Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  44
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Pawlick

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Skąd
  Olsztyn

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Pawlick

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Teraz raczej Ci się nie przyda. Jeśli w nieodległej przyszłości planujesz większy baniak z koralowcami twardymi i reaktor przy nim to zostaw, a jeśli nie to może sprzedaj kupisz inny sprzęt albo zwierzaki.
 2. Pawlick

  Reefmax i reaktor zewnetrzny

  Jaką filtracje masz w tej chwili? To co w standardzie? Uniwersalną propozycją jeśli chodzi o wkłady jest Siporax, a w miare potrzeb możesz dorzucić absorbent. Co do ostatniego pytania to zależy m.in. od typu i umiejscowienia filtra.
 3. Pawlick

  Dino, cyjano, okrzemki

  Tydzień to jeszcze nie tak długo, cierpliwości. Czy wygląd tych plam zmienia się jakoś w ciągu dnia? Zwiększają objętość / bąbelkują od momentu włączenia oświetlenia rano? Próbowałeś może odsysać to z piachu?
 4. Pawlick

  Lampa

  Nie ma przeszkód, żeby ją zastosować nad akwarium morskim, pozostaje tylko kwestia doboru odpowiednich świetlówek.
 5. Pawlick

  Dino, cyjano, okrzemki

  Nalotu cały czas przybywa czy zostało tylko to co za skałą? Robiłeś może test na krzemiany? Jeżeli spóźniłeś się z wymianą żywicy to według mnie też najbardziej prawdopodobne są okrzemki. W miarę działania absorbentu, z czasem sytuacja powinna się poprawiać.
 6. Pawlick

  Deltec 600i

  Szafkę z sumpem zawsze można dodatkowo wyciszyć, a w panelu pewnie będzie ciężko, ale może da się jeszcze coś ulepszyć? Zminimalizować wibracje? Zastosować tłumik zasysanego powietrza? Swoją drogą ciężko znaleźć odpieniacz do akwarium w sypialni, to już chyba kategoria high-end i takie same pieniądze .
 7. Pawlick

  Zmiana 162 l akwarium roślinnego w morskie

  Skałę możesz dać bezpośrednio na szkło. Jeśli nie do końca Cię przekonuje bezpieczeństwo takiego rozwiązania to możesz podłożyć np. kratkę rastrową lub miękkie PCV / spienione PCV. Chyba, że planujesz bardziej wymyślne, ażurowe konstrukcje, to możesz osadzić skałę na stelażu sklejonym z rurek PCV. Na decyzję o dorzuceniu piachu na dno masz jeszcze czas, można dodać go po ułożeniu skały i wystartowaniu baniaka. Według mnie akwarium z piachem wygląda lepiej, nie jest tak "łyso", tylko bardziej naturalnie .
 8. Pawlick

  zeovit nie dla nowicjusza

  Według mnie nie jest polecana nowicjuszom dlatego, że wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia w obserwacji tego co się dzieje w zbiorniku, tego jak korale reagują na niedobory/nadmiary substancji i zmiany warunków. Dawki w poradniku to pewne uśrednienie, dopasowanie ich do ekosystemu w danym akwarium wymaga wspomnianych wcześniej umiejętności. Z resztą koralowce twarde też właściwie nie są polecane na początek .
 9. Pawlick

  Pierwsze akwarium seria pytań o sprzęt

  Da sobie radę. Na FZN-3 widywałem większe akwaria, pow. 100 l i działały bez problemów. Są jeszcze inne kaskady, stare poczciwe Aquaclear Hagena, albo nowości w stylu Seachem Tidal, ale te niestety też słono kosztują.
 10. Pawlick

  AnT - Kropla Oceanu

  Szczepek przybywa widzę. Te zacienione pod skałą dają sobie radę? Z jakiego tworzywa zrobiłeś koronę? PCV?
 11. Pawlick

  Pierwsze akwarium seria pytań o sprzęt

  Będąc w podobnej sytuacji skłaniałbym się ku kaskadzie. Więcej chyb stracisz na tym panelu (estetyka, miejsce) niż możesz zyskać. Odpieniacz jak mówisz już masz, a 9004 w narożniku akwarium da się jakoś przeżyć, nie jest tragicznie brzydki. Grzałkę też da się zamaskować. Jak będziesz potrzebował dodatkowe wkłady filtracyjne to wrzucisz kaskadę. Wklejając taki panel pozbywasz się 1/5 powierzchni akwarium. Tą Hydor pico planujesz jako cyrkulację? Oświetlenie 3-4x24W T5, albo jeśli czujesz się na siłach to buduj lampkę ledową, przewijało się kilka projektów na forum.
 12. Pawlick

  Kolejna kosteczka 40x40x40

  Dobry początek . Podoba mi się ułożenie skały, dość przestronnie jest wewnątrz, a nie jestem fanem gruzowisk. Pozostaje czekać na rozwój sytuacji.
 13. Pawlick

  Start sumpa

  Zdania co do piasku w DSB są różne, jedni mówią żeby dawać aragonitowy, inni mają od dłuższego czasu kwarcowy i żadnych skutków ubocznych nie widać, kolejną grupę zwolenników ma piasek żywy. Według mnie zwykły kwarcowy się sprawdza i to jego pierwsza zaleta, drugą jest niska cena :). Podstawowe warunki zastosowania są dwa: 1. jak najdrobniejsza frakcja, 2. bardzo dokładnie wypłukany.
 14. Pawlick

  160 l nowicjuszka

  Moim zdaniem też nie da rady na jednej pompie cyrkulacyjnej, pompy powrotu nie wliczaj, dodaj drugą cyrkulacyjną i powinno zagrać. Z tych dwóch soli które wymieniłaś w zupełności wystarczy zwykła Red Sea Salt. Podejrzewam, że nie nastawiasz się od początku na koralowce twarde.
 15. Pawlick

  Oswietlenie i pokrywa

  Sama w sobie pokrywa jest ok i na baniak się nada, ale na pewno nie z tym zestawem świetlówek. Lepsza byłaby konfiguracja 8x54W, albo 6x80W T5
×