Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  252
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana Flipper w dniu 6 Listopad 2019

Użytkownicy przyznają Flipper punkty reputacji!

Reputacja

3 Neutral

O Flipper

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Nie powiem
 • Akwarium
  450
 • Skąd
  ten pomysł?

Ostatnie wizyty

1592 wyświetleń profilu
 1. Flipper

  Nietypowe szkło

  Standardowe rozwiązania są zwykle najlepsze.
 2. Flipper

  Podłączenie statecznika.

  Masz taki sam model statecznika czy inny? Nie do każdego da się podłączyć tylko jedną świetlówkę.
 3. Flipper

  Nietypowe szkło

  Masz może foto tego akwarium? Zastosowanie typowego filtra dennego/podżwirowego w akwarium morskim jest według mnie bez sensu i może narobić więcej szkody niż pożytku. Filtracja w morskim działa nieco inaczej niż w słodkowodnym, istotne jest żeby usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń z wody jeszcze zanim zostaną przetworzone na azotany. Uruchomienie filtra podżwirowego spowoduje stopniowe gromadzenie się tych zanieczyszczeń w dnie i samym filtrze, będziesz miał w akwarium bombę z opóźnionym zapłonem. Swoją drogą jak już jesteśmy przy nietypowych rozwiązaniach filtracyjnych to nie tak dawno na forum pojawił się wątek o stosowaniu podwójnego komina, który zaciąga wodę jednocześnie z tafli oraz w pobliżu dna. Tylko tam woda jest pobierana ponad dnem, a nie spod niego. Może u Ciebie da się to przerobić na coś podobnego, zamiast całkiem wycinać, skoro już tam jest.
 4. Flipper

  Podłączenie statecznika.

  Tak trochę wysiłku w odpowiedź, nie suchy link, który kiedyś może zniknąć . @Pawku , najprościej jak sobie to ułożysz gdzieś na stole czy innej płaskiej powierzchni. Masz dwie świetlówki, cztery oprawki, a z każdej oprawki wychodzą dwa przewody. W pierwszym kroku świetlówki kładziesz obok siebie, na każdą z nich po tej samej stronie zakładasz oprawkę. Z 1 oprawki wyprowadzenia podłączasz pod zaciski 23 i 24, a z drugiej oprawki pod 25 i 26. Połowę roboty masz już za sobą . Kolejne dwie oprawki zakładasz po drugiej stronie świetlówek i tym razem z 1 oprawki prowadzisz jeden przewód do zacisku 21, z 2 oprawki też prowadzisz jeden przewód do zacisku 22. Zostało Ci po jednym wolnym przewodzie w każdej z tych dwóch oprawek, te przewody łączysz razem, na połączenie możesz założyć np. koszulkę termokurczliwą. Z drugiej strony statecznika przewody zasilające, ale to już bułka z masłem. Podłączasz i świeci
 5. Flipper

  Filtr RO

  Po mineralizatorze do picia. Do akwarium po samym RO albo RO + DI.
 6. Flipper

  Wstępny projekt lampy

  W dziale DIY było kilka projektów lamp led i trochę wniosków, może też tam coś podpatrzysz: https://aqua-reef.pl/forum/7-projekty-diy/ Z tego co zauważyłem to większość lamp powstaje na bazie diod RB + B + białe i ew. UV. Kolorowe wstawki jak te zielone czy czerwone u Ciebie są raczej w odwrocie. Inna kwestia która mnie zastanawia, co rozumiesz przez trudne korale? Rozumiem, że jest to Twoje pierwsze akwarium, chcesz zaczynać od razu z SPS'ami?
 7. Flipper

  Zewnętrzny komin

  Witaj . System cyrkulacji/wytwarzania fal w akwarium o którym mówisz to Tunze Wavebox. Jego budowa jest dosyć prosta, potrzebujesz pompę z odpowiednim kontrolerem, a pudło o odpowiednich wymiarach może być wykonane ze szkła i doklejone na zewnątrz akwarium. Pewną trudnością jest tutaj konieczność wykonania otworu na pompę w bocznej ścianie akwarium dopasowanego do jej średnicy, nawet około 50-60 mm (zależnie od modelu). Jeżeli chodzi z kolei o komin, który odprowadza wodę do sumpa to przy zastosowaniu waveboxa najbardziej rozsądnym wyjściem jest wykonanie go na tylnej ścianie akwarium. Wavebox potrafi dosyć mocno bujać wodą w baniaku i przy kominie na bocznej ścianie gdzie zmiany poziomu są najbardziej intensywne byłbyś skazany na często pojawiające się dźwięki bulgowania/przelewania/siorbania/etc.
 8. Flipper

