Skocz do zawartości
daimen

Upragniony zbiorniczek - start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od dawien dawna podobały mi się zbiorniczki z kawałkiem oceanu i w końcu postanowiłem je założyć ,ale w związku iż byłem zielony jak trawka w tym temacie to zacząłem od zarejestrowania się na forum i zacząłem czytać i czytać i czytać :) i w końcu co nieco wiedzy wpadło . Na początku miał to być zbiornik 60 litrowy z panelem, ale z wielu wypowiedzi kolegów i koleżanek w forum postanowiłem że założę zbiornik 126 litrów( 80/35/45) + 45 litrowy sump. Następnie rozpoczął się etap zbierania potrzebnego sprzętu, który był mi potrzebny do założenia pierwszej solniczki, przeszukiwałem allegro, nasze forum, i tak dostałem za naprawdę dobre pieniążki pompy, miniflotorka, i oczywiście akwarium plus sump. Akwarium oddałem do szklarza w celu wywiercenia otworów i wklejenia komina i wyszło to tak:

Dołączona grafika

U wyżej wymienionego szklarza zamówiłem również 5 szybek do szumpa, który przeszedł taka metamorfozę J :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Wiem że jakość wklejonych szybek powala :smile: hehe

Na tylną szybę akwarium przykleiłem okleinę do mebli :

Dołączona grafika

Pokrywa również przeszła metamorfozę :smile: do standardowych 2x 18W, T8 dołożyłem statecznik 4x24W i świetlówki Aqua Medic - T5 Reef White 15000K , a świetlówki T8 to Osram blue (kolor 67) dostępne w castoramie i teraz wygląda tak :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Następnie przyszedł czas na zamontowanie rurek i całej instalacji do tego celu wykorzystałem zakupiony w Leroy Merlin klej do PCV firmy Dragon :good: do przycinania rurek zakupiłem piłę do metalu za 1.09 zł :) super piła :P , naprawdę bardzo dobrze sobie ze wszystkimi rurkami poradziła , wszystko pokleiłem, śrubunki założyłem i wyszło to tak :) :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Następnie wkleiłem grzebień na silikon akwarystyczny, i rozpoczął się etap poszukiwania wody z dojrzałego zbiornika i tutaj z pomocą przyszli mi użytkownicy snocho, oraz boger28 (nano-reef) , ,którym to bardzo jeszcze raz dziękuję ( macie naprawdę super zbiorniczki ). Wody łącznie otrzymałem 70 litrów :) co mam nadzieje skróci mi czas dojrzewania i nie będę miał wielkiego ataku gloniks :/

Po przeprowadzeniu testów na karnówce tzn. czy nic nie przecieka ,oraz czy w razie wyłączenie prądu woda z komina spokojnie zmieści się w sumpie, przyszedł czas na wlanie solanki, która stała w zbiorniku 2 tyg. mieszając się a ja czekałem na pompę do sumpa, aby zamknąć obieg :D, jak również zakupić skałę. Po 2 tygodniach upragniony dzień nastał zakupiłem 14 kg skały u Przemka wraz z czyścikami, cycle, kostki do miniflotorka , w przeciągu tych 2 tygodni postanowiłem że nie będę ryzykował z grzałką miałem jakieś badziewie nie pamiętam nazwy, ale jedna z tańszych i zakupiłem tetra 150. Dziś podłączyłem pompę, jutro zaleje sump solanką i będę regulował przepływ ,aby wszystko się pięknie kręciło :D A oto jak wygląda akwarium po włożeniu skały .

Dzień 1

Dołączona grafika

Filtr oczywiście wyrzucę wsadziłem na chwile ,aby wodę oczyścił z największych farfocli, które powypływały przy ustawianiu skały.

Chciałbym jeszcze podziękować bardzo użytkownikowi tomik (nano-reef), który zawsze mi doradzi co i jak robić aby popełnić jak najmniej błędów, naprawdę WIELKIE DZIĘKI Tomku.

