Skocz do zawartości
pepitopl86

Metoda Probiotyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłem na forum tego tematu więc postanowiłem że go założę. Dzisiaj byłem w jednym ze znanych Wrocławskich sklepów w celu zakupienia wszystkiego co potrzebne żeby ruszyć z metodą probiotyczną.  Jak zwykle w sklepie otrzymałem sporo cennych rad i cały asortyment jaki mnie interesował. Nie obyło się bez gratisów co zawsze jest miłą niespodzianką. Po 1,5 roku prowadzenia akwarium z mizernymi skutkami zrobiłem gruntowne porządki w akwarium. Piasek ze żwirem przesiany i wypłukany. Do akwarium trafiła symboliczna ilość piasku z myślą o babce która dostała by do głowy. Cała skała  została wyszorowana z zalegającego na niej detrytusu. i podmianka ok 40litrów solanki na 250litrów w obiegu. O dziwo parametry stabilne od ok 3 tygodni. Od jutra zaczynam lać całą linię probiotyki i odżywek, oczywiście musiałem również zmienić sól. Na koniec chciałem dodać że już po takim przewrocie w akwarium widać że korale LPS i  SPS rosną z dnia na dzień. Co tydzień będę opisywał to co zaobserwuję stosując metodę Probiotyczną.

 

Stan akwarium w dzisiejszym dniu i produkty linii Aqaforest.

post-3188-0-83209800-1422311036_thumb.jpg

post-3188-0-72214100-1422311107_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszła pierwsza podmiana na soli probiotycznej i połowa dawki całego zestawu. Pierwszymi rezultatami są  Dino na skale, Małe ale zaczyna się pojawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowałem z tej soli. Ale używam buteleczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowałem z tej soli. Ale używam buteleczki :)

No brawo, ktoś się w końcu odezwał. Napisz czemu zrezygnowałeś z tej soli? Wcześniej lałem już same bakterie i fajnie mi zeszło NO3 i PO4. Teraz postanowiłem zainwestować w cały zestaw. Łącznie z pierwiastkami śladowymi ze względu na to że mam Goniopore która jest dość wymagająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę pisać czemu ;) Może to zbiek okoliczności a może nie nie wiem ale postanowiłem zmienić sol i zobacze czy jest poprawa. zainwestowalem teraz w Preisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle czasu walczyłem z zielonym osadem na szybach a t bach... znowu szyby zachodzą jakimś syfem. Ciekawe czy to jest spowodowana którymś ze składników AF?  Nic nie zmieniałem w systemie oprócz rozpoczęcia dozowania Probiotyków i soli AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ta sól jest dla Ciebie za bogata. Ogranicz buteleczki na jakiś czas i sam zobaczysz czy się nie poprawi. Te krople na 100L są liczone dla średnio wypchanych baniaków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedawkowujesz kropelki, na taka obsade to same podmiany, raz na czas jakiś ekstras i karmienie, i to sie tyczy nie tylko metody AF ale każdej innej. Napisales ze lejesz micro dla goniopory? Podmianki jej wystarczą. Bakterie i pozywiki podawaj, wode podmieniaj regularnie i na początek ekstras raz na 3 dni, polowa dawki i obserwuj. Jak kupileś cala palete dodatkow i lejesz wszystko na raz to nie dziw sie ze masz takie bogactwo ze szyby zielenieja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie i pozywiki podawaj, wode podmieniaj regularnie i na początek ekstras raz na 3 dni, polowa dawki i obserwuj. Jak kupileś cala palete dodatkow i lejesz wszystko na raz to nie dziw sie ze masz takie bogactwo ze szyby zielenieja.

Ja dokładnie od nowego roku robie u siebie po zmianie soli na probio. Na początku przesadziłem i korale zaczęły iść w brąz ale szybko odstawiłem ekstrasy. Teraz same bakterie pozywka i podmiany dokładnie jak kolega pisze co trzy dni lub rzadziej kropelka Coral A na zmianę z coral V. Co drugi dzień kropla lub dwie coral b i coral e

Każdy zbiornik jest inny i nie musi to u każdego takie same skutki przynieść. Dawkowanie buteleczek musisz sobie ustalić sam ;)

Efekty u mnie?

Po4 mierzylem wczoraj i było 0.00 na małej hance. Akwarium działa od 7mcy. Po 4 miesiącach jego żywota zacząłem wogóle się interesować tym parametrem. Wynik w sklepie kosmos 0.30 :)

Od początku bujałem się z cyjano. Nie używałem żadnej chemii. Ograniczyłem karmienie, odsysałem co się dało przy podmianach, zmieniłem sól na probiotyczną i dziś po cyjano nie ma śladu.

