Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  183
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez Flipper

 1. Flipper

  Żywa skala a białe przebarwienia.

  Witaj na forum. Parametry w miarę ok, może lekko niskie Ca. Często sprawdzasz, są stabilne? Jak długo działa akwarium? Dodawałeś ostatnio porcję żywej skały do systemu? Po dorzuceniu skały do działającego akwarium może pojawić się mini-cykl dojrzewania i wtedy glony wapienne mogą bieleć. Inna możliwa przyczyna to oświetlenie. Zmieniałeś coś w nim ostatnio (wysokość / źródła światła)? Spotkałem się z relacjami akwarystów, gdzie po wymianie świetlówek lub obniżeniu lampy pojawiały się takie białe plamy.
 2. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Przy Twoim ułożeniu skały takie ustawienie pomp powinno być wystarczyć. Jeżeli masz ruch wody również za skałą to wszystko w porządku.
 3. Flipper

  Automatyczna dolewka

  Problem jest z jednym czujnikiem, czy drugi też się wiesza? Pewnie coś gromadzi się na prowadnicy, albo po dłuższym spoczynku w jednej pozycji pływak się do niej klei i później jest problem z ruszeniem. Alternatywą może być poziomy czujnik, np CMW85, ale tutaj też nie ma gwarancji, że będzie działać bez zawieszeń. Ewentualnie jakiś czujnik bez elementów ruchomych, np. optyczny (FS-IR02 / FS-IR22) ?
 4. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Regulacja tam jest tylko na wężyku podawanego powietrza? Spróbuj z różnymi ustawieniami wysokości, podnieś go na początek i daj mu trochę czasu, niech ruszy.
 5. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  6040? 9004? Na pewno ustawiłeś go poprawnie względem poziomu wody?
 6. Flipper

  zabudowa komina bocznego-lacobel

  Hm, i to zniweluje promienie zaokrąglenia w narożach? To już lepiej chyba zamówić prostokątną płytę, z lacobelu bez podcięcia niż bawić się w skrobanie.
 7. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Nibco, czy też popularny VDL, mogą być.
 8. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Około 20-25 cm długości przelewu powinno wystarczyć, wysokość 15-20, natomiast szerokość dobierz tak, żebyś mógł tam w razie czego w miarę komfortowo wcisnąć dłoń. W moim poprzednim 360 l tanku miałem komin 25x18x12 (szer.). Co do poprzedniego pytania o skałę, zależy jakie masz kawałki i co planujesz z nich ułożyć. Jeżeli planujesz wyższe, albo ażurowe konstrukcje to dobrze jest ułożyć to na stelażu z rurek PCV albo pokleić. Jeżeli niskie, stabilne to obejdzie się bez takich kombinacji.
 9. Flipper

  zabudowa komina bocznego-lacobel

  Na pewno pierwsza opcja jest słaba, weź opcje nr 3, albo w ogóle zrezygnuj z tego wycięcia, daj lacobel tylko poniżej krawędzi spływu. Ew. w trzech kawałkach, ale pewnie będzie ciężko o tak małe elementy. Możesz też spróbować znaleźć innego wykonawce.
 10. Flipper

  Nowa Przygoda

  Wygląda, że mają się dobrze . Dodałeś piach, dobrze widzę?
 11. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Na początek wystarczy sama sól, ew. jakiś starter bakteryjny. Kup sól znanej marki, którą masz łatwo dostępną i jest w znośnej cenie, cudów tutaj nie ma . Poprzeglądaj też wątki w dziale "Dla początkujących", przewijały się tam podobne pytania.
 12. Flipper

  problem z skrzydlicą

  Podałeś za mało informacji, trudno cokolwiek wywnioskować na ich podstawie. Jakie akwarium? Jaka obsada? Parametry? Czym karmisz? Czy ryba ma jakieś zmiany na ciele mogące wskazywać na chorobę? Mętne oczy? Zmiany na skrzelach? Opuchlizna? Cokolwiek?
 13. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Jestem podobnego zdania, nie stać mnie na kupowanie byle czego. Kilka razy próbowałem i musiałem kupować drugi raz . Około 4000 l/h ok, ale też żeby była możliwość zmniejszenia przepływu do np. 2000, gdyby się okazało, że pompa robi pralkę w akwarium.
 14. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Dobór cyrkulacji zależy m.in. od planowanej obsady, wielkości/kształtu akwarium i po części też od ułożenia skały. Podejrzewam, że na początek wybierzesz koralowce miękkie. Częściową cyrkulację zapewni kaskada, do tego powinny wystarczyć dwie pompy około 2000-3000 l/h. Dobrze gdyby miały regulację, wtedy możesz wziąć nawet coś mocniejszego z zapasem i odpowiednio zmniejszyć przepływ. Jeśli chodzi o konkretną markę to zależy przede wszystkim od budżetu . Najtańsze są chińczyki JVP, Jebao, troche droższe Aquael, Newa, wyżej Hydor, Tunze i dalej Vortech.
 15. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Nie miałem do czynienia z tym AM Evo 500 i trudno mi cokolwiek o nim powiedzieć, spróbuj poszukać opinii w internecie. Ew. może ktoś na forum go ma i mógłby temat rozjaśnić. Bardzo mało miejsca jak na sump, jaką wysokość zmieścisz? Po odjęciu miejsca na pompę powrotu, odpieniacz, grzałkę zostanie niewiele przestrzeni dla wkładów filtracyjnych, chociaż na pewno więcej niż w kaskadzie. Musisz też wziąć pod uwagę, że potrzebne byłoby wklejenie komina, zastosowanie przelotów oraz przygotowanie całego orurowania. Jaką lampę masz z roślinnego?
 16. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Jeżeli nie przesadzisz z obsadą to poradzi sobie. Co do kaskady to równie dobrze możesz zastosować FZN-3 Aquaela, pojemność filtra jest bardzo zbliżona a cena zdecydowanie niższa.
 17. Flipper