Pozdrawiam wszystkich morszczaków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje udanego startu baniaka! Ja tez dużo czytałem forum zanim wystartowałem,dzięki temu nie miałem większych problemów z akwa. Tobie tez tego życzę! :)

PS. szkoda ze fotki sa takie małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia poprawione

wie ktoś jak zrobić aby posty szły w dół a nie w górę ??? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No teraz cos już widać! Wyglądem sumpa się nie przejmuj to akwarium ma być ładne! Mój sump tez ma tak „fachowo†wklejone przegrody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wie ktoś jak zrobić aby posty szły w dół a nie w górę ??? :)

Jako, że ja na razie tylko czytam i dokształcam się to odpowiem na pytanie techniczne.

Panel użytkownika/Edycja Opcji/Opcje wyświetlania tematów/tryb wyświetlania tematów i zaznaczamy "Liniowy - starsze na początku"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 7


Od założenia zbiornika upłynęło 7 dni :) glony rosną , ale muszę przyznać że spodziewałem się większego natarcia :P , cycle podawałem przez 5 dni ,i tu niestety zakupiłem za mały pojemnik , dla innych amatorów w tej dziedzina pamiętajcie, że trzeba podawać 4 nakrętki na 35 litrów przy zakładaniu zbiornika przez 2 tygodnie , no ale miałem praktycznie połowę wody z dojrzałego zbiornika to może nie jest tak źle ,pierwszego dnia pojawiła się aptasia obecnie naliczyłem koło 9

http://pl.reeflex.net/tiere/961_Aiptasia_diaphana.htm

Po za tym pojawiły się okrzemki , oraz różne glony

Odpieniacz został wyregulowany i ładnie pracuje :

Dołączona grafika

Obieg również wyregulowałem co przyznam nie było wcale takie łatwe jak się wydawało( 2 dni :/ ).

Ułożenie skały się troszkę zmieniło teraz wszystko wygląda tak:

Dołączona grafika

Rozpocząłem walkę z wieloszczętami, co noc polowanie i jak na razie to 2 największe same wpadły do komina z czego bardzo się ucieszyłem, gdyż z pewnością mogły by ślimaczka już wysłać na wieczną rafę, a sam za pomocą pincety upolowałem 2 mniejsze o ile się nie mylę to zostały jeszcze 2 małe, no ale mam nadzieje ze w krótkim czasie uda mi się je eksmitować, a oto jak wyglądał jeden z nich:

Dołączona grafika

Z nieproszonych gości pojawił mi się również krab, o ile się nie mylę to ten jegomość:

http://pl.reeflex.net/tiere/1892_Chlorodiella_nigra.htm

Wczoraj pod skałą zauważyłem również ślimaka z niebieską muszlą w czarne kropeczki, może ktoś miał podobnego ???

Jak również coś takiego jakieś pomysły ????

Dołączona grafika

A oto moje pociechy jak na razie :)

grzybki:

Dołączona grafika

rurówki:

Dołączona grafika

Zauważyłem również białe wężowidło, ale od 3 dni już go nie widzę :dontgetit mam nadzieje że sobie gdzieś w skałce siedzi. Wielkość koło 1,5 cm .

Z zabiegów pielęgnacyjnych to jedyne co robię to czyszczenie szyby czyścikiem co 2 dni z glonami nie walczę.

