Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  52
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Pawlick

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Skąd
  Olsztyn

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Pawlick

  poziom wody w kominie

  Masz jakąś inną pompę lub możesz od kogoś w pobliżu pożyczyć? Warto spróbować podmienić.
 2. Pawlick

  Woda Ro z bakteriami

  Woda z działającego akwarium może pomóc, przyspieszyć nieco dojrzewanie, ale na pewno nie skróci go do 48 godzin 😉.
 3. Pawlick

  poziom wody w kominie

  Rury w kominie wyglądają ok, poziom wody podczas normalnej pracy pompy powinien utrzymywać się kilka cm nad sitkiem spływu. Sprawdzałeś całą hydraulikę spływu i powrotu? Nie ma gdzieś po drodze nieszczelności, gdzie układ może łapać powietrze/gubić wodę? Podmiana wody jest faktycznie kropelkowa jak to ująłeś, czy jest możliwość, że dolewa większe ilości wody? Jeżeli tutaj wszystko będzie ok to kolejną rzeczą do sprawdzenia mogłaby być wspomniana pompa.
 4. Pawlick

  Akwarium morskie 54l + belka led.

  W zasadzie wszystkie diody w tej lampie nadają się do wymiany, żółte na białe zimne, a pozostałe na niebieskie. 8500 K czy full spectrum w morskim są ok, gdy świecą nad refugium 😀. Po wlaniu RO, dodaniu soli i wymieszaniu wkładasz do akwarium samą żywą skałę. Nie wiem jakie dokładnie koralowce masz na myśli, na żywej skale ze sklepu czasem trafią się jakieś gratisy, część z nich przeżywa inne padają. Większe koralowce i resztę obsady wprowadza się po okresie dojrzewania akwarium, kiedy parametry na to pozwalają. Zazwyczaj po kilku tygodniach.
 5. Pawlick

  Pomoc w doborze sprzętu

  To zależy w dużej mierze od tego co chcesz trzymać w akwarium. Jeśli ryby i koralowce to tak, odpieniacz jest potrzebny. Akwarium prawie 100 l, po zasiedleniu bardzo trudno będzie ogarnąć temat czystości wody za pomocą samych podmian i filtracji. Jeśli nie chcesz inwestować w nowy to rozejrzyj się za używką lub spróbuj z DIY, nawet w komorze fzn3 można jakieś pienidło upchnać. Pompa moim zdaniem odpowiednia, sporo zależy jeszcze od ułożenia skały w baniaku, ale falownik ma kontroler i można go dostroić wg. potrzeb.
 6. Pawlick

  Odparowania wody

  Masz pewnie na myśli 1,030. To wysoki poziom. Zasolenie nie powinno wzrastać przy uzupełnianiu odparowanej wody czystą RO. Osoloną wodę stosuje się tylko do podmian.
 7. Pawlick

  Żywa skala a białe przebarwienia.

  Jeżeli daje się łatwo usunąć przy okazji podmian to na razie bym się takiej metody trzymał. Do tego pilnuj stabilności parametrów i obserwuj jak zmienia się sytuacja. Moim zdaniem nie ma co wykonywać nerwowych ruchów i od razu dolewać magicznych eliksirów chemicznych na wszystko, cierpliwość się przydaje.
 8. Pawlick

  Żywa skala a białe przebarwienia.

  Jaka jest pojemność akwarium? Wg. mnie jeżeli sól zmieniłeś łagodnie, tzn. stopniowo w kolejnych podmianach to raczej nie zachwiałoby to biologią w tanku. Cyano mogą mieć również zielony kolor, ale ze zdjęcia nie wygląda mi to na cyano. Piach w baniaku masz od początku? Pojawia się na nim nalot czy tylko na skale?
 9. Pawlick

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Teraz raczej Ci się nie przyda. Jeśli w nieodległej przyszłości planujesz większy baniak z koralowcami twardymi i reaktor przy nim to zostaw, a jeśli nie to może sprzedaj kupisz inny sprzęt albo zwierzaki.
 10. Pawlick

  Reefmax i reaktor zewnetrzny

  Jaką filtracje masz w tej chwili? To co w standardzie? Uniwersalną propozycją jeśli chodzi o wkłady jest Siporax, a w miare potrzeb możesz dorzucić absorbent. Co do ostatniego pytania to zależy m.in. od typu i umiejscowienia filtra.
 11. Pawlick

  Dino, cyjano, okrzemki

  Tydzień to jeszcze nie tak długo, cierpliwości. Czy wygląd tych plam zmienia się jakoś w ciągu dnia? Zwiększają objętość / bąbelkują od momentu włączenia oświetlenia rano? Próbowałeś może odsysać to z piachu?
 12. Pawlick

  Lampa

  Nie ma przeszkód, żeby ją zastosować nad akwarium morskim, pozostaje tylko kwestia doboru odpowiednich świetlówek.
 13. Pawlick

  Dino, cyjano, okrzemki

  Nalotu cały czas przybywa czy zostało tylko to co za skałą? Robiłeś może test na krzemiany? Jeżeli spóźniłeś się z wymianą żywicy to według mnie też najbardziej prawdopodobne są okrzemki. W miarę działania absorbentu, z czasem sytuacja powinna się poprawiać.
 14. Pawlick

  Deltec 600i

  Szafkę z sumpem zawsze można dodatkowo wyciszyć, a w panelu pewnie będzie ciężko, ale może da się jeszcze coś ulepszyć? Zminimalizować wibracje? Zastosować tłumik zasysanego powietrza? Swoją drogą ciężko znaleźć odpieniacz do akwarium w sypialni, to już chyba kategoria high-end i takie same pieniądze .
 15. Pawlick

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Skałę możesz dać bezpośrednio na szkło. Jeśli nie do końca Cię przekonuje bezpieczeństwo takiego rozwiązania to możesz podłożyć np. kratkę rastrową lub miękkie PCV / spienione PCV. Chyba, że planujesz bardziej wymyślne, ażurowe konstrukcje, to możesz osadzić skałę na stelażu sklejonym z rurek PCV. Na decyzję o dorzuceniu piachu na dno masz jeszcze czas, można dodać go po ułożeniu skały i wystartowaniu baniaka. Według mnie akwarium z piachem wygląda lepiej, nie jest tak "łyso", tylko bardziej naturalnie .
×