytwarzania fal w akwarium o którym mówisz to Tunze Wavebox. Jego budowa jest dosyć prosta, potrzebujesz pompę z odpowiednim kontrolerem, a pudło o odpowiednich wymiarach może być wykonane ze szkła i doklejone na zewnątrz akwarium. Pewną trudnością jest tutaj konieczność wykonania otworu na pompę w bocznej ścianie akwarium dopasowanego do jej średnicy, nawet około 50-60 mm (zależnie od modelu). Jeżeli chodzi z kolei o komin, który odprowadza wodę do sumpa to przy zastosowaniu waveboxa najbardziej rozsądnym wyjściem jest wykonanie go na tylnej ścianie akwarium. Wavebox potrafi dosyć mocno bujać wodą w baniaku i przy kominie na bocznej ścianie gdzie zmiany poziomu są najbardziej intensywne byłbyś skazany na często pojawiające się dźwięki bulgowania/przelewania/siorbania/etc.
 3. Flipper

  Pompa do odpieniacza

  Jeżeli chcesz coś lepszego to może AquaBee, w stosunku do DC-1200 prawie 2x droższe, ale nadal nie w cenie odpieniacza . W znośnych cenach jest jeszcze Newa, ale z nimi nie miałem do czynienia, może ktoś inny się wypowie. No i jeszcze Tunze, w cenie odpieniacza...
 4. Flipper

  Cyrkulacja 63L 60x30x35h

  Jaka kaskada ma tam pracować? Jeżeli kategorycznie nie chcesz falowników z regulowaną wydajnością to weź może dwie pompy, ale o różnym przepływie. Będziesz miał wtedy trochę większą możliwość "regulowania" cyrkulacji nie tylko samym ustawieniem pomp jak przy dwóch jednakowych.
 5. Flipper

  Silikon

  Zamknęły się tuż po uruchomieniu sumpa? Na czym polegała przeróbka, tylko zmiana układu przegród czy coś więcej dokładałeś/usuwałeś? Silikon akwarystyczny jest raczej niegroźny dla zwierzaków wewnątrz, po utworzeniu "naskórka" po klejeniu nie powinien nic uwalniać do wody.
 6. Flipper

  Rury PP

  Teoretycznie wszystko można . Widzę tutaj dwa problemy: 1. Tego typu rury nie są przeznaczone do tłoczenia tylko swobodnego spływu i po pewnym czasie zastosowane w ten sposób mogą się wysunąć/rozłączyć. Na upartego można skleić, ale nie do tego zostały zaprojektowane. 2. Na połączeniach są uszczelki z gumy lub innego tworzywa i trudno powiedzieć jak zachowają się po dłuższym moczeniu w solance, do tego często są one smarowane różnymi specyfikami ułatwiającymi montaż. Potrzebujesz białych rur czy szarych? Jeżeli białych to rozejrzyj się w marketach budowlanych lub hurtowniach hydraulicznych, są dostępne białe rury PVC do klejenia (nie zgrzewania) przeznaczone do ciśnieniowych instalacji. Na pewno US Metrix coś takiego robi. Szare są zazwyczaj te dostępne również w sklepach z morszczyzną VDL, Budmech, itp.
 7. Flipper

  Filtr RO

  Żywica DI jest zalecana, ale nie jest bezwzględnie wymagana. Wyciąga z wody te zanieczyszczenia, których nie udało się odfiltrować na membranie RO, a wraz z jej zużywaniem jest ich coraz więcej i tutaj żywica przydaje się jako swego rodzaju dodatkowy bufor. Woda po RO, a tym bardziej po DI jest pozbawiona właściwie wszystkich dodatkowych składników, również minerałów potrzebnych w naszej codziennej diecie dlatego nie poleca się jej picia. Nie jest to pewnie groźne dla zdrowia przeciętnego człowieka, ale to sama H2O i do tego mało smaczna .
 8. Flipper

  ukwiał a akwarium 42l.