I tak na razie płynie sobie życie na mojej rafce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 14

Dojrzewanie idzie pełna parą ;] okrzemki są , glony wyższe zaczynają się pojawiać w tym caulerpa oto fotka:

Dołączona grafika

Okrzemki produkują bąbelki ( tlen ) w wyniku fotosyntezy już się bałem że mam cyjano albo dino, ale się upewniłem ;]

Dołączona grafika

Oprócz tego mam wykwit fito

Szyba o godzinie 11:30 wyglądała tak :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

a tak o 17:15:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Niedługo się pojawi ekipa czyszcząca, myślę ze tak w przyszłym tygodniu , na razie zamówiłem wkład do filtra DI, żywice MB- 20 u tcskiba, testy na NO3, Ph, kh oraz TDS ,

Z akwarium został eksmitowany krab, oraz 1 wieloszczęt a jednemu urwałem cześć ciała ;]

, o ile się nie mylę z kolega z forum doszliśmy do wniosku, że koral pokazany na zdjęciu z zeszłego tygodnia to jakiś niefoto, czyli u mnie skazany na wielka wieczną rafę.

I to tyle wiadomości z tego tygodnia ;]

Dzień 21

Oto co działo się w tym tygodniu ;]

Glony atakowały jak szalone , szybę praktycznie mogłem przecierać co godzinę bo za chwile znów cała zielona była, więc zostały powzięte następujące środki:

- skróciłem czas oświetlenia baniaka ,wcześniej aktynika włączała się o 12:00 białe o 13:00 i świeciły biała do 23:00, a aktynika do 24:00, teraz jest następująca aktynika włącza się o 12 biała o 13 , a gasną biała o 18, aktynika o 19, czyli zbiornik jest oświetlony 7 tylko godzin -- - resztę czasu jest w nim ciemno co osiągnąłem poprzez przykrycie go dużym kocem ;]

Pierwsza podmiana miała być dokonana dziś, jednak z powodu mojej głupoty musiałem jej dokonać w czwartek , gdyż bowiem tego dnia była burza , trzasło gdzieś blisko i wszystko siadło( prąd wyłączyli),a ja spokojnie czekałem, aż będę mógł sobie obejrzeć następny odcinek Dr. Housa ;] . Nieświadomy tego że woda z akwarium właśnie zalewa mój pokój , ,gdy wszedłem do pokoju to oczywiście małe bajorko ;] pierwsza myśl, że kaloryfer pękł bo woda była pod nim z drugiej strony pokoju, po chwili skapnąłem się co jest grane, oczywiście wkurzony niemiłosiernie ;] zacząłem się zastanawiać co jest grane, sprawdziłem wszystko czy coś pękło, ale nic, sobie myślę przecież sprawdzałem czy woda z komina się zmieści w akwarium ,był nawet spory zapas ;/. Wypompowałem wodę z sumpa do akwarium i wyciągnąłem wtyczkę i co się okazało, że woda z komina spokojnie się mieści, ale przelało ponieważ wąż od pompy zassał wodę, a że był wsadzony dość mocno w akwarium woda się przelał, zaczęła lecieć od wylotu węża do pompy jednoczenie napełniając akwarium i tu sprawdza się przysłowie że mądry Polak po szkodzie ;/ oczywiście następnego dni rano zrobiłem 4 dziury przy wylocie w wężu (dla pewności aż tyle) ;] sprawdziłem i teraz jest wszystko ok.

Pojawiły się również nowe glony, o ile się nie mylę to halimeda.

Akwarium zasłaniam od czwartku i mogę już dziś powiedzieć ze daje to efekty ;] Od przeszłej soboty zacznę wydłużać 7 godzinne świecenie po 10 minut co 2 / 3 dni.

Na dniach powinienem otrzymać rowephos i rowe carbon .

Phosa nie będę płukać tylko wsadzę od razu do przygotowanego filtra, który to otrzymałem od znajomej i do którego dodałem po 1 komorze ze swojego filtra, który kiedyś pracował w akwarium słodkowodnym, a będzie to wyglądać tak :

Dołączona grafika

Węgiel natomiast po 24-48 godzinnej płukance w RO, również wsadzę do identycznego filtra.

Na zamówiony towar( testy, DI i TDS ) niestety będę musiał poczekać najszybciej do 6 czerwca ;/ , a więc ekipa czyszcząca wpadnie troszkę później.

