Skocz do zawartości
Hubert

Moje 280 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji, że został utworzony dedykowany dział dla miłośników korali non-photo chciałbym przedstawić tu swój system, który na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze typowo niefoto ale ku temu zmierza :)

Akwarium 280 litrów (75x63x60h) założone w VI 2007 r. w zamyśle miało być zbiornikiem typowo sps'owym. Wszystko szło w tym kierunku do IX 2007 r. kiedy to (po ciężkich rozmowach - Łukasz wie o co chodzi :)) trafił do mnie pierwszy koral niefotosyntezujący - Tubastrea faulkneri. Od tamtej pory wszystko zaczęło iść w zupełnie innym kierunku. Wiedziałem, że na jednym nonphoto się nie skończy i trzeba przeprowadzić upgrade setup'u. Kluczowym problemem była filtracja, która dotychczas w głównej mierze opierała się o 40 kg LR i mały odpieniacz. Żywą skałę postanowiłem wspomóc DSB oraz prawie czterokrotnie przeskalowanym odpieniaczem. Trwało to ładnych kilka miesięcy, po których zaczęły pojawiać się następne głodomory w naszym akwa :dance:

Przy dzisiejszej obsadzie karmienie korali odbywa się 6 – 8 razy dziennie miksem różnych pokarmów mrożonych takich jak wrotka, moina, plankton zielony, czerwony, ikra kraba, homara, cyklop z codzienną suplementacją witamin i aminokwasów (VitAmino Grotech’a, Amino Acid Concentrate KZ).

Obsada niefoto:

- Tubastrea: faulkneri, coccinea (prawdopodobnie to ona rozmnożyła mi się płciowo)

- Dendrophyllia gracilis

- Gorgonie: Acabaria, Anthogorgia, prawdopodobnie Acalycigorgia, Diodogorgia nodulifera (odmiany: czerwona, żółta, pomarańczowa), Swiftia exserta (czerwona), prawdopodobnie Alcyonium

Plany na przyszłość to całkowite przejście na koralowce niefoto, co wiąże się z wyprowadzeniem z systemu korali sps oraz lps, dopasowaniem oświetlenia oraz przemyśleniem na nowo cyrkulacji.

Kilka fotek (na fotkach nr 1,2,3 widać na co stać Blueberry w ciągu 13 dni :)):

772_thumb.attach

773_thumb.attach

774_thumb.attach

775_thumb.attach

776_thumb.attach

777_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne fotki to żyjąca w symbiozie z zoanthusami gąbka, Tubastrea coccinea oraz Dendrophyllia z widocznymi nowymi polipami. Następna to Tubastrea faulkneri - od niej się zaczęło. A na zakończenie Diodogorgie.

Wczoraj doszło kolejne życie ale narazie nie będę się nimi chwalił żeby nie zapeszyć :) Zobaczymy po paru tygodniach jak się będą czuły...

778_thumb.attach

779_thumb.attach

780_thumb.attach

781_thumb.attach

782_thumb.attach

783_thumb.attach

784_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zastanawiałem sie , oglądając tą czerwoną gorgonięw białe paski jak ona wygląda po wypuszczeniu polipów , coś pięknego nie ma co gadać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubercie czerwona gąbka z Acrozoanthusami wygląda rewelacyjnie , najładniej z tych co do dziś widziałem (widziaałem ich kilka choć to nowość w naszeym kraju od maja tego roku) i ta zdecydowanie wygląda najzdrowiej.

Acabaria super - żóna kazała mi się spytac w jakim jest ruchu wody że jest tak ślicznie otwarta.

Na 100% widać że opłacało się wstawić przwymiarowany odpieniacz.

No i moje pytanie które z Was karmi zwierzaki? bo 6-8 razy dziennie mnie przeraziło, ja z bólem wyrabiam z karmieniem 2-3 razy na dobę.

pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acabaria super - żóna kazała mi się spytac w jakim jest ruchu wody że jest tak ślicznie otwarta.

Acabaria stoi w najspokojniejszym miejscu ze wszystkich moich Gorgonii, tzn. niby stoi w gromadzie z Diodo i Swiftią ale jest schowana za nimi i najbardziej w kącie. Chudzinie ciężko zrobić dobre zdjęcie, bo aparat łapie mi ostrość ciut za nią :) Chyba za szczupła jak na możliwości mojego foto i do tego ciągle się rusza :eek:

No i moje pytanie które z Was karmi zwierzaki? bo 6-8 razy dziennie mnie przeraziło, ja z bólem wyrabiam z karmieniem 2-3 razy na dobę.

To wspólny wysiłek, w tygodniu przez pracę karmień jest ok. 6, w weekend 8, a czasami i więcej :) Już się zastanawiam nad jakimś automatem... narazie dajemy radę :)

Pozdrawiam

Hubert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info , moja jest w podobnym miejscu ale tak ładnie wyglądać nie chce , myślę ze to ten sam problem co z gąbką z Acrozoanthusami , masz jednak dużo czystszą wode.

Poza tym, karmisz wiele razy więcej niż ja , więc kończe i jdę dać zwierzakom 4 raz żreć, niech i moje widzą że jest weekend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze to samo co Lukasz - fenomenalne korale :) Widac, ze wszystkie sa zadowolone z tego gdzie przebywaja. Mam ostatnio okazje zajac sie oraz blizej przyjrzec gabce z Acrozoanthusami i kondycja Twojej jest godna pozazdroszczenia.

Mam jedno drobne pytanko: karmisz te korale za pomoca jakies pipety bezposrednio, czy mieszanke mrozonek wrzucasz po prostu do akwarium?

