Skocz do zawartości

naFiji

Użytkownik
 • Zawartość

  109
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez naFiji

 1. naFiji

  Sump z boku akwarium

  U siebie nie miałem, ale widywałem takie rozwiązania. Minusem jest na pewno mniejsza ilość miejsca w porównaniu z klasycznie umieszczonym sumpem pod akwarium, ale poza tym może to działać całkiem sprawnie. Najważniejszą kwestią jest rozwiązanie przelewu wody pomiędzy akwarium i tym sumpem, tj. czy zamierzasz wiercić w szkle i stosować przeloty, czy wykorzystać zasadę naczyń połączonych jak w pudełku przelewowym. Nie rozważałeś wklejenia zwykłego panelu filtracyjnego wewnątrz akwarium? Może być również umieszczony z boku, a jest chyba mniej problematycznym rozwiązaniem (odpada kwestia przelewu).
 2. naFiji

  Dymorfizm płciowy-gobiodon okinawae/histrio

  Jest to o tyle trudne, że osobniki tych gatunków mogą zmieniać płeć, na początku wszystkie są samicami. Jeśli stworzą parę to zazwyczaj samiec jest nieco większy.
 3. naFiji

  Start prawie od zera

  Próbowałem znaleźć dokładne wymiary tej belki Leddy Slim 36W, ale na stronie Aquaela ich już nie ma, a w ofertach podają jedynie zakres szerokości 100-120. Belka pewnie ma około 100 cm i dla typowego akwarium 112 l (80 cm) będzie zbyt długa. Niższy model Leddy Slim 32W 80-100 cm pewnie ma około 80 cm. Trudno też doszukać się konkretnych informacji o widmie czy strumieniu świetlnym, bez tego sugerowanie się samym przelicznikiem 0,5 W/l to lekkie naginanie rzeczywistości. Myślę, że przy tej wielkości akwarium rury T5 24W nie będą złym wyborem, żywotność z pewnością mniejsza niż LED, ale jakość światła bardziej przewidywalna i możesz po pewnym czasie zmienić świetlówki na modele o innej kolorystyce jeśli aktualna Ci nie odpowiada. Przy LED'ach bez sterowania jesteś skazany na taką kolorystykę jaką przewidziano dla danego modelu.
 4. naFiji

  aliexpres odpieniacz

  Jak duże ma być to akwarium? Jeżeli coś małego to może sama kaskada wystarczy. Po tym odpieńku z Ali nie spodziewałbym się zbyt wiele, mimo, że cena wydaje się być atrakcyjna.
 5. naFiji

  Kilka pytan poczatkujacego

  Witaj . Odpieniacz pod względem wydajności jest wystarczający do tego akwarium, natomiast co do samego modelu to można znaleźć różne opinie, dość często przewija się problem z pompami w tych modelach, są bardzo ciche ale trochę gorzej jest z ich niezawodnością. Pompa DCP-3000 nie będzie za mała, jeśli mówimy o standardowym rozwiązaniu (sump w szafce tuż pod akwarium) to spokojnie da sobie radę. Co do pomp cyrkulacyjnych, jakie wymiary i kształt ma mieć akwarium?
 6. naFiji

  Pomoc w założeniu akwarium morskiego.

  Witaj. Nie jestem z Poznania, ale jak masz jakieś pytania, które da się wyjaśnić na odległość to pisz śmiało. Jeśli nie Ja to na pewno ktoś z forum będzie w stanie podpowiedzieć co i jak.
 7. naFiji

  Nowy użytkownik, pytania początkującego

  Tak, nada się. W dłuższej perspektywie zakup filtra się na pewno bardziej opłaca niż kupowanie wody demineralizowanej, nawet w przypadku niewielkiego akwarium. Mając swój filtr możesz być też bardziej pewny jakości wody, bez zastanawiania się, czy w kupionej butelce nie trafiła się partia produkcyjna przyprawiona np. wspomnianą wcześniej miedzią. Co do wymiany wkładów w osmozie to prefiltry zazwyczaj wymienia się co pół roku, ale ich koszt to jakieś 20-40 zł. Żywice wymienia się jak się zużyje, u mnie wytrzymuje średnio 4-5 miesięcy. Dobrze jest zaopatrzyć się w miernik TDS i wtedy wiemy jaki jest stan żywicy oraz membrany. Czas życia membrany zależy od ilości produkowanej wody, ale zwykle liczony jest w latach.
 8. naFiji