  Jeżeli masz w realnej, niedalekiej perspektywie większe akwarium to tak, w przeciwnym wypadku Quadri odradzam. Rosną dosyć spore i w 42 litrach będzie zwyczajnie ciasno, dodatkowo trzeba brać pod uwagę ich wędrówki po skale. Do niewielkiego zbiornika możesz rozejrzeć się za gatunkami, które dorastają do mniejszych rozmiarów, np.: Stichodactyla tapetum lub Cribrinopsis Crassa.
 9. Flipper

  akwarium na zamowienie - do oceny

  Jakości już nie będę komentował bo została już podsumowana, na początku trudno mi było uwierzyć w to co zobaczyłem na fotkach. Pozytywne jest to, że sprawa się stosunkowo szybko rozwiązała bez niepotrzebnych przepychanek z firmą. Pochwal się jak dostaniesz nowy baniak bo wygląda to na interesujący nietypowy projekt .
 10. Flipper

  Dennerle 36W opinie

  Moc pewnie by i wystarczyła, ale największą wadą tej lampy jest to że pasują do niej tylko i wyłącznie specjalne świetlówki kompaktowe od Dennerle które są mega drogie w stosunku do tego co oferują. Zamienników chyba nie ma. Nie wiadomo też jak będzie w przyszłości z dostępnością, świetlówki coraz mocniej są wypierane przez ledy.
 11. Flipper

  Po przerwie 450l + sump

  Normalnie powiedziałbym żebyś się nie poddawał, ale jeśli w grę wchodzi zdrowie to sytuacja wygląda nieco inaczej i nie można z tym dyskutować. Akwarium miało potencjał . Wracasz do "korzeni" jak rozumiem, czyt. do słodkiego. Swoją drogą ciekawe jaka jest dokładna przyczyna tak ostrej reakcji po moczeniu rąk w baniaku, jeżeli do pewnego momentu wszystko było ok. Nie próbowałeś dociekać głębiej? Zdrówka życzę i powodzenia .
 12. Flipper

  Naprawa lampy... Gdzie w Warszawie?

  W lampie z tego co widzę są 4 stateczniki zasilające 4 pary świetlówek. Problemem może być jakaś drobna rzecz np. poluzowane kable, a w najgorszym wypadku do wymiany będzie sam statecznik (koszt pewnie około 100). Jeżeli nie chcesz sam przy tym dłubać to znajdź jakiegoś elektronika w okolicy, na pewno to ogarnie.
 13. Flipper

  Akwarium morskie

  Witaj na forum. Wnęka wygląda na zdjęciach na całkiem sporą, ale patrząc na wymiary to już tak wiele miejsca tam nie ma. Od górnej krawędzi szkła do sufitu wnęki dobrze by było zostawić przynajmniej 12-15 cm, ale i wtedy ciężko będzie mówić o komforcie pracy przy takim akwarium. Każde przemeblowanie, czyszczenie, zmiana ustawienia cyrkulacji będą utrudnione. Kuć już tam pewnie nie chcesz?
 14. Flipper

  plamka na błazenku

  Według informacji producenta jest on całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że nie używasz go równolegle z innymi medykamentami, preparatami przeciw glonom oraz preparatami zawierającymi miedź. W instrukcji podawane są dwie dawki: - 1 ml na każde 5 galonów (~19 l) wody w akwarium dziennie, przez 10 dni, - 5 ml na każde 25 galonów (~95 l) wody, przez 10 dni, ale ten przekaz jest chyba dedykowany do "typowego amerykanina", bo to przecież to samo . Dla Twoich 250 litrów optymalna dawka wg. zaleceń to będzie 13 ml/dzień.
 15. Flipper

  stelaż pod akwarium 280 l

  Jeżeli dasz gruby, odpowiednio sztywny blat, który rozłoży równomiernie nacisk to nic złego się nie stanie. Największy nacisk w akwarium wywierany jest na powierzchnie dna, a konstrukcja stelaża najczęściej wygląda tak, że profile idą po obrysie dna akwarium, a na środku jest pusto i tak właściwie tam gromadzą się największe naprężenia (jest najdalej od punktów podparcia). Tak na chłopski rozum jeżeli tą górną ramkę stelaża zmniejszyć (przesunąć profile bliżej środka) to układ naprężeń powinien być bardziej korzystny niż w przypadku ramki na obrysie dna.
×