Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  215
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez Flipper

 1. Flipper

  Moja solanka 300 l

  Bardzo ładnie się wszystko rozwija, fakt w postaci pojawienia się maluchów również o tym świadczy . Takie "bonusy" zawsze są fajne dla akwarysty w zamian za te godziny spędzone przy akwarium. No i jest też argument dla żony, że zwierzaków przybywa nie tylko ze sklepu gdy jednocześnie ubywa pieniędzy z konta .
 2. Flipper

  Po przerwie 450l + sump

  Niezła kumulacja nieszczęść Ci się trafiła niedługo po starcie, ale dobrze, że akwarium wychodzi na prostą. Nieźle wygląda ta Nero 5, w opisie obiecują szeroki strumień, pytanie tylko jak szeroki i na ile jest on silny przy tej szerokości? Ma regulacje kąta, ale z tego co widać to w bardzo niewielkim zakresie w porównaniu chociażby z Tunze. Vortechy są mocowane całkiem na na płasko, ich największa zaleta to silnik i kable na zewnątrz baniaka. Tunze robi pompy od lat, z mniejszymi lub większymi zmianami, ale bez rewolucji i to po prostu działa. Jeżeli nie potrzebujesz aplikacji na smartfona do sterowania pompami to się sprawdzi .
 3. Flipper

  Po przerwie 450l + sump

  Trochę zieleniny jest ale widać, że ekipa czyszcząca dzielnie walczy . Wersja sprzed 5 miesięcy też bardzo ładna i klimatyczna, jak zaczynałem dawno temu ze słodkim to marzyły mi się Altumy jednak finanse nie pozwalały i stanęło na zwykłych Skalarach, kilka lat pływały u mnie i się szczęśliwie rozmnożyły. P.S. Fajny montaż filmu, brakowało mi tylko na końcu: "w kinach już od .. października" .
 4. Flipper

  Wysoki Magnez

  Jeżeli nie dozowałeś magnezu dodatkowo to podwyższenie jego zawartości może być spowodowane przez sól oraz niewystarczającą konsumpcję w akwarium. Jaką sól stosujesz? Otwierałeś może ostatnio nowe opakowanie? Zdarza się, że sól nie trzyma takich samych parametrów w różnych partiach produkcyjnych.
 5. Flipper

  Poziom wody.

  Mam deja vu, wydaję mi się, że ten temat był poruszany wcześniej . Możesz ich użyć jako powrót w ten sposób, a jeżeli nie znajdują się dużo poniżej poziomu wody w akwarium to zrezygnuj też z zaworu zwrotnego. Przy małej różnicy poziomów jego użycie jest nieuzasadnione, bo wiele nie zmieni w przypadku braku prądu, za to będzie stale ograniczał wydajność pompy.
 6. Flipper

  Pierwsza solniczka

  Też mi wygląda na małą rurówkę. Podoba mi się ułożenie skały w akwarium, nie sprawia wrażenia gruzowiska . Czarne tło zdaje egzamin w tej konfiguracji, przy okazji maskuje nieco sprzęt wewnątrz baniaka.
 7. Flipper

  Po przerwie 450l + sump

  Zapowiada się ciekawie . Chyba pierwszy raz się spotykam z tego typu skałą, zazwyczaj widywałem mniejsze/większe kawałki, czasem płaskie, ale nie takie, wyglądające jak kawałki wielkiego koralowca. Pod skałą robiłeś jakąś dodatkową konstrukcję, czy ją tylko układałeś w taki sposób?
 8. Flipper

  Pierwsza solniczka

  No to mnie troche zdziwiłeś. Nie miałem okazji przjrzeć się zestawom Cube z bliska, ale sądziłem, że jeśli sa w pewnym sensie produktem premium za taką też premium kasę to większych niedoróbek tam nie spotkam... Co do tych retrofitów to ceną też mnie trochę zdziwili, bo nie ma tam skomplikowanej technologii, ot kilka przeciętnych ledów i zasilacz. Nie podają też jednego z najważniejszych parametrów, czyli ile one dają lumenów (albo ja kiepsko szukałem do tej pory). Nad tematem oświetlenia warto się jeszcze zastanowić, akwarium Glossy Cube jest dosyć głębokie i pewnie będzie ciężko z doświetleniem dolnych patrii, nawet jeśli tych modułów dasz z 5.
 9. Flipper

