Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O Pawlick

 • Ranga
  Member

Informacje

 • Skąd
  Olsztyn
 1. male akwa, pierwsza solniczka

  Teoretycznie to i w 500 l nie jest wymagany, ale zdecydowanie łatwiej będzie Ci prowadzić akwarium wyposażone w odpieniacz, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz z morszczyzną. W mniejszym akwarium łatwiej o wahania parametrów.
 2. Witaj Sprawdź poniższy załącznik. Jeśli chodzi o takie rzeczy warto czasem zapytać producenta/dystrybutora, zazwyczaj nie robią problemów z dostarczeniem instrukcji . Timer 165W.pdf
 3. Bierzesz pod uwagę wykorzystanie sumpa czy chcesz akwarium bez niego? Przykładowy sprzęt od ok. 100 l Odpieniacz: Hydor Slim-skim 250.65 lub Tunze DOC 9004 lub coś o podobnej wydajności. Pompy cyrkulacyjne: 2 x Tunze 6015 / Hydor Coralia Nano 1600 / Aquael Reef Circulator 2600 / Sicce Voyager Nano 200 / Jebao SW-2 / itp. Filtr RO wystarczy dowolny korpus z dobrą membraną Aquafilter lub Filmtec, do tego zestaw prefiltrów i filtr na złoże DI. Lampa na 3 do 4 świetlówek T5 24W lub odpowiednik LEDowy.
 4. Obsada do przetrzebienia makroglonów

  Caulerpa racemosa? Inne metody istnieją, trzeba glonom zabrać pokarm. Robiłeś testy na NO3 i PO4?
 5. Obsada do przetrzebienia makroglonów

  Z jakim gatunkiem glonów trzeba walczyć? Niestety większość zjadaczy zieleniny wśród pokolcowatych potrzebuje większego niż 250 litrowe akwarium do życia. W Twoim przypadku mógłbyś spróbować z Escenius stigmatura albo ślimakami Trochus sp. ale z tymi zwierzakami to loteria. Z przeczytanych relacji wynika, że w jednym akwarium wyjadają zieleninę, a w innym nie chcą tknąć. Jest jeszcze Elysia crispata, ale trudno dostępny w handlu.
 6. oświetlenie 100 litrów

  Najczęściej stosowane i sprawdzone zestawienie to diody Royal Blue + Cool White w stosunku 2-3 RB do 1 CW. Dołożenie świetlówki pewnie nie zaszkodzi, doda trochę światła o innej długości fali niż to pochodzące z ledów.
 7. aquael duo 50 l Nowy Sącz

  Ten odpieniacz powinien sobie poradzić. Nie zanurza się go całkowicie więc pod tą szklaną przykrywką się nie zmieści niestety, kubek musi być nad wodą. Jeśli przypatrzysz się dobrze zdjęciu na aukcji to poniżej kubka odpieniacza są oznaczenia poziomu "MIN" i "MAX", wszystko powyżej wystaje ponad lustro wody po zamontowaniu. Sól, może być :). Jeśli chodzi o ilość możesz mniej więcej zasugerować się opisem producenta: Z prostej proporcji (3,3*49/100x), na początkowe zasolenie Twoich 49 litrów potrzeba około x=1,6 kg. Oczywiście soli nie sypie się na tzw. "oko", tylko kontrolując wartość zasolenie aerometrem / hydrometrem lub refraktometrem. Jak długo według mnie? Cierpliwość w naszym hobby jest kluczową sprawą . Zawsze czekałem co najmniej 5-6 tygodni, po tym czasie testy i jeśli wartości są bezpieczne to stopniowe zasiedlanie akwarium. Przede wszystkim NH3 i NO2 muszą być niewykrywalne, NO3 nie wyższe niż 30 ppm. Zwierzaków sugeruję nie pakować wszystkich na raz do akwarium tylko zacząć od 1-2 koralowców, po tygodniu lub dwóch kolejne lub krewetka / krab / ryba i znowu trochę poczekać. Rozglądaj się wśród koralowców miękkich, np. Clavularia, Sinularia, Discosoma. Ukwiałów do tak małego akwarium odradzam. Z kilku względów: wymagają one stabilnych parametrów wody, zdarza się że urządzają sobie wędrówki po akwarium w poszukiwaniu miejsca i mogą poparzyć inne koralowce (mniejsze akwarium -> mniejsza powierzchnia na której rozmieszczone są zwierzaki -> większe ryzyko), potrafią się napompować dość znacznie zwiększając swoją objętość. Wiem, że błazenki + ukwiał to kwintesencja akwarystyki morskiej dla wielu ludzi, ale w 50 litrach odradzam .
 8. aquael duo 50 l Nowy Sącz

