Skocz do zawartości

Pawlick

Użytkownik
 • Zawartość

  90
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Pawlick

 1. Pawlick

  Juwel rio 125 z slodkiego na morskie

  Możesz zaopatrzyć się we wspomniany Reefpack lub przynajmniej sam odpieniacz Tunze DOC 9004, Hydor Slim-Skim 250.65 lub coś o podobnej wydajności. Odpieniacz + pompy cyrkulacyjne (dwie przy takim akwarium) oraz regularne podmiany wystarczą, żeby prowadzić tej wielkości akwarium bez sumpa. Dodatkowo może się przydać filtr kaskadowy lub wewnętrzny np. na absorbenty. Pewnie masz ten standardowy filtr wewnętrzny Juwela w tej chwili? Trzeba by mu się bliżej przyjrzeć, może uda się w nim zastosować tego rodzaju wkłady. Potrzebny Ci będzie również filtr RO oraz DI do przygotowania wody. Oświetlenie też podejrzewam, że standardowe z zestawu Juwel, czyli te ich 28W świetlówki T5. Są dość nietypowe niestety i to mocno zawęża wybór świetlówek. Sugerowałbym zmianę na 24W T5 i dołożenie 2 kolejnych.
 2. Pawlick

  Aqua Medic Qube 50 naprawa

  Układ nie wygląda na bardzo skomplikowany, jeżeli nie znajdziesz kogoś kto się specjalizuje w tego typu urządzeniach to spróbuj popytać w serwisach elektroniki/RTV. Kilka lat temu w takim serwisie naprawili mi sterownik Tunze mimo, że bez schematu nie było to łatwe do ogarnięcia.
 3. Pawlick

  Pomoc w założeniu akwarium

  Szukasz firmy, która to zrobi od A do Z, czy potrzebujesz kilku lub więcej rad i chcesz się tym zająć sam? Jeżeli to drugie to napisz co chcesz tam mieć, ryby i koralowce czy może tylko ryby? Jakie są wymiary akwarium, sumpa?
 4. Pawlick

  Ustawienia Zetlight za 1201 wifi

  Takie lampy ustawia się zazwyczaj poprzez eksperymentowanie z ustawieniami, nie ma gotowych przepisów, nie ma też złotego środka, bo jeden lubi bardziej niebieską poświatę a inny różową. Nie wiem jak dokładnie wygląda ta aplikacja do obsługi lampy, ale podejrzewam, że ma jakieś predefiniowane uniwersalne ustawienia, spróbuj od nich zacząć i dopasuj barwy takie jak Ci odpowiadają. Głównymi składnikami powinno być światło niebieskie oraz białe. Czerwień i fiolet + zieleń to dodatki bardziej dla ludzkiego oka niż dla koralowców. W kwestii glonów przede wszystkim pilnuj parametrów wody (NO3 i PO4) bo to one mają największy wpływ na ich rozrost.
 5. Pawlick

  Purigen w nowym akwarium...

  Witaj. Nie masz co się obawiać, Purigen to nie jest cudowna antymateria, która pochłania całe zło w ułamku sekundy . Jedyny ujemny skutek całej operacji jest taki, że niepotrzebnie zainwestowałeś w niego teraz pieniądze. Absorbenty przewidziane są do stosowania wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba (wskazują na to wyniki przeprowadzonych testów wody), a nie na tzw. zapas.
 6. Pawlick

  Nowy użytkownik, pytania początkującego

  Dozowanie CO2 obniża pH i wspomaga wzrost roślin, ew. zakup filtra RO lub spróbuj podmian z wody demineralizowanej. W ostateczności gotowe preparaty obniżające pH typu Aquacid, ale chemii raczej nie polecam. Koniecznie sprawdź też jakie pH ma Twoja kranówka.
 7. Pawlick

  RESTART

  Możesz go włożyć w jakąś siatkę lub coś podobnego, będzie łatwiej usunąć/podmienić. P.S. Powoli Ci idzie ten restart
 8. Pawlick

  Nowy użytkownik, pytania początkującego

  Na Morskiej 65A w Gdyni masz Reefshop, a w Gdańsku na ul. Trakt Świętego Wojciecha 123 jest SeaFarm.
 9. Pawlick

  Nowy użytkownik, pytania początkującego

  Witaj na forum . Masz rację z tym, że nie ma jednego przyklejonego tematu dla początkujących, informacje są rozrzucone w różnych wątkach, natomiast podstawy w większości się powtarzają. Widzę, że akwarium już masz wybrane. Na początek może być, chociaż trochę większe byłoby oczywiście lepsze/nieco łatwiejsze w opanowaniu. Wracając do pytania, skała, która jak to nazwałeś "kiedyś żyła" jest pewnie sprzedawana jako sucha. Tego typu skałę przed umieszczeniem w akwarium należy wyszorować, kilkukrotnie wymoczyć w wodzie RO, w pewnym momencie dobrze jest sprawdzić parametry tej wody, a dopiero po takim przygotowaniu można ją wkładać do akwarium. Bardziej polecam jednak start akwarium na tzw. żywej skale, którą dostaniesz w sklepie akwarystycznym, mokrą, ze zbiornika. Nie można doprowadzić do wysuszenia takiej skały, lub moczyć jej w wodzie bez soli, bo wtedy stanie się skałą j.w., martwą i będzie się nadawała tylko do wyszorowania. Do startu akwarium na pewno przyda Ci się filtr RO, co najmniej jedna pompa cyrkulacyjna, jeśli chcesz trzymać w nim choćby LPS'y to przydałoby się również dodatkowe oświetlenie. Poza tym trochę soli, kilka podstawowych testów i możesz ruszać .
 10. Pawlick

