Skocz do zawartości

Flipper

Użytkownik
 • Zawartość

  241
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez Flipper

 1. Flipper

  Filtr RO

  Żywica DI jest zalecana, ale nie jest bezwzględnie wymagana. Wyciąga z wody te zanieczyszczenia, których nie udało się odfiltrować na membranie RO, a wraz z jej zużywaniem jest ich coraz więcej i tutaj żywica przydaje się jako swego rodzaju dodatkowy bufor. Woda po RO, a tym bardziej po DI jest pozbawiona właściwie wszystkich dodatkowych składników, również minerałów potrzebnych w naszej codziennej diecie dlatego nie poleca się jej picia. Nie jest to pewnie groźne dla zdrowia przeciętnego człowieka, ale to sama H2O i do tego mało smaczna .
 2. Flipper

  ukwiał a akwarium 42l.

  Jeżeli masz w realnej, niedalekiej perspektywie większe akwarium to tak, w przeciwnym wypadku Quadri odradzam. Rosną dosyć spore i w 42 litrach będzie zwyczajnie ciasno, dodatkowo trzeba brać pod uwagę ich wędrówki po skale. Do niewielkiego zbiornika możesz rozejrzeć się za gatunkami, które dorastają do mniejszych rozmiarów, np.: Stichodactyla tapetum lub Cribrinopsis Crassa.
 3. Flipper

  akwarium na zamowienie - do oceny

  Jakości już nie będę komentował bo została już podsumowana, na początku trudno mi było uwierzyć w to co zobaczyłem na fotkach. Pozytywne jest to, że sprawa się stosunkowo szybko rozwiązała bez niepotrzebnych przepychanek z firmą. Pochwal się jak dostaniesz nowy baniak bo wygląda to na interesujący nietypowy projekt .
 4. Flipper

  Dennerle 36W opinie

  Moc pewnie by i wystarczyła, ale największą wadą tej lampy jest to że pasują do niej tylko i wyłącznie specjalne świetlówki kompaktowe od Dennerle które są mega drogie w stosunku do tego co oferują. Zamienników chyba nie ma. Nie wiadomo też jak będzie w przyszłości z dostępnością, świetlówki coraz mocniej są wypierane przez ledy.
 5. Flipper

  Po przerwie 450l + sump

  Normalnie powiedziałbym żebyś się nie poddawał, ale jeśli w grę wchodzi zdrowie to sytuacja wygląda nieco inaczej i nie można z tym dyskutować. Akwarium miało potencjał . Wracasz do "korzeni" jak rozumiem, czyt. do słodkiego. Swoją drogą ciekawe jaka jest dokładna przyczyna tak ostrej reakcji po moczeniu rąk w baniaku, jeżeli do pewnego momentu wszystko było ok. Nie próbowałeś dociekać głębiej? Zdrówka życzę i powodzenia .
 6. Flipper

  Naprawa lampy... Gdzie w Warszawie?

  W lampie z tego co widzę są 4 stateczniki zasilające 4 pary świetlówek. Problemem może być jakaś drobna rzecz np. poluzowane kable, a w najgorszym wypadku do wymiany będzie sam statecznik (koszt pewnie około 100). Jeżeli nie chcesz sam przy tym dłubać to znajdź jakiegoś elektronika w okolicy, na pewno to ogarnie.
 7. Flipper

  Akwarium morskie

  Witaj na forum. Wnęka wygląda na zdjęciach na całkiem sporą, ale patrząc na wymiary to już tak wiele miejsca tam nie ma. Od górnej krawędzi szkła do sufitu wnęki dobrze by było zostawić przynajmniej 12-15 cm, ale i wtedy ciężko będzie mówić o komforcie pracy przy takim akwarium. Każde przemeblowanie, czyszczenie, zmiana ustawienia cyrkulacji będą utrudnione. Kuć już tam pewnie nie chcesz?
 8. Flipper

  plamka na błazenku

  Według informacji producenta jest on całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że nie używasz go równolegle z innymi medykamentami, preparatami przeciw glonom oraz preparatami zawierającymi miedź. W instrukcji podawane są dwie dawki: - 1 ml na każde 5 galonów (~19 l) wody w akwarium dziennie, przez 10 dni, - 5 ml na każde 25 galonów (~95 l) wody, przez 10 dni, ale ten przekaz jest chyba dedykowany do "typowego amerykanina", bo to przecież to samo . Dla Twoich 250 litrów optymalna dawka wg. zaleceń to będzie 13 ml/dzień.
 9. Flipper

