Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  181
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Flipper w dniu 2 Kwiecień 2016

Użytkownicy przyznają Flipper punkty reputacji!

Reputacja

1 Neutral

O Flipper

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Nie powiem
 • Akwarium
  450
 • Skąd
  ten pomysł?

Ostatnie wizyty

955 wyświetleń profilu
 1. Flipper

  Automatyczna dolewka

  Problem jest z jednym czujnikiem, czy drugi też się wiesza? Pewnie coś gromadzi się na prowadnicy, albo po dłuższym spoczynku w jednej pozycji pływak się do niej klei i później jest problem z ruszeniem. Alternatywą może być poziomy czujnik, np CMW85, ale tutaj też nie ma gwarancji, że będzie działać bez zawieszeń. Ewentualnie jakiś czujnik bez elementów ruchomych, np. optyczny (FS-IR02 / FS-IR22) ?
 2. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Regulacja tam jest tylko na wężyku podawanego powietrza? Spróbuj z różnymi ustawieniami wysokości, podnieś go na początek i daj mu trochę czasu, niech ruszy.
 3. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  6040? 9004? Na pewno ustawiłeś go poprawnie względem poziomu wody?
 4. Flipper

  zabudowa komina bocznego-lacobel

  Hm, i to zniweluje promienie zaokrąglenia w narożach? To już lepiej chyba zamówić prostokątną płytę, z lacobelu bez podcięcia niż bawić się w skrobanie.
 5. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Nibco, czy też popularny VDL, mogą być.
 6. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Około 20-25 cm długości przelewu powinno wystarczyć, wysokość 15-20, natomiast szerokość dobierz tak, żebyś mógł tam w razie czego w miarę komfortowo wcisnąć dłoń. W moim poprzednim 360 l tanku miałem komin 25x18x12 (szer.). Co do poprzedniego pytania o skałę, zależy jakie masz kawałki i co planujesz z nich ułożyć. Jeżeli planujesz wyższe, albo ażurowe konstrukcje to dobrze jest ułożyć to na stelażu z rurek PCV albo pokleić. Jeżeli niskie, stabilne to obejdzie się bez takich kombinacji.
 7. Flipper

  zabudowa komina bocznego-lacobel

  Na pewno pierwsza opcja jest słaba, weź opcje nr 3, albo w ogóle zrezygnuj z tego wycięcia, daj lacobel tylko poniżej krawędzi spływu. Ew. w trzech kawałkach, ale pewnie będzie ciężko o tak małe elementy. Możesz też spróbować znaleźć innego wykonawce.
 8. Flipper

  Nowa Przygoda

  Wygląda, że mają się dobrze . Dodałeś piach, dobrze widzę?
 9. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Na początek wystarczy sama sól, ew. jakiś starter bakteryjny. Kup sól znanej marki, którą masz łatwo dostępną i jest w znośnej cenie, cudów tutaj nie ma . Poprzeglądaj też wątki w dziale "Dla początkujących", przewijały się tam podobne pytania.
 10. Flipper

  problem z skrzydlicą

  Podałeś za mało informacji, trudno cokolwiek wywnioskować na ich podstawie. Jakie akwarium? Jaka obsada? Parametry? Czym karmisz? Czy ryba ma jakieś zmiany na ciele mogące wskazywać na chorobę? Mętne oczy? Zmiany na skrzelach? Opuchlizna? Cokolwiek?
 11. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Jestem podobnego zdania, nie stać mnie na kupowanie byle czego. Kilka razy próbowałem i musiałem kupować drugi raz . Około 4000 l/h ok, ale też żeby była możliwość zmniejszenia przepływu do np. 2000, gdyby się okazało, że pompa robi pralkę w akwarium.
 12. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Dobór cyrkulacji zależy m.in. od planowanej obsady, wielkości/kształtu akwarium i po części też od ułożenia skały. Podejrzewam, że na początek wybierzesz koralowce miękkie. Częściową cyrkulację zapewni kaskada, do tego powinny wystarczyć dwie pompy około 2000-3000 l/h. Dobrze gdyby miały regulację, wtedy możesz wziąć nawet coś mocniejszego z zapasem i odpowiednio zmniejszyć przepływ. Jeśli chodzi o konkretną markę to zależy przede wszystkim od budżetu . Najtańsze są chińczyki JVP, Jebao, troche droższe Aquael, Newa, wyżej Hydor, Tunze i dalej Vortech.
 13. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Nie miałem do czynienia z tym AM Evo 500 i trudno mi cokolwiek o nim powiedzieć, spróbuj poszukać opinii w internecie. Ew. może ktoś na forum go ma i mógłby temat rozjaśnić. Bardzo mało miejsca jak na sump, jaką wysokość zmieścisz? Po odjęciu miejsca na pompę powrotu, odpieniacz, grzałkę zostanie niewiele przestrzeni dla wkładów filtracyjnych, chociaż na pewno więcej niż w kaskadzie. Musisz też wziąć pod uwagę, że potrzebne byłoby wklejenie komina, zastosowanie przelotów oraz przygotowanie całego orurowania. Jaką lampę masz z roślinnego?
 14. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Jeżeli nie przesadzisz z obsadą to poradzi sobie. Co do kaskady to równie dobrze możesz zastosować FZN-3 Aquaela, pojemność filtra jest bardzo zbliżona a cena zdecydowanie niższa.
 15. Flipper

  Początek z Aquael Nano Reef Duo 49 l

  Witaj na forum. Do filtra jako podstawowy wkład możesz zastosować Sera Siporax. Możesz też zostawić nieco miejsca na dorzucenie niewielkiego woreczka z absorbentem/węglem/itp. w razie potrzeby. Dobrze by było też założyć jakiś prefiltr mechaniczny na rurę ssawną filtra, może być np. gąbka. Ile soli na litr? Tyle ile trzeba, żeby osiągnąć wymagane zasolenie . Producenci soli podają zazwyczaj informacje o dawce, ale nie jest to aptekarska precyzja tylko przybliżenie i tak czy owak potrzebny Ci przyrząd do pomiaru zasolenia, zaopatrz się w salimetr/refraktometr. Bakterie, w które się zaopatrzysz też powinny mieć na opakowaniu dawkę podaną przez producenta. Tek wielkości akwarium można z powodzeniem prowadzić bez odpieniacza przy zachowaniu regularności podmian wody i pielęgnacji. Pierwiastków na początku nie dozujesz, większość potrzebnych składników zawiera sól. Dolewki robisz czystym RODI, podmiany solanką. Jedna dodatkowa pompa cyrkulacyjna by się przydała mimo, że kaskada zapewnia już w tym baniaczku jakiś ruch wody. Temperatura 24-25*C. Skałę możesz wkładać po 1-2 dniach od przygotowania solanki. Jeśli się zdecydujesz na wsypanie piachu to sugeruję to zrobić po jakimś czasie od uruchomienia zbiornika ze skałą, do tego momentu łatwiej będzie Ci usuwać zanieczyszczenia ze skały, które mogą się pojawić. Bez piachu akwarium też może działać.
×