Skocz do zawartości

naFiji

Użytkownik
 • Zawartość

  124
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O naFiji

 • Tytuł
  Advanced Member

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  280
 • Skąd
  Wrocław

Ostatnie wizyty

602 wyświetleń profilu
 1. naFiji

  plamka na błazenku

  Jeżeli bez zmian to zła i dobra wiadomość jednocześnie, tzn. zakażenie nie rozwija się bardziej. Kąpiel w Sera Baktoforte to bardziej radykalna metoda, ale może pomóc, warto spróbować. Spuść trochę wody z akwarium do osobnego naczynia, rozpuść tabletki zgodnie z zaleceniami , odłów tam błazna na wspomniane 30 minut. Po wszystkim ryba do akwarium, a roztwór z kąpieli do ścieku.
 2. naFiji

  Automatyczny filtr KnePo Zeolithfilter

  Niestety nie wiem. Próbowałem też znaleźć taką informację na innych stronach, ale na większości natknąłem się jedynie na opis produktu skopiowany 1:1 ze strony Korallen-Zucht, gdzie nie ma ani słowa o granulacji. Może warto zapytać samego producenta.
 3. naFiji

  Automatyczny filtr KnePo Zeolithfilter

  To w zasadzie jest klon Zeomatic'a, nawet pompy te same. Tego typu filtry są dobre pod warunkiem, że złoże jest drobne i nie jest go zbyt dużo, w przeciwnym wypadku puszczają tylko bąble pomiędzy kamienie i tyle z działania.
 4. naFiji

  Akwarium morskie

  Tak będzie bardziej sensownie. Wysokość powiedzmy >45 cm i 10 cm lub nawet więcej wystawione przed ścianę, wtedy akwarium będzie bardziej przestronne i na pewno łatwiejsze do urządzenia i późniejszej obsługi. Przy 127 x 40 x 29 cm byłaby to niestety "wąska kiszka". Kilka cm zajmie oświetlenie i dobrze by było też zadbać o wentylacje nad taflą wody. Dobrze, że masz gdzie umieścić zaplecze, pod schodami powinien zmieści ćsię spory sump z całym osprzętem.
 5. naFiji

  Odpieniacz 112

  Może coś z klasyki jak Deltec seria MC lub Bubble Magus C-3.5.
 6. naFiji

  Jaki to gatunek jeżowca??

  Na zdjęciu trudno dostrzec szczegóły niestety. Rzuć okiem tutaj: https://pl.reeflex.net/kategorie/73.html# i spróbuj porównać ze zwierzakiem w akwarium, na żywo jest trochę łatwiej niż ze zdjęcia. Swoją drogą fajny sklep, gdzie nie wiedzą co sprzedają .
 7. naFiji

  Ocena sprzętu do kostki 64 lub 91 l

  Oba akwaria są na tyle zbliżone do siebie pojemnością, że wielkich różnic w sprzęcie i jego wydajności tutaj nie trzeba moim zdaniem, nie jest to przeskok jak z 50 na 250 litrów . Co do samego sprzętu. Aquamedic Cube 50 jest fajna, mała, zgrabna i dobrze wygląda, ale światłem niestety nie powala, bo świeci dość przeciętnie w stosunku do tego ile trzeba za nią zapłacić. Z pojedynku FZN-3 vs Tidal 75 wybrałbym FZN'a mimo, że może nie imponuje objętością wkładów filtracyjnych to jest dosyć cichą i sprawdzoną konstrukcją, cenowo wypada znacznie lepiej, no i jest nasz, polski . Grzałka, o ile akwarium będzie stało w miejscu z mniej więcej stałą temperaturą i nie będzie narażone na przeciąg (np. przy często otwieranych drzwiach/oknie) to spokojnie wystarczy 50W, w przeciwnym wypadku weź większą.
 8. naFiji