  stelaż pod akwarium 280 l

  Jeżeli dasz gruby, odpowiednio sztywny blat, który rozłoży równomiernie nacisk to nic złego się nie stanie. Największy nacisk w akwarium wywierany jest na powierzchnie dna, a konstrukcja stelaża najczęściej wygląda tak, że profile idą po obrysie dna akwarium, a na środku jest pusto i tak właściwie tam gromadzą się największe naprężenia (jest najdalej od punktów podparcia). Tak na chłopski rozum jeżeli tą górną ramkę stelaża zmniejszyć (przesunąć profile bliżej środka) to układ naprężeń powinien być bardziej korzystny niż w przypadku ramki na obrysie dna.
 10. Flipper

  plamka na błazenku

  Tego typu objawy mogą być powodowane przez bakterie lub grzybki. Jeżeli doktorek ani krewetki nie chcą pomóc to na początek spróbowałbym kuracji Microbe-Lift Artemiss.
 11. Flipper

  zbiornik narożny 350l na morskie

  Lepszy będzie zwykły, nie zbrojony. Najlepiej gdyby był certyfikowany do kontaktu z żywnością, wtedy masz pewność, że będzie w 100% bezpieczny dla zwierzaków.
 12. Flipper

  112l

  Trochę wolnego miejsca na skałach jeszcze masz . Napisz coś więcej o akwarium, jak długo funkcjonuje, jakiego sprzętu używasz? Masz tam panel, czy ten spływ jest do sumpa?
 13. Flipper

  plamka na błazenku

  Ta plamka wygląda jak guzek, czy bardziej przypomina kłębek/watę? Czy poza jej wystąpieniem ryba zachowuje się normalnie, pobiera pokarm, pływa jak zwykle? Jak długo jest w tym akwarium?
 14. Flipper

  Padl mi borsuk pomocy

  Myślisz, że zamieszczenie w 20 nowych tematach zdjęcia martwej ryby go wskrzesi, czy jak? Poza wrzuceniem zdjęcia nie napisałeś zupełnie nic. W jakim akwarium pływał, jak długo, czy pojawiały się jakiekolwiek niepokojące objawy wcześniej, cokolwiek? Nie ma chyba na forum specjalistów od wróżenia ze zdjęcia...
 15. Flipper

  Purigen w nowym akwarium...

  Nie zakłóci to dojrzewania, ale na tym etapie jest zupełnie niepotrzebne. Najlepsza i najtańsza podczas dojrzewania akwarium jest zwyczajna cierpliwość, później też się przydaje .
 16. Flipper

  wyłączanie odpieniacza na noc?

  Przede wszystkim masz zbyt słaby odpieniacz do takiego litrażu. Hydor Slimskim Nano 135.35 jest ok tak mniej więcej do 130 litrów z niewielką obsadą. Słaba wydajność pienidła + wyłączanie go na kilka godzin w ciągu nocy prędzej, czy później wróży problemy. Na Twoim miejscu rozejrzałbym się po prostu za bardziej wydajnym (i cichszym) odpieniaczem, żeby spać spokojnie .
 17. Flipper

  wyłączanie odpieniacza na noc?

  Witaj. Standardowe pytania na początek z mojej strony. Jakie akwarium? Jaka obsada? Cyrkulacja? W akwarium z małą/średnią obsadą i dobrą cyrkulacją takie nocne wyłączenie odpieniacza nie spowoduje raczej negatywnych skutków. W pozostałych przypadkach: duża obsada albo zbyt słaba cyrkulacja, nie polecam takiego zabiegu, może powodować zbyt duże wahania parametrów.
 18. Flipper

  Morska Piwnica- system pod hodowlę błazenków

  Ehh zazdroszczę takiej morskiej piwnicy, może kiedyś i ja sobie sprawię... . Bardzo lubię przeglądać takie wątki, gdzie pojawia się etap budowy i można obserwować jak wszystko powstaje krok po kroku. Czy wszystkie akwaria masz spięte w jeden system z sumpem?
 19. Flipper

