Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  134
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez Pawlick

 1. Pawlick

  Odpieniacz pomocy

  Przy starcie akwarium może nie mieć za dużo do roboty, chyba że masz już tam coś z życia. Jak masz ustawiony kubek, na samym dole? Próbowałeś dławić przepływ powietrza na zaworze? Jak jest ustawiony korpus względem poziomu wody? P.S. Fotka sporo by rozjaśniła 😀.
 2. Pawlick

  Proszę o opinie na temat firmy Nexus team

  Chodzi o Nexus aquarium ze śląska? Pod Nexus team znalazłem jakiś zespół kolarski, ale raczej nie mają wiele wspólnego z akwarystyką 😀. Z kolei Nexus - aquarium to chyba jest jakaś pochodna Aquarium-Fish, które opinie miało hm, różne. W google pod tą nazwą da się sporo znaleźć.
 3. Pawlick

  NO3

  Jak Ci wszystko padło to co chcesz jeszcze ratować? Bez sensu wlewać tam jakąkolwiek chemię i walczyć o parametry. Zakładaj akwarium od nowa i tyle.
 4. Pawlick

  Pierwsza plaga - rozpoznanie

  Lekki nalot podczas dojrzewania to jeszcze żadna plaga, tylko norma. Co to za sucha skała i piach? Duże kawałki, wygląda jak tuf. Jakie masz wkłady w filtrach? UV wyłączone? Co to znaczy, że "oświetlenie działa w trybie 24h"?
 5. Pawlick

  Co to jest?

  Zoanthus?
 6. Pawlick

  Czerwona kulka na Xeni

  Sprawdź pod hasłami Botryocladia skottsbergii oraz Botryocladia uvarioides i porównaj.
 7. Pawlick

  Czerwona kulka na Xeni

  Z tej fotki wygląda bardziej jak glon niż jak ślimak. Zmienia miejsce pobytu czy się tam zadomowił?
 8. Pawlick

  Oświetlenie zbiornika - cykl dnia

  Niebieskie 90-100%, białe 50-60%, czerwone i zielone 40-50%. Jak dopiero ustawiasz to zacznij od niebieskich na 100% i dodawaj po trochu z kolejnych kanałów, białe i na koniec czerwone.
 9. Pawlick

  Witam. Co kupic na poczatek.

  Kostka 45^3 to prawie dwa razy więcej niż 60x30x30, jeżeli tylko masz miejsce i warunki to zwierzakom na pewno lepiej będzie w większej solniczce. FZN2 do mniejszego z zaproponowanych baniaków ujdzie, chociaż pojemnością nie grzeszy. Jedna RW-4 przy przemyślanym ustawieniu skały spokojnie ogarnie w obu wersjach. Matrix, a co do niego to już kwestia późniejszych pomiarów parametrów jak akwarium ruszy. Co do soli to wybierz coś znanego od dłuższego czasu i łatwo dostępnego w sklepie w którym się zamierzasz zaopatrywać, tutaj magii raczej nie ma, a eksperymentować na początku nie polecam. Przy doborze koralowców najpierw weź pod uwagę te które Ci się podobają, a później sprawdź ich wymagania i tempo wzrostu, w małych akwariach to ma spore znaczenie. Żywica nie jest bezwzględnie wymagana, ale warto mieć i polecam. Warto też sprawdzać od czasu do czasu wodę TDS'em. Oświetlenie do tak małego baniaka w tej chwili to tylko LED, a czy DIY, czy coś gotowego to kwestia budżetu.
 10. Pawlick

  Start, zakup zestawu dla świeżaka max do 200l

  Chyba większość sklepów internetowych z akwarystyką morską ma skałę. Sprawdź Coralhouse lub Korale.pl, mają towar dobrej jakości, doradzą, ew. JadwigaMorska, gdzie możesz wybierać kawałki jakie chcesz, każdy jest sfotografowany i zważony.
 11. Pawlick

  Pomocy !!!

  Wygląda na plagę cyjano. Możesz napisać coś więcej o akwarium? Wymiary? Sprzęt, przede wszystkim odpieniacz i pompy cyrkulacyjne? Jeżeli nie znasz modelu to wrzuć chociaż zdjęcie. Jak często robiona jest podmiana wody i jak przygotowujecie wodę? Prosto z kranu czy przez filtr RO/DI? Czerwony nalot trzeba odsysać z akwarium.
 12. Pawlick

  Akwarium 60l jak zacząć?

  Za tą niską ceną idzie też niska jakość. Często w tych odpieńkach są problemy ze szczelnością komory, albo i samym pienieniem, nawet w nowych sztukach. Jeśli nie chcesz wydawać dużo to spróbuj rozejrzeć się za używką dobrej firmy, bo na zabawy z tym chińskim cudem szkoda nerwów.
 13. Pawlick

  Start, zakup zestawu dla świeżaka max do 200l

  Jest tam membrana RO z tego co widzę, ale ma też wkład mineralizujący a to już nie jest dobre. Gdyby dało się z niego pobierać wodę bez mineralizacji i przepuścić jeszcze przez filtr z żywicą DI to można ją wlewać do solniczki, ale chyba za dużo z tym zachodu. Najprostsze akwarystyczne filtry RO kosztują między 100 a 200 zł.
 14. Pawlick

  Kuleczki w śluzie

  Pewnie mu się nie spodobało, że coś się do niego przykleiło i strzelił focha 😀. Powinien po jakimś czasie wrócić do normy. Parametry nie drgnęły podczas tej całej "akcji"?
 15. Pawlick

  Akwarium 60l jak zacząć?