  Morska Piwnica- system pod hodowlę błazenków

  Ciekawie się zaczyna . Bardzo podobają mi się Epigrammy, kiedyś pewnie w moim baniaku zamieszkają podobne . Wszystko od zera, wylewki, elektryka itd., a czy masz jakoś specjalnie rozwiązaną wentylację pomieszczenia, bo z ogrzewaniem to pewnie nie ma problemów?
 11. Pawlick

  proszę o pomoc w wycenie osprzętu

  Wiele zależy oczywiście od stanu tego sprzętu, nie podałeś też jakie modele falowników. Niemniej jednak, jeśli to cena za cały zestaw to wygląda dobrze, sam Bubble King 250 jest warty pewnie ponad 2000 zł.
 12. Pawlick

  pomoc przy wyborze odpieniacza

  @Ariel dane, które wkleiłeś są chyba dla RS-N170. RS-N130: Zalecana pojemność zbiornika 400-500 L Model pompy PH-1500 L Moc pompy - 12W Wymiary - 200x190x485mm Ilość zasysanego powietrza - 600 l/h Na papierze wygląda lepiej od Bubble Magusa. Nie miałem okazji zobaczyć go w akcji i nie znalazłem też opinii użytkowników, odpieniek jest pewnie w sprzedaży od niedawna.
 13. Pawlick

  Problem z woda

  Podzielam zdanie Ariel'a, fotka powinna trochę rozjaśnić sytuację. Filtr kubełkowy w akwarium morskim to nie jest dobre rozwiązanie i tutaj m.in. można by doszukiwać się przyczyny podwyższonego NO3. Btw. 170 litrów to trochę mało dla zebrasomy.
 14. Pawlick

  co2

  Z samym gazem raczej nic się nie stało, o ile nie był zanieczyszczony to powinien być zdatny do użycia. Co do samej butli to sprawdź jeszcze czy ma nadal ważną legalizację.
 15. Pawlick

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Do obecnego sumpa ciężko będzie zmieścić dobry odpieniacz, o ile poziom wody jeszcze ujdzie to wymiary tej komory są niewielkie. Pierwszy z brzegu sensowny odpieniek do takiego litrażu, Bubble King 250 ma przy podstawie 24,5 cm x 40,5 cm. Przy koszcie zmiany odpieniacza te dodatkowe ~500 zł za sklejenie sumpa to stosunkowo niewiele i moim zdaniem warto to zrobić od razu i mieć sump z prawdziwego zdarzenia z odpowiednią ilością miejsca i dobrym rozkładem komór. Pozostaje jeszcze kwestia wykonalności takiej operacji, tj. wyjęcia obecnych sumpów spod akwarium i wpasowania w to miejsce nowego, większego. Są jakieś przegrody pod szafką, wsporniki, które mogą to utrudnić?
 16. Pawlick

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Dyplomatycznie to określając masz dość osobliwe rozwiązania techniczne w tym akwarium. Według mnie cały system filtracji, sumpy i odpieniacz kwalifikują się do wymiany ale rozumiem, że w tym momencie taka operacja może być trudna. Możesz zacząć od wymiany samego odpieniacza, to podstawa, ale pozostaje pytanie, czy coś sensownego się tam zmieści. Czy możesz podać wymiary komory w której stoi odpieniacz? Jaki jest w niej poziom wody?
 17. Pawlick

  lampy vipar spectra

  Zamieszczałem tutaj kiedyś instrukcje do tych lamp: Timer 165W.pdf Na stronie 5 jest zamieszczona metoda konfiguracji bez użycia pilota. W razie problemów pytaj, nie mam tej lampy ale postaram się pomóc.
 18. Pawlick

  Oswietlenie

  Strumień świetlny w lumenach oczywiście lepiej oddaje ilość światła nad akwarium, ale sama moc świetlówki też ma przełożenie na wytwarzany przez nią strumień światła. Dla uproszczenia przyjęły się takie współczynniki jak 0,5 W/l, czy 1 W/l, nie są to warunki, które muszą zostać spełnione z aptekarską precyzją. Jeśli chodzi różnice w strumieniu świetlnym T5 i T8 to np: - Sylvania Aquastar 10000K: T5 54W, 1149 mm, 2800 lm T8 36W, 1200 mm, 2200 lm - Arcadia Marine White 14000K: T5 54W, 3100 lm, T8 36W, 2100 lm. Tutaj masz kilka przykładowych projektów sumpa:
 19. Pawlick

  Wieloszczet?