  Oświetlenie do 130l zbiornika

  Ua, tanio nie jest jak na tak niewielkią lampkę. Trudno powiedzieć, czy jakikolwiek inny moduł będzie działał z tym sterownikiem i jak długo. Może lepiej sprzedać to co masz i kupić inną lampę, albo dołożyć zupełnie osobne oświetlenie bez kombinowania z dorabianiem czegokolwiek?
 10. Flipper

  Pierwsza solniczka

  Reefpack specjalnie dużego przepływu nie generuje, 250-850 l/h i można go traktować jako lekki wspomagacz cyrkulacji. Dużo zależy od tego jak "umeblujesz" akwarium wewnątrz, dopiero wtedy można tak naprawdę ocenić czy cyrkulacja jest wystarczająca, czy jednak brakuje. Myślę, że możesz spokojnie zacząć od jednej 6020, ale gdyby okazała się niewystarczająca to miej gdzieś w dalszej perspektywie zakup drugiej sztuki.
 11. Flipper

  Pierwsza solniczka

  Mnie również podoba się Glossy Cube . Z chęcią rzucę okiem na kawałek rafy w takim ładnym opakowaniu. Ta deklarowana długość świetlówek faktycznie nie za bardzo zgadza, ale skoro już zamówiłeś to najlepiej będzie jak sprawdzisz i pomierzysz wszystko kiedy już dostaniesz zestaw.
 12. Flipper

  Oświetlenie do 130l zbiornika

  Zacznijmy od ustalenia dwóch rzeczy. Jaką obsadę zamierzasz trzymać w akwarium? Koralowce miękkie na początek? Druga to typ modułów ledowych, które pokazałeś. Podejrzewam, że są to chyba Aquaray Aquabeam 600 Ultima, na powiększeniu widać że jeden z modułów to Marine Blue, a pozostałe?
 13. Flipper

  Poziom wody.

  Hmm, nie jest to za dużo, ale zastosowanie przelotu w tym przypadku nie jest konieczne. Jeżeli wylot pompy będzie miał zbliżoną średnicę to może uda się dopasować jakiś wąż elastyczny przechodzący przez otwór.
 14. Flipper

  Falownik do 130l

  SW4. Trzeba brać poprawkę, że ich wydajność na papierze może się znacznie różnić od rzeczywistej. Gdyby za mocno dmuchała zawsze można zmniejszyć obroty regulatorem.
 15. Flipper

  Poziom wody.

  Jakie średnice mają te otwory? Użycie jako powrót nie jest złym pomysłem (jeśli średnica wystarczająca), zawór zwrotny właściwie nie będzie konieczny. W przypadku zaniku zasilania poziom wody spadnie nie niżej niż do krawędzi otworu, w najgorszym wypadku dojdzie do wyrównania poziomów między akwarium i panelem.
 16. Flipper

  Nowy posolony forumowicz

  Takich ludzi Nam potrzeba. Witaj na forum . Od jak dawna masz posolone akwarium?
 17. 12000 K jest bardziej niebieskie od 6500 K, ale nadal białe. Wyraźną różnicę zauważysz po powieszeniu takiej lampy nad morskim akwarium, część zwierzaków do pokazania swoich fluo barw potrzebuje więcej widma niebieskiego i fioletowego. 100 W pewnie wystarczy, moim zdaniem jednak lepiej mieć zapas mocy w razie potrzeby. Inną sprawą jest, że led'y świecące na np. 70% swoich możliwości będą chłodniejsze i podziałają dłużej niż te które od początku świecą blisko limitu.
 18. Nie buduję lamp, więc nie wiem czy moja wypowiedź się przyda, ale spróbuję wtrącić 3 grosze . Mocowo myślę, że powinno być w porządku przy tej wielkości akwarium, chociaż wielkiego zapasu nie będzie. W składzie diod nie pasują te żółte w morskiej skali 6500 K, pomyśl raczej o czymś 10000 - 12000 K lub 10000 - 15000 K. Chłodzenie się przyda, niższa temperatura to większa wydajność oraz żywotność diod. Po ich przyklejeniu do radiatora dobrze by było zamontować na nim wiatraki np. komputerowe 120 mm.
 19. Flipper

  Newa 30 - Moja pierwsza "solniczka"