  Nano reef 30l

  Witaj na forum . To prawda, że małe akwarium morskie da się założyć dość tanio i utrzymać również, ale ma ono też sporo minusów. Brak miejsca jest oczywisty i nie będę się tutaj rozpisywał, ale poza tym w małym zbiorniku wbrew pozorom nie jest łatwo trzymać stabilne parametry, dozowanie preparatów trzeba prowadzić z aptekarską precyzją, podmiany wody również, każde "przedobrzenie" z ilością w małym baniaczku potrafi wywołać niezłą burzę. Na Twoim miejscu, chcąc się podszkolić w morszczyźnie celowałbym w okolice 100 litrów. To jest taki litraż, gdzie jeszcze nie jest drogo, dostępny jest duży wybór sprzętu zarówno nowego jak i używanego w niskich cenach, a ilości zużywanych preparatów i energii też są znośne dla portfela. Z obsadą przy takiej pojemności też można więcej i bardziej kolorowo .
 9. naFiji

  Nowe 112l - liczę na Waszą pomoc :)

  Może nie jest jej mało tylko nad ułożeniem trzeba popracować, ile kilogramów zatopiłeś? . W miarę możliwości poszedłbym trochę bardziej ku górze z konstrukcją skalną. Na jaką cyrkulację się zdecydowałeś? Oczy mnie mylą, czy nie masz w akwarium żadnej filtracji w tej chwili?
 10. naFiji

  Nowe akwarium

  Ładny zbiornik, jak długo działa? Napisz coś więcej o nim, jakie wymiary i sprzęt oraz obsada?
 11. naFiji

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Po prostu go nie włączaj. Sterylizator UV niszczy również te pożyteczne bakterie, które wspomagają filtracje w akwarium. Jeżeli nie ma w akwarium chorób itp. problemów to moim zdaniem lepiej, żeby lampa UV była wyłączona.
 12. naFiji

  Sump do 112l

  Myślę, że jeszcze trochę cierpliwości się przyda. Na koralowce wpływ ma znacznie więcej czynników, niż kilka mierzonych zwykle parametrów.
 13. naFiji

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  NO3 mogłoby być niższe, ale nie ma tragedii. PO4, jeżeli test był dobrej jakości i poprawnie wykonany, jest zdecydowanie za wysokie, musisz z tym powalczyć. Jeszcze jedno pytanie, czy sterylizator UV jest włączony cały czas?
 14. naFiji

  oswietlenie do akwarium morskiego

  Ok, tylko wrzuć jakieś informacje o akwarium, wymiary, itd. (jeśli to nie tajne ). Będzie Nam zdecydowanie łatwiej cokolwiek doradzić mając takie konkrety.
 15. naFiji

  oswietlenie do akwarium morskiego

  Pytałem w zacytowanej odpowiedzi o wymiary i planowaną obsadę. Świetlówki 39W podałem na szybko jako przykład do typowego akwarium, ale masz rację, jeżeli autor tematu ma kostkę to będą one prawdopodobnie za długie i alternatywą mogą być wspomniane 24W lub ledy.
 16. naFiji

  oswietlenie do akwarium morskiego

  Ustalonego górnego limitu watów nie ma, ale trzeba do tego podejść z rozsądkiem. Jakie wymiary ma akwarium i jakie zwierzaki w nim zamieszkają? Do oświetlenia 150 l z obsadą ryb i koralowców miękkich powinna wystarczyć np. lampa 3-4 x T5 39W.
 17. naFiji

