Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  60
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Pawlick

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Skąd
  Olsztyn

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Pawlick

  identyfikacja babki (chyba)

  Wygląda faktycznie na babkę, przejrzałem leksykon na Reeflex, ale żadna podobna mi w oko nie wpadła.
 2. Pawlick

  identyfikacja koralowców

  Pierwszy to chyba Sinularia...
 3. Pawlick

  AquaNano 40 start i dużo pytań

  Witaj. Z tego co widzę w zestawie jest jakaś pompa pod ich własnym brandem, pewnie jakiś chiński wynalazek, ale jeśli nie jest produkowany w najdalszej wiosce i po ciemku to nie powinno być tak źle. Z resztą doświadczenie z Atmanem masz, a z tego co pamiętam to do najcichszych nie należą . Bardziej obawiałbym się tutaj odgłosów przelewanej wody lub jakiegoś buczenia, wibracji przenoszonych z pompy na przegrodę, ale z tym zawsze można próbować walczyć za pomocą podkładek, gąbek, etc.
 4. Pawlick

  Planowany początek przygody z akwarium morskim.

  Dużo zależy od Twoich oczekiwań i budżetu na ich realizację 😀. Jeżeli akwarium które masz jest w dobrym stanie to pewnie da się go wykorzystać. Z podstawowych urządzeń na pewno przydałby się odpieniacz, może być ten ze wspomnianego Reefpacka, albo coś podobnej lub nieco większej wydajności. Do tego jakiś filtr z opcją stosowania wkładów biologicznych, absorbentów. Kolejne dwa ważne elementy to lampa oraz filtr RO i DI do przygotowania wody. Za używanym akwarium lub sprzętem możesz się rozejrzeć w forumowym targowisku. Warto też poczytać wątki w dziale dla początkujących akwarystów.
 5. Pawlick

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Dokładnie tak. Naprężenia w narożnikach wycięcia są znacznie mniejsze, ryzyko pęknięcia ściany akwarium również.
 6. Pawlick

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  W tym temacie: dość dobrze widać tego typu komin, rzuć okiem. Ważna uwaga, która się tam również pojawiła dotyczy sposobu wykonania przelewu nie w formie wycięcia w bocznej ścianie akwarium tylko poprzez wstawienie jej w 3 częściach. Pełna tafla do wysokości przelewu, a podwyższenia na bokach doklejone. Ogarnięty szklarz powinien o tym wiedzieć, ale warto przypominać 😉. Szerokość komina względem szerokości grzebienia to głównie kwestia estetyki no i późniejszego czyszczenia tego fragmentu szkła pomiędzy kominem a baniakiem. Osobiście wolę jak przelew i komin są jednakowej szerokości. Jebao to typowy chińczyk, bardzo popularny z resztą. Czy dobry to długo można dyskutować, w kategorii cena/wydajność chyba nie ma sobie równych, z trwałością bywa różnie, ale do końca gwarancji pewnie dojedzie 😀.
 7. Pawlick

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Wysokość komina ok, szerokość też, długość zmniejszyłbym do 20-25 cm i na tej długości dałbym przelew, żeby nie kombinować za bardzo z podcinaniem.
 8. Pawlick

  Projekt akwarium- pytanie początkującego

  Długość grzebienia można mniej więcej dobrać uwzględniając wydajność pompy obiegowej. Czasem akwaryści przyjmują ok. 10 cm dla 1000 l/h wydajności, jest to dość duże uproszczenie dla systemu o wielu zmiennych (straty przepływu, czy nawet wymiary grzebieni od różnych producentów) i w jednym akwarium może się to sprawdzić świetnie, a w innym trzeba wyłamywać zęby w grzebieniu bo za bardzo spiętrza wodę. Tak czy owak jest to jakiś punkt zaczepienia 😀. Możesz też spróbować skorzystać z kalkulatora na RC: http://reefcentral.com/calc/drain.php
 9. Pawlick

  poziom wody w kominie

  Masz jakąś inną pompę lub możesz od kogoś w pobliżu pożyczyć? Warto spróbować podmienić.
 10. Pawlick

  Woda Ro z bakteriami

  Woda z działającego akwarium może pomóc, przyspieszyć nieco dojrzewanie, ale na pewno nie skróci go do 48 godzin 😉.
 11. Pawlick

  poziom wody w kominie

  Rury w kominie wyglądają ok, poziom wody podczas normalnej pracy pompy powinien utrzymywać się kilka cm nad sitkiem spływu. Sprawdzałeś całą hydraulikę spływu i powrotu? Nie ma gdzieś po drodze nieszczelności, gdzie układ może łapać powietrze/gubić wodę? Podmiana wody jest faktycznie kropelkowa jak to ująłeś, czy jest możliwość, że dolewa większe ilości wody? Jeżeli tutaj wszystko będzie ok to kolejną rzeczą do sprawdzenia mogłaby być wspomniana pompa.
 12. Pawlick

  Akwarium morskie 54l + belka led.

  W zasadzie wszystkie diody w tej lampie nadają się do wymiany, żółte na białe zimne, a pozostałe na niebieskie. 8500 K czy full spectrum w morskim są ok, gdy świecą nad refugium 😀. Po wlaniu RO, dodaniu soli i wymieszaniu wkładasz do akwarium samą żywą skałę. Nie wiem jakie dokładnie koralowce masz na myśli, na żywej skale ze sklepu czasem trafią się jakieś gratisy, część z nich przeżywa inne padają. Większe koralowce i resztę obsady wprowadza się po okresie dojrzewania akwarium, kiedy parametry na to pozwalają. Zazwyczaj po kilku tygodniach.
 13. Pawlick

  Pomoc w doborze sprzętu

  To zależy w dużej mierze od tego co chcesz trzymać w akwarium. Jeśli ryby i koralowce to tak, odpieniacz jest potrzebny. Akwarium prawie 100 l, po zasiedleniu bardzo trudno będzie ogarnąć temat czystości wody za pomocą samych podmian i filtracji. Jeśli nie chcesz inwestować w nowy to rozejrzyj się za używką lub spróbuj z DIY, nawet w komorze fzn3 można jakieś pienidło upchnać. Pompa moim zdaniem odpowiednia, sporo zależy jeszcze od ułożenia skały w baniaku, ale falownik ma kontroler i można go dostroić wg. potrzeb.
 14. Pawlick

  Odparowania wody

  Masz pewnie na myśli 1,030. To wysoki poziom. Zasolenie nie powinno wzrastać przy uzupełnianiu odparowanej wody czystą RO. Osoloną wodę stosuje się tylko do podmian.
 15. Pawlick

  Żywa skala a białe przebarwienia.

  Jeżeli daje się łatwo usunąć przy okazji podmian to na razie bym się takiej metody trzymał. Do tego pilnuj stabilności parametrów i obserwuj jak zmienia się sytuacja. Moim zdaniem nie ma co wykonywać nerwowych ruchów i od razu dolewać magicznych eliksirów chemicznych na wszystko, cierpliwość się przydaje.
×