Od znajomego zamówiłem sobie również zestaw do kroplówek , za pomocą którego to którego chce aklimatyzować zwierzaki do akwarium metodą kropelkową.

Po napełnieniu woreczka tylko moja wodą ,będę rybcie moczył w niej jeszcze godzinkę po czym samą rybkę ( czy tak innego zwierzaka) wpuszczę do akwarium.

I TO TYLE NA RAZIE ;]

Dzień 28

Walka z fito przyniosła rezultaty , aktualnie świece w zbiorniku tak jak już pisałem 7 godzin, nie zacząłem jeszcze wydłużać tylko przestałem używać koca i nie przykrywam już akwarium. Glony wyższe zaczynają po malutku rosnąć, powinno to spowodować, że znikną mi te wstrętne nitkowate glony ;] Doszły rowa carbon i rowaphos i węgiel po 24 godzinnym moczeniu w RO,trafił to filtra i do zbiornika , to samo tyczy się rowaphos oczywiście nie płukałem woda na dosłownie 5 sekund zrobiła się rdzawa w sumpie i po tym czasie powróciła do swojej barwy. Ostatnie podliczenie ilości wieloszczetów które są jeszcze w zbiorniku to 7. Mam nadzieje, że w ten piątek w końcu kupie dorsza i wsadzę do pułapki butelkowej. Syf z kubka na odpieniacz wyrzucam co 3/4 dni, za półtora tygodnia powinienem mieć już testy to sprawdzę na jakim etapie jest dojrzewanie.Zacząłem podnosić zasolenie do 1025 poprzez dolewanie zamiast samej RO, solanki. Na szybach zaczęły się pokazywać rożne niezidentyfikowane stworzonka, jak by ktoś wiedział to proszę o podpowiedź z góry wielkie dzięki:

Dołączona grafika

małe kiełże?????

Dołączona grafika

nie wiem

Dołączona grafika

nie wiem

Aktualnie akwarium wygląda tak:

Dołączona grafika

Dzień 52

Od ostatniej aktualizacji upłynęły troszkę ;] nie robiłem ,gdyż trwała sesja ,a po zatem nie bardzo było o czym pisać , więc postanowiłem nie pisać w ciągu tego czasu troszkę się wydarzyło wiec, już czas najwyższy zrobić aktualizacje , zrobiłem drugą podmiankę wody 8 litrów wychodziła mi podmiana co 2,5 tyg. na razie nie robię co tydzień ,aby wytworzyły się wszystkie potrzebne organizmy ;] , wyczyściłem akwarium trochę z glonów bo mnie już denerwowały ,chociaż wszystkim na około się podobały :] ,oprócz tego zwiększam dalej zasolenie aktualnie jest 1023, filtra DI jeszcze nie mam, cały czas czekam aż dostaną w sklepie , ale testy już otrzymałem i w zeszły piątek zrobiłem pierwsze testy oto wyniki:

NO3 = 0

Kh = 6,1

Ph = 8.0

PO nad to pojawiła się w zeszły piątek mała epika czyszcząca składająca się z 4 ślimaków turbo i oraz 2 calcinus elegans, wszystkie się obijają ;] ślimak na razie 1 lekko łazi , reszta pochowała się w skałkę i tka siedzi od tygodnia :/ czy to normalne ?? trochę długo , jeden z calcinusów miał wylikne w ciągu 4 godzin po wpuszczeniu do akwarium i na razie również siedzi pod skałka, a drugi ładnie wędruje po akwarium.

Oto kilka fotek jak wygląda akwarium aktualnie:

Aptasia, z 10 sztuk jest później krewecia się nimi zajmie ;]

Dołączona grafika

moja kolonia grzybków

Dołączona grafika

calcinus

Dołączona grafika

Dołączona grafika

turbo

Dołączona grafika

gąbki sycon

Dołączona grafika

całość:

Dołączona grafika

Wie ktoś może co to jest(nazwa) ??

