Skocz do zawartości
Luki09

Koszt, na co mnie stać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tu nowy troche poogladalem i jestem na "tak". Pytanie tylko czy mnie stać. W jednym z postów przeczytalem jakie to rachunki za prad maja koledzy po fachu i!? :)

Czy mając z jakieś 2-3 tys zł na sprzęt warto myśleć o zbiorniku morskim ?

- Jaki litraż polecacie ?

- Jakie koszty prądu przy mniejszych objętościach ? Ile to właściwie kosztuje ? Jakie koszty utrzymania ?

- Jaki litraż daje możliwość pokombinowania, nie chce utopić kasy w sprzęt pobawić się 4 miechy i powiedzieć o kurcze za małe, tak miałem gdy kupowałem 112 l słodkowodne, okazało się, że to co ciekawsze wymaga więcej miejsca w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 2-3 tysiace mozna juz jakis sump postawic do 200 litrowego akwarium :D

gdybym ja mial teraz 2-3 kola na akwarium morskie to bym rozwazal jakies miekasy i krewetke modliszkowa

albo na przyklad zbiornik z glonami wyzszymi + 2-3 sztuki archeictys tomentosus bardzo ciekawa rybka i latwa w utrzymaniu.

albo hodowla ukwialu entacmea quadricolor + parka blazenkow

jakie jescze pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki09 najlepiej wystartować z takim baniakiem, jaki wpisałeś w swój profil.biggrin.gif Niestety finansowo cienko to widzęsad.gif Miesięcznie utrzymanie 200lit. to koszt 150-200zł (minimum)razem z energią elektryczną. .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150-200 zł to jak nic nie kupujesz do akwarium :), to tylko koszt wkładów ro/di, prądu, soli i mrożonek.

możesz od kogoś odkupić akwarium 120-160 litrów za ta cenę będziesz miał sprzęt, później jeszcze życie.

Edytowane przez Natan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak widzicie koszt miesieczny akwa 400l bez dokupywanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie ile macie tam litrów i konkretnie na co wam ta kasa idzie i czy są to niezbędne zakupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że autor wątku powinien coś więcej napisać czego oczekuje od akwarium.

Jak wiadomo morskie morskiemu nie równe.

Niektórzy mają nano rafki, inni całkiem spory kawałek rafy a jeszcze inni FO.

Bez tych podstawowych informacji to możemy sobie tylko gdybać.

pozdrawiam

Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan wszystko zależy od tego, co chcesz trzymać w akwarium. W koszt utrzymania musisz wliczyć wszystko, a w morszczyźnie jest tego sporo,sól, testy, dodatki do wody, absorbery, balling, żarniki, świetlówki, pokarmy dla ryb i korali... jak się to wszystko podliczy to wychodzą spore sumy!! Ja prawie od początku zapisuje wszystkie zakupy w programie Aqua Center i razem z energią elektryczną i zwierzakami na miesiąc wychodzi średnio 341złhuh.gif . Jak na taki zbiornik to koszt jest bardzo mały , ale coś za coś, ja mam tylko miękkie i z zakupami nie szaleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze mniejszego niz 400l,nie ma co stawiac (jak myslisz powaznie o morskim)+sump.Sprzet mozna skombinować troche taniej ..są tu tacy co trzepią niezłe cuda :thumbsup: Oswietlenie też Diy,wyjdzie taniej ,choć niezłe mozna trafic na Allegro .Podałbym ci telefony do majsterkowiczów ,ale zostały na tamtym forumcz czyli już nie mam do nich wglądu.Kasa jednak jest istotna,trzeba na początek troche wywalic,ale pózniej mozesz sam zacząć sprzedawać swoje szczepki (tak jaj ja to robie)i kase przeznaczam na akwarium ..i jakoś to wszystko sie zazębia.Życze wytrwałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze mniejszego niz 400l,nie ma co stawiac (jak myslisz powaznie o morskim)+sump.Sprzet mozna skombinować troche taniej ..są tu tacy co trzepią niezłe cuda :thumbsup: Oswietlenie też Diy,wyjdzie taniej ,choć niezłe mozna trafic na Allegro .Podałbym ci telefony do majsterkowiczów ,ale zostały na tamtym forumcz czyli już nie mam do nich wglądu.Kasa jednak jest istotna,trzeba na początek troche wywalic,ale pózniej mozesz sam zacząć sprzedawać swoje szczepki (tak jaj ja to robie)i kase przeznaczam na akwarium ..i jakoś to wszystko sie zazębia.Życze wytrwałości.

Z budżetem max 3000zł radzisz 400l rafy...? Sama skała do takiego zbiornika do ok 1400zł, do tego kilka worków piasku, RO+DI czyli tzw must have i co? Po budżecie. A gdzie zwierzaki, lampa DIY też kosztuje, odpieniacz nawet używka to kolejne koszty, cyrkulacja, obieg, hydraulika, stelarz, szkło. I to jeszcze nie wszystko...