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa:)

Z moich krótkich obserwacji Gąbki z Acrozoa wnioskuję, że bardzo ważna jest możliwość samo oczyszczania się gąbki z syfków. Przy zbyt małej cyrkulacji gąbka poprostu zapycha się. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie oświetlenie, przy zbyt dużej ilości wattów gąbka poprostu zarasta glonami i pewnie się dusi.

@ocelocik, karmię różnie. Bardzo często mix daję do supma, a ściślej do komory z pompę obiegową. Zdarza się, że daję pipetą w bezpośrednim sąsiedztwie korali oraz że poprostu wlewam w róg akwa, w którym są największe prądy. Prawdę pisząc to sam narazie eksperymentuję i szukam jakiegoś systemu, który odpowiadałby wszystkim moim zwierzakom. Szukam, ciągle szukam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update po sprzedaniu sps'ów (trochę łyso ale pracujemy nad poprawą wizerunku :))

901_thumb.attach

902_thumb.attach

903_thumb.attach

904_thumb.attach

905_thumb.attach

906_thumb.attach

907_thumb.attach

909_thumb.attach

910_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka zdjątek nie weszło do poprzedniego post'a więc poniżej ciąg dalszy.

Mam nadzieję, że Michał zagląda tu czasami, bo obiecałem mu zdjęcia Acylicygorgii zaraz po aklimatyzacji i ok. 3 tyg. później :)

911_thumb.attach

912_thumb.attach

913_thumb.attach

914_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt piekne :)

Ale ja sie do czegos przyczepie Hubert co to to jest to zaznaczone czerwona dzida :(

915_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super , i jeszcze raz super że jednak pokazaliście nowe fotki , światło do zdjęć z HQI czy na 2 T5kach?

Zdjęć nie pokaże mojej Katarzynie bo mnie zagoni do karmienia zwierzaków, Ja osobiście czuje się za cienki na wszystkie sclero/dendro i inne...neftie ale zdjęcia super. Widać że zwierzaki dopieszczone na maxa.

Jeszcze raz mnóstwo ochów i achów, czekam na nowe większe akwarium.

Jak będziecie myśleć o rybach to proponuje stado Assesor flavissimus lub parkę komet Calloplesiops altivelis.

Akwarium super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Thcskiba, to jest, a raczej było (mam nadzieję) to o czym myslisz. Zdjęcie to jest sprzed ok. 3 tyg. może miesiąca przed totalną rozpierduchą w akwa. Wtedy były jeszcze sps'y poprzyklejane do skały i ciążko walczyło się z takimi "rodzynkami". Choć przyznam, że nigdy nie miałem z nimi jakiś mega problemów, poprostu w trzech miejscach pojawiały się takie kępki jak ta na zdjęciach. Po próbie odessania ich przy podmianie wody zawsze coś z nich zostawało więc po ok. miesiącu znowu trzeba było taką kępkę "wsysnąć" :)

Przy ostatnim przemeblowaniu skały mogłem wyjmować z akwa (już bez sps'ów) i glon usunąłem mechanicznie (na wszelki wypadek odłupując kawałek skałki z zielskiem). Było go bardzo mało ale jeśli jeszcze coś gdzieś zostało to mam nadzieję, że redukcja oświatlenia o ok. 70% przyhamuje jego rozwój :(

@Łukasz, foty w większości robione jednak przy HQI. A co do większego akwa, hmm.... projekt ciągle dojrzewa w mojej głowie - chciałbym przemyśleć różne rozwiązania tak aby uniknąć kilku błędów popełnionych w tej (pierwszej) solniczce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, no pięknie. Teraz jest naprawde bajka

Scleronephthye wyglądają ... poprostu brak słów:good:

Jak tam "gąbka z z Acrozoanthusami"?

Ps. fajne nazwy zaczynają jej wymyślać np Candy cane sponge,whiteline sponge, spider sponge.Do wyboru do koloru :(

Powiedz co to jest na zdjęciu niżej to biało- różowe coś? gąbka? czy Alcyonium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Merriq, gąbeczka przechodzi moje najśmielsze oczekiwania, poprostu mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami. Kolor niesamowity, fajna struktura z malusimi kanalikami. Acrozoa to też niezłe pociechy zwłaszcza jak dwa polipy walczą o jeden kawałek żarcia :(. Jak dla mnie mogą wymyślać różniste nazwy (niektóre faktycznie brzmią "bajecznie"), a dla mnie to zawsze będzie gąbka z acrozoa :)

Na zdjęciu, biało-różowe, to Alcyonium. Ona najszybciej reaguje na światło i chowa polipy, których jest mnóstwo. Koral ładnie się napompował i już podwoił swoją objętość :) podobnie zresztą do Sclero, które na fotach są ze cztery razy większe niż jak je pierwszy raz zobaczyłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( cholercia, właśnie widziałem jak Tubastrea uwalnia larwę i... nie zdążyłem jej odłowić :) Kuleczkę, na naszych oczach, zmieliła pompa cyrkulacyjna :mad:

Kiedyś widziałem już podobną kuleczkę krążącą chwilę w akwa ale nie wiedziałem co to jest. Po jakimś czasie znalazłem małą Tubkę na skałce. Teraz już jestem pewnie jak wygląda taka larwa tylko te cholerne pompy... Że też nie wymyślono jeszcze mniej inwazyjnych pomp cyrkulacyjnych :) Ciekawe ile takich "cukiereczków" już namarnowały te !@#$%^&* :mad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×