  Wygląda na jakiegoś wieloszczeta, o ile nie jest zbyt duży, a nie wygląda to raczej nie jest groźny. Jeżeli przyjechał z kawałkami rafy jako pasażer na gapę to ze światłem już pewnie miał do czynienia .
 20. Pawlick

  Oswietlenie

  Wydaje mi się, że z wyrażeniem "replaces" bardziej chodzi o długość świetlówki niż strumień świetlny. Te moduły ledowe stosowane są jako zamienniki zwykłych świetlówek w lampach, żeby zwiększyć ich sprawność i obniżyć zużycie energii bez zmiany całej lampy za większą kasę. Coś podobnego jak np. moduły Retrofit od Aquaela. Jeszcze cytat z opisu w sklepie: Świetlówka T5 54W i T8 36W mają ~1200 mm, moduł ZP4000-M-1200-46W również, analogicznie świetlówki T5 45W i T8 30W mają ~900 mm, moduł ZP4000-M-895-34W też. Tak czy owak, tego światła z zestawu jest za mało i będziesz musiał dokupić kolejne moduły. Ew. możesz wziąć wersje bez oświetlenia i kupić lampę we własnym zakresie, pozostaje kwestia kalkulacji tego co jest bardziej opłacalne i lepsze. Sump z zestawu jest według mnie słabo rozwiązany, brak komory ze stałym poziomem wody dla odpieniacza, tutaj gdy spadnie do minimum będzie się utrzymywał na wysokości niskich przegród. Według opisu ma refugium, ale to bardziej jakiś substytut refugium. 1/5 zajmuje komora na wodę do dolewki? Nie wiem jakie są ceny wklejenia komór do sumpa w UK i jak wygląda to na tle ceny sumpa z zestawu, ale może da się zdobyć coś lepszego w podobnym budżecie.
 21. Pawlick

  Filtr di?

  Membrana RO stopniowo się zużywa i przepuszcza coraz więcej zanieczyszczeń, dziś woda na wyjściu może mieć 004 ppm, po miesiącu 030 ppm, z czasem jeszcze więcej i tutaj istotną zaletą filtra DI jest to, że dodatkowo "szlifuje" wodę i pracuje w pewnym sensie jak bufor dając na wyjściu wodę z zawartością zbliżoną do 0 ppm. Taki jest według mnie podstawowy sens stosowania tego rodzaju filtrów, natomiast podobnie jak Ben_sage myślę, że dla środowiska w akwarium nie ma znaczenia, czy woda z dolewki ma 0 ppm, czy kilkanaście ppm, to nie apteka, czy tam laboratorium .
 22. Pawlick

  oswietlenie do akwarium morskiego

  Nie jest najłatwiejsza ta współpraca . Jeżeli żywą skałę wrzuciłeś do wody RO to tak jak napisał Ariel, masz już skałę martwą z olbrzymią ilością resztek organicznych, które będą się rozkładać. Żywą skałę należy przechowywać w solance, najlepiej z ogrzewaniem i cyrkulacją, wtedy są większe szanse, że pozostanie "żywą" nieco dłużej. Podaj wymiary akwarium, jaki sprzęt do niego masz, filtracja, oświetlenie, im więcej szczegółów tym lepiej. Bez tego możemy ciągnąć ten wątek w nieskończoność i nic z tego nie wyniknie .
 23. Pawlick

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Dzięki za schemat, teraz wiadomo co i jak jest wpięte. Lampę UV po prostu wyłącz z prądu, nie musisz się bawić w dławienie na zaworach. Masz wysokie PO4 i trzeba coś z tym zrobić, w miarę prosta i szybka opcja to absorbenty, ale niestety nie najtańsza. W sumpie/refugium zaznaczyłeś, że masz glony, jakiego są rodzaju? Makroglony jak Caulerpa czy Spaghetti pomagają obniżyć fosforany, a dodatkowo m.in. związki azotu i tym samym zabierają pożywienie innym glonom, których nie chcemy. Z innej nieco beczki, w jakim stanie masz membranę RO, prefiltry i żywicę? Kiedy ostatnio wymieniałeś?
 24. Pawlick

  Obieg

  Pewnie zostały usunięte przez imageshack, jak przestał być całkiem darmowy. Może warto spróbować zaczepić @Smyk poprzez prywatną wiadomość na forum, sam bym chętnie rzucił okiem ponownie na to piękne akwarium.
 25. Pawlick

  Nowa Przygoda

  Ładne ułożenie skały, teraz pozostało obsadzać i dbać, żeby wszystko rosło. Ile ślimaków skierowałeś do walki z Aiptasia i jak się teraz mają? Kiedyś przeczytałem, że Berghia mogą padać z głodu jak wszystko zjedzą , a zdarza im się też próbować zwiedzania systemu filtracji i często kończą w pompach :/.
×