Moje 600l w którym nówki sztuki to tylko szkło, stelarz i świetlówki spokojnie dobiło do 10.000zł. Później już przestałam liczyć. IMO lepszy mniejszy zbiornik, ale z porządnym światełkiem, wydajnym odpieniaczem i kolorowymi ciekawymi koralami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3k może od biedy wystarczą na reefmaxa - przy czym weź pod uwagę też jego wady (przede wszystkim kiepski odpieniacza - ale na większość miękkich i przy niewielkiej obsadzie powinien dać radę). chyba że uda Ci się kupic używanego - to te 3 k może starczą Ci także na odrobinę życia do akwa. Musisz miec na względzie że to raczej dość kosztowne hobby - ale z drugiej strony które nie jest?:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na upartego to takie +- 150L. skompletowac z całym osprzętem to sie zmiescisz w 2k ,i tyś Ci zostanie na życie :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz kogos w de to popatrz na uzywany sprzet na ebayu w niemczech jakos czesciej za logiczna kase mozna cos wylapac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientacyjna wycena:

Akwarium 160l -200zł

Odpieniacz (używany MCE-600) - +/- 600zł

Cyrkulacja - 2xJVP/(choć nawet przy małym budżecie wolałbym kupic używane tunze niz JVP) - 100zł / 250zł (Tunze)

Lampa - http://allegro.pl/nowa-lampa-oprawa-oswietleniowa-4x39w-t5-100cm-i1349967106.html#gallery - 350zł +świetlówki 240zł = 590zł światło

Skała -20kg 30zł/kg - 600zł

Piach - 100zł

Sól - 100zł

RO/DI -250zł

Wkłady Filtracyjne -100zł

Podstawowe testy (pH/Kh/No3) - 100zł

Suma: 2900zł :) za 160l na całkiem niezłym sprzęcie ,dobry odpieniacz ,mocna cyrkulacja ,silne światło - na tym zestawieniu w przyszłości możesz pomyśleć nawet o SPS'ach .Niestety w koszt nie jest wliczona szafka ,no i zestaw nie ma sumpa - a to baaardzo przydatne urządzonko ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientacyjna wycena:

Akwarium 160l -200zł

Odpieniacz (używany MCE-600) - +/- 600zł

Cyrkulacja - 2xJVP/(choć nawet przy małym budżecie wolałbym kupic używane tunze niz JVP) - 100zł / 250zł (Tunze)

Lampa - http://allegro.pl/no...06.html#gallery - 350zł +świetlówki 240zł = 590zł światło

Skała -20kg 30zł/kg - 600zł

Piach - 100zł

Sól - 100zł

RO/DI -250zł

Wkłady Filtracyjne -100zł

Podstawowe testy (pH/Kh/No3) - 100zł

Suma: 2900zł :) za 160l na całkiem niezłym sprzęcie ,dobry odpieniacz ,mocna cyrkulacja ,silne światło - na tym zestawieniu w przyszłości możesz pomyśleć nawet o SPS'ach .Niestety w koszt nie jest wliczona szafka ,no i zestaw nie ma sumpa - a to baaardzo przydatne urządzonko ;)

Pozdrawiam

Naprawdę podoba mi się twoja wycena, jak na nia patrzę to uświadamiam sobie że mogłem z miejsca stawiać taki baniak i sie nie strzelać bo mam z 5 do wydania a ja się tu bawię w 45l...

Już pomijam fakt że pominąłeś koszt grzałki term, hydrometru i pierwszych pokarmów w które nasz kolega tak czy siak będzie musiał na dzień dobry zainwestować bo wypadałoby mieć chociaż ze dwie trzy mrożonki plus coś w kroplach. Jak tylko kupi korale a mało kto zwleka przydałby się test na ca. mg, choć niektórzy powiedzą że to zbędne, zależy jaka szkoła...Chodzi mi jednak o coś innego. Kolega ma do wydatkowania 2 w porywach do 3 tysięcy, więc gdzie tu miejsce w kosztorysie na życie które napewno będzie chciał mieć. Każda nawet najmniejsza szczepka czy to miękasów czy zoa najprostrzych to kilkadziesiąt zł, więc w sumie to sa kolejne setki!! Jak pusty będzie 160 litrowy zbiornik wydając na życie np 500zł?? To nie lepiej postawić 60-80 litrów i cieszyć oko zbiornikiem wypełnionym po brzegi życiem?? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Orientacyjna wycena:

Akwarium 160l -200zł

Odpieniacz (używany MCE-600) - +/- 600zł

Cyrkulacja - 2xJVP/(choć nawet przy małym budżecie wolałbym kupic używane tunze niz JVP) - 100zł / 250zł (Tunze)

Lampa - http://allegro.pl/no...06.html#gallery - 350zł +świetlówki 240zł = 590zł światło

Skała -20kg 30zł/kg - 600zł

Piach - 100zł

Sól - 100zł

RO/DI -250zł

Wkłady Filtracyjne -100zł

Podstawowe testy (pH/Kh/No3) - 100zł

Suma: 2900zł za 160l na całkiem niezłym sprzęcie ,dobry odpieniacz ,mocna cyrkulacja ,silne światło - na tym zestawieniu w przyszłości możesz pomyśleć nawet o SPS'ach .Niestety w koszt nie jest wliczona szafka ,no i zestaw nie ma sumpa - a to baaardzo przydatne urządzonko

Pozdrawiam

Pienidło mozna na allegro lub targowisku zakupic midiflo.(od biedy wystarczy)za 150zeta

oswietlenie robiac samemu mysle ze w 4stówkach sie zmiescisz

skałe spokojnie mozna po 20zł. kupic

Co daje 1900zł. do tego sump ze 100,pare pierdólek ze 2 stówki

razem2200 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×