Skocz do zawartości
Luki09

Koszt, na co mnie stać ?

Rekomendowane odpowiedzi

jak zapytem zone ile na oko wsadzilismy w akwarium to podala kwote wyzsza niz moje zarobki za ten okres. Hehehehe :)

A tak powaznie ktos kiedys podal bardzo fajny wzor i moim zdaniem trafny calkowicie:

(litry) x 10 = mniej wiecej koszt zalozenia w zl. Dla swietego spokoju - pomnozyc wynik przez dwa i napewno sie uda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy mając z jakieś 2-3 tys zł na sprzęt warto myśleć o zbiorniku morskim ?

Więc rozumiem ,że na życie przeznaczone są oddzielne fundusze... Ponadto można założyć akwarium i... porusze dawno zapomniany i zupelnie nie modny temat teraz.... poczekać aż dojrzeje :blink: (kto o tym słyszał ?) a przez ten czas dozbierać jakieś fundusze na ekipe czyszczaca ,pozniej pierwsze szczepki... i nie jeden baniak na cierpliwości lepiej wyszedl niz na Pelletach/ZEO/Mega-Odpieniaczach czy innych cudach .Nie przesadzałbym również z tymi testami na Mg/Ca bo to zabawa na później -SPS (patrz: dojrzewanie) ,szczepki miekkich po kilkadziesiat zlotych to tez przesada ...akwarysci chetnie dziela sie z poczatkujacymi szczepkami za przysłowiową "baterie" ,wystarczy spojrzec jak duzy odzew jest w tematach gdzie ludzie prosza o pomoc .Osobiscie wychodze z zalozenia ze akwarium powinno sie rozwijac po woli ,nie musze wydac 5000 na jednorazowe zasiedlenie i potem patrzeć tylko na przyrosty .Nawet za to 500zł można oko cieszyć krabikiem ,krewetką ,xenią ,grzybkami .I stopniowo z każdą wypłatą /wolną gotówką powiększać obsadę ,po co sie tak spieszyc ?:) Na SPS a nawet niefoto przyjdzie czas .I dlatego wole postawic 160l z setupem jak wyzej i rozwijac je niz jednorazowo zasiedlić 60l

Ave

Ps.

Już pomijam fakt że pominąłeś koszt grzałki term, hydrometru i pierwszych pokarmów w które nasz kolega tak czy siak będzie musiał na dzień dobry zainwestować bo wypadałoby mieć chociaż ze dwie trzy mrożonki plus coś w kroplach.

Hydrometr -50zł Grzałka -50zł Pokarm -50zł (chodz i tak................... patrz: dojrzewanie)

2900zł+150zł = 3050zł ,przekroczyłem budżet ,ale w naszym hobby to norma ;)

Edytowane przez Błazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zapytem zone ile na oko wsadzilismy w akwarium to podala kwote wyzsza niz moje zarobki za ten okres. Hehehehe :)

A tak powaznie ktos kiedys podal bardzo fajny wzor i moim zdaniem trafny calkowicie:

(litry) x 10 = mniej wiecej koszt zalozenia w zl. Dla swietego spokoju - pomnozyc wynik przez dwa i napewno sie uda :)

bo ja wiem??

reefmax - wiem, wiem to zesta i to taki sobie ale w moich planach budżetowych:)) 95 litrów x 10 = 850 zł. razy 2 = 1700. a ja się zastanawiam czy we 3 się zmieszczę. oczywiście z życiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie zastanawiam poprostu czy mnie na to stac :D ile chce przeznaczyc na utrzymanie ? mysle ze miesiecznie 200 300 zl bym wygospodarowal malo duzo ? wedlug was ?

Co do pojemnosci to wlasnie pytanie czy sa jaies bariery ze np w 60 l moge trzymac to i to a czesci juz nie bo za male ? i np ciezej sie male utrzymuje jak w slodkowodnym czy lepiej wziasc wieksze np 160 i rozwijac ?

ja jednorazowo moge wydac do 3 tys zł a potem moge systematycznie dokladac cos :) jestem ZIELONY w tym temacie i na bank musze poczytac wiele

Temat na forum o rachunkach za prad wprowadzil lekkie poruszenie u mnie czy az tak zle jest z tym ? :P

To co ogladam na zdjeciach Waszych zbiornikow to poprostu magia, ktora kusi mnie strasznie!

