Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli po odpowietrzaniu to teoretycznie nie jest to CO2, a jeżeli jest, to rzadziej odpowietrzaj. Może nie rób odpowietrzania tak długo do puki  odciek nie zacznie się zmieniać. W ten sposób ustalisz jak często odpowietrzać reaktor. Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami   budowniczych DIY Dastaco, CO2 nasyca wodę tylko do pewnych granic i dalej się nie łączy. Odpowietrzając zbyt często ładujesz CO2 do kolumn reakcyjnych, co jest błędem technologicznym tego typu reaktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar ale jakie masz ph w akwa?

Co cie obchodzi na odcieku?

Ja mam na tym reaktorze akwa i ph w zbiorniko mi praktynie nie spadlo. Wacha sie w cyklu dobowym miedzy 8,20 a 8,45

Co do dastaco... To konstrukcja miim zdaniem idealna. Kwestia w tym ze Inmar tonspecyficzny akwarysta :-) Ja od odpalenia reaktora tylko koryguje odciek jak potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z startem miałem niezamierzone wpadki,stary gaz,opadające siatki,zatkana gąbka,za dużo siatek......Teraz chyba jest z górki.Jeśli chodzi o odciek to powodem zainteresowania jest właśnie niskie Ph w zbiorniku.Rano 7,75 wieczorem 8,03,tak średnio bo te parametry mi pływały.Dziś do pracy powrócił BK300 więc zobaczymy co się zmieni w tej kwestii,na pewno to opiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem krótko jak się bawicie z reaktorem  to pamiętajcie o 1 podstawowej zasadzie ten co to wymyślił dodał 2 składnik mieszacz  kalkwaser    i wiedział co robi    jeśli nie wiecie po co  to  powinniście wiedzieć  blokuje po4 ,podnosi w akwarium ph ,i dodaje wapno  ja stosuje reaktor od zawsze  w takiej konfiguracji  ,kto sprawdzał rozpuszczalność zwykłego gryzu koralowego  pod kontem po4  to niech sprawdzi  bo kombinujecie okrutnie  trzymam  za was kciuki   7 zł kg  + magnez  1/3 jak dla mnie to bardzo dobre rozwiązanie 

Edytowane przez akvarius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie dlatego wymyślili wkład ARM, Knop itp. Od końca grudnia reaktor pracuje i akwarium się kręci, szczepki rosną, czego więcej chcieć? Przez osatnie dwa tygodnie robiłem testy kh, o różnych porach i generalnie odczyt zawsze był w granicach 48-44 (strzykawka od dozowania reagentu saliferta), jak dla mnie wystarczająco stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekty stosowania miksera widoczne sa po paru latach - raczej nie są pozytywne i pewnie dlatego się od niego odchodzi.

Głównie chodzi o zapychanie skały i wytrącanie się PO4 ( które de facto nasyca skałę - po latach skutkuje procesem odwrotnym - czyli oddawaniem PO4.

Nie wspomnę że skała po akwarium z mikserem to złom i należy się wystrzegać zakupu takiej skały.

 

Główny minus to wiązanie i kumulowanie fosfatu w skałach i piachu. 

 

Jak ci spadnie Kh poniżej 7,8 to zacznie uwalniać się PO4 związane w skałach i piachu.

 

Już nie wspomnę o co tygodniowej wymianie wkładu w mikserze - to jest upierdliwe.

 

Jak reaktor jest dobrze ustawiony, przy Dastaco ma się 2 kolumny poprawnie zasypane, to nie ma to większego wpływu na spadek pH.

 

Inmar po pierwsze ma zastępczy odpieniacz po drugie nie zasypał abu komór zgodnie z instrukcją producenta i stąd te efekty :-)

 

Proponuje wątek na N-R , tam chyba już wszystko powiedziano dlaczego odchodzi się od mikserów

http://nano-reef.pl/topic/12705-kalkwasser-jakie-minusy/page__hl__%2Bkalkwasser+%2Bminusy

 

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest :

 

Jak ci spadnie Kh poniżej 7,8 to zacznie uwalniać się PO4 związane w skałach i piachu.

 

Powinno być :

Jak ci spadnie Ph poniżej 7,7 to zacznie uwalniać się PO4 związane w skałach i piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać, że ph ustabilizowało się na poziomie 8.27-7.97 Wcześniej lejąc "płyny" tego nie miałem. Dla mnie płynie z tego jeden wiosek Dastaco rules i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz był zastępczy,ale BK już działa,ale nie wiem o co chodzi,że zasypałem niezgodnie z instrukcją ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisales ze nie wypelniles drugiej komory na full - wiec tak wnioskuje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, jak reaktor?

Drugi egzemplarz jest juz gotowy, tak wiec prosze poinformuj mnie

czy mam wziac go na Wdzydze. Wyjezdzam jutro okolo 17-stej,

tak wiec daj znac do tego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisales ze nie wypelniles drugiej komory na full - wiec tak wnioskuje.

 

Nie kojarzę gdzie tak napisałem,przecież fotki były i druga komora pełna od początku.

Mój reaktor jest OK,nic nie chcę zmieniać.Jak na razie na Wdzydze się nie wybieram.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mam stabilizację,nic nie ruszałem od dołożenia siatki,czyli od tamtego tygodnia..Odciek ustawiony na 0,8L/h a parametry stałe to Kh-8,6 Ca-435  Mg01380.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz kup piwo, usiadz w fotelu i rozkoszuj sie widokiem :))))

i niech cie reka Boska broni, zebys podchodzil do akwarium :)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz kup piwo, usiadz w fotelu i rozkoszuj sie widokiem :))))

i niech cie reka Boska broni, zebys podchodzil do akwarium :)))))

Dobrze napisane. Rób sobie testy ale ręce trzymaj z daleka od reaktora i BK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry mierzyłem testami Red Sea,ale ostatnio zakupiłem ponownie Salifierta ze względu na cenę.Porównałem wyniki Ca i Kh na obu testach i pokryły się idealnie.Dobrze jest  kupić nowe testy nim stare się skończą,mamy wtedy porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że zrobiłeś testy ale podziel się wynikami? Czy reaktor działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×