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Na pewno przyda się test NO3, a dodatkowo kH i pH (jeśli nie masz miernika elektronicznego), PO4 (kropelkowe nadaję się do oznaczenia obecności fosforanów, nie dają dokładnego wyniku). W następnej kolejności Ca i Mg. Jeśli chodzi o producentów to wybierz coś z: Tunze, Salifert, Tropic Marin, Red Sea.
 18. naFiji

  Powrót do ... tym razem Pico Reef

  Nie jest tak pusto, kamienie się moczą i wygląda już na fajną lampkę nocną. Kibicuję i czekam na rozwój sytuacji .
 19. naFiji

  Nowe 112l - liczę na Waszą pomoc :)

  Witaj . Jeśli chodzi o oświetlenie to przede wszystkim zależy od tego co zamierzasz trzymać w akwarium. Podejrzewam, że nie zaczniesz od wymagających koralowców twardych i tym samym Twoja belka z T5 powinna być wystarczająca. Wybierając T5 zyskujesz nieco szersze możliwości doboru źródeł światła niż w przypadku HQI, dodatkowe plusy to m.in. niższe zużycie energii, niższa emisja ciepła. Do cyrkulacji Tunze 6015 2 sztuki, a sugerowałbym 2 x 6025. Odpieniacz Tunze DOC Skimmer 9004, Hydor Slim-Skim 250.65 lub coś do nich zbliżonego. Ewentualnie z zapasem Deltec MCE600.
 20. naFiji

  Czy one ze sobą mogą pływać?

  Istnieje ryzyko, że nie dogada się z Hexatenią. Te ryby do jednego akwarium najlepiej kupować razem, to zmniejsza szanse na konflikt.
 21. naFiji

  Obieg

  Według mnie nie ma większej różnicy w rozmieszczeniu względem siebie spływu i powrotu, jeżeli tylko wylot nie jest skierowany na kratkę komina . Mieszaniem wody wewnątrz akwarium mają zajmować się przede wszystkim pompy cyrkulacyjne, a obieg można przy sprzyjających warunkach wykorzystać jako niewielki wspomagacz tego procesu. Zapewnienie optymalnej cyrkulacji w wydłużonych akwariach potrafi być problematyczne, szczególnie jeżeli nie chcemy widzieć pomp na środku.... Przy okazji wkleję tutaj ciekawy temat o tego typu baniaku, który dawno, dawno temu się pojawił (niestety zdjęcia zniknęły :/): Jakie wymiary masz w planach?
 22. naFiji

  Sump do 112l

  Jeżeli wymiary Ci odpowiadają i mieści się w szafce to nie powinno być większych problemów z przerobieniem na sump. Wystarczy dociąć i wkleić przegrody.
 23. naFiji

  Powitalski! Mala prosba o pomoc w identyfikacji

  Numer 2 to może być też Anthelia. Przez niektórych również uważana za chwast, dobrze jest ją kontrolować tak żeby rosła w jednym miejscu nie zarastając innych koralowców, ew. można się pozbyć. Stopień "zaglonienia" na moje oko mieści się w normie przy dojrzewaniu Thalassoma lunare? Przepiękna ryba . Czytałem, że jest niezwykle ruchliwa i potrafi wykorzystać do pływania dosłownie całą przestrzeń akwarium.
 24. naFiji

  Podłączenie statecznika

  Sprawdź jeszcze raz podłączenie ze schematem, chociaż wg. mnie wygląda ok i wiele tam nie można zepsuć raczej. Niestety, ale najbardziej prawdopodobnym powodem takiego dziwnego zachowania świetlówek wydaje się być uszkodzony statecznik.
 25. naFiji

  Moja pierwsza solniczka 130l

  Nic tam nie rozumiem niestety . Myślę, że 15 kg powinno być ok. Objętościowo to może różnie wychodzić, bo 15 kg jednej skały nie zawsze wygląda tak samo jak 15 kg innej, ale daje jakiś punkt zaczepienia. Przy po zalaniu i ułożeniu skały możesz jeszcze zastosować bakterie / biostarter.
×