Edytowane przez Luki09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, morskie mam juz ze dwa lata, najpierw 25 litrów, pozniej 60 litrow, aktualnie (od roku) 135 + sump, ciężko oreślić ale szacuje ze wydalem przez te dwa lata jakies 10-13 tys zl. a naprawde mocno oszczędzałem, generalnie dużo diy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci radę - jak chcesz założyć morszczaka, a jesteś totalnie zielony w tej dziedzinie, to daj sobie na początek kilka miesięcy na poczytanie teorii. Przewertuj sobie fora internetowe, zobacz jak ludzie sobie radzą z tematem i tak dalej. Przy okazji odłożysz trochę kasy przez ten czas:)).

Po tych kilku miesiącach zacznij kompletować sprzęt.

W 60 litrach nie poszalejesz, z tego co piszą inni taką barierą jest ok 200-250 litrów by można bylo cos większego (np. pokolec) wsadzić, choc inni widzą go w co najmniej 400 - 500 litrach. Większe akwarium to łatwiejsze do upilnowania parametry.

Ale wybór co i jak należy do Ciebie:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja wiem??

reefmax - wiem, wiem to zesta i to taki sobie ale w moich planach budżetowych:)) 95 litrów x 10 = 850 zł. razy 2 = 1700. a ja się zastanawiam czy we 3 się zmieszczę. oczywiście z życiem:)

october matematyka!! :P hihi

ja na swoj baniak wydałem koło 9 tys. 375 litrów plus 126 litrow sump i tak jak Natan wiele sam robiłem i szukałem okazji na sprzęcie :D ale jedne powiem WARTO!!! :D

Edytowane przez daimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o rany - rzeczywiście:)))

nie zmieniam tego - ile razy tu zajrzę będę wiedział że wszystko trzeba dwa razy policzyć:))

dzieki za zwrócenie uwagi:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś robilem podsumowanie akwarium na przyzwoitych czesciach bez maxymalnego wypasu ok.230-280l wyszło mi szczypte ponad 5 tys bez wlasnego majsterkowania.W tym opti white,dolewka,sump,hqi,akwa 70x70x50 - być może przyszly plan bo kostki leża mi coraz bardziej no i reszta.

Natomiast z doswiadczenia swojego za 2-3 tys mozna zlozyc akwarium 100l na wypasie i 200l wyglądająco dosyć nieestetycznie, chyba że ktoś ma smykałke.Znajac zycie każdy ma swój własny kalkulator.

Edytowane przez Ben_sage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci radę - jak chcesz założyć morszczaka, a jesteś totalnie zielony w tej dziedzinie, to daj sobie na początek kilka miesięcy na poczytanie teorii. Przewertuj sobie fora internetowe, zobacz jak ludzie sobie radzą z tematem i tak dalej. Przy okazji odłożysz trochę kasy przez ten czas:)).

Po tych kilku miesiącach zacznij kompletować sprzęt.

W 60 litrach nie poszalejesz, z tego co piszą inni taką barierą jest ok 200-250 litrów by można bylo cos większego (np. pokolec) wsadzić, choc inni widzą go w co najmniej 400 - 500 litrach. Większe akwarium to łatwiejsze do upilnowania parametry.