Wcześniej brązowy piach. W nocy znikało w dzień brąz że babka nie nadążała go ogarniać. Dzisiaj bielutko.

Ogólnie jestem zadowolony :) krótko co prawda ją stosuje ale nie mam żadnych plag jak niektórzy po jej zastosowaniu wręcz odwrotnie ;)

Życzę powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie aby ta cała probiotyka działała i była skuteczna trzeba być naprawdę skrupulatnym i systematycznym. Nie można dopuścić do wahnięć parametrów szczególnie kH. Każdy skok powyżej 8kH prawie na pewno doprowadzi do utraty tkanki na SPSach. Należy także pilnować NO3, wartość zero jest bardzo niewskazana. Warto pilnować potasu. Unikać UV, ozonu a używanie absorbentów PO4 także nie będzie dobrym pomysłem. Bardzo ważną kwestią jest też wydajny odpieniacz. Konieczne będą regularne podmiany wody najlepiej co 7 dni. Wystarczą już nawet 5% ale muszą być regularne.

 

Trzeba też pamiętać, że wraz z rozwojem bakterii probiotycznych mogą się rozwijać bakterie heterotroficzne czyli chorobotwórcze. Tak więc coś za coś. 

Edytowane przez Prospero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz uzasadnić to co napisałeś? Głównie chodzi mi o no3 o absorbery i o podmiany systematyczne a małe. A no i bakterie heterotroficzne UV i ozon. Co z tym wszystkim ma wspólnego metoda probiotyki na?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z absorberami chodzi o to żeby nie używać tych na bazie tlenku glinu gdyż ten wytłucze Ci bakterie probiotyczne a tego raczej nie chcesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z absorberami chodzi o to żeby nie używać tych na bazie tlenku glinu gdyż ten wytłucze Ci bakterie probiotyczne a tego raczej nie chcesz ;)

 

Też. Bardziej chodziło mi o to aby zbyt szybko się nie pozbywać PO4 dlatego należy uważać z tym chemicznym usuwaniem fosforanów. Co do podmian. Można robić i większe ale jak ktoś chce czy musi dziadować to niech to robi z głową czyli mniej ale koniecznie regularnie. Natomiast pisząc o bakteriach heterotroficznych chciałem zwrócić uwagę, że stosując metodę probiotyczną mamy do czynienia z dużym zagęszczeniem bakterii także tych złych powodujących choroby. Z chwilą gdy właśnie dochodzi do zagęszczenia tymi wszystkimi bakteriami mamy do czynienie z tak zwanym bakterioplanktonem a ten jest znowu bardzo dobrym pokarmem dla niektórych koralowców, w tym dla niektórych gatunków w rodzaju Acropora, Montipora, Pocillopora, Seriatopora i Stylophora.

Ma to wszystko swoje wady i zalety jak wszystko. Chodziło mi o to, że probiotyczna metoda nie jest dla wszystkich ale może być zajefajna pod warunkiem, że będziemy wszystkiego pilnować i dbać o akwarium a korale odwdzięczą się nam mega mocnymi kolorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu temat ruszył. Ja podaję tylko bakterie i pożywki co drugi dzień, extrasy raz w tygodniu. Podmiany co 7dni. Odpaliłem hodowlę fito i leję już tydzień. Ogólnie wszystkie zmiany wyszły na plus dla całego baniaka. zero zielonych glonów, czyszczenie szyb co 3/4 dni.  Jeszcze tylko KH muszę zjechać bo mam 9.8 ale to przez reaktor który był za bardzo rozkręcony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też pamiętać, że wraz z rozwojem bakterii probiotycznych mogą się rozwijać bakterie heterotroficzne czyli chorobotwórcze. Tak więc coś za coś. 

 

to ile mamy czasu ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż co? Zaczną być? One generalnie tam będą zawsze. Także i one będą miały swój wkład przy denitryfikacji (z może i będą one najważniejsze). Do czasu nim nie zaczną być patogenne będą pożytecznym elementem naszego ekosystemu bo to np. one potrafią zamknąć do końca cały ten cykl azotowy i pozbyć się azotu z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak pytałem przez ciekawość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długiej przerwie powiem wam że zrezygnowałem z soli i daję tylko bakterie i extrasy. Poleciał mi Potas a przy tym parę korali. Akwarium powoli wraca do normy. W dalszym ciągu nie mam pojęcia jak prowadzić akwarium. Od paru dni zmieniłem sumpa i mam teraz główne 205l i sump 375l :) mam nadzieje że parametry się ustabilizują i wszystko wróci do normy. Glonu w sumpie rosną  a trawnik w głównym znika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×