1

Dołączona grafika

2

Dołączona grafika

3

http://img265.imageshack.us/img265/620/26787325.jpg

Dzień 66

Z tego co ostatnio to parametry są stałe, poza kh które obecnie jest na poziomie 5,7, oczywiście buffer już zamówiony i czekam kiedy będe mógł odebrać, DI już pracuje ;] , wczoraj dokonałem 3 podmiany ( 8 litrów ) i troche akwarium z glonisk pozbawiłem ,ale tylko troche ;] odpieniacz odpienia malutko w sumie nie ma co odpieniać , z moich obserwacji wynika, że jeden krabik najprawdopodobniej padłno, chyba że pozbawił slimka domku bo jednego slimaka też mi brakuje , drugi natomiast bawi się w alpiniste i cały czas zasówa na najwyższe wzniesienie w akwarium taki jego Mount Everest :strutin reszta slimaków dzielnie zdobywa również skałki ;] a na koniec jak to wygląda obecnie

dzisiejsze

http://img224.imageshack.us/img224/826/14824509.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/5210/34056626.jpg

Wie ktoś co to za slimak???

http://img403.imageshack.us/img403/7264/ggggggggggggp.jpg

rurówka ??

http://img115.imageshack.us/img115/3599/gggggg.jpg

I to na tyle ;]

Dzień 89

Mineło troszkę czasu no to czas na aktualizacje ;] dziś zrobiłem w akwarium przemeblowanie, gdyż skałe leżała nie po mojemu ;] ,oraz chciałem powyrywać gloniska które pozostały jeszcze, oraz calupere ,która miała troszke zbym duży przyrost jak dla mnie ;] do akwarium trafiły zao od nemezisa ;] dziś miałem wolne to mogłem sobie je podziwiać ;] trafiłą równiez clavularia i jak na moje oko trzyma się dobrze nie wypuściłą jeszcze nic i zapewne po dzisiejszym przemeblowaniu troszke jeszcze będę musiał zaczekać, ale mam nadzieje że w końcu sie doczekam ;]

otrzymałem również xenia, ale niestety nie przeżyła transportu miałem nikłą nadzieje ,ale już teraz wiem że na pewno nic z tego nie bedzie bo już nic z niej nie zostało zjadły ją jakieś malutkie robaczki, pełno ich było na niej i w ciągu 2 dni znikneła całkowicie , dziś zamówiłem testy na ca i mg, gdyż najwyższa pora już na to, oraz preparaty do ballinga preisa , na razie do akwarium nie leje nic poza super buffer kenta na podniesienie kh ,a teraz kilka fotek woda mętna po dzisiejszym przemeblowanku ;]

http://img526.imageshack.us/img526/5592/krabik.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/9504/5555555555555.jpg

http://img406.imageshack.us/img406/5665/1777777777777777.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/9360/zaop.jpg

http://img188.imageshack.us/img188/5944/akwa4f.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 119

11 sierpnia do akwarium trafiły pierwsze 2 korale twarde jeden SPS i jeden LPS

SPS- montipora

LPS- caulastrea

Tego też dnia ca w akwarium wynosiło 380 wszsytko do ballinga było już zakupione , ale w związku z moim wyjazdem postanowiłem że nie będę rodzicą jeszcze bardziej mieszał i tak to co mieli robić przy akwa wystarczyło ,gdyż już się denerwowali że coś padnie ,albo się stanie przy akwa, gdy mnie nie będzie ;] heheh

Po powrocie wszystko ma się jak najlepiej z czego bardzo się cieszę ;] monti nawet z dyćka przyrosła ;]

Dziś zacząłem lać ballinga zacząłem od 50 ml każdego roztworu , prepearaty jakie uzywłem to na ca -Preis - Dwuwodny chlorek wapnia, na kh- GroTech - Carbonat Pro Instant, oraz Preis - Mineral salz

Każdego roztworu zrobiłem po 6 litrów , powinno na troche starczyć ;]