Ale wybór co i jak należy do Ciebie:))

no ja dopiero kase bede mial w granicach polowy przyszlego roku poniewaz na chwile obecna mam inne zobowiazania finansowe, wiec czasu na czytanie bedzie sporo. Chce uzbierac kwote ktora umozliwi mi kupno sprzetu dobrej jakosci i akwa mysle max 250 litrow. jesli bedzie taka potrzeba a widze ze bedzie to kupowal bede etapami :)

Mozlwe rowniez, ze po zliczeniu kosztow stwierdze ze jestem za slaby na to finansowo :)

Edytowane przez Luki09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam po raz pierwszy :)

tak jak to chyba wszyscy tutaj czas przejsc ze slodkiego na słone :)

ale narazie na poczatek malutkie 60 litrow w ktorym narazie sa krewety i mchy

bo 240 malawi nie mam serca ruszyc :)

.. jesli moge kogos poprosic, czy moglby ktos napisac po kolei co nalezalo by kupic ,w sensie sprzetu do takiego akwa , wiem ze w nim nie poszaleje ale od czegos trzeba ruszyc a pozniej moze malawi sie zrobi slonowodne :)

duzo przedemna jeszcze czytania wiec nie bede sie spieszyl natomiast zaczalbym sobie juz powoli zbierac wszystko ..

filtr RO

filtr kubelkowy jest potrzebny zewnetrzny ??

odpieniacz

lampa zostanie ze slodkiego tam jest 2x 15 t8 wiec napewno trzeba by jeszcze jedna taka lub cos DIY ?? t5 ??

no i wlasnie co jeszcze ,,, bede bdzo wdzieczny pozdrawiam

jakby sie udalo mniej wiecej z cenami to juz wogole bylo by mega

oryginalny nie bede bdzo mi sie podobaja Amphiprion bicinctus ile takich osobnikow mozna w takiej malej solniczce ,,

zadaje juz pytania z innego forum ,,, przepraszam ale moze jesli sie dowiem tutuaj to juz nie bede marudzil gdzie indziej:) dziekuje jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr RO

filtr kubelkowy jest potrzebny zewnetrzny ??

odpieniacz

lampa zostanie ze slodkiego tam jest 2x 15 t8 wiec napewno trzeba by jeszcze jedna taka lub cos DIY ?? t5 ??

no i wlasnie co jeszcze ,,, bede bdzo wdzieczny pozdrawiam

jakby sie udalo mniej wiecej z cenami to juz wogole bylo by mega

oryginalny nie bede bdzo mi sie podobaja Amphiprion bicinctus ile takich osobnikow mozna w takiej malej solniczce ,,

zadaje juz pytania z innego forum ,,, przepraszam ale moze jesli sie dowiem tutuaj to juz nie bede marudzil gdzie indziej:)  dziekuje jeszcze raz

Ze słodkiego przyda Ci się RO i grzałka

1. Akwarjum z kominem da się zrobić samemu z akwarjum słodkowodnego  

2. Pompa obiegowa

3. Pompy cyrkulacyjne

4. Sump

5. Inne oświetlenie to co jest da się przerobić

6. Odpieniacz

7. Do RO trzeba dodać żywicę

To podstawa a dalej jeszcze sporo żeczy ale od tego trzeba zaczynać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli swietlowki t8 się nie nadają tak ?? Trzeba by to na t5 czy wogole out ?? Jesli nie chciałbym sumpa to jakie inne filtrowanie wchodzi w grę ?? sKoda ze nie ma takiego tematu całkiem od zera co pokolei ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz zrobić panel albo kupić odpieniacz, tkóry powiesisz na szybie z tyłu np. deltec mce 600 bodajże taki jest. tak dla przykładu. A temat jak zaczac od zera i czego nie robić w akwarium jest na nano reef.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T8 też mogą być, tylko masz mniejszy wybór świetlówek.. są też świetlówki LEDowe pod oprawy T8 :)

w morskim potrzebujesz więcej światła niż w standardowym słodkim, chyba że miałeś holenderskie 1w/1l to tu może zostać, tylko że zupełnie inne temperatury barwne wchodzą tu w gre.

co do tematów o zakładaniu od zera to chyba słabo szukałeś :) google polecam, a i po nickach szukając to każdy coś kiedyś o swojej przygodzie napisał.

Edytowane przez Sienki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym foru znajdziesz mnustwo opisów zakładania i prowadzenia zbiorników,wystarczy odrobina zaangażowanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×