  Proszę o identyfikację

  Zdjęcia faktycznie najlepsze nie są, ale hmm wygląda jak małż.
 9. naFiji

  Pierwsze morskie 200l bez sumpa

  W tej wersji i z tym tłem wygląda na sporo większe, głębsze .
 10. Wygląda ładnie, tym bardziej, że jeszcze bez glonów . Sump wygląda na dość niski, masz tam odpowiednią rezerwę na wodę z przelewu w przypadku zaniku zasilania?
 11. naFiji

  zbiornik narożny 350l na morskie

  Da się takie akwarium prowadzić bez sumpa, ale trzeba się pogodzić z tym, że ilość miejsca na sprzęt jest wtedy mocno ograniczona i wszystko niestety ląduje w samym akwarium lub na jego ścianach. Z ilością sprzętu i objętością wkładów filtracyjnych też nie można się rozpędzić za bardzo. Musiałbyś się jeszcze zaopatrzyć w odpieniacz wewnętrzny, np. Tunze 9006 oraz pompy cyrkulacyjne. Kubełek wg. mnie jest w morskim zupełnie nieprzydatny i może zrobić więcej złego niż dobrego. Btw. Nie dasz rady wkleić komina z tyłu i wcisnąć sumpa pod akwarium?
 12. naFiji

  Solniczka

  Ważniejsze rzeczy już właściwie masz, akwarium, odpieniacz, falowniki (sprawdź jakie). Potrzebne będzie jeszcze oświetlenie i filtr RO + DI do przygotowania wody. Później sół, żywa skała i możesz startować. Poczytaj podobne wątki w tym dziale, tam sporo informacji o starcie akwarium na pewno znajdziesz. Filtr kaskadowy na siporax lub absorbery to dobry pomysł, ale wkładania do niego kawałków żywej skały nie polecam. Jej miejsce jest w akwarium, w filtrze zmieści się niewiele, nie będzie odpowiednio dużej powierzchni złoża w porównaniu z materiałami filtrującymi.
 13. naFiji

  300l pytania na start

  Powiedziałbym, że każdy, ale taka odpowiedź pewnie Cie nie usatysfakcjonuje . Pierwsze trzy mają podobną wydajność, patrząc na pobór powietrza: Red Starfish RS-N130, 660 l/h Skimz SN 147 Montzer, 540 - 780 l/h Bubble Magus Curve A8, 660 l/h Twistman Integra-200 na papierze ma max 1400 l/h, czyli dwa razy więcej. Cena też jest dwa razy większa, ale jakość wykonania na pewno na plus, no i jest to polski produkt.
 14. naFiji

  Co to za robalek?

  Macka spod skały to mogło być wężowidło, ślimak osiadły lub jakiś robal. Tutaj możesz poprzeglądać zdjęcia takich zwierzaków: https://pl.reeflex.net/kategorie/84.html Może uda Ci się wytypować podobnego do któregoś z przybyszów w Twoim akwarium. Wieloszczet nie, ale wężowidło mogło się przyczynić do zniknięcia garbika. Jeżeli szukał czegoś na skale mógł zostać zaatakowany, ew. mógł być chory lub osłabiony.
 15. naFiji

  Jak pozbyć się glonów?

  Wyniki testów mogą być nieco przekłamane właśnie przez glony, rzeczywiste wartości pewnie są wyższe. Jeżeli glony porastają przede wszystkim skałę, to oznacza, że tam jest dla nich pożywka. Trochę szkoda, że się pospieszyłeś z wsypaniem piachu, spokojnie mogłeś poczekać, pozbyć się większości zanieczyszczeń ze skały i dopiero zasypać podłoże. Na tym etapie usuwanie ręcznie i odsysanie powinno stopniowo pomagać. Wprowadzenie ekipy czyszczącej to też jakieś wyjście, ale nie ma niestety gwarancji, że zwierzaki się wezmą do roboty i zaczną wyjadać glony.
×