Skocz do zawartości
Bart

osad na dnie, brązowa pajęczynka?!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu zauważyłem pojawianie się brzydkiej pajęczynki, brunatnego osadu na dnie. Czym to może być spowodowane?

Dość regularnie przy podmianie wody muszę to z dna odmulaczem ściągać a po kilku dniach pojawia się ponownie.

Dodam, że wszystkie parametry wody mam w normie.

Dodatkowo ostatnio szyby mi szybciej glonami zaczynają porastać, czy to znak, że pora wymienić świetlówki? mam je gdzieś od 4 miesięcy.

a może mam kiepski odpmieniacz?

Gdy zakładałem akwarium w marcu to liczyłem się z kosztami (nie wspominając już o braku doświadczenia) i zakupiłem taki tańszy... czy jakiś pożądny może rozwiązać moje problemy?

Tak jak mówie parametry wody są dobre... ale jakoś tak wizualnie dość szybko się wszystko pokrywa osadami.... i często muszę baniaka czyścić...

i jak patrzę na galerie niektórych użytkowników to mnie zazdrość bierze, że mają takie czyste i przejrzyste solniczki:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomoże mi ktoś z moim pytankiem?;)

Z góry wielkie dzięki:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bart napisz coś więcej o systemie.Jaki masz odpieniacz,jaką cyrkulację,obsade,jak karmisz itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz niestety kupiłem po kosztach, zdecydowałem się założyć akwarium zanim trafiłem na to forum i nie zdawałem sobie sprawy z istoty tego urządzenia... mam odpieniacz firmy Sera PS 400 bodajrze.

Dwa filtry kubełkowe jeden cały wypełniony ceramiką a w drugim silikatex, purigen, węgiel, wszystko w zależności od aktualnej potrzeby.

Do tego 2x UV.

Dwie pompy cyrkulacyjne z czego jedną ostatnio odłączyłem bo za bardzo mieszało i Sinularia czuła się nieszczęśliwa...

Karmię mrożonkami troszke rano troszkę wieczorem (czasami zamiast mrożonek idzie suchy pokarm, czasami jak mi się chce to robię żywą artemię.

Ogólnie staram się rano i po południu. Do tego koralom raz dziennie plankton kenta.

Wszystko uzupełniam raz w tygodniu Strontem Molybdenem Jodem (wg wskazań Kenta).

Oświetlenie to cztery świetłówki, dwie białe reefsun i dwie blue wszystkie 90W do tego na dwóch z nich takie aluminiowe nakładki odblaskowe.

W akwarium mam obecnie: Korysa zielonego, dwie srebrzyce (dostałem sam bym ich jakoś nie kupił), cztery nemo, dwie chrysiptery, wargatek sanitarnik, fasciatus oraz borsuczka. Ponadto 4 krewetki czyszczące, wężowidło, rozgwiazdę i jeżowiec piaskowy (one dollar)

Parametry wody zawsze jak badam mam dobre. Nic nie brakuje... Jedyne co to musze dwa razy w miesiącu odmulać dno bo właśnie tak brzydko porasta... Czasami na skałach są bąbelki takie pojedyncze przy czym nie wiem czy to nie z tego, że czasem do kubełka się zassie troszkę powietrza i potem dmucha bąble w akwarium...

Moją przygodę zacząłem od lektury Pierwsze akwarium morskie autorstwa Ł. Kura i P. Zarzyśkiego i zgodnie z nią starałem się postępować, ale jak się przekonałem na forum, różnorakich opinii jest masa!:)

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw mikroelementy, wywal filtry kubełkowe, zmień odpieniacz, wyłącz UV-kę, oddaj borsuczka, nie karm suchym pokarmem. Za miesiąc Ci się poprawi :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się pytam poważnie... co do kubełkowych nikt nie jest wstanie jednoznacznie stwierdzić, że sumpy są lepsze! co do mikroelementów to przecież mam korale, więc muszę im uzupełniać potrzebne pierwiastki. Co do suchego pokarmu to dlaczego nie? Suche algi które rybki uwielbiają ale przeważnie mrożonki. UV zawsze włączam na kilka dni po tym jak zmieniam w akwarium.... Odpieniacz jestem gotów zmienić, tylko proszę mi doradzić na jaki? Najlepszym rozwiązaniem jest dla mnie jakiś który zawiesze na ścianie akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,Włodek ujął to krótko i zwiężle :thumbsup: .Ja dodam jeszcze od siebie:pomyśl o sumpie.No i nie chce mi się wierzyć w te super parametry(PO4,NO3) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego zbiornika nie bardzo są techniczne możliwości sumpa...