  Witaj na forum . Z takiego baniaczka może być bardzo miła dla oka "lampka nocna". Mam wrażenie, że ustawienie skały jest dość płaskie, ale może to przez brak zwierzaków na niej albo moje skrzywienie na punkcie ażurowych konstrukcji . Obsada do tej wielkości pikorafy jest niezłym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o ryby to tutaj masz ciekawy wątek z przykładami: https://aqua-reef.pl/topic/631-male-ryby-do-malego-akwarium-25-30litrow/ Mógłbyś spróbować z małym krabem lub kilkoma, np.: Clibanarius tricolor. Ewentualnie krewetki, np.: Thor amboinesis, są bardzo małe i mogą zamieszkać na takiej małej rafie. Do tego jakieś ślimaki w roli ekipy czyszczącej. Wybór koralowców do tego litrażu jest za to znacznie większy, na pewno kilka ładnych miękasów się tam zmieśći. Euphyllia, Caulastraea, Ricodea. Są dość efektowne i stosunkowo łatwe w hodowli.
 20. Flipper

  Sump czy kubeł?

  Sump nie jest bezwzględnie wymagany, ale do kubełka ciężko włożyć odpieniacz, który jest potrzebny i koło się zamyka . Może niewielkim wyjątkiem są akwaria typu fish only wymagające nieco innego podejścia do filtracji, system musi sobie radzić ze zwiększoną produkcją amoniaku. Największe odpieniacze zawieszane na bocznej szybie akwarium jakie kojarzę to Deltec MCE600 / MCE 601.
 21. Flipper

  Pierwsze akwa

  Witaj. Nie znalazłem tej informacji powyżej, o jakiej wielkości akwarium mówimy? Większość odpowiedzi na Twoje pytania z łatwością znajdziesz na forum, ostatnio przewijały się w tematach wielokrotnie. Schemat który przedstawiłeś jest poprawny, woda z filtra RO/DI może trafiać do zbiornika dolewki, a z niego do akwarium.
 22. Flipper

  kostka - morskie wybrzeże

  Przecieranie szlaków bywa trudne . Do filtracji możesz wykorzystać kaskadę, wewnętrzne filtry się nie sprawdzają w morskim, gąbkowe tym bardziej. Na panel w 30x30x30 nie bardzo jest miejsce i tą opcję również odradzam. Oświetlenie pozostaje Ci chyba tylko LED, najkrótsze świetlówki T5 24W mają ~55 cm, z kolei w świetlówkach typu Power Compact nie ma zbyt wielkiego wyboru. LED'y mają też tę zaletę, że można odpowiednio dopasować barwę i intensywność do obsady i wielkości akwarium. Chłodziarka, jeśli nie masz w mieszkaniu upałów albo nie planujesz biotopu morza Barentsa nie będzie potrzebna w tak małym akwarium, w razie czego można sytuację ratować wentylatorami . Glony możesz wprowadzać w zasadzie od razu po włożeniu skały. Ukwiały w takim małym akwarium odradzam, potrzebują stabilnych parametrów wody, dużej ilości światła i trochę przestrzeni, po "napompowaniu" zwiększają objętość.
 23. Flipper

  Pomoc w doborze sprzętu

  Robiłeś szersze rozeznanie i zostały dwa modele, czy tylko te brałeś pod uwagę? Najlepiej gdybyś porozglądał się po okolicznych sklepach lub wśród morszczaków mieszkających w pobliżu i na własne oczy zobaczył jak te lampy świecą, jak wyglądają ustawienia, sterowanie, etc. Wspomniane przez Ciebie modele reprezentują dwa zupełnie różne podejścia do konstrukcji lamp akwarystycznych. Kelo jest dość mocno podobna do Kessila (o ile można to tak nazwać ), cenowo wypada na pewno lepiej, nie wiem co siedzi w środku.
 24. Flipper

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Polecamy się (chyba mogę tak napisać) . Kiedy zaczniesz wszystko składać to pochwal się koniecznie postępami, fajnie się ogląda takie relacje krok po kroku, od pustego szkła do ładnego kawałka własnej rafy .
 25. Flipper

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  5 cm zazwyczaj wystarcza, jeśli zamierzasz w przyszłości zastosować np. wavebox'a to możesz dla pewności dać te 7 cm. Zdecydowanie łatwiej później spiętrzyć wodę na grzebieniu niż obniżyć komin .
×