  Początek z Aquael Nano Reef Duo 49 l

  Witaj na forum. Do filtra jako podstawowy wkład możesz zastosować Sera Siporax. Możesz też zostawić nieco miejsca na dorzucenie niewielkiego woreczka z absorbentem/węglem/itp. w razie potrzeby. Dobrze by było też założyć jakiś prefiltr mechaniczny na rurę ssawną filtra, może być np. gąbka. Ile soli na litr? Tyle ile trzeba, żeby osiągnąć wymagane zasolenie . Producenci soli podają zazwyczaj informacje o dawce, ale nie jest to aptekarska precyzja tylko przybliżenie i tak czy owak potrzebny Ci przyrząd do pomiaru zasolenia, zaopatrz się w salimetr/refraktometr. Bakterie, w które się zaopatrzysz też powinny mieć na opakowaniu dawkę podaną przez producenta. Tek wielkości akwarium można z powodzeniem prowadzić bez odpieniacza przy zachowaniu regularności podmian wody i pielęgnacji. Pierwiastków na początku nie dozujesz, większość potrzebnych składników zawiera sól. Dolewki robisz czystym RODI, podmiany solanką. Jedna dodatkowa pompa cyrkulacyjna by się przydała mimo, że kaskada zapewnia już w tym baniaczku jakiś ruch wody. Temperatura 24-25*C. Skałę możesz wkładać po 1-2 dniach od przygotowania solanki. Jeśli się zdecydujesz na wsypanie piachu to sugeruję to zrobić po jakimś czasie od uruchomienia zbiornika ze skałą, do tego momentu łatwiej będzie Ci usuwać zanieczyszczenia ze skały, które mogą się pojawić. Bez piachu akwarium też może działać.
 18. Flipper

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Teoretycznie wystarczy, pytanie czy planujesz zastosować również odpieniacz, czy samą kaskadę?
 19. Flipper

  Filtry do oczek wodnych

  Uwagę zwróć przede wszystkim na dwie rzeczy, pojemność filtra i dostęp do wkładów / łatwość czyszczenia. Im większy filtr tym lepiej, ale też trudniej go jakoś rozsądnie zamaskować w ogrodzie. Czyszczenie co jakiś czas jest niezbędne, dobrze gdyby wkłady były w jakimś koszu czy siatce, tak żeby wyjąć całość i opłukać, a nie bawić się za każdym razem w wybieranie złoża łopatką i później jego układanie. UV nie jest jeszcze standardem, najczęściej występuje w dodatkowej obudowie zakładanej na jednym z węży, rzadziej jako integralna cześć filtra.
 20. Flipper

  Przywitanie i kilka pytań od nowicjusza :)

  Nie ma przeszkód w używaniu Special blend i Aquarium balancer jednocześnie. Przede wszystkim jednak obserwuj akwarium i parametry, nie licz za bardzo na cudowne działanie różnych preparatów
 21. Flipper

  Pierwsze akwarium seria pytań o sprzęt

  Siporax możesz umieścić tak samo w kaskadzie jak i w panelu. Nie ma to większego znaczenia poza Twoją wygodą w dostępie do niego. Hydor pico do przelewania wody przez panel się nada, do cyrkulacji w akwarium już mniej.
 22. Flipper

  Jakie oświetlenie?

  Trudno powiedzieć. Najlepiej gdybyś napisała o jakie diody chodzi, model, moc. Dioda diodzie nie równa
 23. Flipper

  160 l nowicjuszka

  Witaj Przed siporaxem daj watę albo inny prefiltr mechaniczny, żeby go trochę ochronić przed gromadzeniem większych zanieczyszczeń. Z tą jedną pompką cyrkulacja będzie słaba i trudna do ustawienia, dołóż jeszcze jedną sztukę, albo nawet coś mocniejszego. Jeśli chodzi o sól to moja standardowa odpowiedź brzmi: jakakolwiek dobrze znana, łatwo dostępna i ze średniej półki cenowej. Skałę na początek zawsze polecam żywą, wybierz się do okolicznych sklepów i zobacz co mają na stanie. Niestety nie znam łódzkich sklepów.
 24. Flipper

  Sprawy forum

  W oknie w którym wpisujesz treść postu do wysłania powinieneś mieć na dole coś takiego jak "Przeciągnij pliki do przesłania lub wybierz pliki...". Tam możesz wrzucić zdjęcie metodą przeciągnij-upuść prosto z folderu na Twoim komputerze, albo klikając "wybierz pliki" przez eksplorator.
 25. Flipper

  Start sumpa

  Całą wodę, którą zamierzasz wlać później do akwarium chcesz przepuszczać przez założone teraz DSB, czy uruchomić samo DSB w sumpie? Nie zasypuj żywym piachem, kup zwykły, suchy, najdrobniejszy jaki dostaniesz, nawet 0,5 mm się nada. Skałę tymczasowo możesz umieścić na piachu. Życie sugeruję wprowadzać jak już system dojrzeje, niezależnie czy do refugium czy do zbiornika głównego. Do filtracji mechanicznej możesz dać tzw. skarpetę na spływie albo przegrodę z włókniną filtracyjną.
×