  Pompa do odpieniacza

  Jeżeli chcesz coś lepszego to może AquaBee, w stosunku do DC-1200 prawie 2x droższe, ale nadal nie w cenie odpieniacza . W znośnych cenach jest jeszcze Newa, ale z nimi nie miałem do czynienia, może ktoś inny się wypowie. No i jeszcze Tunze, w cenie odpieniacza...
 9. Flipper

  Cyrkulacja 63L 60x30x35h

  Jaka kaskada ma tam pracować? Jeżeli kategorycznie nie chcesz falowników z regulowaną wydajnością to weź może dwie pompy, ale o różnym przepływie. Będziesz miał wtedy trochę większą możliwość "regulowania" cyrkulacji nie tylko samym ustawieniem pomp jak przy dwóch jednakowych.
 10. Flipper

  Silikon

  Zamknęły się tuż po uruchomieniu sumpa? Na czym polegała przeróbka, tylko zmiana układu przegród czy coś więcej dokładałeś/usuwałeś? Silikon akwarystyczny jest raczej niegroźny dla zwierzaków wewnątrz, po utworzeniu "naskórka" po klejeniu nie powinien nic uwalniać do wody.
 11. Flipper

  Rury PP

  Teoretycznie wszystko można . Widzę tutaj dwa problemy: 1. Tego typu rury nie są przeznaczone do tłoczenia tylko swobodnego spływu i po pewnym czasie zastosowane w ten sposób mogą się wysunąć/rozłączyć. Na upartego można skleić, ale nie do tego zostały zaprojektowane. 2. Na połączeniach są uszczelki z gumy lub innego tworzywa i trudno powiedzieć jak zachowają się po dłuższym moczeniu w solance, do tego często są one smarowane różnymi specyfikami ułatwiającymi montaż. Potrzebujesz białych rur czy szarych? Jeżeli białych to rozejrzyj się w marketach budowlanych lub hurtowniach hydraulicznych, są dostępne białe rury PVC do klejenia (nie zgrzewania) przeznaczone do ciśnieniowych instalacji. Na pewno US Metrix coś takiego robi. Szare są zazwyczaj te dostępne również w sklepach z morszczyzną VDL, Budmech, itp.
 12. Flipper

  Filtr RO

  Żywica DI jest zalecana, ale nie jest bezwzględnie wymagana. Wyciąga z wody te zanieczyszczenia, których nie udało się odfiltrować na membranie RO, a wraz z jej zużywaniem jest ich coraz więcej i tutaj żywica przydaje się jako swego rodzaju dodatkowy bufor. Woda po RO, a tym bardziej po DI jest pozbawiona właściwie wszystkich dodatkowych składników, również minerałów potrzebnych w naszej codziennej diecie dlatego nie poleca się jej picia. Nie jest to pewnie groźne dla zdrowia przeciętnego człowieka, ale to sama H2O i do tego mało smaczna .
 13. Flipper

  ukwiał a akwarium 42l.

  Jeżeli masz w realnej, niedalekiej perspektywie większe akwarium to tak, w przeciwnym wypadku Quadri odradzam. Rosną dosyć spore i w 42 litrach będzie zwyczajnie ciasno, dodatkowo trzeba brać pod uwagę ich wędrówki po skale. Do niewielkiego zbiornika możesz rozejrzeć się za gatunkami, które dorastają do mniejszych rozmiarów, np.: Stichodactyla tapetum lub Cribrinopsis Crassa.
 14. Flipper

  akwarium na zamowienie - do oceny

  Jakości już nie będę komentował bo została już podsumowana, na początku trudno mi było uwierzyć w to co zobaczyłem na fotkach. Pozytywne jest to, że sprawa się stosunkowo szybko rozwiązała bez niepotrzebnych przepychanek z firmą. Pochwal się jak dostaniesz nowy baniak bo wygląda to na interesujący nietypowy projekt .
 15. Flipper

  Dennerle 36W opinie

  Moc pewnie by i wystarczyła, ale największą wadą tej lampy jest to że pasują do niej tylko i wyłącznie specjalne świetlówki kompaktowe od Dennerle które są mega drogie w stosunku do tego co oferują. Zamienników chyba nie ma. Nie wiadomo też jak będzie w przyszłości z dostępnością, świetlówki coraz mocniej są wypierane przez ledy.
×