  Witaj 1. Pokolec jak słusznie zauważyłeś na pewno się nie nadaje, Centropyge też nie. Dla rozgwiazdy to po pierwsze za mały litraż, a po drugie zwierzaki te są wrażliwe na wahania parametrów wody, a w takim małym zbiorniku sama podmiana tych kilku litrów może nieźle zachwiać parametrami. Mały błazen, ale tylko z perspektywą zamieszkania w większym baniaku, inaczej bym się nie zdecydował. Tutaj masz bardzo ciekawy temat dot. ryb: Ryby do małego akwarium morskiego 2. Nie wierz we wszystko co piszą producenci, jeśli chcesz tam trzymać żywe zwierzęta to odpieniacz jest potrzebny. 3. Możesz dodać drugą lampę Aquael'a (chyba nazywa się Leddy?), albo kupić coś innego, ew. samemu zbudować mała lampkę ledową. 4. ~1.023 - 1.026g/cm 3 5. Jeśli już dolewasz wodę po podmianie to nie dokładnie co do mililitra tyle ile wylałeś, ale do optymalnego poziomu w akwarium. 6. Kranówka, a tym bardziej woda prosto ze studni na pewno nie w takim małym baniaku, gdzie łatwo zachwiać parametry. Potrzebny Ci filtr RO oraz DI. 7. Testy przewinęły się w kilku tematach w tym dziale, ostatnio nie dalej jak tydzień temu :). Na początek potrzebujesz na pewno pH, kH i NO3, może się tez przydać NO2 i NH3, a później warto mieć też Ca, Mg. Instrukcja jak dany test wykonywać jest zwykle dołączona do niego, lub zamieszczona na stronie producenta bądź sprzedawcy. Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania testów to istnieją różne szkoły: w ustalonych odstępach czasu codziennie/co kilka dni/ co tydzień, inni testują wtedy gdy obserwując akwarium widzą jakieś niepożądane efekty, są też tacy co nie testują w ogóle. W uproszczeniu utrzymywanie parametrów działa tak jak napisałeś, jeżeli wynik testu np. na zawartość wapnia w wodzie odstaje od przyjętej normy to trzeba ten wapń uzupełnić odpowiednimi preparatami. 9. Akwarium można zacząć zasiedlać zwierzakami, kiedy parametry na to pozwalają. Nie ma z góry określonej długości czasu dojrzewania, dla każdego akwarium jest on inny i zależy m.in. od ilości i jakości skały, tego skąd pochodzi (z frachtu czy z działającego już zbiornika), podłoża, wody, wielkości, zastosowania starterów bakteryjnych, itd. Wystarczy sama żywa skała, bakterie nie są konieczne. Jeśli chcesz to możesz dodać na start np. Bactozym / Nutrafin / Prodibio Start Up /Microbe Lift Special Blend / itp. 10. Akwarium nie jest dobrym miejscem przechowywania odpadów budowlanych, a akwarium morskie tym bardziej .
 9. Jebao CP25 ustawienia

  Realna wydajność jest trudna do określenia. Jeśli chodzi o ustawienie poziomu mocy, jestem zwolennikiem silnej cyrkulacji i zawsze ustawiam tak, żeby było niezłe "zamieszanie" w baniaku :), bez martwych stref, ale jednocześnie zwracam uwagę na to żeby strumień z pomp nie rujnował wystroju, m.in. nie może przemieszczać piachu. Tutaj podobnie jak z wieloma innymi sprawami w akwarium morskim nie ma gotowej recepty, to co działa u kogoś w baniaku nie koniecznie musi działać u Ciebie, a umiejscowienie pomp czy dobór ich wydajności powinien przede wszystkim zależeć od własnych obserwacji tego co się dzieje w akwarium.
 10. Zamiana 200L Słodziaka na Morszczaka

  Sump będzie na pewno dobrą opcją przy takim baniaku, zyskujesz zdecydowanie szersze możliwości jeśli chodzi o wybór i ilość sprzętu. Nie musisz się też zbytnio przejmować jego estetyką, bo schowasz za drzwiami szafki, no i masz większy wybór np. możliwych do zastosowania odpieniaczy. Warto się zastanowić nad tą szafką
 11. Cyrkulacyjne służą zapewnieniu cyrkulacji wody wewnątrz baniaka, czyli jak to nazwałeś "robienia prądu morskiego". Nie koniecznie za 450 zł, można i bliżej 200 zł coś kupić, a nawet taniej. Najważniejszy w filtracji jak już wspomniano wyżej jest odpieniacz białek. Wszystkie inne media, siporaxy, absorbenty i cała reszta to dodatki, nie są niezbędne do prowadzenia akwarium. Kaskada nie jest Ci do szczęścia potrzebna, w akwarium morskim filtracja przebiega trochę inaczej niż w słodkim. W sklepach z akwarystyką słodkowodną też mogą korzystać z wody po RO, możesz rozpytać w okolicy. Najlepiej jednak mieć swój filtr, to nie jest taki duży wydatek 200-300 zł, czasem można dorwać tanio używane korpusy i dokupić nową membranę i wkłady. DI to filtr dejonizacyjny, wypełnia się go żywicą jonowymienną, która ma zapewnić dodatkowe oczyszczanie wody po osmozie.
 12. Naprawa uszkodzonego akwarium

  Taka wymiana szyby to poważna ingerencja w konstrukcje, a zbiornik mały nie jest, a do tego ma już 5 lat... Ja bym nie ryzykował dla tych kilku złotych oszczędności. Szkło to relatywnie tani element całego zestawu i jednocześnie najważniejszy .
 13. Jaki długi grzebień do akwarium 100x55x55

  Zmniejszyłbym nieco wysokość komina, zamiast prawie połowy wysokości ściany bocznej dałbym 15-20 cm. Otwory masz z zapasem, 25 + 25 + 20 też da radę.
 14. Stawiasz przede wszystkim na ładny wygląd baniaka i jak najmniejsza liczbę nienaturalnych gadżetów w środku? Wtedy to rozwiązanie nabiera większego sensu. Pokusiłbym się jeszcze o komin zewnętrzny. Musisz się jednak liczyć z tym, że w tak małym sumpie nie poszalejesz zbytnio ze sprzętem i mediami filtracyjnymi. Ten 9004 do 80 litrów będzie ze sporym zapasem. Komorę dopasuj jak już się zdecydujesz na konkretny model odpieniacza. Węgiel w skarpecie możesz dorzucić, ale proponuję na siporax, a nie pod spód. Nie będziesz przecież rozgrzebywał siporaxu co kilka tygodni, żeby węgiel wymienić .
×