Jeśli chodzi o rozpuszczanie to ca łądnie nic nie zostało a z reszty zostały małe osady, ale mam nadzieje że dalsze mieszanie zniweluje je do końca po prostu za dużo wody dolałem do butelek i teraz musze z 2 dawki podać zanim zrobi się dość miejsca na lepsze mieszanie ;] no, ale ogolnie jestem zadowolony z tych preparatów jak narazie , reszte zobaczymy w praktyce, a teraz kilka fotek:

caulastrea:

96973777.jpg

montipora:

11 sierpnia

montix.jpg

30 sierpnia

nowamonti.jpg

cały czas Stefan na niej siedzi ;]

moje glony ,niestety dalej nazwy nie znam :(

aaaaaak.jpg

zao się rozrasta :)

zao.jpg

całość:

18743389.jpg

70303694.jpg

To narazie wsio ;]

Pozdrawiam

Dzień 146

Długo nie było aktualizacji ,więc czas najwyższy zwłaszcza, że dziś do akwarium trafiły 2 błazenki ( Amphiprion ocellaris - Błazenek okoniowy ) imionka to Willy i Keiko :) a oto moi podopieczni :

Keiko:

5.jpg

Willy:

7.jpg

Do akwarium trafiła też plerogyra

8.jpg

11.jpg

I pozostali mieszkańcy:

4.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

Parametry wody jakie trzymam to:

Kh- 8,6

Ph- 8,3

No3- 0

Ca- 395

Mg- 1350-1400

Ballinga leje codziennie po 20 ml, każdego z 3 roztworów i myślę, że dawka jest już dobra ;]

Rowaphos postanowiłem wymieniać co 2 tygodnie, ale dawka ta sama tylko dzielona na 2 czyli, będzie po 25gr na 2 tygodnie , węgiel wymieniany co miesiąc 50 gr, kostki w mini również co miesiąc i waciki przy wlocie powietrza do pompki wywaliłem (to coś żółtego co tam było ;] ) i wsadziłem waciki ;] jak dla mnie efekt lepszy woda składa się z o wiele mniejszych pęcherzyków powietrza. co przede mną to myślę że w przeciągu kilku miesięcy to wymienia odpieniacz na deltec ap 600 ,jak by ktoś miał na sprzedaż to piszcie ;] TO WSZYSTKO POZDRAWIAM ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kompletu fotek przydałoby się zdjęcie całości bo wygląda ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze zdjęciem całości na razie się wstrzymam ;] aż będzie co pokazywać na razie to nie ma za bardzo co ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj otrzymałem od kolegi kilka korali ;]

Euphyllia paraancora

3-1.jpg

Caulastrea

4-1.jpg

Acropora

2-1.jpg

Seriatopora hystrix

1.jpg

Nad kolorkami muszę popracować ponieważ korale w sumpie były gdzie nie było za bardzo oświetlenia no, ale jak to mówią damy rade ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek :P

plergorya.jpg

9.jpg

8-1.jpg

2-2.jpg

3-2.jpg

5-1.jpg

4-2.jpg

6-1.jpg

7-1.jpg

Z życia akwarium:

Stefan w ciągu 2 dni 2 razy zmieniał muszle , a wczoraj znów się dobierał do nowej ;/ chyba się nie może zdecydować która chce ;]

Podmiany zacząłem robić co tydzień , kolory zaczynają pomału wychodzić , korale były w większości brązowe ciekawe co z nich wyjdzie ;]

Nie jestem zadowolony z clavulari ,jakoś to nie ten kolor co być powinien jakaś taka blada, może jest to spowodowane tym ,że w baniaku NO3 jest niewykrywalne salifertem...jakiejś pomysły ???

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, napracowałeś się z tymi opisami i fotkami, fajnie, widać jak życie powstaje, super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na kazdym prawie zdjecu widac aptasie :)

no niestety masz racje ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×