  Oswietlenie

  Jeśli chodzi o moc lamp led to przyjęło się, że powinno być mniej więcej 0,5W/l. W pierwszym zestawie jest 2x48W na 460 l, a w drugim 2x34W na 350 litrów, czyli w obu przypadkach powinieneś dołożyć znacznie więcej światła. Cyrkulacja na co najmniej dwóch pompach, jedna na pewno nie da rady odpowiednio zamieszać wodą w tej wielkości akwarium. Nie widzę tam żadnych informacji o sumpie poza wymiarami, nie wiadomo jak został podzielony na komory i czy w ogóle. Do zestawu przyda się na pewno odpieniacz, refraktometr, podstawowy zestaw testów na początek (pH, kH, NO3, PO4). Pytania o ilość skały pojawiały się wielokrotnie na forum, nawet w ostatnim czasie, polecam skorzystać z wyszukiwarki i przejrzeć dział w którym zamieściłeś ten temat.
 20. Flipper

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Jeżeli to akwarium zakładała firma, na zamówienie to niestety sprzedali Ci bubla, boje się zapytać za ile. Skompletowany sprzęt jest za mało wydajny do tej wielkości akwarium, sump również zdecydowanie za mały, obsada z kolei zbyt duża. Profesjonalizmem tego nie można nazwać. Teraz według mnie musisz sobie odpowiedzieć co chcesz zrobić i na czym Ci bardziej zależy, czy na ratowaniu tego co zostało, czy na dochodzeniu swoich praw i wyegzekwowaniu od firmy należytego wykonania umowy (bo rozumiem, że jakąś umowę z nimi spisałeś?), albo zwrotu pieniędzy. Jeżeli chcesz ratować zwierzaki, które zostały to zbiornik moim zdaniem kwalifikuje się tylko do restartu, trzeba na pewien czas przenieść je do innych akwariów, a Twoje opróżnić, usunąć te gnijące tła i podłoża strukturalne, wymienić sump na zdecydowanie większy, wymienić odpieniacz, dodać cyrkulacji oraz światła. Jeżeli opcja druga to zbieraj wszelką dokumentację, zleć profesjonalne badania parametrów wody, postaraj się o opinię eksperta i pogadaj z prawnikiem...
 21. Flipper

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  To sterylizator UV. Używasz go, czy tylko jest wpięty w obieg? Obawiam się, że nie ma miernika uniwersalnego. Inne są do pH, inne do PO4, a NO3 można zmierzyć AFAIK tylko testem kropelkowym. Pomiar TDS daje informacje o stanie membrany osmozy i działaniu filtra DI, to też istotne informacje, szczególnie przy wysypie glonów.
 22. Flipper

  Powrót do ... tym razem Pico Reef

  Dobry zestaw, do akwarium gitara i gdyby jeszcze butelczyna po Jacku nadal miała Jacka wewnątrz można siedzieć, obserwować i obserwować...
 23. Flipper

  Nowe 112l - liczę na Waszą pomoc :)

  Z trzema T5 24W możesz śmiało zacząć nad takim akwarium, a cyrkulację tez sugeruję mocniejszą niż tylko jedna 6015. Reszta produktów, które wymieniłeś raczej standardowa i nie ma się do czego przyczepić . Chyba jedynie filtra RO, nie ma na stronie informacji o tym jaka membrana tam siedzi, ale pewnie jakiś standardowy "chińczyk". Możesz spokojnie wziąć też filtr o niższej wydajności 50 GPD do zaopatrzenia w wodę tej wielkości akwarium na pewno wystarczy.
 24. Flipper

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Najpierw mały wywiad, bo nie do końca wiadomo co w akwarium piszczy . Mierzysz NO3 i PO4? Jaką masz cyrkulację w akwarium? Jaki odpieniacz? Za filtrem RO masz DI, czy nie? Sprawdzasz wodę z filtra miernikiem TDS?
 25. Flipper

  Powrót do ... tym razem Pico Reef

  Te opowieści o ludziach, którzy porzucili solniczkę na dobre to tylko legendy . Szczegóły wyglądają ciekawie, podrzuć jeszcze zdjęcie całości. Mam nadzieję, że z budowy lampy będzie jakaś relacja. Ile i jakie diody planujesz zastosować?
×