Proszę o więcej konkretów... dla mnie zbyt zwięźle...

Najniższym kosztem co mogę zrobić aby jakoś zdecydowanie wszystko usprawnić.

Dobry odpieniacz tu coś da?

Mam absorbery do PO4 i tak jak mówie problemów nie ma:)

NO3 też na niezłym poziomie, nigdy nie miałem stężenia chociażby zbliżonego do niebezpiecznego...

Nic jednak nie dzieje się za darmo, co dwa tygodnie muszę dość intensywnie sprzątać.

Dodam jeszcze, że mam sporo skały więc pewnie po części dlatego te dwa kubełki dają radę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry i wydajny odpieniacz to PODSTAWA.Jesli nie masz możliwości zrobienia sumpa,to pomyśl o odpieniaczu zewnętrznym,polecam Delteca.

Zadbaj też o dobrą cyrkulację.Pompy ustaw tak ,by nie tworzyły się martwe strefy w zbiorniku .

Zrezygnował bym też z UV i pomyślał raczej o dozowaniu bakterii,a nie ich wybijaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Włodzimierzu, jestem wdzięczny za każdą radę więc pokornie słucham uwag fachowców.

Proszę o poradę jaki odpieniacz najlepiej kupić.

W przyszłym roku być może przeprowadzę się do innego większego baniaka, który urządzę bardziej z głową i jakąś wiedzą dlatego proszę o poradę jaki mogę kupić solidny odpieniacz który na dzień dzisiejszy mogę wykorzystać do zbiornika bez sumpa a w przyszłości w znacznie większym np tysiąc litrowym zbiorniku z sumpem... Proszę o takie urządzenie mając na uwadzę cenę/jakość:) Nie chcę ferrari, wystarczy mi Volkswagen wśród odpieniaczy i podkreślam taki, aby pociągnął mi w przyszłości dużo większą bańkę;) Nie chciałbym robić wydatku dwa razy a coś czuję, że większy baniak to kwestia roku:) Zakochałem się w akwarystyce bez pamięci:))) i chciałbym kontynuować tą pasję bez krzywdzenia zwierząt... Niestety założyłem zbiornik nie konsultując się z doświadczonymi akwarystami i teraz mam:( ale zawsze lepiej późno niż wcale... UV już wywalona, cyrkulacje spowrotem dołożona (moja sinularia będzie musiała się przyzwyczaić), moich filtrów nie zmienię... ale jestem otwarty na sugestie co mogę do kubełka dołożyć na dzień dzisiejszy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak sumpa bardzo ogranicza wybór dobrego odpieniacza.

Właściwie pozostają Ci odpieniacze zewnętrzne.Tak jak pisałem wcześniej polecam Delteca.

Niestety w przyszłości,jak już będziesz miał zbiornik z sumpem bedziesz musiał pomyśleć o odpieńku do sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma jakiejś możliwości odpieniacz sumpowy a jakąś pompą tłoczącą?

Albo aquamedic turboflotor 3000 blue? On widze jest możliwy zarówno do sumpa jak i na zewnątrz akwarium, tak przynajmniej pisze producent....

A jak już tego delteca to jaki model?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie to Seb miał na myśli Delteca APF 600 . Piszesz że parametry dobre . Napisz konkretnie jakie NO3 ….. PO4 …… czym mierzysz itd. . W Bielsku i okolicy masz morszczaków . Odżałuj na browara i zaproś kolegów na pewno ci pomogą . Korespondencyjnie i z zasobem wiedzy początkującego może być problem .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 mam 5mg, NO2 0,0mg Fosforany 0,0mg, PH pomiędzy 8,3-8,4 Mg 1100 a Ca 440.

Parametry mierzę JBL

Kurde ten deltec kosmicznie Drogi... i do akwarium tysiąc.... kupiłbym taki jakbym go mógł wykorzystać zarówno teraz jak i w przyszłości na większej bańce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×