  Tak jak myślałem, masz panel filtracyjny. Pewnie ułatwi sprawę bo do środka możesz wrzucić takie sprzęty jak grzałka, czy odpieniacz (o ile wymiary na to pozwalają), ale też wkłady filtracyjne i wtedy kaskada jest zbędna.
 16. Pawlick

  Akwarium 60l jak zacząć?

  Tzn. masz wklejony panel filtracyjny? Jak to wygląda? Najlepiej wrzuć zdjęcie.
 17. Pawlick

  Akwarium 60l jak zacząć?

  Da się, to nawet dość popularny rozmiar dla morskich kostek. Potrzebujesz trochę podstawowego sprzętu: - odpieniacz, filtr kaskadowy lub przynajmniej jedno z dwóch, - 1 lub 2 pompy cyrkulacyjne (zależnie od ustawienia skały i wydajności pomp), - lampa, przy tym rozmiarze pewnie LED, - filtr RO/DI Do tego sól, trochę podstawowych testów. Z kupowaniem życia od sklepów czy akwarystów nie ma reguły, i tu i tu można znaleźć zarówno dobre oferty jak i buble w cenach z kosmosu. Najważniejsze to być uważnym i myśleć głową a nie oczami 😀. Poprzeglądaj tematy w tym dziale, na pewno część informacji o starcie akwarium się już pojawiało.
 18. Pawlick

  akwarium na zamowienie - do oceny

  Wykonanie tragedia, taki produkt nigdy nie powinien wyjść poza firmę, a już na pewno nie do klienta który za to zapłacił. Nazwa firmy już wypłynęła na Nano, trochę trudno mi uwierzyć, że w AM wypuścili z firmy coś takiego bo do tej pory raczej nie mieli problemów z jakością i opiniami klientów. Daj znać jak się sprawa rozwija.
 19. Pawlick

  Obgryzione zoa?

  Też mi to nie wygląda na chorobę tylko właśnie na działanie jakiegoś zwierzaka. W tej sytuacji chyba jedynie intensywna obserwacja może pomóc znaleźć winowajce.
 20. Pawlick

  Czy to ma sens

  Kubełki w morskim się nie sprawdzają i tutaj również odradzam. Jeżeli chcesz akwarium całkowicie pozbawione sprzętu wewnątrz to pozostaje Ci jedynie sump, ale do tej pojemności i przy braku miejsca w pobliżu zbiornika może okazać się on przesadną komplikacją. Najprostsze rozwiązanie i zarazem chyba najtańsze to umieścić sam odpieniacz gdzieś z tyłu akwarium, a w razie potrzeby dorzucić filtr wewnętrzny np. Comline 3162 z biologią lub absorbentami.
 21. Pawlick

  Salarias Fasciatus

  Jeżeli poza tymi momentami wszystko z nim ok, pozostałe zwierzaki go nie gonią i nie ma innych niepokojących objawów to raczej nie masz się czym martwić. W pierwszej chwili też pomyślałem o stresie, ale skoro mówisz, że to pierwszy zwierzak w akwarium, dawno zaaklimatyzowany a w ostatnim czasie brak większych zmian we wnętrzu to stres raczej odpada. Salariasom zdarza się mieć czasem dziwne nawyki, np. sterczą w jednym miejscu i gapią się przez szybę, zrzucają szczepki ze skał, zamiatają w piachu, itp.
 22. Pawlick

  Start, zakup zestawu dla świeżaka max do 200l

  Rynek nie znosi próżni, gdy w jednym miejscu eksport jest wstrzymany inni zwiększają dostawy. Co do sztucznej skały to dobrze się sprawdza moim zdaniem tam gdzie w akwarium planowane są bardziej nietypowe konstrukcje, groty lub np. obudowa dla centralnie umieszczonego komina. Ułatwia wykonanie takich elementów i można przygotować dekoracje tak jak wspomniałeś pod konkretny wymiar. Z żywej oczywiście też da się wiele zrobić, ale na pewno wymaga to więcej pracy i czasu. Zdecydowanie lepiej nauczyć się czegoś wcześniej, niż później na własnych błędach, zwykle nie tanich .
 23. Pawlick

  Salarias Fasciatus

  Salariasy niestety często nie chcą przyjmować mrożonek ani nic zastępczego i padają z głodu. U Ciebie w baniaku ma jeszcze jakieś glony? Skubał coś od początku?
 24. Pawlick

  Start, zakup zestawu dla świeżaka max do 200l

  W zeszłym roku nie był możliwy eksport żywej skały oraz koralowców z Fiji, ale to tylko jedno z jej źródeł. Nie zablokowano całkowicie obrotu żywą skała na świecie. Obowiązywał również zakaz eksportu koralowców z Indonezji, ale z tego co udało mi się wyczytać został już zniesiony. Do akwarium polecam wyłącznie żywą skałę. Przewijały się już na forum różne próby z wapieniami, tufem, różnego rodzaju ceramiką i wszystkie kończyły się podobnie, restartem akwarium na żywej skale. Drobnym wyjątkiem jest może wysokiej jakości sztuczna skała, ale nie na początek, poza tym ceny ma wyższe niż żywa.
 25. Pawlick

  Czy to ma sens

  W budżecie 3 tys. PLN jeśli o tym mowa da się spokojnie zmieścić takie akwarium. O jakich filtrach zewnętrznych mówisz?
×