Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  42
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral

O Pawlick

 • Ranga
  Advanced Member

Informacje

 • Skąd
  Olsztyn
 1. Dino, cyjano, okrzemki

  Tydzień to jeszcze nie tak długo, cierpliwości. Czy wygląd tych plam zmienia się jakoś w ciągu dnia? Zwiększają objętość / bąbelkują od momentu włączenia oświetlenia rano? Próbowałeś może odsysać to z piachu?
 2. Lampa

  Nie ma przeszkód, żeby ją zastosować nad akwarium morskim, pozostaje tylko kwestia doboru odpowiednich świetlówek.
 3. Dino, cyjano, okrzemki

  Nalotu cały czas przybywa czy zostało tylko to co za skałą? Robiłeś może test na krzemiany? Jeżeli spóźniłeś się z wymianą żywicy to według mnie też najbardziej prawdopodobne są okrzemki. W miarę działania absorbentu, z czasem sytuacja powinna się poprawiać.
 4. Deltec 600i

  Szafkę z sumpem zawsze można dodatkowo wyciszyć, a w panelu pewnie będzie ciężko, ale może da się jeszcze coś ulepszyć? Zminimalizować wibracje? Zastosować tłumik zasysanego powietrza? Swoją drogą ciężko znaleźć odpieniacz do akwarium w sypialni, to już chyba kategoria high-end i takie same pieniądze .
 5. Skałę możesz dać bezpośrednio na szkło. Jeśli nie do końca Cię przekonuje bezpieczeństwo takiego rozwiązania to możesz podłożyć np. kratkę rastrową lub miękkie PCV / spienione PCV. Chyba, że planujesz bardziej wymyślne, ażurowe konstrukcje, to możesz osadzić skałę na stelażu sklejonym z rurek PCV. Na decyzję o dorzuceniu piachu na dno masz jeszcze czas, można dodać go po ułożeniu skały i wystartowaniu baniaka. Według mnie akwarium z piachem wygląda lepiej, nie jest tak "łyso", tylko bardziej naturalnie .
 6. zeovit nie dla nowicjusza

  Według mnie nie jest polecana nowicjuszom dlatego, że wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia w obserwacji tego co się dzieje w zbiorniku, tego jak korale reagują na niedobory/nadmiary substancji i zmiany warunków. Dawki w poradniku to pewne uśrednienie, dopasowanie ich do ekosystemu w danym akwarium wymaga wspomnianych wcześniej umiejętności. Z resztą koralowce twarde też właściwie nie są polecane na początek .
 7. Da sobie radę. Na FZN-3 widywałem większe akwaria, pow. 100 l i działały bez problemów. Są jeszcze inne kaskady, stare poczciwe Aquaclear Hagena, albo nowości w stylu Seachem Tidal, ale te niestety też słono kosztują.
 8. AnT - Kropla Oceanu

  Szczepek przybywa widzę. Te zacienione pod skałą dają sobie radę? Z jakiego tworzywa zrobiłeś koronę? PCV?
 9. Będąc w podobnej sytuacji skłaniałbym się ku kaskadzie. Więcej chyb stracisz na tym panelu (estetyka, miejsce) niż możesz zyskać. Odpieniacz jak mówisz już masz, a 9004 w narożniku akwarium da się jakoś przeżyć, nie jest tragicznie brzydki. Grzałkę też da się zamaskować. Jak będziesz potrzebował dodatkowe wkłady filtracyjne to wrzucisz kaskadę. Wklejając taki panel pozbywasz się 1/5 powierzchni akwarium. Tą Hydor pico planujesz jako cyrkulację? Oświetlenie 3-4x24W T5, albo jeśli czujesz się na siłach to buduj lampkę ledową, przewijało się kilka projektów na forum.
 10. Kolejna kosteczka 40x40x40

  Dobry początek . Podoba mi się ułożenie skały, dość przestronnie jest wewnątrz, a nie jestem fanem gruzowisk. Pozostaje czekać na rozwój sytuacji.
 11. Start sumpa

  Zdania co do piasku w DSB są różne, jedni mówią żeby dawać aragonitowy, inni mają od dłuższego czasu kwarcowy i żadnych skutków ubocznych nie widać, kolejną grupę zwolenników ma piasek żywy. Według mnie zwykły kwarcowy się sprawdza i to jego pierwsza zaleta, drugą jest niska cena :). Podstawowe warunki zastosowania są dwa: 1. jak najdrobniejsza frakcja, 2. bardzo dokładnie wypłukany.
 12. 160 l nowicjuszka

  Moim zdaniem też nie da rady na jednej pompie cyrkulacyjnej, pompy powrotu nie wliczaj, dodaj drugą cyrkulacyjną i powinno zagrać. Z tych dwóch soli które wymieniłaś w zupełności wystarczy zwykła Red Sea Salt. Podejrzewam, że nie nastawiasz się od początku na koralowce twarde.
 13. Oswietlenie i pokrywa

  Sama w sobie pokrywa jest ok i na baniak się nada, ale na pewno nie z tym zestawem świetlówek. Lepsza byłaby konfiguracja 8x54W, albo 6x80W T5
 14. Falownik 150l

  Jeden Reef Circulator 2500 to za mało na takie akwarium. 2 sztuki lepiej sobie poradzą i o wiele łatwiej będzie Ci ustawić przepływ bez martwych stref mając dwie pompy.
 15. Oświetlenie [150l]

  Daj na pewno dzienne o temp >= 12000K. Do tego dorzuć aktynikę. Ewentualnie możesz dorzucić coś z różową poświatą, jeśli taki widok w baniaku odpowiada Twoim oczom . Producent w zasadzie dowolny, weź to co masz dostępne pod ręką i dla portfela . ATI, Korallen-Zucht, Giesemann, Aqua Medic, Blau, Sylvania, etc.
×